reklama

VĚŽE SEVERU: Jonsdorfské skalní věže proslavily mlýnské kameny

5. 3. 2014
Žitavské hory skrývají řadu překvapení. Jedno z nich střeží pískovcové skalní věže nad Jonsdorfem. Není totiž pískovec jako pískovec, ten zdejší vyniká tvrdostí a několik století se z něj vyráběly mlýnské kameny, které se vyvážely až za oceán.
VĚŽE SEVERU: Jonsdorfské skalní věže proslavily mlýnské kameny
Foto: Mad
Městečko Jonsdorf založil téměř před půl tisíciletím celestýnský mnich Jonas z kráštera na Oybině, o jehož věži i o přilehlém hradu jsme v našem seriálu již podrobně psali ZDE. Než městečko začalo v 19. století těžit ze svého atraktivního umístění v srdci skalních měst, těžilo právě z pískovce tvořícího skalní věže, které si dnes prohlédneme.
Zdejší pískovec získal své vzácné vlastnosti důležité pro mletí díky průnikům znělcové a čedičové lávy. Světoznámé mlýnské kameny se přímo ve skalách vyráběly v několika lomech od roku 1580 a těžba spojená s výrobou běžela až do roku 1918. Památky na ni najdete na každém kroku. Skoro se zdá, že nemít mlýnský kámen v domovním štítu nebo alespoň vkusně zaaranžovaný do zahrady, je v těchto končinách velké společenské faux pas.  

Mapka ofocená z infotabule ukazuje, že si turista může naplánovat okružní výlet na mnoho způsobů od zhruba dvouhodinového až po celodenní. Ovšem najednou se vše snad ani stihnout nedá. Katalog zajímavých míst čítá přes sedm desítek položek! My vyrazili z parkoviště nedaleko od hotelu Gondelfahrt (označeno červeným puntíkem). Většinu trasy jsme se drželi zelené čárkované. Kolem Varhan (Orgel) jsme došli k lomu Černá díra (Schwarzen Loch) a pokračovali přes 569 m vysokou Carola Felsen k Medvědí díře (Barloch). Na parkoviště jsme se asi po třech hodinách vrátili kolem lesního divadla.
Foto: Mad

Vyrážíme proti směru doporučované prohlídky vzhůru do pohádky.
Foto: Mad

Kámen má rád černobílou fotografii a zdejší skály horaly, kdo vyrazí v městské obuvi, se zlou se potáže. 
Foto: Mad

O vaše vzdělání i bezpečnost se saskou důkladností pečují infotabulky umístěné doslova na každém rohu a často bránící v pořízení fotografie bez německého komentáře :-). Některé, jako například tato, obsahují i text v češtině a polštině. Tady se fakt neztratíte, a pakliže nepřehlédnete obrovské nápisy "Achtung! Eintritt verboten!", snad též nikam nespadnete. V Českém ráji nebo v Prachovských skalách (o nich jsme nedávno psali ZDE) by nám takováto péče přišla být eufemisticky řečeno přehnaná. Ale zpět k Jonsdorfským věžím, šipka nás informuje, že skalní útvar, vypadající jako jezevčík, se jmenuje Jezevčík. Shora je podoba ještě markantnější. 
Foto: Mad

Jezevčík z vyhlídky Dackel, v pozadí skalní město Jeptišky (Nonnenfelsen).
Foto: Mad

Celkové panoráma s Luží (795 m n.m.) na obzoru. (Fotku si můžete v novém okně otevřít v plné velikosti!)
Foto: Mad


Ve zdejších skalách je výše zmíněných infosystémů dokonce hned několik, napočítali jsme celkem tři různé :-) Přicházíme k jednomu ze zdejších nejpozoruhodnějších útvarů, Malým a Velkým varhanům, které vznikly výronem znělce do pískovce. Méně odolný znělec po věcích zvětral.
Foto: Mad

Malé varhany, vzadu Velké varhany.
Foto: Mad

A pohled zpět.
Foto: Mad

Kromě Varhan je zde skvělá vyhlídková skalní terasa, nabízející pohled na Jonsdorf, který je z ostatních vyhlídek zakrytý stromy. Zcela vlevo se tyčí opět Luž, vidíme i Jeptišky a vpravo leží Jonsdorf. Žitava je hned za rohem, tu si musíte domyslet :-)
(Fotku si můžete v novém okně otevřít v plné velikosti!)
Foto: Mad

