reklama

INSPIRACE: Findlingspark Nochten, rekultivace po hornolužicku

11. 4. 2015
Téma rekultivace krajiny po rozsáhlých zásazích člověka se periodicky dostává do hledáčku médií. Někdy pro unikátnost použitých postupů, jindy pro skandály spojené s obrovskou finanční náročností těchto projektů. Příklad pozitivní máme za humny v Horní Lužici.
INSPIRACE: Findlingspark Nochten, rekultivace po hornolužicku
Foto Mad
O rozsahu těžby hnědého uhlí v Horní Lužici, energetickém srdci někdejší NDR, si bez dlouhého studia můžete udělat velmi názorný obrázek na mapě vyznačující polohu parku. Ještě krátce po sjednocení, v roce 1991, se v Lužickém revíru těžilo 116,8 mil. tun hnědého uhlí ročně. Nynější dlouhodobé těžební kvóty se předpokládají mezi 40 mil. tun a 60 mil. tun. Pokles těžby měl obrovské sociální dopady, ale zdá se, že díky politice odmítání jádra má těžba opět slibnou perspektivu. Na rozdíl od přístupu soudruhů z NDR je ale sanaci po těžbě věnována nesrovnatelně větší péče. O tom, jaké prostředky jsou do rekultivací vkládány, si uvědomíte, když tento kraj navštívíte, miliardy euro jsou jen prázdná čísla. Na každém kroku vidíte, že cílem rekultivací je nejen tvorba nové kulturní krajiny, ale i budování atraktivních životních podmínek, přirozeně bránících dalšímu odlivu obyvatelstva směrem na západ. Skoro se zdá, že to především. Infrastruktura je velkoryse budována, u nových "moří" zaplavujících rány po těžbě vznikají centra odpočinku a je opravdu možné, že se Lužice časem stane proslulým centerm rekreace a volnočasových aktivit.
Findlingspark Nochten lze přeložit jako park valounů. Název přesně vystihuje jednu z jeho hlavních atrakcí. Během těžby těžaři naráželi a stále narážejí na bludné valounky, balvany i menší skály, jejichž původ se neshoduje se složením zdejší geologické mapy. Vyvětlení je prosté a fascinující zároveň, balvany do Lužice dopravil až z dalekého severu ledovec. Není to až tak zarážející, tyto balvany doputovaly i na naše území. Byly například použité pro stavbu větrného mlýnu na Lysém vrchu, o kterém jsme psali ZDE. Pojďte si s námi park sedmi tisíc bludných valounů projít v obrazové reportáži.

Vítá vás velkoryse dimenzované parkoviště, dost prostorné i pro neúsporně parkující Němce.
Foto Mad

Vlevo stojí vstupní budova s pokladnami a s velmi slušným občerstvením, majícím i pro Čecha akceptovatelné ceny. Vpravo scenérii dotváří elektrárna Boxberg, kterou během procházky prakticky neztratíte z dohledu.
Foto Mad

V létě 2014 Findlingspark Nochten získal již podruhé Green Flag Award, prestižní známku nejvyšší kvality, udělovanou parkům a zahradám. Pro ocenění není důležitý jen vzhled parku, ale i úspěšný marketing, kvalita zázemí včetně pohostinství, návštěvnost a pochopitelně spokojenost návštěvníků.
Foto Mad

Foto Mad

Nochten je vlastně velká botanická zahrada prezentující flóru především Horní Lužice.
Foto Mad

Každá kytička, každý kus mechu, prostě vše je naprosto přesně popsáno s příslovečnou německou důkladností a systematičností. Informační panely jsou vzorně čisté a vyleštěné.
Foto Mad

Nejsou zde jen kopce, ale i jezírka plná ryb, většinou okrasných japonských kaprů :-)
Foto Mad

K vidění jsou i roztomilé žabičky. Že by to byl skokan zelený?
Foto Mad

Elektrárna Boxberg zpracovává uhlí v centru zdejších dolů. Má výkon 2 575 MW. Zatím poslední blok o výkonu 675 MW je v provozu od roku 2012. O potravu se nemusí obávat, již se připravuje těžební pole 2, které bude vyžadovat přestěhování 1500 obyvatel. Každý občan za svůj dům dostane odškodnění v hodnotě novostavby.
Foto Mad

Park Nochten není jen pěknou zahrádkou, ale i záchovnou stanicí zdejší flóry. Tady jsou uchovávány vzorky z těžebních polí, aby v době rekultivace mohly být namnožené a vysazené zpět na svá původní místa výskytu. Je to zároveň jedno z mála míst, kterému nevévodí Boxberg na obzoru. Ovšem stačí vyjít o kousek výše...
Foto Mad

...a v dáli vidíme povrchový důl Nochten, který těží největší velkorypadlo na světě. Důl byl otevřen v roce 1973 a jeho zásoby uhlí stačí při současném tempu těžby zhruba do roku 2045. Úzká špička na obzoru je rozhledna Am Schweren Berg, která je součástí infocentra věnovaného postupu těžby a rekultivačním pracem po těžbě.
Foto Mad

Celkový pohled na park Nochten. Vpravo na obzoru je kopec určený k relaxaci, meditacím a dalším duchovním cvičením bez ohledu na víru.
Foto Mad

Cestou ke kopci si můžete zarelaxovat a bosé nohy promasírovat na kamenných stezkách z různých typů valounků.
Foto Mad

Co by to bylo za park, kdyby neměl adrenalinové centrum pro malé i velké děti.
Foto Mad

Park Nochten je jen malá ochutnávka atrakcí, které rekultivovaná krajina nabízí. Když se smíříte s tím, že obzor vám nebudou rámovat palmy nebo horské štíty, ale přinejmenším do konce století gigantická elektrárna Boxberg, našli jste opravdu skvělé místo k odpočinku. Málem bych zapomněl, cyklopůjčovny tu jsou dobře zorganizovány, vezmete-li s sebou přesto vlastní kolo, nesmíte se divit, že zbrusu nové cyklostezky vyasfaltovanými nadjezdy a podjezdy protínají jeden z největších vojenských prostorů v Evropě. Máte-li štěstí, můžete z rozhledny Am Schweren Berg sledovat manévry vrtulníků Appache, protože nezrekultivovaná část krajiny věrně simuluje Afghanistán... Jednoduše řečeno, vítejte v tomto bizarně krásném koutu Horní Lužice. Nevím jak vy, ale my se sem v některé z dalších reportáží určitě vrátíme!

Zaujal vás náš článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Kateřinské sousedské divadlo - Vynášení Morany
Dlouhé, předlouhé čekání na Strýčka Sama
Paní Barbora a Marcela, re FORMA a re FABRIC a především odvaha
Kniha v prostoru, prostor v knize
Masaharu Takasaki, svěží vítr z Japonska
Do Liberce se vrací pravý maškarní bál
Muzejní hudební dostaveníčko na půli cesty
Masopust jako záchovný program lidových tradic
Postavte si vlastní radnici, stačí 100 000 kostiček
Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza
Technický sníh a umělecké vlohy matky přírody
Ples v opeře má kdekdo, ples v knihovně jen my
Made in Jablonec 2015
Tříkrálové radovánky obyvatel liberecké ZOO
Péefky 2015 v hledáčku "módní policie"
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Kateřinské sousedské divadlo - Komedie o hvězdě
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!


Text a foto Mad
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).