reklama

VÝROČÍ: Před 100 lety zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata

22. 3. 2013
Byl to tragický příběh o přátelství, hrdinství ale i o přehnaných ambicích. Před 100 lety, 24. března 1913, se na Velikonoční pondělí konal osmý ročník "mezinárodního lyžařského závodu distančního na 50 kilometrů" a zpočátku to vypadlo na idylický závod. Příjemné předjarní počasí se však brzy změnilo ve vánici a všichni závodníci až na Bohumila Hanče vzdali. Hanč pokračoval jen v košili a bez čepice a pravděpodobně poblíž Harrachových kamenů se setkal s přítelem Václavem Vrbatou, který ho přišel povzbudit. Podchlazenému a vyčerpanému příteli dal svůj kabát i čepici a vydal se pro pomoc. Oba i tak zahynuli.
VÝROČÍ: Před 100 lety zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata
ilustrační foto

Do vytrvalostního závodu po hřebenech odstartovalo z Labské boudy šest účastníků: čtyři Češi a dva Němci. Vedle Němce Oswalda Bartela byl favoritem šestadvacetiletý rodák z Benecka, zedník a tkadlec a hlavně vynikající lyžař Bohumil Hanč, jenž údajně nechtěl nechat vyhrát někoho z německých soupeřů. Hanč musel údajně na závod doslova utéct z domova, protože manželka, která měla několik týdnů před porodem, mu závod zakázala. V plánu byla dvě kola od Labské boudy před Martinovku, Sněžné jámy, Novou Slezskou boudu a Jestřebí boudy. Třetí kolo mělo být zkrácené a cíl byl naplánovaný na Mísečkách.

Závod byl zahájen v sedm hodin ráno, kolem osmé hodiny začalo pršet, o hodinu později se zvedl vítr a v deset hodin přišla vichřice. Závodníci začali závod postupně vzdávat, ale Hanč jel s velkým náskokem v čele závodu a nevěděl, že na trati zbyl sám. Kolem poledne se snažil jeden z traťových komisařů Hanče zastavit, ten ale v silné vichřici asi nerozuměl a pokračoval dál směrem na Zlaté návrší.

Pravděpodobně poblíž Harrachových kamenů se setkal s přítelem Vrbatou, sedmadvacetiletým tkadlecem z Mříčné, jenž původně přišel svého přítele povzbudit. Podchlazenému a vyčerpanému Hančovi dal svůj kabát i čepici a vydal se pro pomoc. Za chvíli se ale vrátil na hřeben a snažil se Hanče najít a pomoci mu. Nalezl jen Hančovy lyže. Polomrtvého závodníka totiž poblíž dnešní mohyly na Zlatém návrší nalezl běžec Emerich Rath, zul mu lyže, ale tělo dovlekl jen k Pančavskému vodopádu, kde je dnes druhý pomníček. Rath poté spěchal na Labskou boudu pro pomoc. Hanče sice nalezla záchranná četa ještě živého, ale krátce na to na Labské boudě zemřel. Vrbata byl nalezen přibližně ve stejné době už zmrzlý.

Osudy obou mužů se staly legendou a impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Na smuteční obřad do Jilemnice přišli lidé z celých hor; hlavní řeč pronesl Jan Buchar, místní řídící učitel a předseda spolku Ski Jilemnice. Hanč byl pohřben v Jilemnici, Vrbata v Mříčné. A 24. březen je dodnes připomínán jako Den Horské služby.

Při každém výročí se objevuje řada spekulací o příčinách a okolnostech tragédie. "Děda tvrdil, že Češi museli dostat při občerstvení do pití nějaký přípravek, něco na tlumení výkonu.... Aby vyhráli Němci," řekl nedávno například Aleš Hanč, pravnuk Bohumila Hanče.

"V roce 1912, když Hančovi a jeho manželce umřelo dítě, Bohumil slíbil, že už závodit nebude. Neměl čas na trénink, protože musel splácet domek. Byl však na něj vyvíjen velký tlak, protože se na závod chystali dva výborní Němci. Navíc prý hrabě Harrach slíbil vítězi, že se stane hajným v jeho lesích. To bylo pro Hanče velmi lákavé, protože byl příležitostný zedník a tkadlec. Nakonec utekl z domu, vzal si čtyři buchty a došel na Labskou boudu. Byl vyhladovělý, poslední rok hodně zhubnul a navíc bylo špatné počasí. On běžel jen v košili a bez rukavic. To všechno a další události, jako že v prvním kole nedostal občerstvení, byly důvody, proč nepřežil," napsal emeritní předseda Spolku lyžařů historických v Podkrkonoší Aleš Suk. Většina historiků nyní spíše odmítá názor, že by byl Hanč přehnaně ambiciózní, což se také udávalo jako důvod tragédie.

