reklama

Technické muzeum Liberec je zase trochu větší, ale přišlo o ředitele Němečka

30. 10. 2018
Slavnostní otevření expozice sbírek Boveraclubu jako další části libereckého Technického muzea bylo zároveň příležitostí vzdát hold Jiřímu Němečkovi, zakladateli a dlouholetému řediteli této instituce, který funkci složil, aby se v pozici budoucího náměstka primátora nedostal do střetu zájmů.
Není tedy divu, že obvykle žertující Jiří Němeček nebyl ve své kůži, ostatně to neskrýval ani při slavnostním projevu: "Myslel jsem si, že vám řeknu něco veselého, ale jsem teď v takovém pohnutém stavu. To, že odcházím, asi všichni víte, a tak myslím na ty roky, které jsme tu prožili. Nebudete tomu věřit, ale první dokument o projektu tramvajového muzea, který jsem v počítači našel, je devět roků starý. Pak bylo pět let pauzy, kdy jsme se oklepávali ze srážky s nevolí tento projekt podpořit.  Na začátku roku 2014 jsme ale podepsali první dohodu a v září toho roku jsme otevírali první halu muzea." Je pravda, že ta expozice tehdy muzeum připomínala spíš jen názvem, ale vývoj šel dál. Kvalitativní skok se odehrál loni v létě, kdy si fandové muzea stanovili dost bláznivý cíl, do podzimu muzeum rozšířit třikrát, viz. naše obrazová reportáž. Že se to povedlo, jsme se na podzim opravdu mohli přesvědčit a informovali jsme vás o tom ZDE (expozice průmyslu) a ZDE (tematická expozice Křídla pro Izrael).
I ti největší pochybovači museli začít brát Jiřího Němečka a lidi kolem něho vážně. 
Tehdy bylo ovšem také řečeno, že expozice dopravy ze sbírek libereckého Boveraclubu bude otevřena do konce podzimu. To se odehrálo až nyní, v podstatě s ročním zpožděním. Tomáš Krebs, předseda Boveraclubu, zdržení vysvětluje: "Možná jsme měli velké oči a pak, interiér výstavních prostor byl v takovém stavu, že nás čekalo mnohem víc práce, než jsme předpokládali. Zpozdila se rovněž dodávka vrat, bez kterých bychom sem exponáty vůbec nedostali. Vrata dorazila až letos na jaře. Původně také mělo být muzeum blíž k Masaryčce, vybudované v rámci IPRM, tam se to, bohužel, trochu politicky zvrtlo. Ale nyní spolupracujeme se spolkem v Chemnitz a právě máme rozjetý projekt v rámci partnerství Česko - Sasko, tak uvidíme."

Slavnostní otevření pro pozvané hosty naprosto ukojilo moji obsesi ve sběru bizarností při stříhání pásek. Zde byla krásná již předehra. Organizátoři se totiž rozhodli dát průchod návštěvnické zvědavosti a hosty pustili do expozice dávno před oficiálním začátkem. Takže slavnostní akt začal tím, že jsme měli skvělou příležitost se projít pod páskou určenou k brzké likvidaci.
Foto Mad

Konečně jsou téměř všichni na správné straně pásky a projevy mohou začít. Já začnu od předsedy Boveraclubu Tomáše Krebse, tedy zprava. Nedaleko od něho stojí Michal Zdeněk, předseda představenstva Dopravního podniku. Právě hovořícího Jiřího Němečka snad ani představovat nemusím. Stylově oděná dáma po jeho pravici je Martina Poršová, tisková mluvčí DPMLJ, to odpoledne konferanciérka programu. Vedle ní řadu řečníků uzavírá Tomáš Kysela, dosluhující náměstek primátora pro technickou správu majetku města.
Foto Mad

Foto Mad

Pánové se chystají do toho střihnout, ale pozor, něco je špatně: "Přejděte si prosím na druhou stranu, aby za vámi byla tramvaj!"
Foto Mad

Foto Mad

Konečně, 3...2...1...teď!...
Foto Mad

...a na zdraví!
Foto Mad

K pohodě hraje D-Band.
Foto Mad

Foto Mad

Z nejstarší liberecké tramvaje, která po Liberci jezdila již na konci 19. století, se dochovalo jen torzo. Momentálně je pořádána sbírka na její renovaci a na výrobu repliky. Až do muzea přijdete, můžete přihodit nějakou kačku. Při otevření expozice Boveraclubu byly v průhledné kostce dohledatelné i bankovky cizích měn.
Foto Mad

