reklama

VĚŽE SEVERU: Legendami okořeněné vyhlídky nad Libverdou

26. 3. 2015
Určitě to znáte, jdete nakoupit a přinesete něco úplně jiného. Podobně jsme na veletrhu Euroregion Tour 2015, kam jsme přijeli kvůli prezentaci mobilního průvodce krajem, "nakoupili" tip zařadit do Věží severu pět libverdských vyhlídek. A byla to dobrá investice.
VĚŽE SEVERU: Legendami okořeněné vyhlídky nad Libverdou
Foto Mad
Pětici vyhlídek, až na jednu se nacházejících nad Lázněmi Libverda, navštěvovali lázeňští hosté a turisté nepochybně od nepaměti. Ale od roku 2009 získala tato místa přidanou hodnotu, která velmi zvýšila jejich atraktivitu a spojila je v okruh nepochybně přispívající k propagaci tohoto krásného, leč trochu zapomenutého místa pod Jizerskými horami. 
V rámci Libverdského dřevosochání, pořádaného ve spolupráci se Sdružením ARTEFAKTUM.CZ, vznikly impozantní sochy inspirované pěti místními pověstmi. Roku 2012 je pak doplnily výtvarně pojaté lavice vyrobené přímo z kmenů místních velikánů. Vznikla tak hravá cesta po pěti vyhlídkách, atraktivní nejen pro rodiny s dětmi, ale pro všechny návštěvníky zvědavé nejen na panorámy obzoru, ale i na vtipně podanou místní historii a legendy.
Ve zdejším infocentru si můžete vyzvednout leták s mapkou a s panoramaty pohledů z jednotlivých vyhlídek. Po absolvování výletu pak za každou legendu, jejíž podstatu budete schopni interpretovat, dostanete originální památeční razítko. Zdánlivě výborný nápad má bohužel jednu vadu na kráse. Stejně jako u mnoha jiných českých infocenter ani u toho libverdského otevírací doba potřebám turistů příliš vstříc nevychází. Posuďte sami, ve všední dny mají otevřeno od 8 do 16 s hodinovou polední pauzou a o víkendu jsou zde jen v sobotu od 8 do 10:30. Takže na razítka zapomeňte. Není to v žádném případě vina zaměstnanců íčka nebo obecního úřadu. Paní Veronika Pelikánová, vedoucí infocentra, která má zároveň na starosti poštu, malým cestovatelům vychází vstříc alespoň tím, že zaslané letáky s dětmi popsanými legendami orazítkuje a pošle zpět. Starosta Jan Pospíšil nám k tomu řekl, že pes je zakopán v zákonu o cestovním ruchu, který dosud neřeší financování infocenter. Libverdu íčko ročně stojí 600 000 Kč, které obec se 450 obyvateli i tak v rozpočtu těžko hledá, a na rozšíření personálu, aby bylo možné zavést víkendový provoz, prostě nejsou peníze. Zarážející je, že infocentrum odmítají spolufinancovat místní lázně, v jejichž zájmu by měl být perfektní servis návštěvníkům především. Argumentují tím, že jim stačí infopult v centrálním lázeňském domě. Smířeni s tím, že v neděli razítka neulovíme, vyrážíme na cestu. 

Dvě z vyhlídek leží přímo na trase singltreku, návštěva zbylých tří představuje jen malou zajížďku. (Mapu si ve větší velikosti můžete otevřít v novém okně.)
Foto Mad

Auto zanecháváme nad Libverdou hned na prvním parkovišti (ve směru od Hejnic) a vyrážíme podle mapky vzhůru ke hřbitovu. V Liberci je jasný slunečný den, tady panuje doslova psírna. Navzdory tomu potkáváme hordu trpaslíků, kterým to evidentně nevadí. Ohrádka v popředí chrání památeční lípu, zasazenou vloni u příležitosti 130. výročí založení místního sboru dobrovolných hasičů. Mladý stromek nahradil předchůdkyni, která zde rostla 105 let.  
Foto Mad

Naše první vyhlídka (mapa ZDE) nese název Hejnické Madony.
Foto Mad

Autorem Hejnické Madony je Jiří Genzer.
Foto Mad

Tato vyhlídka (spolu s vyhlídkou Dobrého ducha Muhu) leží přímo na trase singltreku...
Foto Mad

