reklama

Výstava Dva v jednom, učebnice proměn českého a slovenského skla

14. 11. 2018
Aby nedošlo k mýlce, letos poslední výstava Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, představující 370 exponátů nápojového skla od více jak 50 designerů, není žádnou školometskou záležitostí, ale v první řadě zážitkem. Pro osoby citlivější na krásno zážitkem adrenalinovým.
Výstava, kterou v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou můžete navštívit až do poloviny dubna 2019, má tři kurátory, Petra Nového z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Milana Hlaveše z pražského Uměleckoprůmyslového muzea a slovenského designera a pedagoga na AVU v Bratislavě Patrika Illa. Na genezi nápadu uspořádat ke sto letům republiky česko-slovenskou výstavu na téma nápojového skla vzpomíná Petr Nový takto: "Tomu předcházela dohoda s Patrikem Illem. My totiž uvažovali o výstavě tohoto typu dávno před tím, než se  nějaké výročí republiky začalo plánovat. Když to nastalo a bylo jasné, že se bude slavit, přišlo nám toto téma jako velmi vhodné. Oslovili jsme ještě Milana Hlaveše a několikrát jsme se sešli. Ano, my jsme se skutečně vzájemně navštěvovali, internet a FB v tom moc nefigurovaly. Probíhalo to fyzicky, hezky po staru. Byli jsme mimo jiné na Slovensku ve Slovenském sklářském muzeu v Lednickém Rovném, které jsme pro účely této výstavy v podstatě zavřeli a vyrabovali (smích), protože jsme jeho značnou část přestěhovali do Jablonce. Ale nějaké slovenské exponáty jsme měli i u nás v Jablonci."

Foto Mad

Každý příchozí dostal stylový náremek. Připomínku, že výstava Dva v jednom je příspěvkem MSB k oslavám sta let republiky.
Foto Mad

Kulturní vložka v podání souboru Nisanka začínala "Masarykovou" Ach synku a končila československou hymnou.
Foto Mad

Zájem o krásno, ze kterého lze pít, je mimořádný, mezi prvními návštěvníky je spousta lidí z oboru. Pavel Kopřiva, ředitel SUPŠ sklářské v Kamenickém Šenově, komentuje své počínání s mobilem coby fotoaparátem: "To není průmyslová špionáž, to my přece nepotřebujeme, to všechno známe. Ale je to připomínání si legend, protože je dobré nezapomínat a krásné věci si oživit. Mě především zaujal krásně široký rozsah toho tvoření a to, jak české a slovenské výboje spolu korespondují, ta tradice je prostě společná a bylo by škoda v ní nepokračovat. Nápojové sklo je přitom neuvěřitelně těžká disciplína. Skoro bych řekl, že to je disciplína královská, protože musíte respektovat hodně věcí, hlavně aby se z toho dobře pilo a aby to bylo technologicky vyrobitelné ve velkých sériích. Řada těch věcí, zejména z úplných zde vystavených počátků republiky, by se dnes dala bez problému opět vyrábět."
Foto Mad

Stoleté výročí republiky připomínají i výstavní panely, na kterých jsou barvy trikolory použité pro historické členění. Na modrém podkladu jsou exponáty z období první republiky až do komunistického převratu v roce 1948. Tato fotografie ilustruje hned dva z mnoha dojmů, které si z výstavy odnesete. Jednak potvrzuje slova ředitele Kopřivy, že mnohé výrobky, které navrhovali naši dědové, mají překvapivě moderní vzhled. A za druhé, že se evidentně změnily návyky konzumace pití. Ze skleniček, které byste dnes zařadili mezi pohárky na tvrdý alkohol, se za první republiky pila voda!
Foto Mad

Barva podkladu v odstínu červené symbolizuje, že se na časové ose nacházíme v období budování socialismu.
Na vernisáži bylo často slyšet radostné výkřiky typu "Jé, to má doma maminka!", "Podívej, to jsou naše Claudie!". Výstava totiž nepředvádí jen unikáty a rarity, ale je poctivým průřezem celé československé a později české a slovenské produkce. Mimochodem, Claudia z Crystalexu od návrháře Miloše Matouška je nejúspěšnější česká sklenice, zanedlouho jí bude 45 let a z linek novoborského Crystalexu jí zatím sjelo přes 200 milionů.
Foto Mad

Slovenské Zlaté Zuzany jsou o dvacet let starší než Claudie, ale jsou stejně kultovní. Na to, že při jejich výrobě spolupracovali čtyři skláři, se jejich různých verzí vyrobilo úctyhodných pět milionů a řada ze servisů skončila za vitrínami příborníků různých významných státních návštěv. Jozef Staník za jejich design dostal státní vyznamenání.
Foto Mad

