reklama

VĚŽE SEVERU: Altán nad polem zbožných bratří

17. 12. 2014
Věž v městském znaku není žádná rarita, rozhledna ano, přesto 36 km od Liberce leží město, které má ve štítu modrý vyhlídkový altán v bílém poli. To městečko, světově proslulé 3D adventními hvězdami, se jmenuje Herrnhut a rozhledna vévodí hřbitovu Moravských bratří.
VĚŽE SEVERU: Altán nad polem zbožných bratří
Foto Mad
Reportáž o pozoruhodných okolnostech založení Herrnhutu, česky Ochranova, a o zdejší výrobě slavných hvězd chystáme na příští středu, neb to je téma pro Štědrý den jako stvořené. Ve VĚŽÍCH SEVERU si zatím město prohlédneme z Hutbergu (375 m n.m., mapa ZDE). Očima nás horalů to je kopeček, perspektivou místní roviny významná dominanta a navzdory tomu, že Herrnhut patří datem založení 1722 k nejmladším sídlům široko daleko, vyhlídkový altán na Hutbergu se řadí mezi nejstarší rozhledny regionu vůbec a v kategorii zachovaných rozhleden dřevěných mu v Sasku patří absolutní primát. Kdybychom se rozhlédli po Česku, asi bychom starší stavbu tohoto typu rovněž nenašli. I rozhled shora je pozoruhodný, málokterá rozhledna nabízí pohled na panoráma Božího pole neboli hřbitova.
Altán není první stavbou, která na kopci stála. Podle legendy si sem majitel panství a jeden z největších německých náboženských a sociálních reformátorů své doby, Nikolaus Ludwig, hrabě Zinzendorf, vyšel se svojí manželkou Edmunthou Dorotheou, aby se společně v den prvního výročí svatby pokochali rozhledem po panství. Déšť pročistil vzduch onoho zářijového dne roku 1723 a nad krajem se rozkročila duha. Začínala nad hraběcím zámkem v Bethelsdorfu a končila nad před rokem založeným Herrnhutem. Hraběte to tak okouzlilo, že se rozhodl postavit zde pro rozhleduchtivé poutníky dřevěnou chaloupku, což se podle badatele Marka Řeháčka stalo záhy nato, někdy kolem roku 1725.
Dnešní altán s vyhlídkovým ochozem, postavený roku 1790, však stojí zásluhou Matthijse Beuninga, bohatého kupce původem z  Amsterodamu a donora Jednoty bratrské. Altán se stal přirozeným středobodem hřbitova Boží pole (Gottesacker). Pojďme vzhůru!

Vhodným výchozím bodem pro exkurzi na hřbitov je parkoviště před velkým kostelem Jednoty bratrské. Připomíná spíš společenský dům, kterým vlastně rovněž je.
Foto Mad

Cestou míjíme muzeum s infocentrem, ve kterém si v sezóně můžete vyzvednout klíče od altánu. Překvapí, že ve městě, které je centrem církve jdoucí příkladem v misijní činnosti a pomoci bližnímu, chybí takovéto instituci bezbarierový vchod.
Foto Mad

Vše tu má svoji historii, i požární nádrž o dva roky starší než rozhledna, ke které stoupáme.
Foto Mad

Cestou k Božímu poli Moravských bratří nelze zabloudit, protože tuto alej, vysázenou již roku 1742, neminete bez povšimnutí. Staleté lípy jsou seříznuté na způsob, jaký jsme zvyklí vídat u vrb.
Foto Mad

Vlastně celý Hutberg křižují lipové aleje, střežící klid bratří a sester. Jako první zde bylo roku 1730 pohřbeno půlroční dítě jménem Hans Bayer.
Foto Mad

Hřbitov je barokní, ale s barokní pompézností nemá pranic společného. Prosté pískovcové náhrobky Bratrů pohřbených v pořadí jak zemřeli, muži a ženy zvlášť a bez ohledu na místo posledního odpočinku dalších rodinných příslušníků, nám říkají, že před Bohem si jsme si všichni rovni a stojíme před ním každý sám za sebe.
Foto Mad

Jedinou výjimkou jsou náhrobky Bratrů, kteří se zvláště vyznamenali misijní činností, a náhrobky rodiny Zinzendorfů, lemující hlavní cestu.
Foto Mad

