reklama

Romové oslaví svůj den tuto neděli, v Liberci se slavilo s předstihem

6. 4. 2018
8. duben je Mezinárodním dnem Romů (MDR) od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. Má oslavovat romskou kulturu a šířit povědomí o problémech, kterým Romové čelí. Že těch problémů je stále dost, napovídá i datum oslavy liberecké, která se konala již o Velikonocích.
Romové oslaví svůj den tuto neděli, v Liberci se slavilo s předstihem
Úderem poledne průvod vyrazil od budovy krajského úřadu.
Ano, Romové Libereckého kraje letos slavili na Bílou sobotu. Z pohledu křesťanského kalendáře to datum nebylo zvolené právě nejcitlivěji, protože poslední den půstu má patřit rozjímání, modlitbám a očekávání vzkříšení Ježíše. Když jsme uveřejnili fotky z průvodu na FB, byly okomentovány mimo jiné vzkazy typu "Romové na Bílou sobotu? Jak ironické!" Jenomže za tou údajnou ironií nestála žádná schválnost. Iveta Bílková, předsedkyně Asociace romských představitelů Libereckého kraje, vysvětluje: "Na Bílou sobotu akci pořádáme proto, že na jiný termín již byly sály zamluvené nebo nám, jako Romům, prostě sál pronajmout nechtěli. To myslím smrtelně vážně. Uspěli jsme až v Kulturním centru Lidové sady Liberec. Na druhou stranu se nám povedlo najít sponzora a velmi si ceníme podpory ze strany statutárního města Liberec a Libereckého kraje. Podpořil nás rovněž DPMLJ dopravou zadarmo, což nám při letošním aprílovém počasí velmi pomohlo."
Potíže se sháněním sálu přitom nebyly způsobené tím, že by Asociace začala plánovat pozdě, Iveta Bílková pokračuje: "Akci jsme plánovali s velkým předstihem a intenzivně jsme se přípravám věnovali skoro celý poslední půlrok. Ačkoliv se to možná nezdá, problémem je třeba i sehnat vystupující romské soubory. Oni totiž vystupují prakticky neustále a je kumšt je sem dostat všechny v jeden den. Například Sabrosu jsme nasmlouvali již loni v září."

Foto Mad

Iveta Bílková mě překvapuje sdělením, že toto je první ročník MDR v Liberci, protože vím, že o MDR jsme určitě informovali i loni.  Takže své tvrzení upřesňuje: "Toto je první ročník, který si tu pořádají sami Romové. Není možné, aby MDR pořádala česká organizace, jsou tady od toho Romové, je to jejich svátek, oni by si ho měli oslavit tak, jak se patří." No, proč ne, jen se mi nechce věřit, že si paní Bílková nepamatuje, kdo MDR organizoval, než pořadatelství převzala Asociace romských představitelů Libereckého kraje. Není problém to dohledat, podle všeho to bylo komunitní středisko Kontakt (viz. například ZDE).

Po společné fotce před sídlem Libereckého kraje bylo prvním zastavením průvodu Soukenné náměstí. V programu bylo psáno, že Romové roztančí a rozespívají Liberec. No, zatím to na Tančí celý Liberec nevypadá, počasí není nejlepší, město je ve sváteční poledne vymetené a náhodní okolojdoucí se příliš nepřidávají.
Foto Mad

Škoda, romská hudba je temperamentní, tanečnice tančí s lehkostí a s grácií. Nezobrazuje-li se vám video, použijte přímý odkaz na YouTube.


Slavnosti přihlíží i Václav Strouhal, krajský koordinátor pro národnostní menšiny, mající pod sebou deset koordinátorů, v každé obci s rozšířenou působností jednoho. Ochotně mi vysvětluje, co taková práce obnáší: "Koordinujeme v této oblasti činnost organizací a podle zákona o národnostních menšinách nastavujeme kritéria pro integraci Romů v jednotlivých obcích. To je celý souhrn prací, to nejsou jen tance a kultura, ale například pomoc při zavedení inkluzivního vzdělávání ve školách. Pochopitelně s tím souvisejí i takové věci jako kriminalita, xenofobie a tak dále."
Z dvou set tisíc Romů žijících v Česku jich bydlí v našem kraji kolem sedmnácti tisíc, z toho sociálně vyloučených je odhadem čtyřicet procent z nich (v měřítku celostátním je zmiňována 1/3). Přemýšlím, zda je v tomto kontextu deset úředníků málo, nebo hodně. Pan Strouhal mě uvádí do obrazu: "Já bych byl rád, kdyby obce měly koordinátory na plný úvazek, ale to si tak akorát můžu přát, rozhodnutí leží na obci. Ne že by se k tomu obce stavěly přímo negativně, ale ti koordinátoři mají většinou i jiné agendy, většinou sociální práci jako takovou, a toto je k nim jen přidružené. Například Liberec má koordinátora na půl úvazku, Jilemnice na jednu desetinu. Romského koordinátora nemáme ani jednoho. Dříve to tak fungovalo, ale po převedení této funkce z okresů na obce s rozšířenou působností zájemci o tu funkci museli splňovat určitá vzdělanostní kritéria a to ti Romové nesplňovali, a tím pádem se na obce nedostali."

