reklama

Města lákají na mobilní aplikace, má ale jejich používání smysl?

20. 7. 2018
Před časem jsem zde publikoval malou inventuru turistických mobilních aplikací specializovaných na náš region. Uzrál čas projít se po městech Libereckého kraje. Nějakou "svoji" mobilní apku jich má pět, v případě České Lípy, Liberce, Jablonce nad Nisou a Turnova si dokonce můžete vybrat.
Aplikacemi si mobil zamořujeme většinou proto, že je k něčemu potřebujeme, lépe řečeno, myslíme si, že je k něčemu potřebujeme. A tady mám s těmito roztomilými prográmky první a zásadní problém. Nejsem jediný, v diskusích se ten dotaz objevuje často: "K čemu je to dobré, když prakticky stejných výsledků dosáhnu hledáním na webu?" Argument, že apka umí pracovat off-line, moc neobstojí, protože většina z nich se po zapnutí chce stejně připojit a aktualizovat přinejmenším kalendář akcí, který bývá nejsmysluplnější součástí. Co se schopnosti navigace týče, nemůžou zase tyto aplikace konkurovat projektům, jako jsou špičkové mapy.cz (pro mobil ZDE) nebo v našich reáliích za nimi trochu pokulhávající www.google.cz/maps (kdo má android, má asi předinstalováno), o předpovědi počasí (například Meteoradar plus YR) a dopravním spojení nemluvě. Pojďme se podívat, jak firmy, vyvíjející průvodce městy, pokrývají svými produkty náš Liberecký kraj. Uživatelům iPhonů se omlouvám, odkazy platí pro android, počty stažení aplikací rovněž. V reportáži jsou použity screenshoty přímo ze stránek Google Play.

Začněme firmou as4u.cz (Advanced Systems for You) a městskými apkami Jablonce nad Nisou a Turnova. Tato firma je v našem kraji velmi dobře zapsaná jako tvůrce celé řady webových stránek měst (Jablonec n.N., Turnov, Frýdlant), institucí, firem a turistických cílů, viz. reference. V oblasti mobilních aplikací as4u.cz stojí za projekty námi před časem testovaného mobilního Průvodce Libereckým krajem a průvodce Český ráj, který je z hlediska uživatelského vlastně rozšířenou podmnožinou průvodce krajského.
Poznámka: zmíněný test naleznete ZDE a ZDE (druhý díl). Protože dodnes nebyla publikována slibovaná razantní aktualizace, závěry testu v podstatě platí dodnes.
screenshot

Turnov v mobilu a Jablonec n. N. v mobilu na první pohled používají stejný engine i stejnou grafickou šablonu. Ačkoliv mají i sekci turistických informací, nejsou primárně určené turistům, ale obyvatelům daných měst.  Naleznete zde například kontakty na zaměstnance radnice, úřední desku, v Jablonci se můžete objednat na úřad, v Turnově přes tuto apku vyfotíte a nahlásíte k řešení nedostatky. To je dobré, v Jablonci si k témuž účelu musíte stáhnout speciální aplikaci Lepší místo. Jelikož běžný občan přijde s radnicí do styku průměrně jednou ročně a má zpravidla čas připravit se na to v klidu u domácího počítače, tak z této oblasti za opravdu přínosnou pokládám jen tu poslední možnost, tedy vyfotit rozmlácenou ulici, nefungující veřejné osvětlení a podobně a za tepla to napráskat na radnici. Mnohem silnějším motivem pro stažení apky  je kalendář akcí a aktuality.

screenshot

screenshot

Aplikace Jablonec n. N. v mobilu zabere 5,1 MB, funguje od roku 2014 a za tu dobu si ji stáhlo přes tisíc uživatelů. Aktuální verze je z letošního března. Turnov v mobilu je podstatně mladší bratříček, vypuštěn byl loni a zatím nepřekročil kategorii "staženo víc jak stokrát". Aktuální verze nese datum říjen 2017.

