reklama

Návrat zvonů po sto letech aneb Lomnice n. Popelkou sobě

15. 11. 2017
Několikaleté úsilí zaplnit ve zvonici prázdná místa po zvonech, které byly Lomničákům zrekvírovány za 1. světové války, vyvrcholilo o víkendu slavnostní mší pod širým nebem a žehnáním zvonů nových. U zrodu nápadu stáli lomničtí dobrovolní zvoníci.
Ano, je to tak, Lomnice nad Popelkou se může pochlubit raritou, kterou má dnes málokdo. Žije zde společenství lidí, kteří se rozhodli obnovit dávnou tradici a každou neděli a o svátcích zvoněním ohlašují pravé poledne. Petr Pýcha, jeden ze členů spolku, vzpomíná na zrod nápadu: "Jednou jsme takhle šli s kamarádem Kamilem Brožem a říkali jsme si, že je škoda, že se nezvoní poledne, když zvonici na hřbitově přece máme a v ní zvon je." K tomu malá poznámka, možná se ptáte, proč zvony nejsou na kostelní věži. Je to proto, že lomnický kostel věž nemá. Zvonici město převzalo roku 2008, zvon patří církvi. Ale pokračujme, pánové dospěli k názoru, že městu chybí něco, co tu fungovalo stovky let, a zašli na radnici. Petr pokračuje: "Oni nám vyšli vstříc, dostali jsme klíč od zvonice a v roce 2011 o Velikonocích jsme zvonili poprvé. Tehdy jsme měli jen jeden klíč, který koloval mezi námi. Teď již máme těch klíčů pět a zvoníme, ale je nás víc, pomáhají nám i členové rodiny. Nemůže otec, zaskočí syn."
Nápad se zvoněním se ujal a přišel další nápad. Proč neobnovit i další dva zvony, které původně ve hřbitovní zvonici byly? A vedení města se myšlenka zalíbila a rozhodlo se zvony obnovit. Starosta Josef Šimek se totiž domnívá, že "Každého starostu potěší, když se pro dobrou věc nadchne skupina lidí, která je ochotna pro věc něco udělat a svého cíle dosáhnout." Byla vypsána i veřejná sbírka, do které zájemci mohou přispět až do konce letošního roku (sbírka běží od 15.května 2016).

V současné době v Česku fungují dvě zvonařství, jedno je na Moravě a druhé v Praze na Zbraslavi, to patří Petru Rodolfu Manouškovi, který byl zakázkou pověřen. Dá se říci, že zvonař Manoušek řemeslo zvonařské do Prahy na Zbraslav v roce 1967 importoval z Moravy, protože pochází ze slavné zvonařské rodiny, která působila v Brně. Jeho děda začínal v roce 1900. Počet vyrobených zvonů nepočítá na kusy, ale na tuny. Na otázku, na který zvon vzpomíná nejčastěji, odpovídá velmi nerad, protože:  "Vždycky je nejživější asi ta poslední práce. Každý zvon má svůj příběh, nejsou dva naprosto stejné zvony. Ani laděním, ani výzdobou a konec konců ani podmínkami, do kterých jdou. A zvláštní kapitolou jsou renovace, kdy dostáváte do ruky zvony, které mají za sebou šest, sedm i osm set let. Ano, jsou třeba zakázky, kdy vyrábíme zvláště velké zvony, jako před několika lety do Plzně, z nichž největší vážil pět tun." P.R. Manoušek je i autorem nedávno zprovozněného zvonu v České Lípě. Zvony pochopitelně nevyrábí sám, je to dílo nejen více lidí, ale i více profesí.

Zvonice je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. Její vznik je datován do roku 1652. Ve zvonici byly postupně zavěšeny tři velké a dva malé zvony, z nichž se dodnes zachovaly pouze dva. Ten největší z roku 1590, vážící 1039 kg, a jeden malý, 22 kg těžký, padl za oběť první rekvizici v listopadu 1916. Druhého listopadu 1917 si pak vojáci přišli v rámci druhé rekvizice pro další, přes čtvrt tuny těžký zvon. Ve zvonici zbyl umíráček a nejstarší zvon Mikuláš, který městu Lomnice věnovala Eliška z Martinic, majitelka lomnického panství, v roce 1591.
Foto Mad

Na umíráček se zvonilo například po smrti Václava Havla nebo po pařížských teroristických útocích.
Foto Mad

Lomnice nad Popelkou zvony opravdu žije, součástí výstavy k historii zvonů jsou i práce dětí místní ZUŠ, které pracovaly pod vedením Hany Pýchové. Jestli je vám její jméno povědomé, máte pravdu, patří do jedné ze zvonících rodin.
Foto Mad

Zámecké nádvoří bylo během sobotního žehnání zvonů plné. Stalo se tak prakticky po sto letech ode dne, kdy byl zrekvírován druhý velký zvon, jenže toto datum připadlo na Dušičky a proto byla slavnostní mše posunuta na sv. Martina.
Foto Mad