Pár dalších útvarů, vlevo Lvíček, vpravo Nosorožec s Bernardýnem.
Foto: Mad  Foto: Mad

Přicházíme do jádra skal, kde se nachází Černá díra, kdysi největší lom na mlýnské kameny. Na desce je uvedeno období aktivního provozu.
Foto: Mad

Soutěska vedoucí k Černé díře je impozantní.
Foto: Mad  Foto: Mad

Černá díra shora. Dole vidíme technický skanzen.
Foto: Mad

Jonsdorfer Gebirgsverein organizoval exkurze do lomu již od roku 1880. Máte-li zájem, navštivte infocentrum, místní hvězdárnu anebo zavolejte na 0175/4157635.
Foto: Mad

Malá ochutnávka toho, co vám exkurze může asi nabídnout.
Foto: Mad  Foto: Mad

Nad lomem je kovárna, která vyráběla potřebné nástroje.
Foto: Mad

Její interiér navštívíte s průvodcem, když si objednáte prohlídku lomu.
Foto: Mad

Schnapslager, místo první pomoci pro kameníky, ukrývá malé překvapení...
Foto: Mad

...opravdu tu je dodnes spousta medicíny :-)
Foto: Mad

Carola Felsen (569 m n.m.) je nejvyšší věží Jonsdorfského skalního města a výstup na ni je strmý, jako by se lezlo po žebříku.
Foto: Mad

Žitava částečně zakryta stromy a nechvalně proslulá elektrárna v polské Bogatyniy.
Foto: Mad

Vlevo se táhne Ještědský hřeben s Ještědem (1012 m n.m.), vpravo je Hvozd (750 m n.m.) s rozhlednou Hochwald Turm.
(Fotku si můžete v novém okně otevřít v plné velikosti!)
Foto: Mad

Vlevo Luž, v popředí Jonsdorf zakrytý bujnou vegetací. (Fotku si můžete v novém okně otevřít v plné velikosti!)
Foto: Mad

Scházíme k Medvědí díře, nejstaršímu lomu, otevřenému 20 let před Černou dírou.
Foto: Mad

Bizarní skalní útvary jsou útočištěm vzácných rostlin a živočichů. Zde hnízdí například výři.
Foto: Mad

Tři stoly. Půjdete-li do skal doporučeným směrem, vaše zážitková hostina začne tady, pod 80 milionů let starou, nijak zvlášť fotogenickou Medvědí stěnou. Naše hostina zde končí...
Foto: Mad

Vracíme se zpět na parkoviště. Za hotelem je skryto jezírko, nabízející v létě výlety na gondolách. Půvabné lázně Jonsdorf se s námi loučí zubatou panorámou obzoru, která zve k další návštěvě. Nejde totiž o "Jonsdorfer Felsenstadt", ale skalní hřeben Jeptišky, na který jsme se dnes dívali shora. Jeptišky, nabízející několik cvičných zajištěných lezeckých tras a skalní hospodu, prozkoumáme někdy příště. Pokladnice Věží severu je opravdu velmi bohatá... a to jsme nezmínili, že ve městě je největší atrakcí Dům motýlů s celoročním provozem!
Foto: Mad

Informační zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jonsdorf
http://www.zittauer-gebirge.com/Region-Orte/Luftkurort-Jonsdorf
http://www.turistika-podralsko.cz/files/trasy/luz_zit_hory_cz/muehlsteinbrueche_cz.pdf

Předchozí díly Věží severu naleznete zde:
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku FrýdlantText a obraz Mad
hokej
16. 2. 2019 06:08 44. kolo hokejové extraligy: Liberec - Zlín 2:3. Vedoucí Bílí Tygři prohráli po pěti zápasech bez ztráty, přestože ještě na začátku 55. minuty vedli.
cl
16. 2. 2019 06:07 Radnice v České Lípě chce ocenit místní drobné výrobce a pomoci jim s propagací. Připravuje proto soutěž o Českolipský výrobek roku 2019.
výluka
15. 2. 2019 17:15 V sobotu 16.2. od 07:00 do 17:00 hod. bude výluka na lince č. 11 v úseku Vratislavice – Jablonec. Výstupní a nástupní zastávka v Jablonci n. N. bude. na kolejích v ulici Budovatelů.
grip
15. 2. 2019 15:09 V Libereckém kraji pokračuje chřipková epidemie. Za poslední týden výrazně stoupla nemocnost na Semilsku, v dalších částech kraje mírně poklesla.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).