A jak tyto své apky propagují města? Jablonec nad Nisou (vlevo) má odkaz jasně viditelný na úvodní straně svého oficiálního webu. Turnov (vpravo) má odkaz také na úvodní straně, ale musíte odrolovat až úplně dolu a bedlivě číst malá písmenka. Je to škoda, aplikace letos ve své kategorii Turnovu přinesla krajské vítězství v soutěži Zlatý erb.
screenshot screenshot


Co se počtu měst pokrytých mobilní aplikací týče, v Česku jednoznačně vede firma Daruma se svojí apkou DARUMAgo nebo DARUMA Voice Guide. K dnešnímu datu vás provede 129 městy, z toho pěti v Libereckém kraji (Bedřichov, Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec a Turnov). V našem širším regionu pak leží ještě dalších zhruba pět měst (Mladá Boleslav, Jičín, Rumburk...)  pokrytých Darumou.
screenshot

Do základní aplikace (kolem 3 MB) si natáhnete města, která hodláte navštívit, a máte osobního zvukového průvodce, takže nic nemusíte číst. Je to logické, DARUMA se specializuje na výrobu multimediálních panelů a zvukových průvodců. Například v Liberci si můžete vyzkoušet mluvící panely na Soukenném náměstí a před Plazou, používá je i botanická zahrada a krajská nemocnice. Trochu zjednodušeně řečeno, tato mobilní aplikace je dalším využitím jednou pořízených dat a z toho rovněž plyne, co od ní můžete čekat. To neberte přímo negativně, ale jako konstatování, idea procházky po městě a poslechu komentáře k tomu, co vidím, není špatná. Aplikace je vhodná i pro cizince, protože je vícejazyčná, počet mutací záleží na konkrétním městě. Liberec umí i čínsky! Až budete podle tohoto průvodce hledat restauraci nebo ubytování, mějte na paměti, že může jít o placenou inzerci.
Uživatelé dávají aplikaci průměrné hodnocení a kritizují časté pády na některých zařízeních. Ke cti výrobce budiž řečeno, že na většinu stížností reaguje a jeví snahu chyby napravit. Stažená data se při delším nevyužívání snad odinstalují sama. Českou Lípu si stáhlo přes 100 uživatelů, Liberec překročil 500 a Bedřichov 5.

Oficiální screenshoty dat České Lípy a Liberce. Zajímavé je porovnat počty bodů zájmu v obou městech a mimo ně. Je vaše zkušenost stejná, nebo čísla, stejně jako já, považujete za zvláštní? 
screenshot

screenshot

Weby měst Libereckého kraje se ke zvukovému průvodci DARUMAgo chovají překvapivě macešsky. V menu jejich stránek odkaz nenajdete. U Jablonce a Turnova je zmínka utopená jen mezi zprávami. Na stránkách Bedřichova, České Lípy a Liberce jsem nedohledal vůbec nic.


Velkým hráčem na trhu městských mobilních aplikací je i Intelis s.r.o., ačkoliv tvrzení, že apka inCity je "nejkomplexnější aplikací pro orientaci ve městě na trhu" musíte brát s rezervou, v současné době pokrývá 37 měst, v našem kraji Liberec, Českou Lípu a připravuje se Turnov. InCity je opticky vzato aplikací nejstahovanější, se svými 10 000 a více staženími nad všemi dosud jmenovanými aplikacemi vysoko vede, ale z čísla nepoznáte použití pro konkrétní města. Je bohužel rovněž datově zdaleka nejnenažranější. Výrobce uvádí 6,9 MB. Výhodou je, že si můžete navolit, která data chcete mít off-line a která on-line. Stejně jako v předchozím případě platí varování, že u restaurací, ubytování a u různých atrakcí může jít o placenou inzerci.

Screenshoty naznačují, proč má inCity takovou potřebu paměťového prostoru. Kombinuje totiž turistiku se správou měst, pravděpodobně kvůli zvýšení komerčního potenciálu. Takže je nadupaná nejen fotkami pamětihodností, ale obsahuje i úřední desku a funkci hlášení problémů.
screenshot
Foto Mad

A jak inCity propagují radnice, které si ho objednaly? Česká Lípa má logo v zápatí úvodní stránky, Liberec nikoliv. Po zadání dotazu na libereckém webu naleznete krátkou zmínku z roku 2014, kde se dozvíte, že město Liberec do inCity investuje 60 000 Kč.

Exkurze po mobilních aplikacích měst mě o nezbytnosti si nějakou nainstalovat příliš nepřesvědčila. Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet inCity. O výsledku testu vás budu pochopitelně informovat. Záhadou zůstává, proč města produkty, které by měly usnadnit život obyvatelům a případně přilákat turisty, příliš nebo vůbec nepropagují, ačkoliv v některých případech radní pořídili i dva? Že by si o módních apkách mysleli totéž co já?

(Poznámka: Článek se nezaobírá aplikací "Liberec: Offline travel guide" ruské firmy iniCall.com, protože obsahuje skryté placené položky, a ačkoliv má na svém kontě podobných aplikací několik desítek, nepůsobila na mě důvěryhodně.)


Text: Mad, obraz: screenshoty webů
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).