reklama

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers hráli mezi soustruhy a NC stroji

18. 9. 2018
Firma Monroe Czechia s.r.o je součástí nadnárodní společnosti Tenneco Inc. a ačkoliv patří k největším zaměstnavatelům v našem regionu, povědomí o značce dosud nebylo příliš velké. I to byl jeden z důvodů, proč firma pozvala na den otevřených dveří hvězdu formátu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.
Továrna, kterou možná znáte spíš jako Autobrzdy nebo Ateso, svoji historii počítá od roku 1836, kdy tři hodkovičtí měšťané založili továrnu Blaschka a May. Až do velké hospodářské krize vyráběla fabrika na břehu Mohelky vlněné zboží. Na strojní, lépe řečeno zbrojní výrobu byl výrobní program přeorientován koncem třicátých let minulého století. Po roce 1948 se zde začaly vyrábět komponenty pro auta a od devadesátých let se výroba tlumičů stala dominantní. Tenneco je majitelem od roku 1996.
Dnes má firma 1 000 až 1 200 zaměstnanců. Dá se říci, že zhruba třetina je přímo z Hodkovic, třetina z blízkých dojezdových vzdáleností a zbytek tvoří agenturní zaměstnanci a ti, kteří to mají do práce dál. Poměr žen a mužů je jedna ku jedné, protože výroba tlumičů obsahuje fyzicky náročnější "mužské" operace i operace vyžadující jemnější "ženskou" motoriku ve stejném poměru.

Paní si nedává pauzu, čeká na první návštěvníky provozu. U vchodu totiž každý dostane mapku areálu a na kontrolních stanovištích pak získá razítko. Ten, kdo si poctivě prohlédne všechny provozy, získá při odchodu reflexní vestu jako odměnu.
Foto Mad

Je 10:00, ale před pódiem je zatím klid, sem návštěvníci dosud nedoputovali.
Foto Mad

Foto Mad

Dav se valí, můžeme začít.
Foto Mad

Z leva do prava přicházejí: Markéta Khauerová, starostka Hodkovic n. Mohelkou, Michal Hubálek, manažer inženýrského centra, a Ludvík Dvořák, personální manažer firmy. Den otevřených dveří byl součástí hodkovických městských slavností. Protože se dopoledne neslo v duchu první republiky, mohli jsme vidět v dobovém nejen vedoucí manažery a organizátory, ale i řadu diváků. Musím též zmínit, že v areálu byla k vidění i historická auta, která zapůjčil pan Svoboda z Turnova, někteří návštěvníci dokonce přijeli ve svých vlastních historických vozech.
Foto Mad

Na pódiu je již očekává Ondřej Havelka, hvězda programu a zároveň průvodce dnem otevřených dveří.
Foto Mad

Pana Havelky jsme se neptali jen na to, jak jde sving dohromady s výrobou tlumičů, ale i na jeho vztah k našemu kraji. Nespouští-li se vám video přímo, použijte https://youtu.be/s7E7iBw03oo)


Na firemních akcích umělci často zahrají několikapísničkový set a odejdou. Ne tak Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, ti na den otevřených dveří přivezli naprosto plnohodnotný koncert a skvělou pódiovou show.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Podepsat lze leccos, futrál na housle patří k těm kurioznějším památníčkům.
Foto Mad

Je trochu s podivem, že toto je vlastně první opravdový den otevřených dveří. Ale slaví velký úspěch, tak se bude třeba opakovat.
Tenneco Hodkovice 01 - Spherical Image - RICOH THETA

Program nelákal jen na Havelku. Kromě jídla a pití tu byl ve spolupráci s BESIPem například simulátor převrácení vozidla. Na štítu budovy se skví bilboard viditelný z dálnice již od poslední zatáčky před Hodkovicemi. Ludvík Dvořák, personální manažer firmy, si pochvaluje: "S tím bilboardem jsem velmi spokojený, říká, že lidé nemusí jezdit za prací do Boleslavi, z Liberce tu jsou za necelých patnáct minut. A zájemci o práci na to slyší, funguje to perfektně. Takže máme prakticky naplněné stavy, hledáme již jen pracovníky pro jednotlivé pozice (viz. ZDE)."
Foto Mad

Foto Mad

Výborná byla i bikerská show Martina Šimůnka
. Škoda, že mistr světa ve trialu své kousky nepředvedl na dobovém kole a v pumpkách!
Foto Mad


Oficiální část dopoledne vyvrcholila tradičním odměňováním nejlepších jednotlivců i kolektivů. Modré taštičky obsahují poukaz na tradiční firemní bundu a prvorepublikový rum.
Foto Mad

Výrazným specifikem firmy Tenneco Hodkovice je symbióza starých provozů s novými a tradičních výrobních postupů s těmi supermoderními. Kamenný sklad obdivovali všichni.
Foto Mad

Tradiční provozy mají svůj půvab, jak ukazuje naše další sférická fotka.
Tenneco Hodkovice n. M. 02 - Spherical Image - RICOH THETA

Když se zeptáte Michala Hubálka, enginnering managera, co by si návštěvník neměl nechat ujít, neváhá ani okamžik: "Rozhodně si běžte prohlédnout E-linku. To je naše nejnovější plně automatická linka spuštěná letos. Na standardní lince se na smontování tlumiče podílí kolem čtrnácti lidí. Na E-lince je tříčlenná obsluha." A já dodávám, že roboty je třeba držet v kleci a že hale E-linky chyběl genius loci ostatních provozů.
Foto Mad

Dalším bonbónkem byl kamion s testovací laboratoří umožňující ladit tlumiče podle přání zákazníka přímo na testovacím okruhu.
Foto Mad

Foto Mad

Na každém pracovišti čekali odborníci připravení zodpovědět i ty nejpodivnější dotazy. Například na zkušebně se návštěvníkům trpělivě věnoval Zdeněk Svoboda, vývojový konstruktér.
Foto Mad

Rodiče svým dětem výklad poskytli s radostí sami.
Foto Mad

Měli k tomu ideální podmínky, u každého stroje stál panel, na kterém byla cílová součástka rozložená na prvočinitele vstupující do procesu. Na takový den otevřených dveří bych povinně posílal na exkurze žáky průmyslovek.
Foto Mad

Tomáš Mizera (vlevo) se normálně stará o to, aby stroje vyráběly, co mají. Dnes rozdává razítka. Mezi návštěvníky poznává zejména lidi z Hodkovic: "Kolegové chtějí svým kamarádům ukázat, kde pracují, je tu hodně rodin, tatínkové se chlubí dětem, ale u nás pracuje dost žen, tak totéž asi platí i o nich."
Foto Mad

Co když to zmáčknu?
Foto Mad

Tenneco Hodkovice jede šest dní v týdnu v nepřetržitém provozu, takže některá pracoviště jsme mohli i v sobotu vidět v činnosti.
Foto Mad

Ve dvě hodiny odpoledne den otevřených dveří končí a poslední návštěvníci se přesouvají na Hodkovické městské slavnosti. Ludvík Dvořák je spokojený, loučí se se mnou slovy: "Byl bych rád, kdyby toto byl signál pro Hodkovické, kteří u nás pracovali a odešli, aby se vrátili zpět, vždyť není nad to pracovat v místě bydliště. A těmito budovami prošla a část života zde strávila velká část obyvatel Hodkovic."

Text, foto, video Mad, rozhovory Darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).