reklama

Zrestaurovaný morový sloup přepíše průvodce Libercem

16. 8. 2018
Na otázku, proč Liberec nemá, na rozdíl od jiných měst, morový sloup, málokterý Liberečák odpoví, že má, ale že není přístupný. Nejpozději od listopadu se to změní, zahrada za kostelem sv. Kříže bude zpřístupněna a zrenovované barokní dílo mistra Matyáše Bernarda Brauna bude představeno široké veřejnosti.
Morový sloup bylo dosud možné si zblízka prohlédnout pouze při výjimečných příležitostech, jako jsou Dny evropského dědictví, Noc kostelů a podobně, jinak jen přes masivní mříže. Pochází z roku 1717 (některé prameny uvádějí 1719 až 1720). Liberec si jej snad objednal jako připomínku morové epidemie, která ale vzala život třem stovkám obyvatel již 37 let před tím. Nejprve stál na severovýchodní straně dnešního Sokolovského náměstí (zhruba vedle ulice Tovaryšský vrch). V roce 1876 (někde se píše 1867) byl v rámci přestavby náměstí přemístěn do zahrady za kostelem sv. Kříže (MAPA). Mimochodem, kostel je postavený právě v místě bývalého morového pohřebiště. U sloupu osazeného sochami svatého Jana Nepomuckého, svatého Floriána, svatého Šebestiána, svatého Rocha a Panny Marie se i sloužívaly mše. Původně barevné sousoší od Matyáše Bernarda Brauna bylo v průběhu devatenáctého století kromě přesunu zbaveno polychromie, což bohužel pískovci neprospělo. Ve dvacátém století bylo dílo opraveno celkem třikrát, naposledy v roce 1972. Nyní již nutně potřebovalo zásadní renovaci, jinak hrozilo, že o tuto nejcennější figurální památku přijdeme.
Jelikož diecéze peníze na opravu nemá, převedla morový sloup do vlastnictví města Liberec. V roce 2015 byl vypracován odborný posudek a sloup byl dán do přeshraničního projektu stezky Via Sacra s tím, že bude zrestaurován za dotační peníze. Proč se začátek akce posunul až do srpna 2018, vysvětluje náměstek primátora Ivan Langr: "Tehdy to bohužel nevyšlo, projekt zůstal v zásobníku a vyšlo to až letos, když už jsme peníze měli v rozpočtu. Máme na to vyčleněno 1,5 milionu korun, což je částka, kterou zmiňoval posudek, ale nakonec se nám dílo podařilo vysoutěžit za 640 tisíc korun."

Foto Mad

Zakázku získal mistr restaurátor Radomil Šolc (na fotce vlevo). Do Liberce se vrací rád, se smíchem konstatuje, že tu již pracoval: "Já tu byl dvakrát na LVT. V sedmdesátým druhým a třetím, když jsme s jednou kamarádkou chodili na střední na brigádu, tak jsme tady tapetovali." Za město je pod projektem podepsán především náměstek Ivan Langr (vpravo).
Foto Mad

Dílo Matyáše Brauna je pro pana Šolce srdeční záležitostí a na zmínku, že sousoší pochází "jen" z Braunovy dílny, tedy od jeho žáků, reaguje vášnivě, až nevěřícně: "Od žáků? Já myslím, že to je originál od Brauna. Znám jeho dílnu, pár soch jsme opravovali a toto je o třídu jinde. Sochy z jeho dílny mají sice jeho duch, je tam ta jeho manýra, ale nemají vzletnost a nádheru, kterou vidíte zde... Podívejte se nahoru, Panenka Marie na tomto sloupu je rozjívená šestnáctiletá holčička, která se kouká k nebi, sleduje, co se tam děje nahoře. A ta drapérie, fakt neuvěřitelná, ta dynamika, když si představíte, že to bylo původně barevný a zlacený, zkuste si to vymodelovat!  Ta drapérie je až secesní. Ve všem je pohyb..."
Foto Mad

"...A tady, všechny ty sochy, každá má úplně jiného ducha, jiný nápad, třeba ten Nepomuckej je úplně atypickej... nebo se podívejte na toho Floriána (na fotce má zlacenou přilbici), takovýho jsem ještě neviděl, ten je úplně atypickej, vypadá trochu jako Vlasta Burian. Osmdesát procent barokních sochařů mělo problém vůbec sochu vybouchat. To nebyl pro Brauna problém, jemu šlo o to jí dát vtip a ducha..."
Foto Mad

"...nebo se podívejte na ty nosatý andílky, jak mají pršáky vystrčený nahoru, to je na hranici únosnosti. Braunovi ta práce už šla na mozek, jeden sloup za druhým, tak si ji musel vylepšit, protože byl geniální. Braun je prostě Michelangelo, ale ten byl sošnej, Braun je navíc vtipnej..."
Foto Mad

