reklama

Horké léto Technického muzea Liberec, do podzimu se třikrát zvětší

21. 7. 2017
Technické muzeum Liberec bude 6. září slavit teprve třetí výročí otevření, ale dárek si hodlá nadělit pořádný, na sobotu 9. září připravuje otevření nových expozic v dalších prostorách bývalého areálu LVT, který muzeu nedávno propůjčilo (zatím) na deset let město.
Pamatujete vybydlené pavilony zbylého torza areálu Libereckých výstavních trhů z akcí, které se zde ještě poměrně nedávno konaly? Pak si možná budete chtít vsadit, jestli se to partě nadšenců kolem inženýra Jiřího Němečka a libereckého Boveraclubu povede.
Jiří Němeček ale srší energií a opatrným optimismem: "Máme v pronájmu všechny čtyři pavilony, tedy 4 000 m2 výstavních ploch, což je za daných možností skvělé. Smůla je, že to vždy dostaneme na poslední chvíli a pak bojujeme s časem, abychom vše dali dohromady. S Géčkem (dosavadní expozice) to probíhalo stejně. Takže do začátku srpna musíme zvelebit prostory a další měsíc máme na přípravu expozice. Radnice nám velmi vychází vstříc. Město zajistí opravu střechy, světla budou vyměněná za úsporky. První pavilon otevíráme 9. září, Boveraklub, který obsadí Éčko, se přidá do konce roku. Když vezmete 1 200 m2 pro tramvaje a autobusy, tak to není až tak mnoho. Náročné to pochopitelně je, denně vstávám ve čtyři, abych všechno vyřídil. Jen za včerejšek jsem najezdil 60 km, vyřídil 45 telefonů, měl celou řadu jednání..."

Foto: Mad

Technické muzeum Liberec mělo v pavilonu G dosud k dispozici prostory o ploše 800 m2, a co se návštěvnosti týče, si jako mladá instituce nevedlo špatně. Například za rok 2015 expozici navštívilo 6 244 lidí. Loni byla návštěvnost poněkud slabší, dorazilo 5 471 platících návštěvníků, ale co se letoška týče, je Václav Jisl, kterého jsem zastihl na pokladně, optimista: "Myslím, že máme dobře nakročeno a pracujeme na tom, abychom výsledek ještě zlepšili. Jen za červenec do dneška (19.7.) tří hodin odpoledne přišlo 639 návštěvníků. A to jsou prázdniny a nechodí školy. Na druhou stranu se na výsledku podepsaly svátky 5. a 6. července, kdy přišlo 106 lidí. Ale ony ty návštěvnické preference jsou vůbec zajímavé, například jedenáctého, což bylo úplně obyčejné úterý, dorazilo 70 lidí."
Kromě statistik mě zaujalo nadšení Václava Jisla a jeho sebevědomé prohlášení o práci na zlepšení výsledku: "Děláme virální propagaci, zvu do muzea přátele a přátele jejich přátel, používáme sociální média. A když lidi přijdou tady do toho prostoru s mašinkama, tak se vyfotí a tím to většinou končí. Ale já je zvu dovnitř a jsem v tom docela úspěšný. Teď jsme dali muzeum na Slevomat a tito návštěvníci se nám do naší statistiky nepromítají. Až budeme znát celkové výsledky, návštěvnost bude určitě ještě vyšší."
Foto: Mad

Jdeme se podívat, jak se daří kolonizovat nová území. Pavilon B bude pavilonem průmyslu. Podle sportovního Fiata se dá soudit, že jedním z brigádníků je nějaký veteránista.
Foto Mad

A opravdu, za dveřmi nás vítá Petr Výboch, veteránista na penzi, který pamatuje i budování prvního pavilonu: "Pro návštěvu jste si nevybrali vhodnou chvíli, protože někteří lidé chodí do práce, a tak byste nás tu našli víc odpoledne a v sobotu, to sem chodí dokonce i ženy. Teď tu jsme jen tři." Podotýkám, že v tu chvíli bylo něco před desátou dopoledne.
Pan Výboch právě realizuje docela zásadní věc. Montuje praktikábl, na který bude na červeném koberci umístěn starý soustruh. Bude vítat návštěvníky hned za dveřmi do Béčka. Špinavý od oleje, prostě autentický jak ho chlapi přivezou, žádné šmouhy se nebudou umývat, škrábance se nebudou retušovat.
Foto: Mad

