reklama

Paříž, Berlín i zasněžený Mnichov, to vše Liberec nabízí na sto metrech

8. 7. 2017
Na to, že se Liberec v posledních letech stal městem filmu, jsme si již zvykli. Teď zde Němci s podporou české produkce celých čtrnáct dní točili dvoudílný televizní film o komunistickém bohémovi Bertoltu Brechtovi. Liberec a divadlo F.X. Šaldy za tuto roli a služby s ní spojené vyfakturovaly kolem tří milionů korun.
Jaký je časový rozpočet dvoudílného filmu pro televizi ARD? Konkrétně tento film má na reály i ateliérové záběry vyčleněny dva měsíce, přičemž reály tvoří polovinu. Kromě Liberce se v Čechách točilo v Průhonicích, Bohnicích, v Roudnici a na dvou místech v Praze. V Liberci natáčení skončilo v pátek ve dvě hodiny po půlnoci a štáb se pak přesunul do ateliérů na Barrandově, kde bude pracovat ještě tři týdny.
V Liberci se pracovalo hlavně v divadle F.X. Šaldy. "Z divadla byli Němci naprosto nadšení", říká Jan Hartl, zástupce vedoucího české produkce, a pokračuje: "Liberecké divadlo je totiž jakousi věrnou zmenšeninou Brechtova mateřského divadla berlínského. Němce ta podobnost fascinovala. (Poznámka, vy ji můžete posoudit ZDE) Kromě toho, natáčet v berlínském originále by bylo dražší a hlavně kvůli velkému provozu mnohem obtížněji realizovatelné. Do divadla stačilo nainstalovat dobová světla a přivézt kulisy brechtových her. Na natáčení byla nejnáročnější scéna, kdy hrálo zároveň 16 herců, někteří děj filmu, jiní děj Brechtovy hry. Perličkou je, že hlavnímu kameramanovi i režisérovi je přes 70 let. Klobouk dolů, jak vše zvládli v daném čase ukočírovat."

Ovšem na Liberci filmové štáby nepřitahuje zdaleka jen divadlo. Proč Liberec slaví takové úspěchy ve filmovém průmyslu, je jádrem rozhovoru s Pavlínou Sacherovou, vedoucí Liberec Film Office. Dozvíte se, kolik peněz do Liberce za poslední natáčení nateklo, a jako bonus video obsahuje i ukázku z natáčení.


A kolik Libereci vydělala jiná natáčení? Pavlína Sacherová má přehled od vzniku Liberec Film Office v srpnu roku 2015: "Souhrnem úřad města Liberce vydělal jeden a půl milionu korun za zábory veřejného prostranství a pronájem budov v jeho majetku. Ale celkové příjmy pro město jako celek jsou samozřejmě vyšší. Filmaři ve městě spí, jí, najímají si zde služby (například hasiči, TSML, dopravci…), pronajímají si vlakové nádraží, Severočeské muzeum, ale také domy v soukromém vlastnictví, takže útrata ve městě je vysoká." (Poznámka pro srovnání: GENIUS, seriál o Albertu Ainsteinovi v režii oscarového Rona Howarda, který se loni točil i v Liberci za 90 natáčecích dní utratil v Česku půl miliardy korun.)

Liberecká filmová kancelář při Městském informačním centru má v databázi několik desítek míst a další přibývají. Pavlína Sacherová v tom vidí velké plus: "Pro lokační manažery filmových štábů je vždycky výhoda, když nemusí nic zkoušet, protože mají rovnou z čeho vybírat. Hlásí se nám i lidé sami od sebe a nabízejí nejen lokace a nemovitosti, ale kupříkladu i auta, historický nábytek a podobně. Samozřejmý je honorář za pronájem, ale já se spíš setkala s tím, že ti lidé to dělají především ze zájmu o dění kolem filmu. Je to pro ně určitá atrakce a nový zážitek. Ono to není jen o penězích, protože pustit si filmaře do bytu znamená značné odříkání, takže to je především o nadšení. Liberečané se mohou ucházet i o pomocné práce u filmu, protože pro štáby je vždycky výhodou, když to jsou místní lidé."

Řidiče na natáčení nezainteresované mohl ovšem nepříjemně překvapit zábor, který dva dny blokoval prakticky celé (již tak uzavírkami těžce zkoušené) centrum města mezi radnicí a divadlem. Je pravda, že podobně rozsáhlý zábor Liberečáci zažili již několikrát, například o dnech Historie v ulicích, a ty připadly na dopravně mnohem frekventovanější datum. Manažerka Sacherová k tomu dodává: "Paradoxní je, že vzhledem k dlouhodobému plánování natáčení byla naše žádost na uzavření prostoru schválena jako první, dávno před uzávěrem Rumunské a dalších ulic. Kromě toho jsme volili co možná nejvhodnější termín, což svátky 5. a 6. července určitě jsou."
Foto Mad

Překvapení čekalo i chodce, kteří se přišli podívat s vidinou, že si červencový sníh před kavárnou vyfotografují. Ostraha byla nekompromisní a zakazovala pořizování obrazových záznamů daleko před páskami zákazu vstupu. I tuto fotografii jsme mohli pořídit jen jako pozvaní novináři. V tomto ohledu by bylo zajímavé případný spor dotáhnout do konce, protože podle mého laického soudu je fotografováno z místa přístupného veřejnosti na místo přístupné veřejnosti a záběr neobsahuje žádný speciální objekt jako kasárny, nedotknutelné zásoby benzínu či raketové silo.
Foto Mad

