reklama

VĚŽE SEVERU 7: Kopeček v ráji, na něm kaplička, na ní věžička

29. 6. 2013
Řeknete, že Vyskeřská kaplička není věž, výdyť má jen věžičku zvoničku. To je sice pravda, ale výšlap od kostela nahoru do prudkého kopce odpovídá například výstupu na terasu sídla Libereckého kraje bez použití výtahu. Odměnou vám bude pohled na panorama Českého ráje, který do našeho seriálu určitě patří.
VĚŽE SEVERU 7: Kopeček v ráji, na něm kaplička, na ní věžička
Foto: Mad
Hned na úpatí čedičového, 464m vysokého vrchu Vyskeř najdete ve formě komiksu vyvedenou legendu o původu názvu tohoto místa. Příběh se odehrál v dávných dobách, když na hradu Trosky vládl Otto z Bergova (patřil mu od konce 14.století až do poloviny století 15.) a na říčce Žehrovce stála tvrz Mladějov vladyky Ctibora (1403-1456). Mezi oběma muži se rozhořel spor poté, co dobrý pan Ctibor odmítl svoji tvrz prodat zlému, příkoří celému kraji činícímu Ottovi. Když nedáš po dobrém, vezmu ti ji po zlém, rozhodl se Otto a k tvrzi vyrazil se svými ozbrojenci. Mladějovičtí se ubránili, ale v obklíčení jim rychle docházelo jídlo a bylo otázkou dnů, kdy se budou muset vzdát.
Do beznadějně vypadající situace se vložila Anna, jediná dcera vladyky Ctibora. Od starého služebníka Matěje se dozvěděla, že z tvrze vede tajná chodba, a vyrazila pro pomoc. Chodba však končila uprostřed lesa, Anna zabloudila a již nevěděla, co si počít. I začala se modlit ke svaté Anně, své patronce. V tom uslyšela tajemný hlas: "Viz keř, dcero má, doufej!"
Rozhlédla se a uviděla kopec, na kterém opravdu stál keř a nad ním se vznášela postava, která jí ukazovala další cestu. Dala se tím směrem a brzy přišla k tvrzi přítele svého otce. Ten okamžitě vyslal posla do Turnova. Turnovští hned ráno vyrazili a všichni společnými silami vojsko zlého Otty rozprášili.
Na paměť této události byla na vrchu, kde se postava zjevila, postavena kaple svaté Anny a místo bylo nazváno Vizkeř. Název se časem změnil na Vyskeř a Vyskeřáci, jako správní lokální patrioti, jsou na svoji legendu náležitě hrdí.

Interiér kaple.
Foto: Mad

Jak tomu bylo doopravdy, se můžeme jen dohadovat, faktem nepopiratelným je, že panorama, které se vám na kopci otevře, patří v Českém ráji k nejpůvabnějším, a jestli sem Anna vyšplhala, do Turnova pak určitě trefila i bez tatínkova přítele.

Jak je naším zvykem ve VĚŽÍCH SEVERU, panorama si po otevření v novém okně můžete prohlédnout detailněji.
Foto: Mad

Pověst, odehrávající se v dobách husitských válek, může mít reálný základ. Ovšem "zlý" prozikmundovec Otto z Bergova v tom možná lítá nevinně. Třeba Mladějov oblehli raubíři, kteří roku 1438 obsadili Trosky, Ottu drželi v zajetí a kraj terorizovali svými nájezdy. Tomu by odpovídala jiná verze pověsti, zmiňující loupežníky a fakt, že Anna sama dorazila až ke strýci, pánu na Turově (dnes Turnov) poté, co se zorientovala na Vyskeři. Jedno z dalších možných vysvětlení názvu obce vychází z pálení dřevěného uhlí, zdroje obživy nejstarších obyvatel. Z mnoha milířů stoupal charakteristický kouř: "Viz, kouř" - Vizkeř - Vyskeř.

Křížová cesta je o 5 let mladší než současná kaple a byla kompletně zrestaurována roku 1999.
Foto: Mad

Jisté je, že dnešní kaple z roku 1830 měla nejméně jednu předchůdkyni, není divu, stavby na vrcholu odjakživa trpěly nepřízní počasí. Zvláště při bouřkách byly náchylné na údery blesku. Tolik historie, pojďme vzhůru s naší průvodkyní, paní starostkou Doubravkou Fišerovou:


Takže návod na to, jak si zajistit prohlídku kapličky jste právě slyšeli. Kromě ve videu zmíněného svátku sv. Anny bude kaple určitě otevřená v sobotu 11. srpna, kdy tu pořádají Malou vyskeřskou pouť. Na programu bude, mimo jiné, od 14 hodin divadlo a od 16 hodin dechovka.
Až sejdete dolů od kapličky, projděte si obec Vyskeř. Má pěkný, původně gotický kostel a osmibokou zvonici ze začátku 16. století, tvarem připomínající například zvonici v Železném Brodu.

Zvonice byla zbudována, protože zvony se do původního kostelíka nevešly.
Foto: Mad

Na návsi s Janem Nepomuckým najdete velkou vzdušnou hospodu. Vyskeř, poprve doložená již ve 12. století, je učebnicovým příkladem změn, kterými prošla společnost za posledních 100, 150 let. Na počátku 20.století měla přes 1000 obyvatel, dnes jich zde žije třetina. Po chalupách se vyučovalo již od roku 1710, farní školu měla obec od roku 1821, v letech 1838-1840 byla postavena škola, kterou kolem roku 1880 navštěvovalo asi 200 dětí. Roku 1978 byla škola zrušena. Pro 9 dětí ji nebylo ekonomické dále provozovat. Dnes je ze školy výše zmíněná velká hospoda s penzionem na návsi, jediná restaurace přímo ve Vyskeři. Na konci 19. století měla Vyskeř 4 krčmy, ve kterých se odehrával veškerý společenský život. Fungovaly snad 3 ochotnické divadelní spolky. Ale buďme rádi, že je zde dnes jeden, i to je v roce 2013 unikum a nebuďme nespravedliví, Vyskeř žije oproti jiným vesnicím čilým společenským životem, funguje zde Sokol (zal.1894), Sbor dobrovolných hasičů (zal. 1882), ČSČK (zal 1953). Velmi aktivní je Automotoklub, fungující od roku 1967, který Vyskeř proslavil dnes již tradiční Traktoriádou (video uvnitř!).
Ovšem když sedíte nahoře na Vyskeři ve stínu kapličky a posloucháte, jak ptáci řvou a dole ve vesnici zvoní zvony poledne, řeknete si, že naši předkové nám nemají až tak moc co závidět.

Foto: Mad

Předchozí díly Věží severu naleznete zde:

Věž hradu a zámku Grabštejn
Rozhledna Smrk
Vodojem zámku Sychrov
Věž frýdlantské radnice
Rozhledna restaurace a hotelu Petřín
Věž hradu a zámku Frýdlant


Informační zdroje:
http://www.vysker.e-obec.cz/index.php
http://wiki.worldweb.cz/index.php/Vyske%C5%99
http://www.rozhlas.cz/hradyazamky/semily/_zprava/244226


Text a video Mad, rozhovory Darka
lichka
19. 3. 2019 05:45

Fotbalista David Lischka před pěti týdny absolvoval operaci srdce. Jablonecký obránce, který přerušil kariéru, už začal se zátěží a věří, že se vrátí.

 

tma
18. 3. 2019 16:05 Nový Bor se koncem března ponoří na hodinu do tmy stejně jako jiná města ve světě. V Libereckém kraji se k Hodině Země připojí i Svor nebo Loužnice.
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).