A pan Šolc naposled: "...A svatý Šebestián, jen se na něj podívejte zblízka (na fotce uprostřed), ta póza, ten oddaný výraz, to je geniální práce. . . Takový věci měli tehdy lidé místo televize!"
Svatým Šebestiánem také práce na sousoší začaly. Socha má totiž až tak prasklý sokl, že to je postřehnutelné i dole na fotce, a bylo ji tedy nutno sundat a odvézt do dílny. Jinak bude ještě sundána svatozář Panny Marie a Jan Nepomucký, který o svatozář přišel, dostane úplně novou. Vše ostatní je prováděno na místě, možná jste zaregistrovali, že sloup tento týden obklopilo lešení.
Foto Mad

Protože nebylo úplně jisté, jak moc je sv. Šebestián na soklu ukotvený, panovaly obavy, že možná bude nutné čep sochy uříznout. Nakonec se ukázalo, že nejnáročnější operací bylo dostat do zahrady jeřáb. Šlo doslova o milimetry.
Foto Mad

Foto Mad

Socha byla bezpečně uchycena.
Foto Mad

Foto Mad

Pak přišly ke slovu perlíky, majzlíky, dláta, páčidla...
Foto Mad

Nejprve byla oddělena poškozená část soklu.
Foto Mad

Zkusíme to zvednout?
Foto Mad

Půjde to, nebo ne?
Foto Mad

Za á je správně.
Foto Mad

Před snesením je třeba vše zdokumentovat.
Foto Mad

Sv. Šebestián sestupuje z výšin.
Foto Mad

Má dobře ustláno. Že by Brauna dostal jako polštář pod hlavu?
Foto Mad

Socha absolvuje mezipřistání. Pro uložení na korbu ve vodorovné poloze je totiž nutné ji převázat poruhy.
Foto Mad

Tak, ještě jednou jdeme vzhůru.
Foto Mad

Foto Mad

Hotovo, takto se zdá, že si oddechli nejen diváci, ale i pískovcový svatý.
Foto Mad

Deadline dokončení je smlouvou stanovená na letošní listopad. Pan Šolc je dokonce mírný optimista a tvrdí, že ve čtyřech lidech by mohli být hotovi i o něco dříve.
Každopádně v té době bude již po volbách. Ale protože teď máme před volbami, se zahájením prací se kdosi okamžitě začal snažit skvělý počin zrestaurování sochy a zpřístupnění veřejnosti degradovat v jakousi údajnou prohru plánované revitalizace Sokolovského náměstí. Ivan Langr to komentuje: "Původně jsme opravdu zvažovali, a já toho byl příznivcem, přesunout sloup zpět na původní místo. Ale když si to propočítáte, tak sloup v této zahradě stojí již zhruba stejně dlouho jako na tom Sokoláku. Nakonec jsme se v celku jednoznačně domluvili s památkáři, představiteli církve i historiky, že památka zůstane zde s tím, že zahrada se stane veřejným prostorem. Ten bude zrekultivován a budou zrestaurovány i další dvě zdejší památky a to kaple Božího hrobu a křížová cesta (viz. poslední foto). Je tu práce minimálně na další tři roky. Myslím, že to jednou bude krásný park pro rozjímání, myslím i pro rozjímání vizuální."
A já k této vykonstruované bublině dodávám, že návrat morového sloupu by byl pochybný i z jiného důvodu. Podle návrhu stejně neměl být vrácen přesně na původní místo, ale až někam před průmyslovku a hlavně naprosto souhlasím s názorem historika Jana Mohra: "Architektura Sokolovského náměstí se zásadně změnila. Domy tam jsou dnes mnohem vyšší, než byly v 18. století. A sochy vždycky vznikaly ve vazbě na okolní prostředí, obzvláště v baroku. Tohle by bylo spíš podpásové vůči Braunovi." (Citováno z idnes.cz).
Foto Mad

Text a foto Mad
bezděz
25. 3. 2019 11:49

Na hradě Bezděz bude od května doplněna expozice v Templářském paláci. Kromě archeologických exponátů přibude i středověký model hradu zachycující jeho podobu z 13. století.

rozjezdy
25. 3. 2019 11:47 Skoro šest stovek nápadů přihlásili začínající podnikatelé do devátého ročníku projektu T-Mobile Rozjezdy. Na severu Čech bojuje o podporu 32 nápadů.
turistika
25. 3. 2019 10:17

Osm individuálních žádostí za celkem 2 850 000 Kč pro cestovní ruch budou schvalovat krajští zastupitelé. Peníze dostanou geoparky, horské spolky i KČT na obnovení značení.

olej
25. 3. 2019 08:01 www.dopravniinfo.cz: Hasiči ráno zasahovali v Tanvaldské ulici v libereckém obvodě Vratislavice nd Nisou, kde odstraňovali olej vylitý na vozovku. Místo už je průjezdné bez omezení.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).