reklama

VĚŽE SEVERU: Frýdlantská stopa televizní historie

16. 7. 2014
Rozhledna na Frýdlantské výšině dnes bez nadsázky patří k vyhlídkám s nejhorším výhledem. Jen pár zbytků kamenných zídek kdysi dělících pastviny dává tušit, že vrchol býval holý a poskytoval prakticky kruhový rozhled.
Tak tomu bylo ještě koncem předminulého století, kdy byl i ve Frýdlantě založen okrašlovací a zvelebovací spolek. Stejně jako jiné podobné spolky té doby si za jeden z prvních cílů vytyčil zbudování rozhledny nad domovským městem, a tak na 399 m vysokém Resselově kopci (mapa ZDE), jak se tehdy Frýdlantská výšina jmenovala, vyrostla již za necelý rok 15 m vysoká uzavřená dřevěná konstrukce, jejímž hlavním tvůrcem byl truhlář Josef Haupt, pozdější předseda okrašlovatelů.

Stejně jako jiné dřevěné rozhledny první generace i tato vydržela rozmary počasí na vrcholu relativně krátkou dobu, konkrétně do roku 1906. Ale již 19. května byl položen základní kámen rozhledny nové, z kamene a cihel. Tento kámen opatřený letopočtem si můžete prohlédnout vlevo od vchodu. Věž byla s velkou pompou otevřena necelý rok na to 30. dubna (popis přímo v bufetu rozhledny uvádí 20. březen). Necelých 21 m vysoká stavba s vyhlídkovou plošinou ve výšce 18,8 m přišla na 8 916,38 Kč.

Najdete rozhlednu? Kdyby se zde dnes měla stavět rozhledna nová, musela by být o pár metrů vyšší...
Foto: Mad

Na detailu vidíme, že kousek věže, stojící na půli cesty mezi komunikačními stožáry, přece jen nepatrně vyčuhuje...
Foto: Mad

...ovšem výhled, který nabízí louka pod lesem, nahoře mít nebudete. (Panorámu si můžete otevřít ve větším rozlišení.)
Foto: Mad

Součástí rozhledny je pohostinství s klubovnou. Před válkou zde byly pořádány různé slavnosti. Po válce (té 2. světové) se zde slavívalo rovněž, jen ideologie se změnila. Nedaleko byl Sokolem Frýdlant vybudován dokonce amfiteátr.
Foto: Mad

Staviteli Antonínu Dresslerovi, který rozhlednu nejen postavil, ale složil i 1000 korun jako základní částku na stavbu, věnovali okrašlovatelé pamětní desku.
Foto: Mad

Roku 1940 rozhledna připadla Německému turistickému spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Po 2. světové válce volně přístupná věž chátrala až do roku 1958, kdy byla upravena a z rozhledny se stal televizní převaděč prvního programu. Na tomto místě připomeňme, že náš region je s počátky televize spojený i jinak. Již koncem války byly v Dolní Smržovce prováděny pokusy s televizní 625 řádkovou normou. Po válce pak pokusy pokračovaly v Tanvaldu.
Zajímavostí rovněž je, že bývalá hospoda sloužila pro navigaci dopravních letadel v leteckém koridoru, který tudy prochází.
Televiznímu vysílání rozhledna s hospodou sloužila až do roku 1979, kdy vedle ní vyrostl nový příhradový vysílač v rámci modernizace potřebné pro zavedení 2. programu. Tedy až 9 let poté, co bylo vysílání dvojky zahájeno.

Vysílač, který rozhlednu koncem 70. let vysvobodil z televizního zajetí.
Foto: Mad

MěNV Frýdlant stavbu i s příslušenstvím předal TJ Slovanu Frýdlant, který ji svěřil svému turistickému odboru. Po rekonstrukci, na které se aktivně podíleli i frýdlantští turisté (odpracovali zde 2 500 brigádnických hodin), byla věž v roce 1982 opět otevřena jako rozhledna.

Rozhledna má rozkošný nesmyslný balkónek, jak šitý na míru politikům pro plamenné projevy. Zato turistická razítka jsou nejen smysluplná, ale patří mezi rozhlednami k těm nejpovedenějším.
Foto: Mad  Foto: Mad

Hned za dveřmi vás čeká fakt povedený chyták :-)
Foto: Mad

Schodiště je sice mírně zanedbané, ale stále opravdu krásné. Užijte si ho, protože...
Foto: Mad

...na ochozu vás čeká už jen zklamání, které vám nevynahradí ani tabulky ukazující, co nevidíte. My zde byli naposledy před pěti lety, již tenkrát moc vidět nebylo, ale stromy za tu dobu přesto stačily vyrazit překvapivě vysoko.
Foto: Mad

Frýdlant a zámek.
Foto: Mad

Balkónek, ze kterého není vidět vůbec nic, a ostatně je zavřený.
Foto: Mad

Věž byla zastřešena až během přestavby na vysílač. Kdyby měla být dnes zvýšena kvůli výhledu, šlo by asi o protažení tohoto patra (???).
Foto: Mad

Tři roky po revoluci se KČT ve Frýdlantě transformoval v samostatný Klub turistů Frýdlant (KTF) a rozhlednu s restaurací a klubovnou si od od TJ Slovan Frýdlant převzal do dlouhodobého pronájmu. V současné době se uvažuje o dalším rozvoji areálu rozhledny. Součástí projektu by mělo být i zlepšení výhledu. Kácení stromů je nepravděpodobné. Překážejících stromů je mnoho a leží na soukromých pozemcích. Takto by šlo snad pročistit výhled na město. Údajně existují plány na vybudování vyšší vyhlídkové plošiny. Když si ale stavbu prohlédnete, těžko si takovou variantu bez devastace charakteristického vzhledu představíte. Kromě toho má cihlový trup viditelné trhliny.
My se každopádně budeme snažit o tomto projektu získat nejnovější podrobnosti, takže o rozhledně (zatím) bez výhledu určitě nepíšeme naposled.

Článek byl napsán na základě podkladů na tabulích u rozhledny. Další zdroje informací maleznete například zde:
http://rozhledny.webzdarma.cz/frydlant.htm
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%BDdlantsk%C3%A1_v%C3%BD%C5%A1ina
http://frydlant.webz.cz/
http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/historie/televizni-technika/technicky-vyvoj-televize-v-datech-a-souvislostech/

Předchozí díly Věží severu naleznete zde:
Studenec
Budyšín - Reichenturm - Bohata wěža
Jilemnická radnice
Věž na vodu a uhlí ve Vratislavicích
Katedrála sv. Petra v Budyšíně
Věž dolních kasáren v Liberci
Am Schweren Berg
Pivovarská věž v Jablonném v Podještědí
Rakouská věž zámku Sychrova
Jonsdorfská Jeptiška
Lidové sady Liberec
Na Stráži (Sloup v Čechách)
Českolipská radnice
Kostel sv. Vavřince v Chrastavě
Hvozd / Hochwald Turm
Hrubý Rohozec
Rozhledna Hrádek nad Varnsdorfem
Jonsdorfské skalní věže a lomy
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant

Text a foto Mad
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).