reklama

CRA IoT Hackathon je soutěž chrlící nápady během jednoho dne

18. 4. 2018
Název, vypadající jako nějaká šifra, skrývá České radiokomunikace (CRA), které již dva roky pořádají soutěže nápadů na využití své sítě LoRaWan pro internet věcí (IoT, Internet of Thinks). O liberecký Hackathon, v řadě již devátý, byl velký zájem. 29 lidí vytvořilo 8 týmů.
Většina předvedených nápadů se točila kolem monitoringu životního prostředí. Anna Tůmová, manažerka marketingu a PR Českých radiokomunikací, vysvětluje proč: "České radiokomunikace mají v oblasti internetu věcí (IoT, blíže ZDE) vytyčeny čtyři směry: Chytrá města, Chytrý průmysl a logistika, Chytré zemědělství a Utilities. Zadáním bylo, aby se soutěžící věnovali prioritně těmto oborům, ale když vymyslí něco jiného originálního nevadí, nám jde především o nápady. Za dobu, co se na pořádání těchto akcí podílím, mě ohromilo, kolik máme nadaných mladých lidí. S těmito soutěžemi jezdíme po různých městech, je to velmi pestré, protože každý region je jiný. V žádném městě se nám nestalo, že bychom odjeli bez skvělých nápadů. Takže můj poznatek je, že máme spoustu šikovných lidí, některým těm klukům přitom ještě nebylo osmnáct. Na druhou stranu jsme třeba na Hackathonu v Brně měli i účastníky, kterým bylo přes šedesát. Některé soutěžní týmy s námi jezdí po celé republice, je to takový náš inkubátor."
Akce se konala ve spolupráci s Libereckým krajem a s Lipo.ink, prvním podnikatelským inkubátorem Libereckého kraje, což nebylo náhodné. Manažerka Tůmová upřesňuje: "S Lipo.ink jsme se spojili proto, že jsou inovačním technologickým střediskem a laskavě nám nabídli své prostory."

Členové hodnotící komise se od soutěžících odlišovali v první řadě černými triky s oranžovým logem Českých radiokomunikací a tím, že mezi nimi byla i jedna žena, již zmíněná Anna Tůmová (za stolem vpravo). Píši to proto, že v Liberci, stejně jako ve většině ostatních měst, šlo o ryze mužskou soutěž. Úkolem poroty bylo zhodnotit prezentované projekty ve třech oblastech: 1. byznyspotenciál, 2. technické řešení, 3. inovativnost. Soutěžící měli pět minut na prezentaci, pak následovalo pět minut na dotazy.
Foto Mad

Čas rychle běží a týmy se pomalu chystají své myšlenky prezentovat. Mám poslední šanci nahlédnout jim pod ruce. Například smíšený tým Prometit, složený ze dvou žáků gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové a jednoho studenta Fakulty informatiky ČVUT, staví prototyp smogového senzoru.
Foto Mad

Dvoučlenný tým ze SPŠ Ostrov, Matyáš Hlivák a Vladimír Veselý, soutěží se systémem na měření oxidu uhličitého v učebnách, posluchárnách a v dalších prostorách, kde se schází mnoho lidí. CO2, který produkujeme dýcháním, totiž ve zvýšené koncentraci způsobuje snížení pozornosti, únavu a bolesti hlavy, takže jejich řešení, dotáhnou-li je pánové do realizace, může být velmi užitečné.
Foto Mad

Tým Farmáři, jinak studenti 3. ročníku Fakulty mechatroniky liberecké TUL, má v plánu bodovat s projektem chytré lampy, která pomocí měření kvality ovzduší monitoruje aktuální dopravní situaci ve městě. Protože síť veřejného osvětlení je velmi hustá, mohla by vzniknout kvalitní mapa pro řízení dopravy.
Foto Mad

