reklama

EXPERIMENT NÁHODA: Liberecké finále s překvapením

16. 11. 2016
Navzdory vědeckému a technickému pokroku jsou stále populární směry nemající oporu v racionálním poznání. Jedním z nich je parapsychologie. Sdružení Žádná věda se rozhodlo vědeckou metodou zkoumat, zda člověk opravdu může silou myšlenky působit na okolí.
EXPERIMENT NÁHODA: Liberecké finále s překvapením
Foto + video Mad
Konkrétním předmětem pokusu bylo ověřit, zda vědomý záměr člověka má měřitelný vliv na výsledek hodu hrací kostkou. Podrobnosti naleznete na stránkách projektu NÁHODA. Tento pokus nebyl první, ve světě byla napsána celá řada studií na toto téma a existuje například analýza (viz. stránky experimentu ZDE) vyvozující, že člověk je schopen ovlivnit hod kostkou asi o 2,8%. Český experiment je ale unikátní svým rozsahem a designem pokusného zařízení. Projekt je plánovaný jako dvoustupňový, v prvním kole měly být nalezeny a osloveny osoby s výraznou vlohou přimět stroj házet šestky. Ty pak absolvují velké finále v opravdu optimálních laboratorních podmínkách.
Když generátor po působení v Praze (Národní technická knihovna a OC Zličín) dorazil do Liberce, měl již v databázi data od téměř jedenácti set dobrovolníků. Když jsme se do Géčka přišli podruhé podívat dvě hodiny před koncem experimentu, do křesla právě usedal dvou stý šestý dobrovolník.  První zpracování dat (dostupné ZDE) ukazuje, že z hlediska teorie pravděpodobnosti k ničemu abnormálnímu nedošlo. Dokonce se zdá, jak by nějaké síly zla pokus sabotovaly, protože šestka má ze všech šesti variant nejhorší skóre, padla "jen" 2 578x. Nejúspěšnější byla čtyřka, která padla 2 770x. Ovšem vzhledem k velikosti vzorku odchylka nikterak nevybočuje z normálu.
Jenže věc má háček, ale ten si nechme na závěr, začněme od začátku, lépe řečeno od soboty 12.11. dopoledne, kdy třídenní liberecká část experimentu startovala.

Žádná věda o.s. samo sebe definuje takto: "Jsme občanské sdružení pro realizaci experimentů na pomezí vědy, umění a zábavy. Jsme skupina tvořivých a zvědavých lidí, kteří rádi komunikují a mají smysl pro humor. Našim cílem je přispět k dialogu mezi amatérskými příznivci vědy a zasvěcenými odborníky. Zjistili jsme, že nápad na netradiční a esteticky zajímavý experiment má moc spojit různé světy více než cokoli jiného." Proto ve svých projektech Žádná věda klade důraz na estetickou stránku věci. Generátor vrhů kostkou by šlo určitě sestrojit jednodušeji, ale Petr Bakoš, designer generátoru, přístroj navrhl jako umělecké dílo.
Foto Mad

Během adaptace přístroje na podmínky v libereckém nákupním centru Géčko jsme vyzpovídali Lukáše Černého, spolupracovníka občanského sdružení Žádná věda, který měl na starosti produkci experimentu NÁHODA:


Kromě odladění bezdrátové komunikace bylo především nutné správně nastavit kameru, aby rekognoskační software nedělal chyby při automatickém rozpoznávání čísel, která padala.
Foto Mad

Jde o stejný princip, jaký se používá na parkovištích ke strojovému čtení registračních značek aut. Je fakt, že takto veřejně koncipovaný projekt neodstíní případné sabotéry, kteří se soustředí na to, aby šestka nepadla. Celý experiment byl navíc on-line přenášený na Slow TV, a tak, teoreticky vzato, mohlo kostku na dálku v kladném i záporném smyslu ovlivňovat víc paranormálně nadaných individuí. Tento problém by mělo odstranit právě druhé, neveřejné kolo, uspořádané v laboratoři. Přímý přenos skončil, ale na Slow TV si můžete prohlédnout některé zajímavé okamžiky.
Foto Mad

Žádná věda má smysl pro symbolické detaily. Součástka, se kterou právě manipuluje Lukáš Černý, je obyčejný kelímek, ze kterého se vrhaly kostky ručně při experimentu, který NÁHODĚ předcházel.
Foto Mad

