reklama

Tradice slavných jabloneckých výstav vstává z popela

30. 6. 2017
Srovnávat Mezinárodní trienále skla a bižuterie s legendárními výstavami bývalého Jablonexu je ošidné, protože koncepce je jiná. Ale právě co se nápadu, reprezentativnosti a rozsahu týče, se Muzeu skla a bižuterie povedl husarský kousek, který prostě musíte vidět!
Nebojte se, že jde o akci pro pár znalců oboru, studenty uměleckých a umělecko-řemeslných škol, pro kavárenské pseudointelektuály a snoby. Naopak, je to výstava pro každého, kdo dbá na svoji image, pro každého, komu není jedno, jak vypadá prostředí jeho domova, co zdobí jeho jídelní stůl, protože jak říká Jaroslav Polanecký, předseda soutěžní komise, i prostý půllitr, je-li dobře navržený, je krásným dílem. Vše podstatné a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte v obsáhlých videích níže, takže na úvod jen shrnu, že papírově jde teprve o druhý ročník, ale prakticky vzato trienále navazuje na výstavy Oděv a šperk s tím, že filozofie projektu se změnila. 

Letošní trienále nabízí celkem pět výstav ve čtyřech objektech. Podstatné je, že trienále je opravdu mezinárodní, například dvě z výstav již měly předpremiéru v zahraničí a další putování po renomovaných muzeích a galeriích je ještě čeká (viz. videa níže). Redesign si odbyl premiéru ve Frankfurtu na veletrhu Ambiente, přičemž Messe Frankfurt jablonecké trienále podpořily i finančně. No Limits již viděli návštěvníci Národní galerie v Sofii a španělského Museo de Arte Contemporáneo en Vidrio Alcorcón. Mezinárodní byla rovněž porota udělující medaile v expozici Trendy, design, produkce. Předsedal jí sice Čech Polanecký, ale této výsady se mu dostalo, jak s humorem tento teoretik a pedagog na Univerzitě J. E. Purkyně Ústí n. Labem poznamenal, jen proto, aby byla jednodušší komunikace s českými médii.

Již v pátek (23.6.2017) proběhlo zahájení trienále pro odbornou veřejnost a pro média. Součástí bylo předání cen k již zmíněné expozici Trendy, design, produkce. Pět cen rozdaly instituce, které nad trienále převzaly záštitu, což, mimo jiné, zachycuje i naše první video. Odborná porota udělila celkem 17 medailí a jednu medaili, cenu ředitelky, udělilo i Muzeum skla a bižuterie v Jablonci n. Nisou.


Medaile jsou dílem Hany Dýckové a razila je SUPŠ a VOŠ v Jablonci nad Nisou.
Foto Mad

Z leva do prava: Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie v Jablonci n.N., Jaroslav Polanecký, předseda soutěžní komise, jinak teoretik a pedagog na Univerzitě J. E. Purkyně Ústí n. Labem, Petr Nový, ředitel pro odbornou činnost a hlavní kurátor muzea. Dále pak sedí porotci Karol Weisslechner (pedagog a šperkař, Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě, Slovensko), Kazimierz Pawlak (sklářský výtvarník a pedagog, Akademia sztuk Pieknych Wroclaw, Polsko), Thomas Kastl (ředitel sekce Dining veletrhu Ambiente, Messe Frankfurt, Německo) a Kaisa Koivisto (šéfkurátorka, Suomen Lasimuseo Riihimäki, Finsko).
Foto Mad

Jak již bylo řečeno na videu, trienále dokumentuje celkem pět výpravných katalogů. O jejich kvalitách bylo na úvodním videu rovněž řečeno vše. Já bych jen dodal, že při prohlížení mě napadlo, jak kromě autora, tedy kurátora, je nesmírně důležitá role fotografa. Teprve doma v klidu jsme díky skvělým fotkám doslova objevili některé exponáty, které jsme na výstavě přehlédli. Na druhou stranu, u autorů, kteří nevyužili servisu muzea a fotky si dodali sami, jsme v několika a případech žasli, jak mistrně si krásný výrobek autor pohřbil nekvalitní fotodokumentací.   
Foto Mad

Na zahájení se sjely špičky oboru. Velmi nás ale překvapilo, že nedorazil nikdo z Ministerstva kultury, které nad výstavou převzalo záštitu. Kvůli dovolené se omluvil i primátor Jablonce n.N..
Foto Mad


Výstava TRENDY, DESIGN, PRODUKCE je nesmírně zajímavá již svojí koncepcí. Muzeum si vybralo české i zahraniční sklářské, šperkařské a bižuterní firmy (od těch velkých až po jednotlivce), které oslovilo. U zahraničních firem bylo podmínkou, že mají v Česku fungující obchodní zastoupení. Pakliže subjekty s účastí souhlasily, samy měly vybrat, kam podle nich směřují trendy, co je podle nich design a co produkce. Takže na expozici, která zabírá celé přízemí Muzea skla a bižuterie, je kromě exponátů rozhodně zajímavý (pro mě dokonce zajímavější) právě tento názor.
Na výstavě si všímejte pravých horních rohů vitrín. U oceněných kolekcí je fialová nálepka. Zde konkrétně je v popředí mezinárodní porotou oceněná kolekce Preciosy Ornela (o dni otevřených dveří v Desné jsme psali ZDE) a za ní Ralton. (Foto reaguje na přejetí myší.)
Foto Mad

