reklama

Vodní nádrž Fojtka, ideální podzimní víkendová procházka

20. 10. 2017
K přehradě ve Fojtce dojedete z centra Liberce autem za necelých dvacet minut, což berte jako tip pro lenochy, protože v tomto romantickém koutu přírody se křižuje hned několik cyklostezek a železniční zastávka na trati Liberec - Frýdlant se nachází, coby kamenem dohodil.
Přehrada Fojtka, napájená stejnojmenným potokem, leží na hranici Fojtky a Mníšku u Liberce (MAPA). Je jednou ze šesti přehrad, které byly vybudovány v Jizerských horách na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Stejně jako další přehrady této protipovodňové fronty ji navrhnul Otto Intze (odkaz je v němčině) z Cách, geniální projektant vodních děl své doby. Technologie, kdy je těleso hráze zapuštěné do skalního masivu, dokonce dodnes nese jeho jméno. A právě touto technologií bylo vybudováno pět z osmi jizerskohorských retenčních nádrží včetně Fojtky, dále šlo o libereckou nádrž Harcov, jizerskohorský Bedřichov, Mlýnici a jablonecké Mšeno. Aby byl seznam jizerskohorských přehrad úplný, dodávám, že profesor Intze vyprojektoval také dlouho po jeho smrti postavenou Souš a v Jizerkách se nachází ještě Desná a Josefův Důl.
Fojtka byla vybudována v letech 1904 až 1906 společně s nádrží Mlýnice pro Vodní družstvo v Liberci. Součástí projektu bylo též vodní dílo v Oldřichově v Hájích, která nakonec nebylo realizováno. Profesor Dr. Ing. Otto Intze projekt nejen vyhotovil, ale až do své smrti roku 1904 měl nad realizací vrchní stavební dozor.

Zděná hráz je 11 m vysoká a 146 m dlouhá.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Vývar třech povodňových přelivů s kapacitou téměř 20 m3/s je společný se dvěma spodními výpustěmi o celkové kapacitě 9,4 m3/s.
Foto Mad

Fojtecký potok dále pokračuje do tunelu pod náspem železnice Liberec - Frýdlant. Zastávka stojí mimo obraz asi 300 m vpravo.
Foto Mad

Přehrada má několik luxusních přístupů do vody, která pokrývá plochu sedmi hektarů a má průměrnou hloubku okolo deseti metrů.
Foto Mad

Přehrada Fojtka je rájem rybářů. Ti v některých dnech okupují v podstatě celý břeh a koupající se lidi nemají příliš v lásce, takže na podzim je Fojtka jejich rájem.
Foto Mad

Při pohledu z hráze je jasné, že tu nesedí nadarmo.
Foto Mad

Kolem přehrady vede luxusní promenáda, postavená za evropské peníze roku 2011, která je spojená i s cyklostezkou. V tipech na výlety na internetu je sice zmiňováno, že kvůli vysypání hrubým štěrkem je vhodná jen pro horská kola, já bych místo "jen" použil spíš "zejména".
Foto Mad

Foto Mad

Po hladině se můžete rozhlédnout z vyhlídkové plošiny.
Foto Mad

Součástí výletního okruhu je i stylový bufet. Vyhledáte-li si na webu Restauraci na přehradě Mníšek, dozvíte se sice, že provoz byl ukončen k prvnímu lednu 2017, ale není to pravda, občerstvovna jen změnila majitele a přešla pod nedalekou restauraci Mlýn 62. Nicméně pivko si dáte zase až na jaře, protože sezóna skončila. Zarážející je, že chybné údaje o provozu nejsou opravené ani na serveru mapy.cz.
Foto Mad

Nemusíte chodit jen po stezce, romantická pěšina vede i po okraji lesa nad východním břehem nádrže.
Foto Mad

Projdete-li si poctivě celý okruh od hráze kolem přehrady a po hrázi zpět (pochopitelně to lze i obrátit), potkáte i pár artefaktů z historie tohoto vodního díla, a budete-li pozorní, nedaleko tajemného srubu ukrytého v lese nad stezkou objevíte prostý kříž, připomínající Oto Libiaka, který se zde utopil roku 1995.
Foto Mad

Návštěvu Fojtky můžete pochopitelně zkombinovat s jiným výletem, nedostává-li se vám fantazie, náměty naleznete například ZDE. Než kolem přehrady vyrazíte, možná byste měli být připraveni ještě na jedno překvapení. Na jižní straně nádrže se nachází hned vedle cesty vyhlášené nudistické teritorium, ortodoxními nudisty obývané i teď na podzim. Takže až uprostřed plešatících stromů spatříte mírně odkvetlého satyra, přikládajícího pro zahřátí pod mohutnou vatrou, a jeho partnerku, vystavující své vnady za hradbou nízké kempové ohrádky, vězte, že opravdu nemáte halucinace!

Text a foto Mad
cl
20. 1. 2019 14:32 V České Lípě plánují pro letošní rok investice za více než 300 mil.Kč, je to třetina rozpočtu. Největší akcí bude rekonstrukce penzionu pro seniory.
archa
20. 1. 2019 08:04 Odchyt selete na sídlišti patřil loni mezi kuriózní zásahy liberecké záchranné stanice Archa. Jedním z nejvzácnějších léčených jedinců bylo mládě čápa.
trezor
20. 1. 2019 06:35 Krádež více než milionu Kč ze směnárny v Harrachově zhatil sníh a příliš těžký trezor. Jednoho zloděje policisté chytili, soud ho v sobotu poslal do vazby.
smrk
19. 1. 2019 13:32 Pod vrcholem Smrku v Jizerských horách zachraňovali v pátek podchlazeného turistu. Záchranáři museli překonat obtížný terén, aby se k němu dostali.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).