Co se asi za nedobytnou hradbou pevnosti děje? Jdeme na plac!
Foto Mad

Před jakoby zázrakem oživlou kavárnou Pošta je opravdu bílo. Sníh je dokonce vlhký, ale nikoliv studený...
Foto Mad

...a jako mávnutím kouzelného proutku končí přesně tam, kde má kantnu záběr kamery.
Foto Mad

Poznáte, že jde o zpevněný drcený bílý papír? Jestli chcete někoho pořádně překvapit sněhovou nadílkou v červenci, bude vás určitě zajímat, na kolik takové zasněžení přijde. Dvanáctikilový pytel stojí kolem 1350 Kč a v základu se s ním pokryje osm až deset čtverečních metrů.
Foto Mad

A co myslíte, je těžší vyrobit zimu v létě, nebo léto v zimě anebo dokonce zimu v zimě? A jak dlouho papírový sníh vydrží? To vše vám na našem druhém videu prozradí Martin Kulhánek, mistr speciálních efektů.


Mistři speciálních efektů umí nejen zasněžit, ale i sněžit. Na to se používají například speciální tyčinky produkující hořením bílé popelové vločky. Ale poměrně věrohodný efekt sněžení mají na repertoáru i lepší počítačové střižny. To samé platí o páře jdoucí od úst. Ty časy, kdy byli herci mučeni kostkami ledu (nebo dokonce suchého ledu!) v ústech, jsou dávno pryč. Dnes tyto efekty řeší bezbolestně postprodukce.
Foto Mad

Máme problém, nikdo z lidí, kteří momentálně nejsou vytíženi organizováním scény, nás není schopen uvést do děje. O co půjde, neví vlastně ani mistr Kulhánek, když nám bez mučení přiznává: "O té scéně vlastně nic nevím, pro mě je jen důležité, kde lokace je, co se po nás chce a jak velký je prostor, který máme zasněžit, abych mohl zjistit, kolik nás musí přijet, a abych udělal rozpočet."
Foto Mad

Kdybychom tak věděli, který herec je Burghart Klaußner, představitel bouřliváka Bertolta Brechta.
Foto Mad

Že by?
Foto Mad

Nebo ten vpravo? Asi ne, Burghartovi je šedesát sedm. (O filmu samotném si v němčině přečtete více například ZDE.)
Foto Mad

Ani jeden, a tento pán to není určitě, to je kompars. Ale uznejte, Pošta žije krásně! Škoda, že ten sen v pátek nad ránem zmizí stejně jako červencový sníh.
Foto Mad

Foto Mad

Jejda, v této časoprostorové smyčce je něco špatně!
Foto Mad

Vyrábět film, to znamená především čekat.
Foto Mad

Foto Mad

Zdá se, že se konečně něco bude dít.
Foto Mad

Foto Mad

Jak již bylo řečeno, divadlo F.X. Šaldy představuje ve filmu berlínské divadlo. Prostor na jeho rohu dokonce i Berlín. Naproti tomu bývalá kavárna Pošta hraje roli mnichovské silvestrovsky rozjařené tančírny a před hotelem Praha se točily scény z Paříže.
Foto Mad

Foto Mad

Pozor, jedeme na ostro, už nikdo nesmí fotografovat! (Tuto fotku berte pouze jako ilustrační, byla pořízena hned po příchodu někdy před desátou). Na další zkoušku se nám již čekat nechce, z placu odcházíme po jedenácté. Ani sníh si neodnášíme jako suvenýr. Co taky s koulí sněhu, který pořádně nestudí?
Foto Mad

Do konce roku filmaři obsadí ještě muzeum, ale to nijak nepocítíme, protože se bude točit v interiérech. Ostatně, Vítězná i celý liberecký Zlatý kříž jsou rozkopané tak jako tak. A co nás čeká do budoucna? Pavlína Sacherová se s námi loučí optimisticky: "Nedávno jsme tu měli lokační turné společně s Czech Film Commision. Byli nadšení z řady míst, například ze zauhlovačky ve Vratislavicích nebo z červeného kostela na Perštýně. Zatím se pochopitelně neví, co by se na těch místech konkrétně natáčelo, ale je dobré vědět, že je máme a můžeme je nabídnout. Například já aktuálně domlouvám dva projekty. Zatím jsme ve fázi tipování lokací, ale jestli to vyjde, bude se tu točit celý seriál pro Českou televizi. O čem to bude nevím, je na to uvalené informační embargo, ale pravděpodobně půjde o detektivní žánr."

Text a obraz Mad, rozhovory Darka
hazard
21. 6. 2018 17:07 Na zrušení výherních automatů dostanou kasina v Jablonci tři roky. Město se obává žalob o náhradu škody. Proti hazardu se lidé vyslovili v referendu.
mlýn
21. 6. 2018 17:04 S mlynářstvím je spojená nová výstava muzea v Turnově. Jsou na ní nejen repliky mlýnů či historické artefakty, ale věnuje se i životu v mlýnech.
uefa
21. 6. 2018 17:02 Jablonec nad Nisou dá 8 milionů korun na úpravy fotbalového stadionu před Evropskou ligou. Jablonecký klub postoupil, stadion ale nesplňuje podmínky.
čssd
21. 6. 2018 12:24 Lídrem ČSSD pro komunální volby v Liberci bude primář místní urologie a krajský předseda ČSSD Jan Mečl (53). Strana program představí až během léta.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).