Za skvělými nápady nemusí stát velké firmy, například tento tento šperk poslalo na výstavu jako odpověď na otázku, co to je design, Sdružení UNOSTO a jednu ze sedmnácti medailí poroty si právem odnesla Markéta Richterová.
Foto Mad

Milada Valečková, ředitelka muzea, ukazuje svého favorita, šperky Elišky Lhotské, které reprezentovaly pražskou galerii Září a získaly zvláštní cenu ředitelky Muzea skla a bižuterie v Jablonci n. Nisou.
Foto Mad

Reprezentativní souprava na sekt od Bystro Design si rozhodně zaslouží být plněna bublinkami té nejvyšší kvality. Byla tak pracná, že ji firma málem nestačila v termínu dodat.
Foto Mad

Na výstavu TRENDY, DESIGN, PRODUKCE poslalo osmdesát výrobců několik set výrobků a uvést třeba jen všechny oceněné naprosto přesahuje téma naší reportáže. Někoho vyzdvihovat tedy není dvakrát férové, nicméně si neodpustíme tuto vtipnou ukázku z dílny DT Glass. Pozitivní je, že stejně jako tyto žárovky byste většinu vystavených výrobků měli mít šanci někde zakoupit.
Foto Mad


Zůstaňme ještě chvíli v muzeu. Do stálé expozice je zakomponováno celkem sedm exponátů výstavy REDESIGN. Oč jde? Studenti UTB ve Zlíně se inspirovali sbírkovými předměty muzea. V některých případech jde o inspirace, které bychom nečekali. Na první fotce vidíte dílo Gabriely Lhotákové, kterou inspirovala schránka na parfémy z poloviny 19. století z produkce Harrachovy sklárny.
Foto Mad

Příklad druhý, Lívia Jančíková dává divákovi hádanku, kde je vazba. Z bohatě zdobeného broušeného poháru z první poloviny 18. století si totiž jako inspiraci vybrala stopku.
Foto Mad


Další tři expozice již navštívíme s průvodem, který zahájil trienále pro veřejnost. Souhrnné video jsme sice již publikovali počátkem týdne, ale rozhodli jsme se je zařadit ještě jednou pro připomenutí.


Výtvarník Stanislav Müller, alias MIRROR MAN, se na současný design dívá dosti kriticky (viz. video výše).
Foto Mad

Zahájení kralovala a noblesnost dodala formace Amanitas Fire Theatre.
Foto Mad
Foto Mad


Jsme na první zastávce. V kostele sv. Anny naleznete expozici NO LIMITS. Jinak řečeno, podívejte se, jaký názor na skleněnou krásu mají mistři oboru...
Foto Mad

...jako například Stanislav Libenský
Foto Mad

...nebo žijící legenda René Roubíček.
Foto Mad

Skleněné provokace Jiřího Pačinka jsme si zamilovali již při návštěvě jeho sklárny během konání novoborského IGS. Jak vidíte, ten chlap nenechá v klidu nikoho :-)
Foto Mad

Při příchodu vaši pozornost přitáhne v prostoru se vznášející hlava od Martina Janeckého.
Foto ZorDa

Ach ti fotografové!
Foto Mad

Jsme všichni? Pokračujeme dál, ještě nás čeká nabitý program.
Foto Mad


Liberecká TULka poskytla galerii N svého detašovaného pracoviště pro výstavu A.TO.MY! Jde o pestrou, opět mezinárodní přehlídku prací studentů středních a vysokých škol. Exponáty za poslední tři roky vybírali pedagogové. Takže, stejně jako v případě výstavy TRENDY, DESIGN, PRODUKCE, se i zde pozorovateli nabízí druhá rovina příběhu. Zatímco v kostele slavnostní otevření doprovázely majestátní varhany, zde se začínalo módní přehlídkou prací studentů TUL.
Foto Mad
Foto Mad
Foto Mad

Přehlídka skončila, účastníci průvodu zaplavují galerii N.
Foto ZorDa

Petr Nový, mající na trienále největší zásluhu, v roli průvodce. Přiznávám, že toto foto není ze sobotního zahájení, ale z pátku.
Foto Mad

Studentské exponáty jsou invenční, hravé, vtipné, jako například Duše hračky Polky Gabriely Osiniak. Zde ho uvádíme, abychom mu napravili reputaci, protože autorka si ho do katalogu zrovna nejlépe nevyfotila.
Foto Mad