S některými klíčovými exponáty je spojena návštěvnická soutěž. Složte si Zlatou Zuzanu jako puzzle, vložte do ní kamínek správné barvy... Vy si již nepamatujete, jakou barvu má originál? Nakonec odpovězte na kontrolní otázku a můžete pokračovat k další úloze.
Foto Mad

V rámci soutěžení si můžete osahat legendární téměř nerozbitnou duritku a porovnat její zvuk s běžnou sklenicí. Tvrzenou sklenici tohoto typu v novodobé historii proslavil film Pelíšky, leč duritky navržené Rudolfem Schrötterem jsou dokonce starší než republika. Dnes již neexistující Rudolfova huť v Dubí na Teplicku je vyráběla od roku 1914.
Foto Mad

Období po listopadu 1989 je bílé a časová osa se záhy rozdvojuje. Terčík na podlaze upozorňuje na nejlepší místo pro selfíčko. MSB prostě myslí na všechno. A proč bylo z mnoha sklářských oborů vybráno pro společnou výstavu zrovna nápojové sklo? Petr Nový vysvětluje: "Jiná varianta v podstatě nebyla, protože české sklářství je mnohem šířeji rozkročené než to slovenské, a pokud chcete ukázat příběh, aby dával smysl, potřebujete kompatibilní skupiny. A dlouhodobá tradiční slovenská excelence je v ručním nápojovém skle, což máme v Čechách také, takže to bylo ideální téma."
Foto Mad

Výstava je plná designových zajímavostí a lahůdek, například dvě broušené sklenice uprostřed fotografie navrhl čtyřiadvacetiletý René Roubíček (*1922 +2018), který svět ohromil především skleněnými objekty impozantních rozměrů (viz. naše obrazová reportáž).
Foto Mad

Takto si zase představuje sklenice Jiří Šuhájek, výtvarník uvedený před měsícem do sklářské síně slávy (blíže naše obrazové reportáže z IGS 2018 ZDE a ZDE).
Foto Mad

Vlevo a uprostřed produkce harrachovské sklárny Novosad (design Ivana Mullerová), vpravo se představuje Sipek Team (design Bořek Šípek).
Foto Mad

Vernisáž si nenechala ujít ani radní Libereckého kraje Květa Vinklátová. Nad nápojovým setem Patrika Illa (sklárna Lednické Rovné), vrhajícím zajímavé stíny, probíráme nejkrásnější exponáty. Paní Vinklátová má jasno: "Nedokážu vyjmenovat jeden soubor nebo jednu skleničku, ale co je na tom pro mě zajímavé, je to, jak je historické sklo z dnešního pohledu současné. Kvalita popírá čas, to je myslím, na výstavě nejpřínosnější."
Foto Mad

Sklenička vína k vernisážím patřívá, ovšem v tomto případě to bylo neobyčejně stylové a vtipné. Škoda, že si sklenice se sklenicí něčeho dobrého v ruce nebudou moci prohlížet i běžní návštěvníci!
Foto Mad

Krásnými sklenicemi a informacemi přetékají nejen vitríny, ale i stěny expozice.
Foto Mad

K výstavě je vydaná velmi obsáhlá reprezentativní kniha. V muzeu ji během výstavy koupíte za zvýhodněnou cenu 500 Kč. Máte-li někoho, kdo má rád krásné věci, již nemusíte přemýšlet, co mu nadělíte pod stromeček. Chválou nešetří ani Milada Valečková, ředitelka MSB v Jablonci n. Nisou, když hodnotí výstavu jako celek: "Mám radost nejen z výstavy, ale i z nádherné knížky, která je povedená nejen po obsahové stránce, což je u nás standard, ale člověka osloví i po stránce výtvarné." A kurátor Petr Nový dodává: "Ve slovenštině na toto téma neexistovala dosud prakticky žádná literatura a už vůbec ne v cizích jazycích. Takže k výstavě připravená publikace o českém a slovenském skle, která je psaná česky, slovensky a anglicky, je zajímavý počin i z tohoto hlediska."
Foto Mad

Milada Valečková může další úspěšný výstavní rok spokojeně zapít již v listopadu, i když vernisáž Dvou v jednom rozhodně poslední letošní akcí nebyla. Tradiční výstava vánočních koulí bude sice trochu netradičně chybět, protože vánoční ozdoby čekají na velkolepou premiéru v nové přístavbě, na které se pracuje, ale čas, který se v muzeu rozhodnete strávit o adventu nebo o svátcích, bude stejně příjemný jako jiné roky. Zejména Vánoční tvoření, přichystané na 27. prosince, si určitě nenechte ujít. Muzeum bude zavřené jen na Štědrý den a pak až na Silvestra.
Foto Mad

PS: Jestli výstavu do poloviny dubna 2019 nestihnete navštívit, nezoufejte, Dva v jednom bude k vidění v další destinaci. Jen to bude trochu z ruky, tou destinací totiž bude Bratislavský hrad.

Text a foto Mad
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).