reklama

Po řekách zmrzlého Libereckého kraje za ledovou reportáží

7. 3. 2018
Uplynulý víkend byl ideální dobou ke zdokumentování následků týdenních mrazů, během kterých u nás panovala větší zima než na severním pólu. Pravda, tam ve stejné době udeřila tepla až absurdní. Nebezpečí číhající na zrádném ledu na civilizací zhýčkané občany zaplnila zpravodajství všech médií.
Ještěže před půlstoletím počasí takto medializováno rozhodně nebylo a domnívám se, že globální oteplování za to může opravdu méně než rozvírající se nůžky mezi námi a přírodou. Symbolem těch nůžek je pro mě reportáž jisté komerční televize, ve které redaktorka divákům před několika lety dramaticky sdělovala, že "...tady, na tomto místě, mi přes noc úplně zmrzla petka vody". Načež se ona dobře upravená dáma shýbá k zemi a na kameru ukazuje petku roztaženou ledem, jako by šlo o tlející mrtvolu. Zdá se mi, že spolu s tím, jak nám technika umožňuje on-line sehnat informace o čemkoliv, ztrácíme zdravý selský rozum. Tento týden mrazy polevily a média se pro změnu předhánějí v informování, že nad nulou led taje. Neuvěřitelné, opravdu?
Chcete-li se po ledu projít, je důležité vědět, že o kvalitě a nosnosti ledu nerozhoduje jen jeho tloušťka. Led těsně na hraně tání, mající teplotu -0oC, a led promrzlý na -10oC může na pohled vypadat stejně a být i podobně silný, ale nosnost bude dramaticky rozdílná. Před lety jsem viděl na jaře kry silné jako chlapská pěst, které šlo bez větší námahy rukou lámat na kousky odlučností připomínající čedičové varhany.

Intimní detaily ze života ztuhlé H2O můžete poodhalit i vy. Stačí se pozorně dívat a mít po ruce třeba lupu. První fotka zachycuje detail zasněžené louky pod Černou Studnicí. Elegantní šestiúhelníkové destičky ledu mají průměr pět až deset milimetrů. Ptáte se, kde se tu vzaly? Z mraků nenasněžily, jsou výsledkem rekrystalizace sněhu, která v různých formách probíhá nejen na povrchu, ale v celém zasněženém profilu. Sníh, a zmrzlá voda obecně, prostě žije bohatým vnitřním životem.
Foto Mad

Druhá fotka, pořízená makroobjektivem, zachycuje vznik jiných falešných vloček, které právě krystalizují jako ledové květy na automobilu. Delší strana obrazu ve skutečnosti měří asi dva centimetry a mikroskopické bílé tečky jsou krystalky soli z pouličního spreje.
Foto Mad

V médiích se bohužel skloňuje většinou jen síla ledu. A ani zde nejsou zdroje jednotné. Během cesty za naší reportáží jsme na Radiožurnálu vyslechli rozhovor se záchranářem, který zmínil staré pravidlo 5-5-10, tedy že když pět dní nestoupne teplota nad -5oC, tak se na klidné vodě vytvoří vrstva ledu 10 cm silná (blíže například ZDE), která je bezpečná pro pohyb dospělého člověka. Stránky města Liberec ale uvádějí minimální tloušťku 15 cm a do redakce nám dorazila zpráva HZS LK, ve které je dokonce hodnota 20 až 35 cm, což je víc jak dvojnásobek! Na pravou míru ta čísla uvádí tabulka ZDE, přičemž čísla HZS LK platí pro skupinové sportovní aktivity. 35 cm silný led unese i automobil. Toho využívají ke zkrácení cesty například domorodci na Lipně. Na druhou stranu už třícentimetrová vrstva udrží ležícího člověka, což je dobré vědět pro záchranu osob probořených. A když jsme u té záchrany, pokyny striktně zdůrazňují, že než se dáte do zachraňování, ohlaste událost na 112. Když se do ledu sami případně propadnete, bude pozdě! Asi nejlepší, ač drsně realistické video záchrany do ledu probořeného člověka je ZDE. Ze všeho výše uvedeného plyne, že stoupnou-li teploty, žádné jednoduché pravidlo podobné poučce 5-5-10 neplatí!

Při pořizování naší obrazové reportáže jsme se s ledem setkali dříve, než jsme k nějakému většímu toku dojeli. Silnice klamou suchým povrchem. Ledovka vás může překvapit na zdánlivě nepravděpodobných místech prakticky všude tam, kde zamrzají potoky. Tento ledový proud zcela zablokoval asi sedmdesát metrů jednoho jízdního směru silnice ve Smržovce. Náprava byla zjednána v sobotu (3.3.2018) v poledne.
Foto Mad

A takovýto adrenalinový zážitek řidičům připravil potok v Houšti (MAPA). Na silnici vytvořil ledovou řeku dlouhou skoro sto metrů. Zde jde o rovný úsek. Kdyby vás takovéto kluziště čekalo v nepřehledné zatáčce, nestačili byste se divit.
Foto Mad

Inkriminovaný potok, zamrzlý jako mávnutím kouzelného proutku.
Foto Mad

Co se děje, když zamrzne pramen toku podstatně většího? Plni představ bizarních ledových útvarů jsme se vypravili k prameni Nisy, protože místo je dobře přístupné. Leč Nisa nás zklamala. Žádné spektakulární ledopády nás nepřivítaly. Pramínek je téměř vyschlý.
Foto Mad

