reklama

Skalní kaple Božího hrobu u Velenic, významná památka lidového sochařství

30. 12. 2017
Údolí Svitávky jsme v našich tipech na výlet již prošli křížem krážem. Slíbili jsme vám ale, že se ještě vrátíme k jedné památce zasluhující si samostatnou obrazovou reportáž. Jde o Boží hrob u Velenic, jehož návštěva může být krásným zakončením vánočního lenošení.
Prohlídku kaple Božího hrobu (MAPA) doporučujeme zkombinovat s naším tipem na výlet "Údolím Svitávky od Božího hrobu přes peklo do kostela", který můžete i teď v zimě završit průzkumem podzemního náhonu Wellnitzer Spiegelfabrik. Nudit se určitě nebudete, jak jsme již psali minule, výprava po okolí Velenic nabízí atrakcí víc než dost. Ale vraťme se k interesantní skalní kapli, která se nachází těsně před Velenicemi, v klesání za poslední zatáčkou silničky Brniště - Velenice.
Vesnička Velenice je poprvé písemně doložená již na samém konci 14. století, ale až do průmyslové revoluce byla sídlem poměrně malým. Například podle velmi kvalitního zdroje www.luzicke-hory.cz "tu ještě v roce 1654 žilo 18 sedláků, 3 chalupníci a 3 domkaři". Obyvatele tehdy živilo převážně zemědělství. Zajímavé je, že koncem 16. století vesnici již zdobil mlýn, ale kostel nikoliv. To možná vedlo hospodáře Schilleho, majitele statku čp. 2, k tomu, že se roku 1710 chopil palice a majzlíku, během roku vysekal do pískovcové skály kapli a vyzdobil ji plastikami a reliéfy. V témže roce získal sloupské panství (do kterého patřily i Velenice) hraběcí rod Kinských a úspěšně ho rozvíjel až do zrušení vrchnostenské správy v polovině 19. století. Roku 1735 se veleničtí občané konečně dočkali i vlastního kostela. Kaple byla přesto postupně doplňována o další, zejména vnější výzdobu, ještě v devatenáctém století.
Schille byl muž nejen bohabojný, ale i umělecky nadaný. Jeho dílo, i přesto že je značně zdevastováno, má dodnes nepopiratelnou hodnotu a patří k našim nejvýznamnějším památkám lidového sochařství. Kaple Boží hrob je plným právem zapsána na seznamu kulturních památek České republiky.

Na pohlednici ze sbírky Jiřího Rosola (zdroj) vidíme, jak kaple vypadala koncem 19. století. 
ze sbirky J. Rosola

Výstavbou silnice Brniště - Velenice přišla kaple o důstojný přístup po schodech. Úpravy terén dorovnaly až na úroveň podlahy. Po 2. světové válce byla svatyně ponechána dlouhá léta svému osudu a před definitivní zkázou ji zachránila až rekonstrukce v roce 2002. Foto, pořízené Martinem Veselkou brzy po ní, dokládá, jak jde čas...
Foto Martin Veselka

...na naší fotografii z letoška již chybí dva impozantní listnáče.
Foto Mad

V rámci rekonstrukce byly vchod a okna opatřeny mřížemi. Stalo se tak bohužel dost pozdě, protože prakticky vše, co šlo odnést, bylo již dávno ukradeno a reliéfy poškodili vandalové.
Foto Mad

Kaple má tři místnosti vyzdobené motivy pašijového cyklu. V centrálním prostoru je oltář a místo na uložení sochy Kristova těla (na fotce vlevo), kterou sem z velenického kostela nosili o Velikonocích. To svědčí o tom, že Boží hrob měli obyvatelé Velenic v úctě a oblibě i v době, kdy již měli svůj kostel, konečně postavený roku 1735. Místnosti vpravo dominuje Kristus nejprve nesoucí kříž, pak ukřižovaný, v obou případech následovaný davem. V pozadí jsou kulisy Jeruzaléma a nad Kristem se vznáší reliéf se sv. Veronikou držící roušku s obrazem Krista (například tento reliéf je podle datace až z roku 1781).
Foto Mad

Výzdoba pravé místnosti pokračuje za rohem. Vzdálenější postava s kohoutem za zády je apoštol Petr, blíže k nám pak stojí apoštol Jan s kalichem v rukách. Dodnes je patrné, že reliéfy byly polychromní.
Foto Mad

Levé místnosti dominuje průvod zbrojnošů přicházejících pro Krista a scéna Bičování Krista.
Foto Mad

U Olivetské hory stávávala soliterní socha modlícího se Krista, kterou odnesl čas. O desku, obsahující mimo jiné i letopočet 1710, se opírají apoštolové Jakub a Jan.
Foto Mad

Reliéfy Zmrtvýchvstání Krista (vlevo) a Nanebevstoupení Páně, reliéfy, které se podařilo zachránit před zloději uložením do českolipského muzea. Sem byly vráceny až po zajištění kaple mřížemi.
Foto Mad

Jak bylo řečeno výše, vnější výzdoba pochází pravděpodobně z pozdější doby než kaple. Například tento reliéf byl vytesán v první polovině 19. století.
Foto Mad

Náměty vnějších reliéfů jsou podrobně popsány na informačním panelu před kaplí. To je chvályhodné, protože hlavy svatým sťali vandalové.
Foto Mad

Boží hrob, zajímavou svatyni nad Velenicemi, si nemusíte nechat ujít ani v případě, že nebudete mít čas na samostatný výlet. Stačí si naplánovat nějakou jinou cestu vedoucí zdejším krajem tak, aby zahrnovala silničku Velenice - Brniště. Kapli nemůžete minout a naproti ní je malá odstavná plocha, kterou na dobu prohlídky této památky můžete bez obav využít. Opravdu to stojí za to, sice jsem nenašel zmínku o žádném oficiálním zázraku, který by se zde stal, ale malým zázrakem je, že kaple dodnes existuje.
Jestli vás naše obrazová reportáž zaujala natolik, že si budete chtít kapli prohlédnout lépe než skrz mříže, obraťte se s předstihem na obecní úřad Velenice a požádejte o klíče.


Text a foto Mad, není-li uvedeno jinak
kosmos
20. 7. 2018 17:10 Spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí dnes navázaly děti, které jsou na letní kosmické škole v Liberci. Šlo o první spojení v ČR s ruskou částí ISS.
jn fot
20. 7. 2018 16:25 Jablonecký fotbalový klub dotáhl před startem sezony přestup uruguayského záložníka Rafaela Acosty z Brna a podepsal s ním smlouvu na tři roky.
jn mš
20. 7. 2018 11:30 Jablonec n. Nisou připravuje výstavbu mateřské školy pro stovku dětí. Už není kde rozšiřovat současné kapacity. Náklady se odhadují na 25 až 30 mil.Kč
slovan
20. 7. 2018 11:29 Fotbalisté Liberce získali posilu do středu pole. Na sever Čech přestoupil z druholigové Jihlavy třiadvacetiletý guinejský záložník Kamso Mara.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).