Připomínka období nejtemnější německé historie.
Foto Mad

Ještě jedno panoráma. Zajímavostí je, že náhrobky měly texty prapůvodně psané červenou barvou. Dnes se ve vytesaných literách usazuje mech, takže i v prosinci kvetou zeleně.
Foto Mad

Dodnes se vedou spory, zda měl altán jen funci vyhlídky, nebo plnil i nějakou funkci duchovní. Druhé variantě ale pojetí víry Moravských bratří nenahrává. Bratři totiž věří, že pro spojení s Bohem neexistují lepší a horší místa, takže modlit se lze kdekoliv.
Foto Mad

O adventu nesmějí ani zde chybět kultovní hvězdy. Hvězdou je zakryta i pozlacená vrcholová korouhev. Když se podíváte do ceníků obchodů s hvězdami, napadne vás, kolik dní by takovéto ozdoby vydržely na relativně opuštěném místě veřejně vystavené u nás...
Foto Mad

Altán je ve velmi dobrém stavu. Za víc jak 200 let prošel řadou zásadních rekonstrukcí (1835, 1909, 1945, 1989, 2001), takže do dnešní doby se na této státem chráněné památce dochovalo minimum původních součástí. Asi nejvíce byla konstrukce poškozena 9. května 1945 nesmyslnou "vítěznou" dělostřeleckou palbou.
Foto Mad

Herrnhut shora.
Foto Mad

Všechny panorámy si můžete stáhnout a prohlédnout ve větším rozlišení.
Foto Mad

O tomto místě je nutno zmínit ještě jednu zásadní věc. Pohřebiště ve stráni Hutbergu vládne naprosto unikátním geniem loci, který se mění s ročním obdobím. Ta změna však nespočívá v síle prožitku, takže nelze říct, které roční období je pro návštěvu nejvhodnější. Ten, kdo zde byl v létě, se sem touží podívat i v zimě a naopak. Každopádně myslím, že čas pro zimní návštěvu právě nastal.

Info:
Marek Řeháček, Jan Pikous, Petr Kurtin: Příběhy lužických rozhleden
http://www.herrnhut.de
http://www.herrnhut.ebu.de/gottesacker/

Další díly Věží severu naleznete zde:
Liberecká Výšina
Drábské světničky
Kozákov
Rašovka
Rotštejn
Liebiegův zámeček v Liberci
Rozhledna Dubecko
Kostel sv. Vavřince Dlouhý Most
Slavnost Alainovy věže
Kostel sv. Antonína Velikého Liberec
Kopanina
Vlčí hora u Krásné Lípy
Frýdštejn
Tanečnice
Dymník
Trosky - díl 1. (fakta), Trosky - díl 2. (pověsti)
Janov nad Hřenskem
Rozhledna Frýdlant
Studenec
Budyšín - Reichenturm - Bohata wěža
Jilemnická radnice
Věž na vodu a uhlí ve Vratislavicích
Katedrála sv. Petra v Budyšíně
Věž dolních kasáren v Liberci
Am Schweren Berg
Pivovarská věž v Jablonném v Podještědí
Rakouská věž zámku Sychrova
Jonsdorfská Jeptiška
Lidové sady Liberec
Na Stráži (Sloup v Čechách)
Českolipská radnice
Kostel sv. Vavřince v Chrastavě
Hvozd / Hochwald Turm
Hrubý Rohozec
Rozhledna Hrádek nad Varnsdorfem
Jonsdorfské skalní věže a lomy
Jablonecká radnice
Rampouch truhláře Rezka v Zásadě
Prachovské skály
Věž chrastavské radnice
Černá Studnice
Věž staré liberecké radnice, díl první, díl II (věž Severočeského muzea)
Johanniskirche Žitava
Hrubá Skála
Mlýn na Lysém vrchu
Lemberk - procházka kolem vodojemu
Lemberk
Mon Plaisir
Litinová kráska nad Löbau
Tichánkova rozhledna (Tábor)
Alainův kamenný posed
Císařský kámen
Vyhlídka libereckého zámku
Neugersdorfský Bismarckturm
Královka
Oybin
Štěpánka I,  Štěpánka II
U borovice
Bramberk
Slovanka
Heřmanická Vokurka
Cimrmanova nejnižší rozhledna na světě
Maják Járy Cimrmana
Jedlová
Nisanka
Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou
Vyskeřská kaplička
Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant
Text a obraz Mad
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).