V muzeu jsou k vidění i tramvaje od partnerského spolku v Chemnitzu a dvě tramvaje švýcarské. Když žádám Tomáše Krebse o tip, na co by návštěvník určitě neměl zapomenout, neváhá ani na okamžik a jmenuje starší z těch dvou vozů, pocházející z roku 1916: "Ten vůz jezdil jako služební až do roku 1984 a k nám se dostal zajímavým způsobem. Ve švýcarské Basileji byli dva sběratelé, kteří tramvaje měli v areálu bývalé fabriky. Když jeden ze sběratelů zemřel, jeho potomci o exponáty neměli zájem. Takže to soukromé muzeum, které přišlo o část prostor, začalo hledat, kam techniku umístit, aby nešla do šrotu. V nás měli důvěru a tramvaj nám nabídli, my museli zajistit přepravu."
Foto Mad

Foto Mad

Na pohled nenápadná Praga NRD z roku 1947 je ve dvoudvéřové variantě jediným kusem, který se dochoval, ale to není jediná zajímavost. Autobus byl původně vyrobený pro Ministerstvo zdravotnictví jako zubařská ambulance.
Foto Mad

Když si na muzeum uděláte jen o trochu víc času a kolem exponátů jen neprolétnete, abyste si pořídili selfíčko, pohltí vás příběhy nejen techniky, ale i lidí kolem ní. Tomáš Krebs to považuje za stejně důležité jako péči o exponáty samotné: "Když jsme se dali do oprav prvních historických tramvají, zpočátku jsme se zajímali jen o techniku, ale vždycky se nám nakonec začaly otevírat neuvěřitelné osudy lidí, kteří se kolem dopravy pohybovali." Konkrétně s Libercem jsou svázána nejméně jména Erwina Cettinea a Antona Schlupka (oba narozeni 1903), kterým vděčíme za skvělé modely dobových tramvají a za bohatou fotodokumentaci liberecké a jablonecké dopravy. Pak přišel Gisbert Jäkl (*1943), zakladatel Kroužku přátel městské dopravy, pozdějšího Boveraclubu. V roce 1976 vydal společně s Lubomírem Kyselou publikaci o libereckých tramvajích. Nedávno zesnulý Vladimír Paleček v šedesátých letech liberecké tramvaje zachránil. (Historie je výborně zpracovaná na stránkách Boveraclubu ZDE.)
Foto Mad

Knihu Svět tramvají Erwina Cettinea, složenou ze 180 fotografií z Liberce a Jablonce, uspořádal a vydal Boveraclub. Koupit si ji můžete například na pokladně Technického muzea.
Foto Mad

Muzeum nedělají muzeem jen velké exponáty.
Foto Mad

Řadu věcí si můžete osahat, vyzkoušet na vlastní kůži.
Foto Mad

Je velká škoda, že v expozici nemůžou být historické tramvaje, které se používají při různých slavnostních jízdách. Do muzea totiž bohužel nevedou koleje. Michal Zdeněk, předseda představenstva Dopravního podniku, v tomto ohledu optimismem nehýří: "Dopravní podnik je strašně rád, že tato expozice vznikla, a toto je věc, kterou bychom samozřejmě rádi podpořili, ale kdy tu ty koleje budou, na to nedokážu odpovědět, v tuto chvíli řešíme zásadní věci spojené s dopravní obslužnosti Liberecka a Jablonecka. Jsem ale přesvědčený, že někdy k tomu dojde. Jinak pochopitelně myslím, že když se zaměstnání stane koníčkem, tak to je ta nejlepší věc, co může být, to je super. Takže v rámci možností aktivity členů Boveraclubu podporujeme, co nám síly stačí, a je stále třeba opakovat a připomínat, s jakým entusiasmem a pracovním nasazením toto muzeum vzniklo a myslím, že nejen město, ale i region by měli být tvůrcům zavázáni."
Foto Mad

Ředitelem Technického muzea Jiřím Němečkem jsem začal, náměstkem primátora Jiřím Němečkem skončím. Vrtá mi v hlavě jeho odchod do politiky, ta radnice je na čtyři roky... Jiří Němeček má již lepší náladu: "No, to asi ano, ale říká se, že průměrnej mužskej věk v České republice je 75 let, a to mně zrovna bude, takže s padesátiprocentní pravděpodobností budu mrtvej (smích). A že lidi říkají, že jsem místo na kandidátce přijal hlavně kvůli muzeu? Já to tak říct nemůžu, protože by to vypadalo účelově, ale jistě nikdo nepochybuje, že sem pořád budu jedním okem koukat. Hrozně mi záleží na tom, aby to pokračovalo, jak má. Všem musím moc poděkovat za ohromnou práci, která byla odvedená, ale pamatujte, že jsme stále na začátku, a doufám, že muzeum se bude rozvíjet dál. I když odejdu z předsednictví, nějakým způsobem bych rád zůstal účasten na zdejším dění. Třeba čas od času přijdu na brigádu. Víte, to je takový relax, když sem přijdete od toho stresu, který máte, a najednou jste mezi lidma, kteří žijí normální život a něco tvoří rukama, nepracují na tom, aby něco někomu překazili."

Text a foto Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).