reklama

Exkurze do blízké budoucnosti Severočeského muzea v Liberci

5. 2. 2018
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNY SFÉRICKÉ 360 STUPŇOVÉ FOTOGRAFIE! Publikace srovnávající staré fotografie s pohledy dnešními se těší trvalé oblibě a pořizování bratříčků ke starým snímkům se stalo specializovanou fotografickou disciplínou. Což se ale podívat do budoucnosti? Revitalizace Severočeského muzea v Liberci takovou možnost nabízí.
Po první etapě revitalizace Severočeského muzea v Liberci, která obnášela například vestavbu výtahu, bezbariérové přístupy a vybudování interaktivní expozice automatofonů, začala prvního února etapa druhá. Ta muzeum zavře až do podzimu roku 2019 a přijde na zhruba sto milionů korun, přičemž 85% uhradí fondy EU, 5% stát a zbylých 10% vlastník, tedy Libercký kraj. Již proběhlo několik výběrových řízení, například stěhovací firma a firma zabývající se obalovými materiály již byly vysoutěženy, o čemž se můžete přesvědčit, třeba až půjdete kolem, stěhování sbírek je v plném proudu.
Na stavební firmu bylo výběrové řízení vyhlášeno loni v listopadu, jenomže zájemci těsně před uplynutím doby pro podání nabídek vznesli námitky. V době dnešní konjunktury totiž dramaticky vzrostly ceny za stavební práce i za materiál. Projekt se musel přecenit a soutěž se posunula do letošního roku. V současné době se hodnotí nabídky a tento týden má být rozhodnuto, kdo zakázku získá. Při průchodu džunglí dotací muzeu velmi pomáhá Liberecký kraj a jeho administrátoři, projektoví manažeři. Jiří Křížek, ředitel muzea k tomu dodává: "Veřejně bych rád jmenoval alespoň pana inženýra Stanislava Jägera. Tomu jako muzeum jednou obstaráme nějaký metál. Ten proces je přitom nekonečný, já se tu svámi dnes bavím o druhé etapě, ale již máme podaný projekt na etapu třetí za 51 milionů. Zatím jsme se totiž zaměřovali na budovu, ale nikoliv na sbírkové předměty."

Malé odbočení, v této obrazové reportáži zkušebně používáme sférické 360o fotografie. První pohled vás zavede do již zmíněné interaktivní expozice automatofonů, které se jako jediné změny nedotknou. Pakliže máte se zobrazením fotografie problém, což jsme zatím zjistili u některých instalací prohlížeče Firefox, napište nám na FB nebo do mailu net@genusplus.cz.
Severočeské muzeum v Liberci, expozice automatofonu. #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA


Poměrně málo se ví o v zárodku zamítnuté variantě postavit u muzea budovu novou. Tady se nabízí zajímavé srovnání. Zatímco v Jablonci nad Nisou takové řešení v případě futuristického pavilonu Muzea skla a bižuterie prošlo bez problémů, v Liberci neproběhla ani diskuse. Přitom byly k dispozici nápady vzešlé hned ze dvou mezinárodních studentských architektonických soutěží, jedna, v rámci projektu Erasmus, se konala u nás, druhá dokonce až v Číně. Ředitel Křížek to s hořkostí komentuje: "Jsou to zcela totožné případy památkově chráněných objektů v památkové zóně, v tom Jablonci to bude dokonce vizuálně mnohem více exponované. Já netvrdím, že se ta přístavba měla teď realizovat, ale velmi mě mrzí, že kromě kategorického NE neproběhla žádná diskuse, která by se dívala do budoucna. Přitom některé náměty, vzešlé z těch soutěží, byly velmi pozoruhodné. Sem prostě nic nového přijít nesmí, musíme se absolutně podřídit stávajícímu stavu, i když to jde někdy proti logice věci. Rekonstrukce nás posune určitě hodně dál, bude to hodně drahé, ale vidět to moc nebude, protože jde z velké části o nutné technologické věci, jako jsou nové rozvody elektřiny, vody a tak dále."