...a poskytuje především nádherný pohled na Hejnice orámované Jizerkami, který za drsnějšího počasí evokuje pocit, že leží pod Alpami :-) Estetiku místa nabourává jen dnes všudypřítomný "elektrický smog".
Foto Mad

Sejdete-li pár metrů dolů po louce, drátů se zbavíte a můžete si pohrát s kreativními funkcemi fotoaparátu, abyste nakonec z pošmourna vykřesali barvotiskový obrázek jako stvořený na plechovku od cikorky. (Foto SONY NEX 6, režim HDR střední.)
Foto Mad

Pohled na Libverdu od Hejnické Madony vám dá představu o dalších třech vyhlídkách. Zleva do prava to je Libverdských pramenů, za Obřím sudem schovaná Pekelská sázka a úplně vpravo Dobrého ducha Muhu. Budete-li trasu absolvovat pěšky, vyrazíte teď podle plánku na východ k Hájníkovu kohoutovi. My přeparkovali k Obřímu sudu a pokračovali v průzkumu od něho.
Foto Mad

Vyhlídka Dobrého ducha Muhu se nachází na trase singltreku pod lesem za Obřím sudem (mapa ZDE). 
Foto Mad

Autorem krásné sochy i lavice je Jan Švadlenka.
Foto Mad

Informační tabule u Madony byla pokrytá krustou zmrzlého deště. Duch Muhu o své PR pečuje lépe a tabuli má suchou, takže si můžeme ukázat, jaké informace okruh poskytuje. V první řadě tu je skvěle popsaná panoramatická fotografie jak ze švýcarského kalendáře, která může, za sloty jakou jsme zde měli my, přivodit návštěvníkům frustraci. Místopis je čtivě zpracovaný a bez nadbytečně podrobných informací. Třešínkou na dortu je u každého zastavení již v úvodu článku zmíněná legenda. Nechybí ani mapy. Informací, která nám ale velmi chyběla, byla jména autorů soch. Na panelech nejsou proto, že panely vznikly před sochařským sympoziem, ale to neznamená, že za ty roky nemohly být umístěné někde bokem.
Foto Mad

Podle nového mobilního průvodce Libereckým krajem (test si můžete přečíst ZDE) je nejbližší atrakcí Obří sud vzdálený 118 m. S tím nelze než souhlasit. Po otevření "Vyhlídek nad lázněmi Libverda" se dostanete k velmi kvalitnímu popisu všech pěti zastavení včetně fotografií a panoramat. Jde vlastně o mobilní variantu turistického portálu kraje (viz. ZDE). Panoramata mají na webu bohužel nízké rozlišení, a tak se popisky vrcholů stávají nečitelnými, v mobilní verzi je ostatně ani nelze zoomovat.
Foto Mad

Vyhlídka Pekelské sázky je od Obřího sudu asi 500 m po silnici na Nové Město pod Smrkem (mapa ZDE) a za pěkného počasí nabízí panorama přírodního parku Peklo.
Foto Mad

Autorem čerta je Jiří Nekola.
Foto Mad

Čert má zajímavý detail (foto vlevo), který pochopíte, přečtete-li si legendu. Autorem lavice (foto vpravo) je Bulhar Marin Vardolov.
Foto Mad  Foto Mad

Přes hřeben fouká vlhký ledový vítr, který bychom čekali spíš začátkem zimy než jara. Proto se před návštěvou zbylých dvou vyhlídek jdeme ohřát do útrob Obřího sudu, který Libverdě dominuje již od roku 1931. Zatímco venku bylo pusto a nehostino, uvitř nás vítá útulno, teplo a hlahol německých strávníků. Česko kromě servírky zastupujeme jako jediní. Dáváme si vynikající česnečku, masovou topinku (dohromady za velmi přijatelných cca 90 Kč). Na odchodu kontrolujeme nabídku reklamních letáčků a k našemu údivu zjišťujeme, že navzdory evidentně zahraniční klientele je většina letáků v češtině. Pozvánka na vyhlídky nad Libverdou chybí. Škoda, po opulentním obědě mohli Němci odlehčit rozkoším těla zážitkem duchovním, o kterém nemají evidentně ánung, jak říkala moje babička. (Panoráma si v novém okně můžete otevřít ve větší velikosti.)
Foto Mad