Množství hodů se podepsalo jak na skleněném pracovním prostoru...
Foto Mad

...tak na kalibrovaných kostkách dovezených přímo z Las Vegas. Během předchozích dvou zastavení byly "ohrány" již dvě. V Liberci byla nasazena kostka nová. Změna geometrie totiž může ovlivnit náhodnost hodů.
Foto Mad

Mám jít do toho? Na tomto místě je dobré připomenout, že problémy s tím, co je více a co méně pravděpodobné, si z části způsobujeme sami. Existují totiž jevy, ke kterým dochází s větší nebo naopak s menší pravděpodobností, než bychom čekali. Typickým příkladem uváděným i v učebnicích teorie pravděpodobnosti je tak zvaný narozeninový paradox. Vzpomínáte si, jak jste se divili, když jste ve škole zjistili, že dva spolužáci (spolužačky) slaví narozeniny ve stejný den? A vidíte, poměrně jednoduchým výpočtem (viz. například ZDE) dojdete k závěru, že k tomu, aby pravděpodobnost narozenin ve stejný den překročila hranici padesát na padesát stačí, když bude třída mít alespoň 24 dětí. Prakticky vzato, je tato pravděpodobnost dokonce vyšší, protože jsou měsíce, ve kterých se dětí rodí více. Ve stočlenném týmu bude tato pravděpodobnost dokonce rovna téměř jistotě (99,99996%) a ve skupině 366 osob máte splněno nad plán, na to ale nepotřebujete matematiku, na to vám stačí selský rozum.
Foto Mad

Paranormální schopnosti si mohly ověřit i děti. U osob ochotných experimentovat hostesky zaznamenávaly pohlaví, věk (0 -15, 16 - 25, 26 - 65, 66 a více) a fakt, zda v možnost ovlivnit hod kostkou věří, či nikoliv. V tomto bodě mírně převažuje tábor skeptiků, kterých je o 6 % více než lidí v paranormální jevy věřících.
Foto Mad

Pro účastníky experimentu byly připraveny odměny závislé na jejich úspěšnosti.
Foto Mad

Takto vypadal výpis raw dat v neděli odpoledne. Na prvních dvanácti pozicích vidíte zdokumentovány hody, následuje datum a čas s přesností na sekundu a do posledních tří čísel jsou zakódovány již zmíněné údaje o dobrovolníkovi. V podstatě nejbanálnější situace nastává, když vám během 12 hodů padne dvakrát šestka, což je pravděpodobnější, než že nepadne šestka žádná. Ale všiměte si, co se dělo na přelomu třetí a čtvrté hodiny odpoledne, kdy ve dvou pokusech za sebou padlo napřed šestek pět a pak čtyři. Ovšem z hlediska měření jako celku tento "exces" nic nedokazuje, naopak, například během výstavy Evolution, na které proběhlo jakési předkolo tohoto experimentu a kde se házelo ručně z kelímku, se během výstavy povedlo ve dvou případech hodit šestkrát šestku, ale vzhledem k množství pokusů by bylo ještě zcela v normě, kdyby se to zdařilo třikrát.
Foto Mad

Petr Kospach, tvůrce elektroniky experimentu NÁHODA, říká: "My jen měříme, nepředjímáme, jak experiment dopadne. Abychom vyloučili chyby, tak v noci náš generátor náhody háže automaticky a získaná data nám slouží pro kalibraci".
Foto Mad

Úvodem bylo řečeno, že první zpracovaná data neodhalila nic mimořádného, statisticky vzato, šestky padaly naopak podprůměrně. Zbývá říci, v čem je onen avizovaný dosti znepokojivý háček. Na dotaz, zda se během těch tří dnů nepřihodilo něco neobvyklého, nám hosteska Nikola Zimová prozradila toto: "Tři lidé nám hodili šest šestek, ale co je podstatné, tito lidé předem oznámili, kolik šestek hodí. Je škoda, že všichni odmítli postoupit do finále těch nejlepších. Shodně odpověděli, že si tuto pozoruhodnou vlastnost chtějí nechat pro sebe." A Petr Kospach její slova napřed potvrzuje: "My jsme dělali předkolo na výstavě Evolution, kde se házelo z kelímku, takových lidí se rovněž pár našlo a ani oni o další popularitu nestáli". Vzápětí však svůj výrok relativizuje: "...ale přišli i takoví, kteří si byli jisti svými schopnostmi, nám však nic průkazného nepředvedli". 
Tak, a teď, babo raď!


Text Mad, rozhovory Darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).