reklama

Czorneboh, nejstarší kamenná rozhledna široko daleko

29. 6. 2018
Tato stavba je velmi často popisována současně s rozhlednou Bieleboh, které jsme věnovali minulý díl našeho seriálu VĚŽE SEVERU. Pravda, rozhledny střeží z obou stran údolí Cunewalde a nesou snad jména dvou antagonistických praslovanských bohů, ale to je tak všechno, o žádná dvojčata nejde.
Bieleboh byl slavnostně otevřený v květnu 1883, tedy v době, kdy rozhledny začaly růst jako houby po dešti. Naproti tomu Czorneboh je o generaci starší, pochází z roku 1851, takže se řadí k nejstarším dochovaným rozhlednám v našem regionu. Pozoruhodné je i to, že byl již tehdy postavený z kamene. Některé zdroje dokonce uvádějí, že jde o nejstarší funkční kamennou rozhlednu v Horní Lužici. Když zapátráte například v již publikovaných VĚŽÍCH SEVERU, zjistíte, že pomineme-li polorozpadlý Mon Plaisir na českopolské hranici (snad 1804), tak i na severu Čech lze za starší považovat zřejmě jen spodní část Štěpánky (1847). Další v pořadí je až Děčínský Sněžník (1864). Jedlová (1891), Žalý (1892) a Hvozd (1892) reprezentují až 90. léta 19. století a kamenné krásky jako například Liberecká Výšina (1901), Tanečnice (1905), Černá Studnice (1905), Tanvaldský Špičák (1909) a Bramberk (1912) vyrostly teprve na počátku 20. století.

Vrchol Czorneboh (561 m) leží necelé 3 km severně nad Cunewaldem (MAPA). Teoreticky vzato lze vyjet až na vrchol, ale mnohem zajímavější je pěší tůra. Zdejší lesy mají zvláštní atmosféru a výchozích bodů máte na výběr hned několik.
Foto Mad

Ostatně, pohled na síť turistických cest napovídá, že lesy v okolí Cunewaldu jsou rájem volnočasových aktivit a bylo tomu tak i v předminulém století. Již za první rok provozu věže sem vystoupalo na sedm tisíc turistů, to tu ještě žádný les nebyl a tak výhled do kraje byl prý úchvatný. Pohostinství začalo fungovat rok po věži, tedy 1852.
Foto Mad

Czorneboh měl, jako později třeba Ještěd, své rekordmany. Budyšínský advokát C. G. Stephan vrchol zdolal víc jak třítisíckrát. To si fakt zasluhuje přinejmenším pomník!
Foto Mad

Chalupa byla radikálně rozšířena roku 1937 a pak v sedmdesátých letech minulého století přizpůsobena potřebám socialistické rekreace. Podnik dnes opět prosperuje.
Foto Mad

Foto Mad

Jen některé moderní úpravy interiéru jsou tak trochu proti srsti.
Foto Mad

23 m vysoká věž je vybudovaná z místní žuly podle návrhu budyšínského architekta Traugotta Hobjana.
Foto Mad

Vedle přístupového schodiště vás vítá pamětní deska připomínající budyšínského městského nadlesního Waldeho, iniciátora stavby věže.
Foto Mad

Pod ochozem je letopočet 1850, ačkoliv rozhledna byla dokončena až o rok později. (Stejná časová disproporce platí i pro letopočet na Bielebohu.) Cimbuří zpočátku nebylo zakryté.
Foto Mad

Časem les věž přerostl, a tak roku 1928 rozhledna dostala dřevěnou nástavbu, která ji prodloužila téměř o třetinu. S pracemi se zřejmě začalo již o rok dříve, jak naznačuje další, trochu skrytý letopočet. Nástavba vyhořela v prosinci 1944 a na čas byla nahrazena konstrukcí sloužící vojenským účelům. Pak již nebyla obnovena.
Foto Mad

Ve spodní polovině je nepřístupný vyhlídkový balkónek a jakási zimní zahrada.
Foto Mad

Ta je přístupná, ale nabízí jen pohled do větví stromů. Celkem nevkusné vybavení pochází zřejmě ještě z éry NDR.
Foto Mad

Cesta vzhůru na ochoz.
Foto Mad

Jsme v cíli a přichází zklamání. Obzor do značné míry zakrývají stromy a hlavně, místnost "zdobí" neumytá okna, která nejde rozumně otevřít, protože se sklápějí dovnitř. Takže na pořizování nějakých kvalitnějších fotek zapomeňte.
Foto Mad

Pohled na jihozápad do údolí Cunewaldu a Weigsdorfu.
Foto Mad

Směrem na sever, do lužických plání, je výhled zajímavější.
Foto Mad

Popředí dominuje Budyšín.
Foto Mad

Foto Mad

Obzor lemují hnědouhelné elektrárny.
Foto Mad

Foto Mad

Závěrem je třeba říci, že Czorneboh má s Bielebohem přece jen něco společného, podle badatele Marka Řeháčka získala i tato hora jméno údajného slovanského božstva až s vlnou romantismu v 18. století. Ve starších pramenech je uváděna ještě jako Schleifberg nebo Prachswiza. Podrobnosti naleznete v knize Příběhy lužických rozhleden. Svého času se též na obou kopcích konaly o letnicích koncerty, jeden den na Czornebohu, den druhý na Bielebohu. Vy ale obě věže stihnete navštívit za jeden den.

Text a foto Mad
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).