reklama

Rozšíření Technického muzea Liberec předčilo očekávání

13. 9. 2017
Když jsem s Jiřím Němečkem, předsedou spolku Technické muzeum Liberec, dělal v červenci rozhovor o trojnásobném rozšíření expozic, obdivoval jsem jeho zápal pro věc a entusiasmus, ale měl jsem pochybnosti, jak smělé plány dopadnou. Výsledek vyrazil dech nejen mně.
Rozšíření Technického muzea Liberec předčilo očekávání
Jiří Němeček, duše celého projektu
Jak jsem zjistil, lidí podobně skeptických jako já bylo více a při slavnostním otevření nových expozic omluvy zazněly hned z několika stran, libereckým primátorem počínaje. Asi nejlepší obrázek o tom, co tým kolem Jiřího Němečka během prázdnin dokázal, si uděláte, když se před pokračováním ve čtení dnešního obrazového reportu podíváte na naši reportáž červencovou.
Ovšem největším, vpravdě husarským kouskem, jsou zejména "Liberec a křídla pro Izrael", poslední část nové expozice. Tato výstava mapuje především činnost liberecké Vojenské odborné školy leteckých mechaniků, školící experty pro Izrael. Ale věnuje se i další pomoci Československa mladému státu, který hned po jeho vzniku začali ohrožovat sousedé. Tato málokomu známá úloha Liberce v životně důležité pomoci Izraeli je jediná takto komplexně pojatá v Česku. O tom, jak důležitou roli naše pomoc Izraeli těsně po válce sehrála, svědčí i to, že nové pavilony přijel otevřít sám izraelský velvyslanec Daniel Meron s manželkou a z Izraele neváhal přiletět i Avraham Harshalom, veterán, který se tehdy v Liberci školil na leteckého mechanika. Do Liberce dorazily i žena a dcera Josefa Naora, dalšího, již zesnulého absolventa libereckých kurzů, jehož přínos pro bezpečnost Izraele zdůraznil Meron ve svém úvodním projevu.
Výstavě "Liberec a křídla pro Izrael" věnujeme samostatnou reportáž. Dnes se podíváme, jak probíhal slavnostní akt a na co se můžete v novém pavilonu Technického muzea Liberec těšit.

Slavnostní otevření nových expozic začalo v zatím prázdném pavilonu D, který během podzimu zaplní tramvaje Boveraclubu Liberec.
Foto Mad

Pozvání přijala celá řada osobností. Vyjmenuji alespoň první řadu. Z prava do leva sedí: historik Zdeněk Klíma, vedle něj Avraham Harshalom, dvaadevadesátiletý (!) veterán, absolvent výcvikového kurzu pro Izrael na VOŠLM v Liberci, Šira KorenMiriam Naor, dcera a vdova po Josefu Naorovi, rovněž absolventu výcvikového kurzu pro Izrael na VOŠLM, senátor Michael Canov, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, izraelský velvyslanec Daniel Meron se svojí manželkou Jill Meronovou, liberecký primátor Tibor Batthyány, člen libereckého zastupitelstva a předseda liberecké židovské obce Michal Hron, šéf muzea Jiří Němeček a konečně Michal Burian, ředitel odboru muzeí VHÚ. Ve druhé řadě možná identifikujete například Přemysla Sobotku, náměstka hejtmana Libereckého kraje, a krajskou radní Květu Vinklátovou. Své další zástupce zde mělo i statutární město Liberec a nechyběli ani zástupci firem sponzorujících muzeum nejrůznějším způsobem.
Foto Mad

Dojatý Jiří Němeček vysvětluje dva základní ideové pilíře budování muzea, za prvé snahu oživit hrdost na to, že Liberec byl a je vyspělým městem špičkové techniky, a za druhé vyvolat u mládeže opět zájem o technické obory. Do hebrejštiny projevy tlumočil David Hron (vlevo) a celé setkání moderoval Petr Kumpfe, tiskový mluvčí muzea.
Foto Mad