Z laického pohledu jsme nezaregistrovali žádný výrazný rozdíl mezi fortelem středoškoláků a vysokoškoláků, jak dokazuje i objekt "Biology" Markéty Váchalové ze SUPŠ Železný Brod. Jen název bychom změnili na "Plíce kuřáka".
Mezi odborníky zazněla výhrada, že se studentské práce vznášejí v oblacích a jsou odtrženy od reality, se kterou se pak jako absolventi setkají v praxi.
Foto Mad

Anděla letícího po jablonecké pěší zóně nevidíte každý den. Míříme do finále!
Foto Mad
Foto Mad
Foto Mad


Otevíráme expozici MATERIÁL: SKLO. Na letošním trienále se totiž nepřestříhávaly pásky, ale vybraní účastníci průvodu proráželi obrazy vytvořené žáky ZUŠ Jablonec na motivy grafiky trienále.
Foto Mad

O kulturní vložku se tentokrát postaral TAKT Liberec.
Foto Mad

Výstava MATERIÁL:SKLO prezentuje sklo průmyslové, které se na celkové výrobě skla pochopitelně podílí nejvíce. Věděli jste, že největším producentem skla na světě je Evropská unie (kolem 35 milionu tun ročně), jejíž sklářský průmysl zaměstnává přes 181 000 tisíc lidí? V tomto kontextu byste možná nečekali, že objemový příspěvek Česka činí jen asi 4%.
Návštěvníky zaujme především obří konvice SIMAX, zapsaná do Knihy kuriozit a rekordů a elektricky ovládané autosklo v pozadí, které je schopné změnit propustnost během vteřiny (viz. video výše).
Foto Mad

Větší část exponátů můžete zkoumat nejen zrakem.
Foto Mad

Skleněné špunty Preciosy SG si oblíbila nejlepší světová vinařství.
Foto Mad

S Mirror Manem jdeme pokřtít expozice umístěné v muzeu, které jsme si představili již na začátku naší obrazové reportáže.
Foto Mad

Foto Mad

Součástí slavnostního otevření byla i ukázka sklářského umění v akci. Součástí doprovodného programu vlastního trienále je dětská herní zóna.
Foto Mad


Velmi bohatý a kvalitně obsazený byl i kulturní program, probíhající celé odpoledne na otevřené scéně Eurocentra. Průřez přináší video, obsahující i závěrečnou lasershow.


Program překvapivě vyvrcholil již produkcí skvělé kapely The Tap Tap, na kterou se přišlo podívat nejvíc diváků.
Foto Mad

Následovaly Hodiny (zde na fotce Tomáš Sehnal, frontman kapely). 
Foto Mad

V předělech mezi vystoupeními své umění předváděli Amanitas Fire Theatre a taneční skupina TAKT Liberec.
Foto Mad

Foto Mad

Laura a její tygři podala standardní výkon...
Foto Mad

...a diváky opravdu zvedla ze židlí.
Foto Mad

Tečku za zahájením udělalo laserové show.
Foto Mad

Na závěr jednoho z videí výše Petr Nový, hlavní kurátor projektu, poodhaluje plány trienále 2020. Říká, že díky výstavbě další muzejní budovy získá muzeum prostor pro šestou tematickou expozici. Její náplň bude překvapením. Tak mě napadá, že v jistém smyslu šestou expozici má i trienále letošní. Nikde není zmíněna, ani nemá výpravný katalog, ale jestli chcete mít obraz o současném dění v oboru sklo a bižuterie úplný, její návštěvu vřele doporučuji. Až si prohlédnete, co je trendy, co firmy a tvůrci považují za designové vychytávky a co za svoji reprezentativní produkci, až se nabažíte tvůrčím rozletem renomovaných mistrů i studentů, navštivte pár prodejen skla a bižuterie, pár oddělení v megamarketech a další kamínek do skleněné mozaiky pochopení smyslu trienále bude zasazen. 

PS: Sklu se věnujeme systematicky, jestli vás zaujal náš obrazový report, tak další naše články na téma sklo naleznete ZDE. Pro vás, kteří ještě nejste vizuálně přesyceni, máme obrazovou galerii níže.

Text a video Mad, rozhovory Darka, foto Mad + ZorDa
czocha
20. 4. 2019 19:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
obří sud
20. 4. 2019 16:31 Velmi rušno je nyní u Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Cyklisté a výletníci restauraci mají za cíl svých výletů. Objekt je ale stále na prodej. Realitní kancelář jej nabízí za 17,9 milionu.

 

hospoda
20. 4. 2019 16:00 Stylová Hospoda Na Růžku je nově otevřená na rohu liberecké ulice Gutenbergovy a Zámeckého náměstí. To je hned vedle známé futuristické sochy Koule.
sm
20. 4. 2019 12:04 S ročním předstihem hledají Semily firmu, která postaví mateřskou školu za zhruba 85 milionů korun. Pro devítitisícové město jde o jednu z klíčových investic.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).