reklama

Udělejte něco pro sebe, navštivte Křehkou krásu 2017!

12. 8. 2017
Až do konce víkendu jablonecké Eurocentrum opět žije veletrhem skla a bižuterie. I když akce osloví zejména ženy a dívky, které si zde můžou koupit autorské šperky za velmi zajímavé ceny, je to výborná příležitost i pro pány, jak pořídit atraktivní dárek nebo kam vyrazit za pohodou s celou rodinou.
Nápad pořádat Křehkou krásu vznikl před šesti lety. Ač dosud proběhlé ročníky měly různou úroveň i různý doprovodný program, a někdy i nerozhodně přešlapovaly na místě, loni již tuto prodejní prezentaci výrobců skla a bižuterie navštívilo osm a půl tisíce návštěvníků.
O letošním ročníku se dá v první řadě říci, že Křehká krása 2017 udělala opravdu viditelný krok kupředu. Organizátoři razantně zapracovali na vizuálu, plakát již nezdobí zakřiknutá zmalovaná romantická modelka, ale provokativní dryáčnice s vtipným bižuterním mobilem. Konečně byl kulturně a na úrovni vyřešen vstup na výstaviště od Muzea skla a bižuterie. Podle našeho soudu šla viditelně vzhůru i atraktivnost nabízeného zboží.
A za poslední, ale co do důležitosti možná za prvé, je Křehká krása propojená s Mezinárodním trienále skla a bižuterie, které je opravdu špičkové. Řada firem prodává na Křehké kráse výrobky, které můžete obdivovat na trienále v sekci Trendy design produkce, což je asi vůbec ta nejlepší reklama zúčastněných firem. My pro vás připravili pár zastavení u toho, co nás zaujalo nejvíce. Pochopitelně si neděláme patent na rozum, třeba právě vás z toho, co zde čtyřicítka vystavovatelů nabízí, upoutá něco úplně jiného. Takže neváhejte a vyražte do Jablonce, výstava běží až do konce tohoto víkendu (10.8. až 13.8.2017).


Nepamatuji výstavu, otvíračku obchodního domu, či jinou podobnou akci, kde by se takto těsně před otevřením nefinišovalo. Ani Křehká krása 2017 nebyla v tomto ohledu žádnou výjimkou.
Foto Mad

Nahoře právě probíhají projevy a stříhá se korálková páska. Jak jinak, když jsme v Jablonci, ve světové metropoli skla a bižuterie.
Foto Mad

To, že Křehká krása překročila hranice nejen regionu, symbolicky demonstrovala přítomnost ruské televize až z Jekatěrinburgu. Paní redaktorka právě zpovídá Pavla Kopáčka, předsedu výstavu pořádajícího Svazu výrobců skla a bižuterie. Televize ATN není v Česku poprvé, již před dvěma lety po republice natáčela turistické cíle. Za pozornost stojí i to, že Rusové točí na fotoaparáty.
Foto Mad


Jako první si bereme na mušku expozici rodinné firmy RAUTIS z Poniklé, specializující se na tradiční vánoční ozdoby z foukaných perlí. Stánek, který byl ještě před deseti minutami ve stádiu zrodu (viz. foto výše), je jako mávnutím kouzelného proutku připravený prodávat své vánoční zázraky a Anna Chlumová s Marianou Paldusovou ochotně odpovídají na naše dotazy.
Foto Mad
Co lidé kupují nejvíce?
Prodáváme nejvíc klasiku, což jsou hvězdičky, andělíčci a tak dále, ale každý rok děláme nové návrhy a vzorujeme novou kolekci. Takže i lidé u nás pravidelně kupující vždy najdou něco nového. Z těch novinek jsme sem přivezli třeba včeličky, ale to, co vidíte, je jen zlomek našeho sortimentu, ten čítá celkově 20 000 vzorů.
A v jakých sériích to vyrábíte?
Třeba i jeden kus. Zákazník si může poslat individuální požadavek a my ho vyvzorujeme. Dnes tu máme ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci kreativní dílnu, takže návštěvníci si můžou vyrobit ozdobu sami.
Foto Mad


DT GLASS sídlící v Zásadě nás zaujal na první pohled zejména proto, že si zde návštěvníci můžou koupit i výrobky, za které si odnesl ocenění i z Mezinárodního trienále skla a bižuterie. Na stánku má službu paní Libuše Laurinová (v šatech s velkými puntíky), prodavačka a foukačka skla v jedné osobě.
Foto Mad
Z ceny na trienále máte určitě radost, ale jsou tyto designové záležitosti úspěšné i obchodně?
Prodáváme hodně do zahraničí a firmy to kupují jako dárkové předměty a to se pak často stává, že ani nestíháme.
Stává se vám, že vám nápad někdo zkopíruje?
Tak to se samozřejmě děje a obrana je těžká, protože stačí drobná změna a již to je jiný výrobek, takže musíme být kreativní a rychlí.
Máte tu nějakou úplnou, ještě nikým nezkopírovanou, novinku?
Ano, máme tu zcela novou sérii designových třídílných váz, které prezentujeme úplně poprvé.
Foto Mad


