reklama

VĚŽE SEVERU: Slavnostní představení Alainovy věže

1. 10. 2014
Když jsme tento gigantický kamenný posed, jeden z největších na světě, hledali ve svahu pod Táborem před rokem, k našemu překvapení jsme místo ruiny objevili věž, na jejíž opravě se pilně pracovalo. Je jasné, že "slavnostní znovuotevření" jsme si nemohli nechat ujít.
VĚŽE SEVERU: Slavnostní představení Alainovy věže
Foto + video Mad
Před rokem jsme naši reportáž věnovanou této unikátní památce zakončili konstatováním, že rekonstrukce věže má být snad dokončená v roce 2015, ale nedostatek financí asi povede k jejímu zakonzervování. O to víc jsme se na znovuotevření těšili. Bohužel jsme ho museli dát do uvozovek, protože v tomto ohledu byla pozvánka klamavou reklamou. V neděli 28. října nás uprostřed lesa kdysi rohanské honitby (historickou mapu naleznete ZDE) sice čekal posed s novým cimbuřím, ale bez vnitřního schodiště a na rozdíl od poslední návštěvy obšancovaný lešením. Vladimír Mastník, starosta Lomnice nad Popelkou, nám sice nabídl na lešení přistavit žebřík, ale to jsme s díky odmítli :-) Chvíli jsme se obávali, jestli jsme se nenechali zlákat na svéráznou variantu volebního guláše, ale nebylo tomu tak, a i kdyby bylo, pak šlo o představení dobře odvedené práce.
Prosluněné odpoledne nemělo chybu, po cestách necestách dorazilo na místo podle našeho odhadu kolem tisícovky lidí. Skutečný počet mohl být i vyšší, protože návštěvníci stále přicházeli, zatímco jiní odcházeli.
Protože jsme Alainově věži věnovali samostatný díl našeho seriálu, takže historické peripetie jejího vzniku si můžete dohledat ZDE, budeme se vám tentokrát snažit přiblížit atmosféru slavnostního odpoledne v naší obrazové reportáži:

Na mapě ZDE se jako nejkratší cesta s nejmenším převýšením jeví turistická žlutá vedoucí od vlakové zastávky v Kyjích. Mapa bohužel nic nepraví o schůdnosti této dešti rozbahněné pěšiny. Z Košova a Peklovsi je přístup sice komfortní, ale mnohem delší, takže jsme nevěřili, že se kromě politiků sejde víc jak 50 skalních turistických nadšenců. Když se před námi otevřela rozsáhlá mýtina, která zde před rokem nebyla, nevěřili jsme pro změnu svým očím. 
Foto Mad

A ještě jedna panoráma. Jestli jste v tom davu byli, otevřte si ji v plné velikosti, třeba se najdete.
Foto Mad

Kolem věže se jako had kroutila neuvěřitelně dlouhá fronta. Když jsme ji viděli, odhadli jsme, že se nahoru podíváme zhruba za hodinu. Pak jsme dostali jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá byla, že fronta je na zvěřinové klobásy z produkce zdejších myslivců, a ta špatná, že věži zatím chybí schody. 
Foto Mad

"Otevření" zahájila hudební produkce místního mysliveckého spolku.
Foto Mad

Lomnický starosta během svého projevu překvapivě odhalil skutečné důvody rekonstrukce obřího posedu. To, že se stavba vůbec dožila rekonstrukce, je do značné míry i zásluhou mládežníků z Košova, kteří se na sklonku socialistické éry rozhodli věž zabezpečit alespoň proti zatékání. Posed se pak stal místem romantických dostaveníček a zápisy v matrice potvrzují, že před třiceti lety na Košově prudce vzrostla porodnost. Doufejme, že znovuotevření věže a revitalizace přilehlého území bude dobrým vkladem ke zvrácení negativního demografického vývoje v Česku.
Foto Mad

Protože my očekávanou demografickou explozi již neovlivníme, zeptali jsme se Vladimíra Mastníka, starosty Lomnice nad Popelkou, jak dlouho bude ještě trvat, než se po okolí rozhlédneme z cimbuří:


Hromada písku a stavební materiál naznačují, že do cílové rovinky stavitelé ještě nevběhli. Nicméně, součástí koncepce je i revitalizace celého místa, které bude opatřené lavičkami a bezpečným ohništěm pro pořádání pikniků.
Foto Mad

Zatím je přístupné přízemí věže.
Foto Mad

Foto Mad

Kruh uprostřed záběru je připravený pro uchycení středu točitého kovového schodiště. Původně měl posed pod cimbuřím ještě jedno patro se střílnami pro lov za nepohody. Tato místnost již obnovena nebude. Stejně jako dveře a zdobená okna...
Foto Mad

Jan Drahoňovský, ředitel Městského muzea a galerie Lomnice n.Popelkou, nám přiblížil tragické okolnosti, které ve svém důsledku vedly k pojmenování věže po princi Alainovi a možná byly i určitým impulsem k její stavbě.


Když si rozkliknete náš první report o Alainově věži (ZDE), zjistíte, že opticky největší změnou k lepšímu je vykácení neuspořádaného lesa před posedem. Dlužno podotknout, že za Rohanů zde namísto lesa byla louka a k věži vedla krásná alej
Foto Mad

Bylo dostavěno i cimbuří, ale to skrz lešení bohužel není příliš vidět.
Foto Mad

Zbrusu nová je i mapa s informací o historii místa.
Foto Mad

Ti, kteří dorazili včas, získali památeční diplom.  Řečníci nás ve svých projevech ujišťovali, že by chtěli z postupného otevírání Alainovy věže udělat pěknou tradici, kdy by lidem rok co rok na tomto místě představili něco nového. Že by nás schody, vedoucí až na ochoz, překvapily již příští poslední zářijový víkend?
Foto Mad

Další díly Věží severu naleznete zde:
Kostel sv. Antonína Velikého Liberec
Kopanina
Vlčí hora u Krásné Lípy
Frýdštejn
Tanečnice
Dymník
Trosky - díl 1. (fakta), Trosky - díl 2. (pověsti)
Janov nad Hřenskem
Rozhledna Frýdlant
Studenec
Budyšín - Reichenturm - Bohata wěža
Jilemnická radnice
Věž na vodu a uhlí ve Vratislavicích
Katedrála sv. Petra v Budyšíně
Věž dolních kasáren v Liberci
Am Schweren Berg
Pivovarská věž v Jablonném v Podještědí
Rakouská věž zámku Sychrova
Jonsdorfská Jeptiška
Lidové sady Liberec
Na Stráži (Sloup v Čechách)
Českolipská radnice
Kostel sv. Vavřince v Chrastavě
Hvozd / Hochwald Turm
Hrubý Rohozec
Rozhledna Hrádek nad Varnsdorfem
Jonsdorfské skalní věže a lomy
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant

Text a foto Mad, rozhovory Darka
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).