Foto Mad

Mši celebroval královehradecký biskup Josef Kajnek (vlevo) a vyšší kněz Evermod Jan Sládek (vpravo), mající mimojiné na starost lomnickou farnost.
Foto Mad

Slova se ujímají světští pánové. Do mikrofonu promlouvá starosta Josef Šimek, vedle měj stojí Petr Pýcha, jeden z dobrovolných zvoníků, a trio uzavírá zvonař Petr Rudolf Manoušek.
Foto Mad

Seznamte se se zvony. Uprostřed je stávající zvon Mikuláš v ladění G. Menší Eliška je naladěná do H, má spodní průměr zvonu 830 mm a hmotnost 350 kg. Větší Maria zní tónem E, spodní průměr má 1235 mm a váží 1130 kg. Celková cena za výrobu a montáž nových dvou zvonů byla dohodnuta na 1,3 milionu korun. Renovace Mikuláše, který je v majetku římskokatolické církve, přišla na 240 tisíc korun a město se s církví podělí. K výdajům ale bude třeba připočítat ještě náklady na jeřáb a na demontáž a zpětnou montáž části střechy zvonice. Město má na projekt vyčleněno v rozpočtu celkem dva miliony korun. Ve veřejné sbírce se zatím vybralo přes 214 000 Kč.
Foto Mad

Žehnání zvonů jsme pro vás zachytili na video.


Foto Mad

Pod vedením sbormistryně Petry Lukavcové zazpíval pěvecký sbor Bořivoj, pyšnící se kvalitou i rokem založení 1862. Bylo to vystoupení nejen krásné, ale i symbolické, protože koncert Bořivoje loni v květnu sbírku zahajoval a sbor na zámku vystoupí i 3. prosince, kdy se v lomnické zvonici poprvé po stu letech rozezní všechny tři zvony.
Foto Mad

Program vyvrcholil produkcí Pražské mobilní zvonohry, unikátního hudebního nástroje, který na světě existuje jen ve čtyřech exemplářích. Toto je dílo zvonaře Manouška a odborníků z Belgie a Holandska.
Foto Mad

Své umění předvedl Radek Rejšek, jeden z mála našich carillonistů (hráčů na zvony). Již dvacet sedm let dává život zvonohře na pražské Loretě. Tady ale mohl předvést podstatně širší repertoár, a tak jsme kromě klasiky slyšeli i lidovky a největší hity popu. Na carillon lze totiž zahrát cokoliv. Tento nástroj vážící i s automobilem téměř 22 tun, je natolik fascinující, že se k němu vrátíme ve speciální reportáži o Vánocích. Máme pro vás připravenou videoukázku produkce a rozhovor s jeho tvůrcem, kterým není nikdo jiný než zvonař Petr Rudolf Manoušek.
Foto Mad

Závěrem dejme slovo mistru zvonaři P.R. Manouškovi: "Mám vždy radost z toho, když se zvon lidem líbí a dělá radost on jim. I pro nás zvonaře je vždy radostné, když víme, že pracujeme na zvonu, který bude používaný, jehož hlas bude vítaný a bude se o něj někdo starat. Korunou pro mě bylo zjištění, že tu není plánovaná elektrifikace, ale že tu máte nadšence zvoníky, kteří mají radost z toho, že jim v dobrém smyslu přibyde práce, protože budou muset obsluhovat zvony tři. Před dvaceti lety jsem v Lomnici pořizoval nahrávku zvonu pro Český rozhlas a neměl jsem vůbec tušení, že se na ta prázdná místa zvony jednou vrátí, a už vůbec ne, že já budu poctěn touto prací. Staré anglické zvonařské přísloví ze třináctého století říká, že spokojený zákazník je ztracený zákazník. To je podloženo tím, že životnost zvonů je měřena na tisíciletí."
Zvon má tu šanci ovšem v případě, že mu člověk neublíží. Pokud se o zvon stará, tyto narozeniny může mnohonásobně přesáhnout. Tak přejme Lomničákům, ať je těch slavných narozenin co nejvíce!

Text, foto, video Mad
vstupenky
20. 4. 2019 08:47 Po vyrovnání finálové série je jisté, že se Bílí Tygři opět utkají pod Ještědem s HC Oceláři Třinec, a to v pátek 26. 4. od 17 hodin v liberecké Home Credit Areně. V pondělí a v úterý hrají v Třinci.
vísecká rychta
20. 4. 2019 06:40 Velikonoční svátky jara se dnes tradičně slaví i na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. Otevřeno je od 10.00 do 16.00. Program je určen hlavně rodinám s dětmi.
vajíčkovník
20. 4. 2019 06:33 Tradiční velikonoční průvod s lidovou slavností se v Dolní Řasnici koná dnes od 13.30. V obci opět vykvete strom Vajíčkovník, jak se vždy děje jen na bílou sobotu velikonoční.
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).