SKLOART  má základnu až v Lubenci, malé obci na D6 mezi Rakovníkem a Karlovými Vary. Tiffany lampy a různé vitráže si dnes zájemci často vyrábějí i na různých kurzech a řada domácích tvůrkyň podobné výrobky, jako zde vidíme, nabízí například na Fleru. Proto se ptáme paní Hany Preclíkové (v šatech s kopretinami), zda se nebojí této amatérské a poloamatérské konkurence.
Tak samozřejmě, každý, kdo vyrábí to, co my, je naše konkurence, ale taková firma, jako jsme my, kteří vyvážíme do celého světa, máme ta odbytiště větší. Ven prodáváme prakticky jen větší věci, lampy, vitráže, vázy a podobně. Hodně pracujeme na konkrétní zakázku, kdo si řekne, co chce vyrobit, to vyrobíme. V Česku jdou na odbyt i takové maličkosti, jako vidíte zde.
Foto Mad

Foto Mad


MISAMO na křehké kráse zastupuje přímo majitelka Michaela Möllerová. Uměleckou bižuterii navrhuje spolu se svojí kolegyní a vyrábí ji ve vlastní malé sklářské dílně v Železném Brodě. Zákazníci si můžou výrobu prohlédnout a dokonce i na vlastní kůži vyzkoušet.
Na trienále jste získali dvě ocenění, může si tu člověk oceněné šperky koupit?
Ano, máme je tu v prodeji a prodáváme je i v Palace Plus.
Jaké jsou trendy?
Dámy se chtějí lišit, tak sahají po našich luxusnějších řadách, které zde vidíte.
Mluvíte o luxusnějších řadách, na jaké cenové relace se mají pánové připravit?
Jsou to ručně vinuté perle, každý kus je originál, jsou to vlastně malá umělecká díla, takže cena se pohybuje od pěti set korun výše.
Nejste zbytečně levná? Vždyť za tou krásou je spousta práce.
Představte si, že někomu se to zdá drahé...
Foto Mad


WAGA ateliér Martiny a Roberta Kaufmanových sídlí v Málkově nedaleko Berouna. Na trhu působí již sedmnáct let a kromě šperku se specializuje na originálně zpracované lehané sklo.
Paní Kaufmanové se ptáme, co nejvíc letí?
My máme svoji barvu, což je ta tyrkysová ze zakletejma bublinkama, co mám na krku, tak ta je zároveň neoblíbenější. Jinak lidé kupují jak bižuterii, tak naše užitkové sklo.
Robert Kaufman doplňuje:
Máme dva druhy bižuterie. Řady pro denní nošení a pak mistrovské kusy pro slavnostní příležitosti, což je broušený šperk ze skla. Ale i v té denní řadě je každý kus originál. Vlastně se dá říci, že my ani neumíme vyrobit dva kusy stejné, protože ta neopakovatelnost je již v té surovině, kterou si vyrábíme, a v našem know how. Na Křehkou krásu jezdíme pravidelně a letos tu má premiéru náš nový produkt, luxusní skleněná šperkovnice.
Foto Mad

Foto Mad

Hana Šebková (www.pribehperel.cz) právě rozpráví s jednou zákaznicí a řekne zajímavou myšlenku, že její návrhy jsou zvláštní i proto, že není původem sklářka.
Ano, je to tak, jsem původně vystudovaná fyzioterapeutka, ale po studiu jsem se přestěhovala do regionu, kde jsem svoji odbornost nemohla moc uplatnit, tak jsem hledala domácí práce, kterým bych se mohla věnovat. Ale svůj sen jsem si splnila teprve před pěti lety, kdy jsem se dala do práce se sklem. Absolvovala jsem řadu kursů v Tanvaldu a pak přímo s italským mistrem z Murana.
Pracuji v domácím prostředí a mám to zařízené tak, že mě můžou lidé sledovat při práci. Nejsem na tom existenčně závislá, výrobu bižuterie mám stále jako koníček, ale dá se říci, že mě to i uživí. Někdy se daří lépe, někdy méně, člověk nemůže očekávat, že bude pořád posvícení.
Foto Mad

Já potřebuji hodně času na tvorbu, stále se snažím vymýšlet něco nového. Třeba sem pro Křehkou krásu jsem vyrobila ručně broušené vinuté perle se stříbrem. Pan mistr brusič, který mi sklo brousí, tvrdí, že takovéto solitéry nikdo v Čechách nedělá.
Prodáváte krásné umělecké originály, na kterých je vidět, jak moc daly práce, proč prodáváte tak levně?
No, já s tím naopak ještě bojuji, jsem pod tlakem rodiny, abych držela ceny, protože já mám tendenci jít ještě níž. Vždycky, když někam jedu, nevím, zda mé nápady zaujmou, zda je cena nezklame, zvláště když to vezete ze Špindlu do Jablonce, města bižuterie.
Foto Mad

