reklama

Bieleboh, rozhledna, která se snažila vyrůst společně se stromy

23. 6. 2018
Hodně rozhleden, často ani nijak závratně starých, má dnes problém se stromy, které je dorostly a někdy i přerostly. Vyhlídková věž na Bielebohu patří k několika z mála těch, jejíž majitelé se pokusili o rozhled se stromy bojovat a přistavěli postupně další patra.
Než na Bieleboh vyrazíme, podívejme se na mapu. Název svádí hledat v Polsku, ale rozhledna stojí na stejnojmenném, 499 m vysokém kopci (MAPA), vzdáleném asi 25 minut jízdy autem směrem severo severo východ, tedy v Sasku, v Horní Lužici. Jméno evokuje časy, kdy zde vládli Lužičtí Srbové. Badatel Marek Řeháček ale přišel s tvrzením, které tuto teorii nepodporuje. Ve své knize Rozhledny Lužických hor totiž píše, že kopec se až do poloviny 18. století jmenoval Hohe Wald. Když se na mapu podíváte podrobněji a vyrazíte z Bielebohu na sever po červené přes Cunewalde na protější kopec, zjistíte, že jeho o 56 m vyšší vrchol nese jméno Czerneboh a i na něm stojí rozhledna. Nebudu vás napínat, na rozdíl od bíle omítnutého Bielebohu ji zdobí tmavý kámen. Svádí to k tomu napsat, že jde o dvojvaječná dvojčata, ale není tomu tak, Czerneboh je o generaci starší. A aby těch dohadů a teorií nebylo málo, boží názvy obou kopců nahrávají teoriím, že na obou byly v pradávných dobách pohanské svatyně. Ovšem důkazy pro to chybí.
Co je ale doložené, Bieleboh byl jako oddychová zóna využíván již v počátcích rozvoje moderního turismu, tedy v polovině devatenáctého století. Tehdy se zde pořádaly střelecké slavnosti. Akcie, které měly naplnit pokladnu sbírky na výstavbu hospody, byly vydané roku 1872. Jenomže závod o vrchol nakonec vyhrál Horský spolek údolí Horní Sprévy, který zde hodlal nejprve postavit altán, ale v době stavebního boomu rozhleden byla myšlenka záhy přetavena do podoby dvanáctimetrové kamenné rozhledny, jejíž spodek je základnou věže dodnes. Tato vyhlídka byla otevřena v květnu roku 1883. Podle Řeháčka ji hned za první měsíc navštívilo jeden a půl tisíce výletníků. Ve stejné době vznikla i chata, postavená nadšenci ze Spolku pro Bieleboh.

Chata, dnes podstatně přestavěná, je prvním objektem, na který po asi kilometrové cestě z parkoviště narazíte.
Foto Mad

Budova sice není s rozhlednou spojená, ale pamětní desky vzpomínající sedmdesáté páté, sté a sto dvacáté páté výročí otevření rozhledny a hospody nenechávají nikoho na pochybách, že obě stavby patří k sobě.
Foto Mad

Koncertní pódium je oproti rozhledně capart nejen velikostí, bylo totiž zbudováno teprve roku 2001. Posadíte-li se, okamžitě se k vám vrhne milá servírka ve stylovém dirndlu.
Foto Mad

Na zkoušku jsme si dali lužickou polévku a salát s vurstem. Polévka byla výborná, u salátu došlo díky jazykové bariéře k malému omylu. Domnívali jsme se, že dostaneme bratwurst s vlašským salátem a namísto něj jsme dostali salát z nasekané zeleniny a wurstu.
Foto Mad

Útulno je i uvnitř boudy nabízející i hostinské pokoje. Nezasvěcený pozorovatel netuší, že chybělo málo a dnes neexistovala ani bouda, ani rozhledna.
Foto Mad