Pod Jabloncem má již Lužická Nisa obvyklou sílu a v místě tradičního startu Nisamaratonu (MAPA) svižně teče i navzdory třeskutému mrazu (aktuální teplota byla -8oC).
Foto Mad

V okolí prosečského náhonu se mění v ledové království, ve kterém byste živou vodu nehledali. Tady přes přepad zatím teče led, a to doslova. Začne-li ohlášené prudké tání, budou se tu dít věci.
Foto Mad

Foto Mad

Další řekou našeho zájmu byla Jizera. V Semilech odvážlivci zrovna trénovali hokejistické kličky a výpady i těsně u koruny jezu (MAPA). Plochy, pod kterými voda teče, jsou z hlediska pohybu osob zvláštní kapitolou, protože jsou nebezpečné prakticky neustále. Proudící voda může led zespodu erodovat na místech těžko předvídatelných a povolí-li mrazy, je pohyb po ledu řek hazardem ještě větším.
Foto Mad

Semilský náhon připomíná rychlobruslařskou dálnici.
Foto Mad

Nicméně jen o kousek níže, na soutoku kanálu s řekou, voda trhá ledové okovy a názorně varuje před vstupem na led, ať vypadá jakkoliv bezpečně.
Foto Mad

Řeka mizí v romantickém údolí proslaveném Riegrovou stezkou. Zde je nejvyhledávanější atrakcí dvanáctimetrový ledový vodopád (MAPA).
Foto Mad

Tomuto krásnému útvaru budeme věnovat tip na výlet, takže přidáváme jen jednu fotku dokumentující nepochopitelný vandalismus dětí. Tedy dětí, vlastně jejich rodičů, kteří svým potomkům dovolují vodopád devastovat a rampouchy házet dolů na led Jizery, čehož jsme byli svědky. Takže je pravděpodobné, že toto krásné dílo přírody zničí nevychovaní spratkové rychleji než obleva.
Foto Mad

Jez Železný Brod.
Foto Mad

Později odpoledne tu bruslilo docela hodně lidí. Ale poznáte podle prasklin, jak je zdejší led silný? Ze všech rad, jak se chovat na ledu, mi utkvěly v paměti tři zajímavosti. Za prvé, při vycházkách na led bychom před vlnou a bavlnou měli dát přednost oblečení z málo nasákavých umělých vláken a bundám vycpaným vláknem dutým. Měli bychom u sebe mít něco, co nám případně pomůže dostat se zpět na led, protože mokrý led je prakticky ideálně kluzký. Jak prosté, drahý Watsone! Mějte po ruce například klíče od bytu nebo kapesní nůž. Prodávají se profesionální ice picks (například ZDE), ale kutilové radí tkanicí spojit dva šroubováky. My s takovouto výbavou kolem krku nikoho bruslit neviděli. A za třetí, zpět na led se pokoušíme dostat nejprve ve směru, ze kterého jsme přišli, protože ten byl pevný.
Foto Mad

Rozbouřené ledy na Jizeře pod splzovským jezem (MAPA).
Foto Mad

V pohybu zamrzlý výtok Želečského potoka (MAPA). V dáli vidíte kličky, dokumentující, že téměř až sem dobruslil nějaký šílenec.
Foto Mad

Foto Mad

Pohled na Jizeru z lávky pro chodce na Malé Skále.
Foto Mad

Na ledu kvetou karfióly kopírující vodní víry a mezi nimi se promenují turisté.
Foto Mad

Jez Malá Skála hovoří jasnou řečí, řeka pod ledem nespí. Když se proboříte, proud vás potáhne pod led.
Foto Mad

Foto Mad

Exkurzi končíme v sedm večer na liberecké přehradě. Navzdory pokročilé hodině zde začíná druhá směna, kdo by si po večeři rád nezabruslil, že?
Foto Mad

Naše obvyklá perlička na závěr. Za spektakulárními ledovými scenériemi nemusíte ani za polární kruh, ani ke břehům divokých řek. Stačí trubka požární nádrže a příhodné klima. (Foto bylo pořízeno ZDE.)
Foto Mad

Foto Mad

Text a foto Mad
alexandrovci
19. 5. 2019 17:06 Slavný ruský armádní soubor ALEXANDROVCI vystoupí na 17 exkluzivních koncertech v ČR. V pondělí 20. května v 19:00 se představí v Home Credit Areně v Liberci.
fotbal
19. 5. 2019 13:23 Fotbalová liga míří do svého finiše. Jablonec odcestuje v posledním výjezdu sezony na pražskou Spartu a Slovan Liberec vyzve na stadionu U Nisy Viktorku.
sychrov
19. 5. 2019 11:48 Příští víkend se zámecký park na Sychrově promění v pohádkový, kde se děti vyřádí při plnění soutěžních úkolů. Na každého dětského účastníka čeká dárek.
mariánský sloup
19. 5. 2019 09:31 Slavnostní otevření zahrady se zrestaurovaným mariánským sloupem a kostela Nalezení svatého Kříže v Liberci se uskuteční 1. června 2019 od 16:00 hodin.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).