reklama

Pojďte s námi na betlémy, v Liberci - Rochlici jich vystavují sedmdesát!

24. 12. 2017
Betlém je vánoční chloubou většiny kostelů, ale mít možnost si za doprovodu koled prohlédnout hned 70 krásných betlémů, to byste si neměli v kostele sv. Jana Křtitele v Liberci - Rochlici nechat ujít. Výstava je přístupná od 25. do 30. 12. od 15 do 17 hodin.
Výstavu jsme navštívili v předpremiéře, kdy byla otevřená pro mateřské a základní školy. K našemu velkému překvapení si děti betlémy nepřišly jen prohlédnout, ale také si zde zazpívat koledy. Využili jsme příležitosti a prohlídku výstavy jsme zahájili průzkumem, jak rozsáhlý mají malí zpěváci repertoár. Lea Leonová, učitelka MŠ Kytička, je na své svěřence hrdá: "Naše děti umí tak sedm až osm koled určitě. My ve školce dodržujeme i jiné vánoční zvyky, třeba včera jsme pouštěli lodičky a házeli jsme pantoflem. Ješíšek k nám do školky přišel již předem, protože tam některé děti koncem týdne nebudou, tak aby si všichni rozdali dárky. Besídku jsme měli právě tady v kostele." Děti mají ve škole také betlém. Jedná se o tradiční velký ladovský betlém a děti ho dostaly od rodičů. Dagmar Vacounová, která přivedla děti MŠ Kamarád, je rovněž spokojená: "Naše děti umí spoustu koled, ale pro zpívání zde jsme vybrali pět nejoblíbenějších. Jsme tu již podruhé a myslíme, že se z toho stane pěkná tradice. Ve školce má každá třída svůj betlém, větší děti si vystříhají svůj vlastní, těm menším buďto betlém přinesou rodiče, nebo my učitelky a děti si ho třeba vybarví."

Procházka ke kostelu sv. Jana Křtitele (MAPA), stojícímu uprostřed zasněženého parku, potěší po svátečním obědě nejen ducha, ale i tělo.
Foto Mad

Nesmíte se ovšem nechat odradit zoufalým zevnějškem, který volá alespoň po nové fasádě. Přitom dřevěný předchůdce dnešního barokního kostela stál zde na vršku nad Jizerou zřejmě již roku 1600, jak upomíná letopočet vedle vstupních dveří. Podrobně zpracovanou historii kostela naleznete například ZDE a historie čtvrti Rochlice, jedné z nejstarších částí Liberce, je k dispozici ZDE
Foto Mad

Jak již bylo řečeno úvodem, děti nám svým zpěvem vytvořily neopakovatelnou a krásnou atmosféru. Děkujeme! Až výstavu navštívíte vy, budou vám k ní znít také koledy, ale z nahrávky.
Foto Mad

Zjišťujeme, zda mají děti betlém doma. Většina dětí odpovídá, že ne. Malý Prokop hrdě hlásí: "Nám občas teta přinese perníčkové jesličky." Kristýnka s Adélkou by betlém doma rády měly a určitě to odpoledne rodičům řeknou. Vítězkou ankety se stává Eliška: "Já jsem si betlémek vyrobila sama z jednoho kalendáříku z minulýho roku." Přidává se i Terezka: "Já mám taky svůj, takovej malej, asi takhle velkej."
Foto Mad

Pavel Černý, v křesťanské komunitě známý jako otec Bartoloměj, v Liberci slouží již potřetí (nyní od roku 2009) a rochlický kostel sv. Jana Křtitele spravuje čtvrtým rokem. Kostel sice má svůj betlém vytvořený v devadesátých letech rodiči a dětmi, ale ten je bohužel poškozený. Loni zde byl vystavený sádrový betlém, který během naší návštěvy nebyl instalován, ale možná ho ještě do Štědrého dne opět postaví a vy ho uvidíte. Letošní výstava je společným nápadem lidí navštěvujících kostel a otce Bartoloměje. Vše podstatné se dozvíte v našem videorozhovoru:


Děti jsou vděčnými okouzlenými diváky, ale umí být i velmi kritické.
Foto Mad

Otec Bartoloměj malým, překvapivě pozorným posluchačům vysvětluje smysl adventního věnce.
Foto Mad

Výstava je podle našeho soudu cenná a velmi milá především tím, že si nehraje na muzeální expozici, ale naopak vedle sebe vystavuje díla unikátní a betlémy, které důvěrně známe ze svých domovů, betlémy klasické kulisové z lepenky a betlémy z materiálů až kuriozních, jako jsou například puzzle nebo sklo tiffany. Na fotce je pravděpodobně nejstarší exponát, betlém ze sbírky pana Ivana Tišnovského z Vysokého nad Jizerou.
Foto Mad

Prostředí kostela vystaveným dílům dodává nový rozměr. I toto je kousek, kterým by nepohrdlo žádné regionální muzeum.
Foto Mad

Zato tyto betlémy patřily ke standardní výbavě bytů našich babiček a je krásné se s nimi zde potkat.
Foto Mad

Foto Mad

Úsměvný moderní betlém Z pohádky do pohádky akademického malíře Vladimíra Pechara z roku 2012 okouzlí nejen děti.
Foto Mad

Inspirace pro příznivce tiffany. Tímto naši malou ukázku vystavených betlémů končíme, protože víc vám prozrazovat nechceme.
Foto Mad

Na závěr dodejme, že tradice stavění betlémů je mnohem starší než zdobení vánočních stromků a zapalování svíček na adventním věnci. Otec Bartoloměj vysvětluje: "Příliš se to neví, ale stavění vánočních betlémů je spojeno se jménem Františka z Assisi (narozen pravděpodobně 1182, zemřel 1226 ). Tento světec založil františkánský řád, kterého jsem členem. Zanechal po sobě bohaté dílo a stál u vzniku krásné lidové tradice. Jako první udělal betlém, a to tak, že se domluvil s obyvateli vesnice Greccio (asi 90 km jižně od Assisi) a roku 1223 zde na Vánoce o půlnoční mši vytvořil scénu narození Páně v chlévě s živými zvířaty, která vesničané přivedli. Takže hned první betlém byl živý.
Foto Mad

Text, foto a video Mad, rozhovor Darka
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).