reklama

Trosecká highline, nechej se vést Sílou a dokážeš to!

6. 7. 2017
Vzpomínáte na finální scénu IV. epizody série Star Wars (Nová naděje), kdy se Luke Skywalker nechá vést "Sílou" a podaří se mu nemožné, torpédem zasáhne malou větrací šachtu Hvězdy smrti? Tak když podobnou "Sílu" naleznete v sobě, po lajně přejdete cokoliv.
Slackline, moderní "provazochodectví", je totiž především o koncentraci a o psychice. Pakliže jste v pohodě, nerozhodí vás ani silný vítr. O tom se ostatně přesvědčily skoro dva tisíce lidí, kteří o víkendu dorazili na hrad Trosky, aby se podívali, jak se chodí po lajně mezi Babou a Pannou. To, co předváděli highlineři na lajně napnuté v padesátimetrové výšce mezi Pannou a Babou hradu Trosky, chvílemi připomínalo natáčení další bondovky, pokračování Indiana Jonese nebo Mission Impossible.

Slackline a její varianty se v Česku provozují přes deset let. V poslední době se množí i akce v našem kraji. Před Troskami se ve výšinách chodilo již na Kosti, kde bylo domlouvání akce jednodušší, protože hrad Kost je v soukromých rukou a highline na Kosti má již našlápnuto ke vzniku nové tradice. My jsme slackline před dvěma lety věnovali obrazový report v souvislosti s Highline projektem Harcov. Ve zmíněném článku se dozvíte i něco z historie tohoto relativně mladého sportu. Pakliže náš obrazový report vzbudí vaši chuť si chození po lajně vyzkoušet na vlastní kůži, tak spoustu informací jak začít najdete například na www.slack.cz. Chození po lajně má své kategorie. Slackline se dále dělí na waterline (chození nad vodou), longline (překonávání velkých vzdáleností) a highline, o které je náš report. Někdy se pochopitelně kategorie prolínají, například nositel světového rekordu v longline, Čech Danny Menšík, svých 1020 m ušel ve výšce 600 m nad zemí (blíže ZDE)!

Když jsme v sobotu na Trosky jeli, cestou jsme se báli, že z akce sejde kvůli hrozícímu dešti. Nahoře na hradě pak foukal takový vítr, že jsme se neodvažovali spekulovat, zda někdo vůbec na lajnu vyrazí. Naši obrazovou reportáž proto symbolicky neotevřeme efektní fotografií týpka vznášejícího se v prostoru mezi Pannou a Babou, ale tímto pohledem na koruny stromů ohýbající se pod nápory větru. Podle Beaufortovy stupnice větru to odpovídá stupni pět, chvílemi i šest, a rychlosti větru zhruba 40 až 50 km/hod.
Foto Mad

Borci ale nevzrušeně staví lajnu. Jak se taková highline staví, ukazuje naše první video. Obsahuje rovněž rozhovor s novým kastelánem Trosek, Lubomírem Martinkem juniorem, který převzal žezlo po otci Lubomíru seniorovi. Na konci videa je pak zaznamenán první a hned úspěšný přechod z Baby na Pannu a zpět!


Druhé video sice trochu předbíhá událostem, protože jsme ho natočili v neděli, kdy bylo počasí podstatně vstřícnější, leč vítr byl možná ještě silnější než v sobotu, ale zařadili jsme ho sem na začátek, abyste nasáli atmosféru. Kromě ukázek toho, co lze na lajně předvádět, včetně několika neúmyslných i úmyslných pádů, obsahuje video především rozhovor s Matyášem Matym Veselým, organizátorem akce, a s Annou Ančee Kuchařovou, profesionální slacklinerkou, která patří k naprosté ženské špičce a lajny chodí po celém světě.


Vraťme se na začátek, tedy skoro na začátek, protože pomocné lanko již máme natažené mezi věžemi. Kastelán Martinek o této úvodní operaci mluvil jako o přestřelení, ale žádná harpuna z Baby na Pannu neletěla, ačkoliv i to je způsob, který se běžně používá například k dopravě pilotního lanka přes propasti. Zde pánové prozaicky spustili lanko z věže a po hradbách ho přenesli na druhou stranu. Zbývá natáhnout lajnu a backup. Lajna není lano, ale plochý popruh. Backup může být popruh nebo lano.
Foto Mad

Chlapi u Panny jsou připraveni.
Foto Mad

Stavitel lajny Matyáš Veselý vylézá na vrchol Baby. Jak víte z prvního videa, to on byl hlavním iniciátorem highliningu na Troskách. Sám tvrdí, že rituál natahování lajny je podstatnou součástí tohoto sportu a chození je pak "jen" jakousi třešničkou na dortu. Když lajnu na Troskách nedávno stavěli poprvé zkušebně, zabralo to sedm hodin, teď věří, že lajna bude napjatá za zhruba třetinovou dobu.
Foto Mad

Vojta Malafa podává lajnu. Jak vidíte, v tomto případě za backup slouží rovněž popruh.
Foto Mad