První rozhledna nestála dlouho, roku 1910 do ní udeřil blesk a vyhlídka vyhořela. Spolek pro Bieleboh okamžitě uspořádal sbírku, Zemský saský spolek pro ochranu rodného kraje zajistil zdarma projekt, a tak již téhož roku stála rozhledna nová, o tři metry vyšší a zastřešená. V letech 1913 až 1914 byla do rozšířené chalupy zavedena elektřina a voda! Pod křídly Spolku pro Bieleboh zůstaly rozhledna i chata až do konce čtyřicátých let dvacátého století.
Foto Mad

Klíče jsme si vyzvedli v hospodě a jdeme dovnitř. Jak bylo řečeno, spodní část byla postavena roku 1882. Nad vchodem si všiměte nápisu, nenechávajícího nikoho na pochybách, proč bylo dílo zbudováno: "Postaveno roku 1882 k výhledu na krásu rodného kraje".
Foto Mad

Za dveřmi vás přivítá ocelové schodiště a tabule popisující dějiny kopce téměř den po dni. Bohužel je jen v němčině, takže to shrnu stručně podle Řeháčkovy knihy. Roku 1949 byl komplex vyvlastněný. Bouda čtyřicet let sloužila podnikové rekreaci a věž šíření televizního signálu, pročež byla zavřená. Socialismus se stavbami zacházel tak, že na začátku devadesátých let byly zavřeny úplně a dílo zkázy málem dokonali vandalové.
Foto Mad

V roce 1994 byl naštěstí spolek obnoven jako Spolek pro Bieleboh v Beiersdorfu a rok nato začala záchrana. Při té příležitosti byla rozhledna zvýšena na osmnáct metrů. Komplex byl slavnostně znovuotevřen v květnu 1997.
Foto Mad

Bieleboh nabízí především úchvatný pohled směrem severním do údolí, kterému dominuje Cunewalde.
Foto Mad

Foto Mad

A Cunewaldu vévodí největší evangelický luteránský kostel v Německu, obklopený podstávkovými domy.
Foto Mad

Cunewalde je dlouhý jako Lovosice :-)
Foto Mad

Směrem východním leží nepřehlédnutelný Schaf Berg nad Löbau. Na první pohled mu dominuje televizní vysílač...
Foto Mad

...ale na pohled druhý rozeznáte i König-Friedrich-August-Turm, unikát, o kterém jsme v našem seriálu již psali. Když budete mít štěstí na počasí, napočítáte i další rozhledny včetně Ještědu.
Foto Mad

Směrem jižním, na Oppach a Beiersdorf, domovskou obci spolku, který Bieleboh zachránil, výhled pomalu zarůstají stromy. Holt čas běží, možná se blíží doba, kdy se obyvatelé okolních vesnic opět semknou, uspořádají sbírku a přidají rozhledně další tři metry. Nebo že by ničím nerušený rozhled po rodném kraji vyřešila dotace z nějakého unijního programu?
Foto Mad


Text a foto Mad
judo
24. 3. 2019 19:48 Jablonec připravuje výstavbu arény pro judo. Na projekt za téměř 42 milionů získal 18,8 milionu korun z dotačního programu ministerstva školství. Hala bude na Střelnici.
hokejistky
24. 3. 2019 19:39 České hokejové reprezentantky do 18 let změří síly s hokejistkami seniorské reprezantace Austrálie ve dvou zápasech v areálu Home Credit Areny. Hraje se 27. a 28.3.
konec lyže
24. 3. 2019 18:23 Lyžařská sezona dnes skončila pro krkonošské Vysoké nad Jizerou či Paseky nad Jizerou. V Jizerských horách se naposledy lyžovalo v Bedřichově i na Severáku v Hraběticích.
páťáci
24. 3. 2019 12:57 V úterý odpoledne se na náměstí v Jablonci představí páťáci ze ZŠ Liberecká a na unikátním trhu si otestují práci na projektu Abeceda peněz.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).