Jak vidíte, tým Hardwario, složený ze zaměstnanců stejnojmenné firmy, která původně vznikla jako spin-off Jablotronu, je v Lipo.ink jako doma. Tedy, on tu je doma a využívá inkubační program Booster. Šéf Alan Fabík definuje náplň činnosti firmy Hardwario: "Našim hlavním produktem je modulární systém Big Clown. To je stavebnice pro lidi, kteří si chtějí stavět vlastní elektroniku. Chceme odstranit bariéry, které kutily od práce s elektronikou odrazují, je to takové elektronické lego. V Liberci fungujeme dva roky, tady v inkubátoru sídlíme od března. Tady v inkubátoru nejsme proto, že bychom potřebovali pomoc, nečerpáme žádné výhody, ale sami bychom rádi pomohli začínajícím firmám s řešením problémů v naší oblasti IT. Zatím žijeme z úspor, ale již máme investora s celosvětovým působením." Na otázku, kdy se plánují stát miliardáři, šéf firmy odpovídá kategoricky: "Ovšem, ostatně miliardáři jsme již všichni, protože těch miliard bitů, co jsme již přenesli, ty se ani nedají spočítat."
Do soutěže jdou s nápadem, jak přenést po síti LoRaWan obraz, a docela si věří, Alan Fabík náš rozhovor zakončuje slovy: "My jsme optimisté, my už vyhráli tím, že jsme během dneška přišli na řešení úkolu, který jsme si dali, a dotáhli jsme to do fáze funkčního prototypu. My už vítězové jsme."
Foto Mad

Co se skrývá pod inkubačním programem booster? Než vypuknou prezentace dnešních nápadů, máme trochu času na představení Lipo.ink, sídlícího ve zdařile zrevitalizovaném Evropském domě hned vedle sídla Libereckého kraje.
Většina lidí si podnikatelské inkubátory představuje jako prostory plné startovních kanceláří, což je pohled hrubě zkreslený. Vendula Zedníková, manažerka pro komunikaci, se snaží být stručná a vyjmenovává alespoň tři základní pilíře činnosti Lipo.ink: "Prvním pilířem je osvěta. Chodíme na školy, začínáme již na školách základních a snažíme se v mladých lidech povzbudit chuť podnikat. Děláme přednášky, vzdělávací akce... Druhým pilířem je  inkubace a třetím pilířem je program Platinn pro další rozvoj malých a středních podniků. Co se týče inkubace, tak máme dva programy. Starter je pro lidi s nápadem, kteří ale nevědí, jak dál se svojí ideou naložit. Takovým lidem my pomůžeme nejen tím, že si zde může založit sídlo, ale dodáme odborníky, kteří pomůžou se vstupem na trh. Podle šíře služeb si pak bereme třeba nějaká procenta z obratu firmy a pochopitelně záleží na tom, jak dlouho ten program trvá. Pak máme program Booster pro firmy, které již nějaký produkt prodávají, ale chtějí ho třeba rozšířit na zahraniční trhy, to je právě příklad firmy Hardwario."
Podmínky pro přijetí do inkubátoru a všechny programy jsou podrobně rozvedené na stránkách Lipo.ink. Manažerka Zedníková nicméně zdůrazňuje: "Nás hlavně zajímá, jak je projekt inovativní, zda přináší nějakou novou kvalitu."

V sále se rozbíhají prezentace. I já žasnu, jak dospělé nápady jsou schopni dát dohromady kluci, kteří v pondělí zasednou zpět do školních lavic. Jen bych pořádajícímu týmu Českých radiokomunikací doporučil, aby pro příště přibalili k darům pro vítěze i nějaké poukazy na kurzy rétoriky nebo na školení v komunikačních dovednostech. Umění řečnit, udržet si pozornost, oslnit i osoby problematiky neznalé, to řada soutěžících ovládala asi tak jako my, běžní smrtelníci, protokol LoRaWan. 
Foto Mad

Tým Hardwaria si věřil oprávněně, za přenos obrazu termokamery po síti LoRaWAN získal první cenu. Porotu zaujal i projekt kontroly stavu cisteren s vodou pro napájení skotu na pastvinách. Tým liberecké firmy Foxon s ním skončil na druhém místě a odnesl si 10 000 Kč. Třetí místo a 5 000 Kč získal tým Student Dreamers z Plzně. Ti navrhli chytrou zastávku, která přenáší data z jízdního řádu a informace o okolí zastávky cestujícím do mobilu. (Foto laskavě poskytl pořadatel.)
Foto: Hackathon


Text a foto Mad
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).