Jiří Němeček nezapomněl poděkovat své ženě. Bez její podpory by své sny realizovat nedokázal.
Foto Mad

Jde se slavnostně odemykat "nový" pavilon. Jak vidíte, účast byla opravdu hojná, navzdory tomu, že kvůli izraelské delegaci byla inzerována zvláštní bezpečnostní opatření. Mezi bodyguardy nakonec vzbudila nervozitu jen kolegyně novinářka, která přišla ve velmi objemné péřové bundě :-)
Foto Mad

Jeho Excelence Daniel Meron právě splnil svoji povinnost.
Foto Mad

Oops!!! Co se to děje? Ano, vidíte správně, první překračuje práh hosteska!
Foto Mad

Malý trapas je za námi, uvnitř je vše, jak má být. Návštěvníky vítá na červeném koberci umístěný fragment starého soustruhu.
Foto Mad

Naproti soustruhu si paní Šira Koren prohlíží elektronový mikroskop, tvořící kontrast k naolejovaným ozubeným kolům. Pravda, dnes to je rovněž historický exponát, protože tento div techniky je zhruba padesát let starý. 
Foto Mad

Zatímco ještě před dvěma roky mně osobně Technické muzeum Liberec připomínalo spíš než muzeum velkou garáž, ve které fandové vystavují své sběratelské kousky, dnes si prohlížíme plnohodnotnou expozici, mající svůj scénář a dramaturgii.
Foto Mad

K vidění je i několik opravdových unikátů, jako například tento stroj na výrobu děrných štítků pro žakárový stav.
Foto Mad

Expozice je (konečně) profesionálně pojatá i po výtvarné stránce.
Foto Mad

Foto Mad

Je velmi sympatické, že myšlenku technického muzea podporuje velký počet libereckých firem, kterým patří další část expozice. Jsou zde vystaveny konkrétní technické novinky a zajímavosti. Tato část expozice odpovídá na otázky, jak věci fungují, a zvídavým návštěvníkům dává náměty k přemýšlení.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Díky expanzi do nových pavilonů dostala řád i expozice, se kterou muzeum začínalo.
Foto Mad

Otevřením nového pavilonu oslavy zdaleka neskončily. V sobotu si muzeum nadělilo dárek, lokomotivu Adolf z roku 1882, kterou mu zapůjčila nadace Okřídlené kolo. I zde měl slovo liberecký primátor Tibor Batthyány. Je vidět, že ho technika baví a že technice rozumí. Hovořil bez papíru, na což u něj nejsme zvyklí, a jeho projev měl hlavu a patu.
Foto Mad

Lokomotivu polil (dětským) sektem Petr Perner, nejmladší z rodu Pernerů, jehož členem byl i Jan Perner, stavitel první parostrojní železnice v Čechách.
Foto Mad

A jako správný bulvár přidáváme na závěr třeskuté zjištění, náš primátor miluje audiny!
Foto Mad


Text a foto Mad
trhy
20. 3. 2019 13:01 Farmářské trhy v centru Liberce budou poprvé už zítra. Vracejí se před OD Plaza. Trhy mají v Liberci několikasetletou tradici. Právo pořádat je má město od roku 1577.
čokoláda
20. 3. 2019 11:28 Od 22. do 24. března 2019 se v Kulturním centru Turnov uskuteční Čokoládový Festival s výstavou obalů čokolád z celého světa, kulinářskou přehlídkou a stánky s delikatesami.
ruprecht
20. 3. 2019 06:33 V rámci revitalizace místa vzpomínek - rozptylové loučky na hřbitově v Liberci - Ruprechticích byly pro návštěvníky hřbitova nainstalovány nové lavičky.
koruny stromů
20. 3. 2019 06:26

Stezka korunami stromů Krkonoše oslaví své druhé narozeniny, od otevření v červenci roku 2017 ji navštívilo přes 540 000 návštěvníků. Letos má číslo vzrůst na 750 tisíc lidí.

 

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).