Ze Soukenného náměstí táhne průvod vzhůru Pražskou, lidí přibývá.
Foto Mad

Foto Mad

Hudební sekce průvodu, dívčí trio Sabrosa, Patrik Kotlár a někde je i Roman Packo.
Foto Mad

Ptám se paní Bílkové, kdo přijel Liberec roztančit: "Snažili jsme se upřednostnit soubory a kapely z Libereckého kraje, ale my jako asociace bohužel, na rozdíl od ostatních krajů, nemáme vlastní soubor, který bychom vedli jako asociace. Nemáme totiž peníze na podporu takových aktivit. Nemáme vlastně vůbec nic, nemáme zkušebnu ani sál. Ti Romové, kteří tančili po městě, nakonec nebyli z Liberce."
Foto Mad

Foto Mad

Přichází čas focení před radnicí, jenomže, podaří se všechny holčičky přimět, aby chvíli postály?
Foto Mad

Po pokusu o společné tablo přichází čas na Gejľem, gejľem, což je romská hymna (viz. naše video výše).
Foto Mad

Hlavní část romské Bílé soboty se odehrávala v sálech libereckých Lidových sadů. Vystoupilo pět souborů, dorazilo zhruba 120 lidí. Ale na programu nebyla jen hudba a tanec, byla představena romská spisovatelka Irena Eliášová a proběhly praktické workshopy na různá témata.
Foto Mad

Nechyběly ani slavnostní dorty od paní Renaty z Harrachova. Padlo na ně padesát vajec. Na otázku, jak dlouho se paní Renata výrobou dortů živí, se smíchem odpovídá: "Ne, já se tím neživím, dělám to pro radost třeba k narozeninám, na svatby, na křtiny a tak, je to můj koníček. Ráda si vymýšlím svoje dorty."
Foto Mad

K vrcholům odpoledního programu patřilo vystoupení dívčí kapely Sabrosa, přivítané bouřlivým potleskem. Sestry Aneta a Jana Duždovy a jejich kamarádka Julie Cvoreňová spolu začaly zpívat již před jedenácti lety. Vydaly několik cédéček a účastnily se například soutěže Česko Slovensko má talent (ročník 2010).
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Odpoledne končí společným zpěvem romské hymny. Hymnu mají Romové od první světové romské konference, která se konala 8. dubna roku 1971, proto se MDR slaví právě tento den. Na oné památné konferenci byla rovněž založena Mezinárodní romská unie a byla přijata a schválena romská vlajka a upřednostnění označení Rom před Cikánem.
Foto Mad

Velmi různorodý hymnický sbor vede Patrik Kotlár, zakladatel a vedoucí Romany art workshop, z. s., což je kulturně vzdělávací institut, který pomáhá talentovaným dětem ke studiu a k rozvoji jejich zájmů.
Foto Mad

Lidé odcházejí, sál je připravován na večerní pokračování, je čas na malé hodnocení. Paní Bílková je s prvním ročníkem opravdového MDR velmi spokojená a dělí se se mnou zvláště o jeden zážitek: "Líbila se mi již jízda tramvají odsud do města, kdy se k nám v tramvaji připojila majorita a náš zpěv odměnila potleskem. Od toho to je, aby se ti romáci stmelovali s majoritou."
Václav Strouhal odpovídá v obecné rovině a je poněkud skeptičtější: "Největší problém vidím v bydlení, v občasné diskriminaci v zaměstnání a asi největším problémem vůbec je nevstřícnost některých škol vůči inkluzi jako takové. Ale abych nekončil pesimisticky, když vezmu obec jako takovou, kde jsou nastavená velmi dobře integrační pravidla, tak to jsou Velké Hamry. Mám radost z každé organizace, která založí nějaké aktivity v oblasti integrace a obecně v oblasti romství. Mám radost za každou vzniklou organizaci a za každého jedince, který se chce zapojit."

Text a obraz Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).