Při pohledu na prázdné prostory, kusy podhledů visící od stropu a na kalendář s datem 19. července běhá člověku mráz po zádech.
Tyče v pozadí představují dělení prostoru na boxy 3 m x 2 m, ve kterých budou konkrétní ukázky různých výrob. Dozvíte se například, jak se vyrábí blatník, a každá kóje bude řešit jednu soutěžní otázku pro návštěvníky. V plánu je i předvedení vývoje Škody Octavia od modelu po crash testy.
Foto: Mad

Jednu z výše zmíněných kójí obsadí například toto zařízení na analýzu výfukových plynů, věnované TULkou. A soutěžní otázka může znít třeba takto: "Víte, jak se měří exhalace u aut?"
Foto: Mad

Zátiší s hrníčky a vrtačkou. Ta historická vrtačka pochází z TOSu Varnsdorf a pamatuje doby, kdy se TOS jmenoval Arno Plauert, Maschinenfabrik a stane se součástí historické strojní dílny.
Foto: Mad

Fandové Technického muzea již uklidili prostor átria. Pamatujete ještě časy, kdy zde úspěchy socialistického oděvnictví prezentovaly dlouhonohé modelky?
Foto: Mad

Pan Němeček udílí brigádníkům úkoly přímo na zeď. Pravda, David Jonáš není brigádník, je jedním z mála kmenových zaměstnanců muzea. Ptám se ho, zda z těch velkých prostor, které bude muset připravit, nedostává deprese. Podle odpovědi se zdá, že všichni zúčastnění jsou pohodáři: "Zachováváme chladnou hlavu a snažíme se dospět k cíli. Já jsem u projektu od začátku, a když jsme připravovali Géčko, bylo také o prázdninách co dělat, ale zvládli jsme to. Jako zaměstnanec muzea tu pracuji v podstatě pořád, každý den včetně sobot. Hodně kolegů tu pracuje brigádně. Naše práce je specifická tím, že kvůli velmi omezeným prostředkům pracujeme s materiálem, který máme k dispozici, například kdybychom pódia, která jste viděli, vyráběli z nového materiálu, dala by nám méně práce, ale takto zase máme dobrý pocit, co všechno lze zrecyklovat a na výsledku to nepoznáte."
Foto: Mad

Když sem ale přicházíme znovu po obědě, leccos se změnilo, přinejmenším přibyl elektronový mikroskop, který bude ve vstupním sektoru dělat společníka soustruhu.
Foto: Mad

Jdeme se podívat do Éčka, které od muzea dostal k dispozici Boveraclub. Zde kraluje Tomáš Krebs (na fotce v popředí), předseda klubu. Autem odváží nejrůznější odpad, který mu nakládá František Hartman se svou dcerou Kristýnou. Dívce generální úklid sálu nevadí: "Mám zájem o auta a baví mě to, začali jsme pracovat dnes a doufám, že to všechno včas stihneme."
Její tatínek je členem Boveraklubu již 10 let a jako elektrikář má na výstavních exponátech na starosti především renovaci elektrických rozvodů: "Momentálně nás tu je pět, další přijdou, jak jim končí šichta. V první fázi sem potřebujeme dostat tři tramvajové vozy. Koleje máme složené venku. Už se na to těším, prostory budou krásné a je tu místo i pro archiv a klubovnu."

Tomáš Krebs řeší zásadní problém: "Alfou a omegou budou vrata, ty doufám vyřešíme do konce prázdnin. Jednu tramvaj již v areálu máme, na návěsu přivezeme další dvě. Boveraklub má kolem 60 členů, na brigády dáme dohromady vždy kolem deseti lidí, jestli vše půjde hladce, počítáme s otevřením expozice na přelomu října a listopadu. Příliš času nemáme, protože paralelně připravujeme oslavy 120 let tramvají v Liberci, které budou 26. srpna. Dalších pět tramvají, které jezdí při různých příležitostech, zůstane zatím ve vozovně. Valbek připravuje dokumentaci na kolejové připojení a my hledáme dotační program. Bude to totiž investice za víc jak šest milionů korun."
Foto: Mad