Kovové šperky, kterým stačí krátký pobyt na světle, aby pak zářily ve tmě, nevystavuje jablonecký FaBOS poprvé. Nikoly Melounové se ptáme, jak je tento neobvyklý sortiment úspěšný.
Jsme jediní na trhu a naše řada je velmi originální. Tyto svítící šperky vyrábíme již dva roky a poptávka je. Začínali jsme se čtyřmi vzory a kolekci průběžně rozšiřujeme. Jde o ručně malovanou litinu, takže to je hodně pracné.
Foto Mad

Foto Mad


Autorské šperky novoborského uměleckého sdružení NATĚLO jsou pro ženy, které se rády výrazně a poněkud extravagantně zdobí.
Foto Mad


Jablonecký LUCID přišel se zajímavým nápadem, vytvořil kolekci šperků inspirovanou architektonickými detaily jabloneckého divadla.
Foto Mad


U komponent a finálních výrobků firmy EMAJA jsme byli chvíli na rozpacích, oč vlastně jde. Iva Spurová, designerka těchto neobvyklých doplňků, vysvětluje:
Toto jsou atestované silikony, se kterými si můžou hrát a kousat je i malá miminka. Vyrábíme přímo i kousátka, která dáte vychladit do ledničky a děťátku pak chladí dásně, když mu rostou zoubky. Velkým šlágrem jsou náhrdelníky pro maminky ve stejném barevném vzoru, v jakém má hračky děťátko. A když si maminka dítě vezme k sobě, nevadí, když ji kousne do korálů. Rovněž pořádáme kreativní dílničky, kde si maminky přímo vyrobí, co potřebují. Hodně třeba dělají věci do barvy kočárku, dupaček a tak podobně.
Jak dlouho to již prodáváte?
Je to poměrně novinka, kterou prodáváme asi rok. Surovinu nakupujeme, ale výrobky si vzorujeme sami.
Jak svoji produkci propagujete?
Používáme sociální média.
Foto Mad


A další perlička, tedy v tomto případě drobné broušené kamínky, které dodává L&S Bohemia Jablonec. Klára Klímová nám vysvětluje, oč vlastně jde:
Toto jsou kamínky na gelové nehty, buďto si to dáma přidá přímo do laku nebo si to odnese ke své nehtařce. Kamínky lze i přímo lepit na nehty.
Foto Mad


Odcházíme plni dojmů a na schodech potkáváme Pavlu Slukovou, náměstkyni ministra průmyslu a obchodu. Kolem krku má svůj díl přestřižené pásky a vítězně si odnáší tašku plnou křehké krásy:
Já tu vždy utratím kopu peněz. Takže vždy před výstavou navštívím bankomat, ale pak stejně ještě platím kartou. Ale jsem spokojená, mám nakoupené všechny dárky na Vánoce a pro sebe dvoje originální korále. Celkem jde o výrobky asi sedmi firem. Pan Kopáček mě sem zve tradičně a moje zkušenost je taková, že co zde koupím, to mi nejen v Praze, ale i na zahraničních služebních cestách velmi obdivují.
Foto Mad
Než se s paní náměstkyní rozloučíme, dělíme se s ní o pocit, že zde tvůrci prodávají své ideje i práci pod cenou. Pavla Sluková s námi souhlasí:
Ty ceny tu jsou nepoměrné k tomu, jak je to nápadité a pracné. Klobouk dolů.

Českému sklu se věnujeme systematicky, další články na toto téma naleznete ZDE.

Text a foto Mad
kanalizace
22. 7. 2018 14:05 Na stavbu kanalizace v jablonecké čtvrti Kokonín získala SVS dotaci z fondů EU. Napojí ji na čistírnu v Rychnově. Náklady se odhadují na 140 mil.Kč.
obyvatelstvo
22. 7. 2018 11:05 Počet obyvatel v Liberci roste, ještě rychleji lidí přibývá obcím v okolí. Nejrychleji se rozrůstají Šimonovice. Obec s 1200 obyvateli nemá ani školku.
fotbal
21. 7. 2018 19:05 Fotbalová liga: Liberec - Karviná 1:0 (85. Pázler). Vítězný debut v české nejvyšší soutěži prožil slovenský trenér Liberce Zsolt Hornyák.
galerie
21. 7. 2018 15:05 Liberecká galerie opět láká na výstavu Karouška. V roce 2015 prezentovala díla sochaře Valeriana, nyní má v expozici obrazy jeho bratra Ladislava.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).