A už to jede! Lajna, snášená silným větrem, míří k Panně. Záložní popruh (který se pak zcela nenapíná) je k nosnému popruhu tejpován v pravidelných intervalech například elektrikářskou páskou. To se dělá buďto předem, jako zde, nebo se úkolu zhostí po napnutí lajny první odvážlivec.
Foto Mad

Máme napnuto? Vše je zajištěno?
Foto Mad

Horečná činnost probíhá i na Panně. I zde je vše bedlivě kontrolováno. Tam, kde jdou lana a popruhy přes ostré hrany, se podkládají různé bandáže, aby se nic neprodřelo. Navzdory kaskadérským kouskům, při kterých bude za okamžik divákům tuhnout krev v žilách, je zodpovědně provozovaný slackline bezpečnější než mnohé jiné sporty. Při dodržení pravidel, která si všichni bedlivě hlídají, si odnesete maximálně modřinu, popálení nebo šrám od popruhu nebo pojistného lana.
Foto Mad

Mraky se valí a Halfi, první odvážlivec, vyráží na přechod. Panna a Baba jsou vzdáleny 90 m, ale to je rozteč středů věží. Lajna je dlouhá 86 m.
Foto Mad

Pro provozování slackliningu, a highliningu zvláště, musíte mít dobrou fyzičku. Chůze a různé triky na lajně jsou náročné nejen na nohy, ale i na ruce. Nebyl-li šplh a cviky na hrazdě ve škole vaší oblíbenou disciplínou, na highlining zapomeňte.
Foto MadFoto Mad
Foto Mad

Na highline je, podobně jako v leteckém provozu, nejnebezpečnější start a přistání. Pochopitelně z jiného důvodu. Zatímco uprostřed lajny vám při pádu (většinou) nic nehrozí, na úplném začátku a na konci lajny existuje riziko, že se zraníte o skálu. Proto kdo dorazil na Pannu, otáčel se na cestu zpět v dostatečné výšce nad skálou. Nástupní bod na Babě byl zároveň výstupním, takže kdo propast přešel, měl za sebou v cíli 2 x 86 m.
Foto MadFoto Mad

Halfi se vrací z Panny jako by se nechumelilo, pardon, nefoukalo. Pod ním je padesátimetrová hlubina.
Foto Mad


Máme neděli, atrakce mezi Troskami je bezpečně viditelná již od Sedmihorek. Ajta, právě někdo spadl!
Foto Mad

Takto dlouhá lajna je schopná se stranově rozkmitat třeba o metr a výškově klidně i o metry dva. Krom toho má vypnutý popruh docela velkou energii a do chodidel vám uštědřuje nepříjemné rázy.
Foto Mad

Anna Kuchařová má osobní rekord na longline 130 m a již chodila ve výšce 500 m nad terénem. Na svém webu www.slacklinerka.com uvádí, že má za sebou stovku přechodů.
Foto Mad

Následující foto nepochází z víkendu na Troskách, ale nemohli jsme ho nepřevzít :-) Navštívíte-li Ančin Facebook, zjistíte, že je čerstvě vdaná, a obřad se, jak jinak, odehrál na skalní jehle, na kterou ona a její manžel dorazili každý po své lajně. (Foto je převzato z www.facebook.com/eqb.cz)
Autor: https://www.facebook.com/eqb.cz/

...Zpět na Trosky, v akci je opět Halfi! Nutno říci, že ne všichni měli cíl dojít až na Pannu a zpět, někdo si zkoušel i různé triky a zcela úmyslné pády. Takové divoké kousky ovšem můžou vadit majiteli lajny, protože popruh se záměrným rozhoupáváním více opotřebovává.
Foto Mad

Možná se divíte, proč jsme zdokumentovali jen Halfiho, když se na Troskách sešlo celkem deset slacklinerů. To nebyl úmysl, ale shoda okolností, Halfi byl náhodou v akci pokaždé, když jsme zde byli. Závěrem pro vás máme ještě malou galerii jeho radosti z výsady pobývat tam, kde běžně poletují jen ptáci.
Foto Mad
Foto Mad
Foto Mad
Foto MadFoto Mad
Foto MadFoto Mad
Foto Mad
Foto Mad

Text, foto, video Mad, rozhovory Darka
oldřichov
25. 9. 2018 06:11 Škodu za 2,2 milionu korun způsobil víkendový požár rodinného domu v Oldřichově na Hranicích u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Příčina požáru se stále vyšetřuje.
fioJNplz
25. 9. 2018 05:55 Fotbalová liga: Jablonec - Plzeň 3:0 (27. a 39. Trávník, 56. Chramosta). Viktoria klesla na třetí místo, v Jablonci nebodovala poprvé od roku 2009.
teplo
24. 9. 2018 12:48 Včera zahájila Teplárna Liberec letošní topnou sezónu. V loňském roce producent tepla a TUV zahájil topnou sezónu už 4. září, tedy o 19 dní dříve.

 

dárky
24. 9. 2018 12:01 Liberec na odměny učitelů základních škol přidá dva miliony korun. Na jednoho učitele v průměru vychází 4000 korun, rozhodnutí je na řediteli školy.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
září
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).