Zájem médií o muzeum byl v minulých dnech enormní, škoda, že v souvislosti se zavíračkou. Jiří Křížek, jak vidíte již "sedící na kufrech", suše konstatuje: "Zavření muzea je paradoxní v tom, že zavíráme v okamžiku, kdy jsme začali ve všech ukazatelích růst. Nemáme ještě závěrku, ale za loňský rok jsme například vlastní činností vygenerovali kolem deseti milionů korun."
Foto Mad

Administrativa ani ředitel Křížek se do těchto prostor již nevrátí, soustavu místností, po vystěhování takto znovu průchozích po několika desetiletích, zaplní veřejné depozitáře, které návštěvníkům umožní proměnit se v badatele. Kvůli prodražení projektu se sice bude muset záměr trochu upravovat, ale snad vše dobře dopadne.
Foto Mad

Jiří Křížek vysvětluje základní koncepci: "Měli jsme dvě možnosti, buďto místnosti co nejvíce přiblížit době vzniku muzea na konci 19. století, čímž by vznikl takový muzejní zámek, jako můžete vidět v Západočeském muzeu v Plzni, anebo dát expozici soudobý výraz. Náš tým se rozhodl pro druhou cestu. Konzervativcům se to líbit nebude, nějací punkeři zase budou říkat, že to je málo progresivní. Jsem zvědavý na reakce veřejnosti. Pořád nás někdo kritizuje, už mě to nebaví."

Tak se pojďme na několika příkladech podívat, jak si hlavní projektant profesor Michal Hlaváček a jeho tým Hlaváček architekti s.r.o. s oříškem památkově chráněného objektu poradil. Mimochodem, když navštívíte web této architektonické huti, zjistíte že již mají za sebou i další realizace v Libereckém kraji, například Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Exkurzi začněme hned za vchodovými dveřmi ve vstupní hale. Zde se odehraje jedna z nejdramatičtějších proměn.
Foto Mad
Modernizace bude vlastně návratem ke kořenům, a to hned ze dvou důvodů. Umělecko průmyslové muzeum totiž vzniklo jako vzdělávací instituce pro umělecko průmyslové odborné školy a zde bude nově prostor pro jejich prezentaci. Vrátnice bude zrušená, vždyť pokladna zde neměla být ani podle původního projektu Friedricha Ohmanna. Tam, kde zatím sedí paní pokladní, měla původně být umístěna socha Františka Ferdinanda d´Este, patrona muzea. Vyjádření rakouského patriotismu nahradí vyjádření smyslu muzea. Na vizualizaci leží hodinový stroj, nalezený po povodni v Raspenavě, na podlaze. V rámci rekonstrukce bude ale zavěšen do horní třetiny jako kinetická socha, symbol míjejícího času.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.

Pakliže jste navštívili věž muzea, tak si možná pamatujete, že onen hodinový stroj byl umístěný v mezipatře. Na fotografii je již snesený dolů a právě se rozhoduje o jeho dalším přesunu do bezpečí před zedníky.
Foto Mad


Velká změna čeká i prostor před hlavním sálem, kde se dosud odehrávaly různé akce, jako například vernisáže a svatby.
Foto Mad
Místo se stane moderní pokladnou, infocentrem, prodejnou tématických publikací, uměleckých a upomínkových předmětů v jednom.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.


První dlouhá místnost za hlavním sálem směrem k rododendronové zahradě.
Foto Mad
Zde byl původně depozitář, teprve později byl přeměněn na výstavní sál, ale i po první etapě přestavby muzea šlo o provizorní řešení. Výška stropu umožní vložit patro, což je prvek, který bude použitý i v několika dalších případech. Na dvou vizualizacích vidíte, jak bude možné vnořit expozici do expozice. Nově zde budou výstavy na téma dějin Liberce a Liberecka.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.


Improvizovaný výtvarný ateliér se nachází před expozicí automatofonů a vznikl v muzeu poměrně nedávno.
Foto Mad
To, že za loňský rok muzeum navštívilo ve vzdělávacích programech přes 3000 dětí, dokládá, že šlo o správné rozhodnutí. Nové pojetí bude myšlenku vzdělávání hrou dále rozvíjet. Ve fotoateliéru, vnořeném pod strop, budou moci nejen děti zkoumat historické negativy.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.


