reklama

VĚŽE SEVERU 6: Se svatou Barborou na setnuté věži

15. 6. 2013
Grabštejn, původně gotický hrad, přestavěný na renezanční zámek, rozhodně nepatří k dominantám krajiny. Nerušenému výhledu na něj z většiny úhlů brání vzrostlé stromy a místa, ze kterých ho lze reprezentativně vcelku vyfotografovat, by se dala spočítat na prstech tesařovy ruky. Možná právě proto vás okouzlí genius loci této památky, patřící k nejstarším zachovaným u nás. A každopádně z jeho věže máte Trojzemí jako na dlani.
VĚŽE SEVERU 6: Se svatou Barborou na setnuté věži
Reprofoto: archív MPÚ Liberec
Co se historie hradu a zámku týče, je podobná jiným památkám tohoto typu. Datum založení je zahaleno mlhou, z níž vystupují doložené zmínky o majitelích za vlády Přemysla Otakara II., který postupoval po Přemyslu Otakaru I. v osidlování pohraničí. V souvislosti s nimi je zmíněn Grafenštejn. Hrad byl aktivním účastníkem řady válečných střetů a měl vybudované velmi kvalitní opevnění.
Podobně jako jiné hrady i Grafenštejn měnil majitele. Mezi ty, kteří vzhled sídla výrazně ovlivnili, patřil zemský rada a místokancléř dr. Jiří Mehl ze Střelic. Hrad převzal po Donínech pronásledovaných dluhy a spoluvlastnickými spory a ve druhé polovině 16. století stavbu velkolepě přebudoval na reprezentační renezanční sídlo. K další výrazné změně vizáže došlo po třicetileté válce, kdy bylo v rámci demilitarizace rozbořeno opevnění, ...tedy nejen opevnění, ale nepředbíhejme. Ostatně, jiné hrady a zámky dopadly mnohem hůř.
Posledními majiteli, kteří sídlo drželi přes 200 let až do vysídlení po 2. světové válce, byli Gallasové, později Clam-Gallasové. Pak jej užívala armáda, která dodnes panuje ve spodním zámku. Po odchodu armády se stavbě, která přežila požáry i bitevní vřavy, stala málem osudnou lhostejnost, ruku v ruce jdoucí s devastací. Záchrana přišla v hodině dvanácté, Grabštejn je přístupný veřejnosti od roku 1993 a díky zapálení celé řady lidí a díky darům donátorů je průběžně opravován.

Foto: Mad

Skvostem zámku je určitě kaple sv. Barbory. Patří k nejkrásnějším renezančním památkám českého venkova. Černobílá fotografie byla pořízená ve 20. letech minulého století a pochází z archivu Clam-Gallasů. Přejedete-li ji myší, můžete si porovnáním s dnešním stavem ověřit, že její krása nezestárla. (Obě fotografie: archív NPÚ Liberec)
(zdroj: archív NPÚ Liberec)

My se ale dnes podíváme na věž, která je nejstarší součástí hradu. Grabštejn se i letos zapojil do projektu "Otevřte 13. komnatu," ten návštěvníkům úspěšně představuje památky netradičním způsobem. Každý objekt (letos jde o 10 hradů a zámků) má svého patrona, který návštěvníky provází. Na Grabštejně jím je svatá Barbora, ujala se i nás:Když se podíváte na tato panoramata, určitě uznáte, že ačkoliv byla věž dekapitovaná, lépe řečeno o 12m, tedy o víc jak třetinu zkrácená, pohled do kraje za výstup nahoru určitě stojí. Malá poznámka, pro zvětšení si fotky stáhněte anebo otevřete v novém okně (pravé tlačítko myši a volba "Zobrazit obrázek" nebo "Uložit obrázek jako...").

Foto: Mad

Foto: Mad

Foto: Mad

2 obrazy, ukazující různé tvary zakončení věže (zdroj: archív NPÚ Liberec):

Svědectví, že byly doby, kdy ostroh nad přítoky Lužické Nisy nepokrývaly stromy.
archiv NPÚ Liberec


Tato fotka z archivu NPÚ Liberec pochází původně z fotoarchivu Clam-Gallasů a byla pořízena ve 20. letech minulého století.
archiv NPÚ Liberec

Nám je Grabštejn sympatický svým čilým společenským životem. Tato památka rozhodně není mrtvá, na rozdíl od některých i lépe zachovalých, které jsou jen sarkofágy vzpomínek. Svatá Barbora nám k tomu řekla:Závěrem děkujeme za mimořádnou vstřícnost panu kastelánovi Sedlákovi a zejména pak Jarušce Neumannové, alias sv. Barboře, která kvůli nám přišla o oběd.

Prameny: http://www.hrad-grabstejn.cz a http://cs.wikipedia.org/wiki/Grab%C5%A1tejn

Předchozí díly Věží severu naleznete zde:

Rozhledna Smrk

Vodojem zámku Sychrov

Věž frýdlantské radnice

Rozhledna restaurace a hotelu Petřín

Věž hradu a zámku Frýdlant

Text a video Mad, rozhovory Darka
sněží
18. 1. 2018 14:33 V Libereckém kraji intenzivně sněží a fouká vítr, i na hlavních tazích leží sníh a mohou klouzat. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních.
ln
18. 1. 2018 13:10 Exředitel nemocnice v Liberci L. Nečesaný nemá žádné výstupy prací, za něž zaplatily zdravotnické firmy přes 23 mil. Kč. Odmítá, že by šlo o úplatky.
ski
18. 1. 2018 12:14 Podmínky pro lyžování v Libereckém kraji se za poslední týden výrazně zlepšily. Pomohl mráz i sněžení. Za poslední dva dny připadlo od 15 do 30 cm.
kokonín
18. 1. 2018 12:10 Čistírna odpadních vod v Jablonci - Kokoníně, jejíž plánovanou výstavbu kritizovali místní obyvatelé, nebude. Čtvrť se napojí na čističku v Rychnově.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
leden
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).