Smutný příběh nedal spát ani umělcům. Povídku Synové hor napsal František Kožík, v roce 1956 ji pod stejným názvem zfilmoval režisér Čeněk Duba s Josefem Bekem a Jiřím Valou v hlavních rolích. Tak se široká veřejnost dozvěděla o neštěstí, které dodnes nebylo zcela jednoznačně osvětleno. O podrobný popis se v knihách Na hřebenech vichřice (1963) a Drama na Zlatém návrší z let devadesátých snažil Miroslav Rampa.


Vizitky hlavních aktérů tragického závodu v Krkonoších, během kterého před 100 lety, 24. března 1913, umrzli Bohumil Hanč a Václav Vrbata (řazeni abecedně)

 

Bohumil Hanč (1886 - 1913) - Rodák z Benecka vyhrál v roce 1907 svůj první velký závod a do roku 1909 se stal třikrát mistrem Království českého v běhu na lyžích. Poté šel na vojnu a sloužil v Sarajevu, kde se utužilo přátelství mezi ním a Václavem Vrbatou, se kterým se znal již ze Sokola. Po vojně se tento příležitostný zedník a tkadlec oženil a na svůj poslední závod musel údajně utéct z domova, protože těhotná manželka mu závod zakázala. Hanč jako jediný ze šestice startujících osmý ročník závodu nevzdal, patrně neslyšel výzvy k ukončení závodu a i v nepříznivém počasí pokračoval dál. Hanče sice nalezla záchranná četa ještě živého, ale krátce na to na Labské boudě zemřel. Bylo mu 26 let.

 

Emerich Rath (1883 - 1962) - Rodák z Prahy německého původu vyrůstal v Broumově a během svého života vystřídal řadu sportů. Věnoval se atletice, na dvou olympiádách běžel maraton, byl také pravidelným účastníkem závodu Běchovice-Praha, vrcholově se věnoval i boxu, kanoistice, hokeji, fotbalu a také například běžeckému lyžování. V osudném roce 1913 byl jedním z šestice závodníků, kteří se postavili na start VIII. ročníku mezinárodního závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů. Právě on nalezl vyčerpaného Hanče, pokusil se ho zachránit a přivolal mu pomoc. Za protektorátu ukrýval německého Žida, po válce měl v Praze vlastní obchod se sportovními a trampskými potřebami, který mu po únoru 1948 komunisté zabavili a Rath byl dokonce krátce uvězněn za propagaci západního stylu života. Tramp, nekuřák, abstinent a od šestnácti let vegetarián skončil i na ulici a dožil v domově důchodců. Zemřel na infarkt v roce 1962 ve svých 79 letech v broumovské nemocnici. V roce 2004 obdržel Zvláštní cenu In memoriam Českého klubu fair play při Českém olympijském výboru.

 

Václav Vrbata (1885 - 1913) - Rodák z obce Kruh, která leží nedaleko Jilemnice, se s Bohumilem Hančem znal ze Sokola a z vojenské služby v Sarejevu. Vrbata šel 24. března 1913 svého kamaráda podpořit na mezinárodní běžecký lyžařský závod na 50 kilometrů v běhu na lyžích, což se mu stalo osudné. Poblíž Harrachových kamenů potkal svého přítele zcela vyčerpaného a dal mu svůj kabát a čepici. Vrbata poté začal sjíždět k Mísečkám, ale po chvíli se kvůli obavám o Hanče vrátil na hřeben a snažil se ho nalézt a pomoci mu. Svého přítele hledal marně a později byl nalezen mrtvý na návrší mezi Harrachovými kameny a Zlatým návrším, které se dnes na jeho počest nazývá Vrbatovo návrší. Jeho jméno také nese bouda na Zlatém návrší a žlab v Harrachově jámě. Vrbatův hrdinský čin se stal impulzem ke vzniku záchranných služeb a v květnu 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. A 24. březen je dodnes připomínán jako Den Horské služby. Vrbata zemřel ve svých 27 letech.

 

čtk
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).