Jizerky v mlze. Panoráma, které si v novém okně můžete rovněž otevřít ve větší velikosti, bylo pořízené na silnici pod Obřím sudem. (Foto SONY NEX 6, černobílé HDR střední.)
Foto Mad

Vyhlídka Libverdských pramenů (mapa ZDE) nabízí především pohled na lázně. Autorem sochy je Karel Hajn. Na tomto místě si musím rýpnout, že jedinou vadou na kráse vyhlídek jsou z hlediska fotografického, a konec konců i estetického, naprosto šíleným způsobem umístěné odpadkové koše.
Foto Mad

Autorem lavice je Jan Rázek. Tato lavice patří k nejpovedenějším, ač nechtěně připomíná svéráznou toaletu pro tři osoby.
Foto Mad

Místo nabízí opět i slušné panoráma Jizerek. Vpravém rohu vidíme hřbitov s Hejnickou Madonou.
Foto Mad

Na vyhlídku Hájníkova kohouta (mapa ZDE) lze od Hejnické Madony dojít v podstatě po vrstevnici. Autorem díla je Stanislav Pokorný.
Foto Mad

Vyhlídka nabízí netypický pohled na kulturní krajinu s Libverdou "zezadu" a s horizontem Jizerek.
Foto Mad

Horrorovou kulisu parkoviště pár desítek metrů nad vyhlídkou tvoří kdysi velmi oblíbený hotel Jizerka, dnes pomníček divoké privatizace v devadesátých letech minulého století.
Foto Mad

Libverdské dřevosochání se bude letos konat již počtvrté. Na jaké téma budou výtvarnici vybavení motorovými pilami a dláty od 29. června do 3. července tvořit, zatím není jisté. Jejich díla ale tentokrát ozdobí rok od roku populárnější singltrek. Úkol budou mít nelehký, sochy a lavice zdobící libverdské vyhlídky nasadily laťku pořádně vysoko.

Informační zdroje:
http://www.laznelibverda.cz/
http://www.laznelibverda.cz/cs/turisticke-informace/informacni-centrum.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C3%ADdky_nad_Libverdou
http://www.artefaktum-info.cz/

Další díly Věží severu naleznete zde:
Vyhlídka Mužský
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Jablonci nad Nisou
Liberecká radnice - pohled turisty
Altán v Herrnhutu
Liberecká Výšina
Drábské světničky
Kozákov
Rašovka
Rotštejn
Liebiegův zámeček v Liberci
Rozhledna Dubecko
Kostel sv. Vavřince Dlouhý Most
Slavnost Alainovy věže
Kostel sv. Antonína Velikého Liberec
Kopanina
Vlčí hora u Krásné Lípy
Frýdštejn
Tanečnice
Dymník
Trosky - díl 1. (fakta), Trosky - díl 2. (pověsti)
Janov nad Hřenskem
Rozhledna Frýdlant
Studenec
Budyšín - Reichenturm - Bohata wěža
Jilemnická radnice
Věž na vodu a uhlí ve Vratislavicích
Katedrála sv. Petra v Budyšíně
Věž dolních kasáren v Liberci
Am Schweren Berg
Pivovarská věž v Jablonném v Podještědí
Rakouská věž zámku Sychrova
Jonsdorfská Jeptiška
Lidové sady Liberec
Na Stráži (Sloup v Čechách)
Českolipská radnice
Kostel sv. Vavřince v Chrastavě
Hvozd / Hochwald Turm
Hrubý Rohozec
Rozhledna Hrádek nad Varnsdorfem
Jonsdorfské skalní věže a lomy
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin v létě Oybin v zimě
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant

Text a foto Mad
vstupenky
20. 4. 2019 08:47 Po vyrovnání finálové série je jisté, že se Bílí Tygři opět utkají pod Ještědem s HC Oceláři Třinec, a to v pátek 26. 4. od 17 hodin v liberecké Home Credit Areně. V pondělí a v úterý hrají v Třinci.
vísecká rychta
20. 4. 2019 06:40 Velikonoční svátky jara se dnes tradičně slaví i na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. Otevřeno je od 10.00 do 16.00. Program je určen hlavně rodinám s dětmi.
vajíčkovník
20. 4. 2019 06:33 Tradiční velikonoční průvod s lidovou slavností se v Dolní Řasnici koná dnes od 13.30. V obci opět vykvete strom Vajíčkovník, jak se vždy děje jen na bílou sobotu velikonoční.
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).