Praktikábl pro soustruh je odpoledne skoro hotový, vzadu vlevo je zeď natírána na šedo, aby sloužila jako podklad pro citát herce Táborského ve smyslu, že panorama průmyslového komplexu je stejně zajímavé jako hrad, ale znalostí skrývá mnohem víc. Úvodní část bude věnována rovněž expozici fotoaparátů, rádií a prvních televizí. Dále zde budou figuríny osob, které se nejvíce zasloužily o rozvoj průmyslu v regionu. V prostoru za písmenem B bude expozice textilního průmyslu. Bude zde například žakárový stroj, dřevěný stav a historický mramorový elektrický rozvaděč.
Foto: Mad

Vizionář Jiří Němeček: "A víte, co tu také bude? V roce 1948, když vyhlásil Izrael samostatnost, bylo na něj uvaleno embargo. Jediný stát, který embargo nerespektoval, bylo Československo. V Liberci se tři roky školil izraelský letecký personál. Tak i takové milníky chceme připomenout. Slavnostního otevření průmyslové expozice se možná zúčastní izraelský velvyslanec, a jestli vše vyjde, tak z Izraele přijedou absolventi té liberecké školy pro mechaniky!"
Foto: Mad

Před časem médii proběhla řada vizualizací perspektiv rozvoje výstavního areálu. Nepopírám, že jsem je považoval spíš za sci-fi než za předvedení budoucí reality. (Zdroj vizualizací: archiv Technického muzea Liberec)
Zdoj: Technické muzeum Liberec

Zdoj: Technické muzeum Liberec

Ale šéf Němeček to vidí jinak: "Zvelebujeme nejen átrium mezi pavilony, ale i to velké volné prostranství, je to nádherný prostor, který by byla škoda nevyužít. Bude sem přesunutá parní mašina z nádraží. Co se letounu týče, muzeum ve Kbelích nám opravdu nabídlo dopravní letoun TU 134, který by se sem krásně vešel. Na revitalizaci pavilonu pod průmkou je podaný projekt "Dělnická akademie" a po nádvoří jednou bude jezdit minivláček. Mašinu vyrobí žáci nedaleké průmyslovky, ve Větrníku vznikne kroužek mladých železničářů. A jako třešničku na dort sem přivezeme devadesátitunový řopík z opevnění!"
Foto: Mad

Na otázku, proč svůj čas do Technického muzea Liberec jeho fandové investují, má Jiří Němeček jednoduchou odpověď: "Vezměte si náš Liberec, byl zde vystavený první řidičák pro první auto v českých zemích, uskutečnila se odsud vůbec první dálková jízda na světě. Liberec je úžasné město, které udělala technika, a ta tradice tu stále je, vezměte si vynález tryskového stavu, nanovláknové technologie a tak dále. To chceme sdělit, prezentovat význam průmyslové výroby nejen v Liberci, ale v celém Libereckém kraji a přilehlých a přeshraničních regionech. Bez průmyslové výroby by Liberec nebyl svého času druhým největším městem českých zemí ani by se v něm neodehrálo tolik významných technických událostí. Přesto je zájem veřejnosti o technické obory stále nižší a to my chceme změnit!"
Foto: Mad


Text a foto Mad
trhy
20. 3. 2019 13:01 Farmářské trhy v centru Liberce budou poprvé už zítra. Vracejí se před OD Plaza. Trhy mají v Liberci několikasetletou tradici. Právo pořádat je má město od roku 1577.
čokoláda
20. 3. 2019 11:28 Od 22. do 24. března 2019 se v Kulturním centru Turnov uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, kulinářskou přehlídkou a stánky s delikatesami.
ruprecht
20. 3. 2019 06:33 V rámci revitalizace místa vzpomínek - rozptylové loučky na hřbitově v Liberci - Ruprechticích byly pro návštěvníky hřbitova nainstalovány nové lavičky.
koruny stromů
20. 3. 2019 06:26

Stezka korunami stromů Krkonoše oslaví své druhé narozeniny, od otevření v červenci roku 2017 ji navštívilo přes 540 000 návštěvníků. Letos má číslo vzrůst na 750 tisíc lidí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).