reklama

VĚŽE SEVERU 9: Nisanka není dechovka, přesto hraje výborně

20. 7. 2013
Nisanka patří mezi mladé rozhledny, které v našem kraji v posledních letech vyrostly doslova jak houby po dešti, myslíme-li tím deštěm dotační politiku EU. Nicméně tuto atrakci financoval především mobilní operátor T-Mobile, protože stavba je primárně telekomunikačním převaděčem.
VĚŽE SEVERU 9: Nisanka není dechovka, přesto hraje výborně
Zorda
Dohoda skloubit funkci převaděče s rozhlednou byla uzavřena roku 2003. Pak začal klasický štafetový běh s plány za razítky. Stavba byla sice dokončená koncem roku 2006, ale slavnostně byla symbolicky otevřená až 5. května 2007. Od té doby se stala místem setkávání obyvatel Nové Vsi nad Nisou, protože se zde konají nejrůznější obecní a spolkové akce, jako například Jarní slavnost nebo již tradiční Novoroční výstup na Nisanku.  
Zhodnocení vysílače mobilního operátora o přidanou hodnotu vyhlídky není nijak ojedinělé. Signál téhož operátora šíří například o 5 let mladší rozhledna Na Stráži ve Sloupu v Čechách, která je dokonce architektonicky zajímavější, protože je obložená dřevem. Mimochodem, dřevěné obložení měla mít podle jednoho návrhu i Nisanka.   
Zajímavá je historie názvu, připomínajícího dechovku. Obec vypsala soutěž, do které přišly mimo jiné i návrhy jako Něhlík, Nisák, Železná baba, Sojuz... Do druhého kola komise vybrala 3 názvy. Zpěvanka dokládá, že soutěž byla vypsána až po dokončení věže, takže si lidé stačili všimnout, že konstrukce ve větru velmi výrazně zpívá. Druhým návrhem byla Vesanka, odvozená od názvu obce. Zvítězila Nisanka, odkazující na pramen Nisy, tento název do soutěže navíc poslaly hned 3 osoby, takže o autorství se losovalo. Vyhrála přespolní paní Berková ze Smržovky.

Video ukazuje, jak věž krásně hraje, možná i proto je jejím patronem folklórní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou.


Autem můžete dojet až skoro k rozhledně. Ale lepší je zaparkovat u konzumu v Nové Vsi nad Nisou a těch výškových 100 metrů si dát jako bonus příjemnou procházkou velmi pěkně udržovanou malebnou vesnicí. Věž je vysoká 37m, když vystoupáte po 126 schodech na ochoz ve výšce 24m, budete se nacházet rovných 700m nad mořem a otevře se vám výhled na Jizerky, Krkonoše a především na vzdušnou čarou 5km vzdálený Jablonec nad Nisou se siluetou Ještědského hřebenu. Na obzoru zcela jasně rozlišíte rovněž tři slavné rozhledny.

Začněme pohledem na provozovatelku rozhledny, Novou Ves nad Nisou. V pozadí je Černá Studnice.
Foto: Zorda

Vlevo na obzoru se tyčí Ještěd, pod ním je Jablonec nad Nisou a vpravo Lučany nad Nisou.
Foto: Zorda

Pohled směrem na Krkonoše, obzoru vévodí Tanvaldský Špičák.
Foto: Zorda

Všechna naše panoramata si můžete ve větším rozlišení otevřít v nové záložce vašeho prohlížeče!

Schody i podlahu ochozu tvoří ocelové rošty. Někdo má částečnou iluzi "chůze ve vzduchu" rád, někdo se radši pod sebe nedívá. Například na lomnické K70 vyšli lidem se závratěmi vstříc dřevěnou podlahou.
Foto: Zorda

Nisanka je rájem pro sběratele turistických razítek. Pan Břetislav Hušek, který při naší návštěvě seděl v pokladně, sice suše konstatoval, že už to není ono, neb jedno razítko kdosi šlohnul, ale výběr je stále reprezentativní.
Foto: Zorda

Pro výstup na Nisanku je teď ideální doba. V pokladně totiž neprodávají jen vstupenky, ale pamatují i na osvěžení při letních pařácích. Mají na výběr jak pití, tak několik zmrzlin na špejli. Mezi jinými také kultovního Míšu, a to nejen klasického, ale i s jahodovou a meruňkovou příchutí. No a ty dva posledně jmenované nikdo nechce. Takže, prosím vás, až půjdete nahoru anebo shora dolů :-) nezapomeňte si je koupit, chutnají výtečně a rozhledna vám k tomu zahraje relaxační symfonii.

Foto: Zorda

Poznámka: další fotografie naleznete v naší facebookové galerii.


Předchozí díly Věží severu naleznete zde:

Můstek K70 v Lomnici nad Popelkou

Vyskeřská kaplička

Rozhledna Smrk

Vodojem zámku Sychrov

Věž frýdlantské radnice

Rozhledna restaurace a hotelu Petřín

Věž hradu a zámku Frýdlant

Zdroje informací:
http://www.novavesnn.cz/
http://www.rozhledna-nisanka.cz/
http://rozhledny.webzdarma.cz/novaves.htm
Text a video Mad, fotografie Zorda
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).