Jdeme do patra. Nad schody zůstane zachována jakási oáza staré expozice. Historické vitríny, pocházející z období otevření muzea, jsou krásné, ale v dnešní době se nelze vracet sto let zpět. Ostatně, i tyto vitríny mají moderní ledkové osvětlení.
Severočeské muzeum v Liberci #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

...ještě klasický pohled, kdyby se vám 360o panoráma náhodou nezobrazilo.
Foto Mad


Sál, ve kterém byla expozice skla...
Foto Mad
...zaplní obří vestavba, která ochrání exponáty citlivé na světlo, vyžadující speciální výstavní podmínky, a návštěvníkům mimo jiné umožní prohlížet si velké tapisérie i shora.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.

Přicházíme do osmiboké rohové místnosti, druhé před galerií nad hlavním sálem.
Foto Mad
Srovnáním této vizualizace s fotografií je na první pohled zřejmé, že s reálnými dispozicemi místnosti úplně přesně nekoresponduje, tak obraz berte jako ideový návrh. Podstatný je skleněný jehlan, chránící a zároveň upozorňující na nějaký top exponát. Tento motiv se totiž v ose hlavního sálu několikrát opakuje.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.


Na galerii bude umění doby výstavby muzea, historizující architektura a exponáty se tak potkají.
Severočeské muzeum v Liberci The North Bohemian Museum in Liberec #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

A opět klasický pohled, kdyby se vám 360o panoráma náhodou nezobrazilo.
Foto Mad
Vizualizaci dominují další dva světelné jehlany. Jednou z možností bylo i doplnění jehlanu naproti o nějakou formu videoartu. Vizualizace neobsahuje centrální rám, který nahradí troleje, dosud nesoucí osvětlení exponátů.
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.
Pohled od konce hlavního sálu naznačuje, že se zde bude čarovat se skleněnou podlahou, jinak v hlavním sále bude podlaha snížená na úroveň podlahy původní. K této vizualizaci ředitel Křížek poznamenává: "Sám jsem zvědav, jak se nápad se skleněnými jehlany ujme, doufám, že nás nikdo neobviní ze zednářství (smích). Koneckonců, udržitelnost je pět let, pak uvidíme, to uteče jako nic."
Vizualizace: Hlaváček architekti s.r.o.

A na co se můžeme těšit? Muzeum vystavuje asi 5% svých sbírek, ale pozor, počítáme-li účast na serveru www.esbirky.cz, pak 10% a k těmto sbírkám máte pochopitelně přístup pořád. Server je součástí evropské sbírkové databáze a i díky účasti na tomto projektu má muzeum dotace. Zarážející je, že ačkoliv je v Libereckém kraji 70 institucí prohlašujících se za muzeum, tak na E-sbírkách se účastní jen Severočeské muzeum a Městské muzeum v Železném Brodě. A ani muzeum nebude zavřené úplně neprodyšně, v plánu je několik speciálních prohlídek do roka, kdy návštěvníci budou seznamováni s postupem rekonstrukce, tedy jestliže to stavební firma a průběh prací dovolí. Nával až osmdesáti lidí, který zažívaly prohlídky muzea od sklepa až na půdu, naznačuje, že o zájemce nouze nebude.
A jak proběhne slavnostní znovuotevření? To je ještě daleko, takže ředitel Jiří Křížek jen naznačuje: "V tomto muzeu je hodně podfinancovaná příprava výstav. Dosud jsme se zaměřovali na investiční akce a výstavy hradili z provozu, kde peníze navíc nejsou. Jenže návštěvníka nazajímá, jestli výstava stojí půl milionu nebo deset tisíc, návštěvníka zajímá výsledek a po této stránce to neděláme špatně, třeba výstava "Kolo 1817 - 2017" byla parádní a přitom nás přišla na 12 000 Kč. Kdyby ji realizovala specializovaná firma, stála by 250 000 Kč. Ale takto na koleně to fakt dále dělat nelze. Do budoucna chceme využívat granty Ministerstva kultury, přeshraniční granty a tak dále. Takže až koncem roku 2019 znovu otevřeme, můžete se těšit na téma, které bude rezonovat v rámci celé republiky i v zahraničí a bude to opravdu velké!"

Text Mad, foto Mad (reál) a Hlaváček architekti s.r.o. (vizualizace)
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).