reklama

Na některých přehradách to vypadá jako "u Suchánků"

8. 11. 2018
Ačkoliv horké léto je dávno za námi, pohled na vyschlá dna některých přehrad je alarmující. Například harcovská nádrž má jen 1/4 běžné zásoby vody, přehrada ve Mšeně necelou polovinu, Fojtka skoro 2/3.
Letošní hydrologické sucho totiž není jen důsledkem suchého léta, ale dalo se očekávat i jako následek několika předchozích špatných zim a dalších faktorů, díky nimž klesá hladina spodních vod. O tom, jestli se napřesrok situace zlepší, rozhodne do značné míry právě přicházející zima. Bude-li mráz a sucho, lze předpokládat další eskalaci problémů. Sucho nemá vliv jen na zásoby pitné vody a na kvalitu úrody, ale již letos se velmi negativně podepsalo na populaci ryb. Ryby v nádržích mohou být rády, že mají alespoň polovinu vody, co obvykle. Tedy ty ryby, které přežily letní teploty a z nich plynoucí nedostatek kyslíku ve vodě. Ovšem to není zdaleka jen problém našeho kraje.

V naší obrazové reportáži se podíváme, jak na tom jsou některé přehrady, které pro oblast Jizerských hor navrhl geniální stavitel přehrad Otto Intze (*1843, +1904). V rámci ambiciozního projektu zkrocení velkých vod bylo na přelomu 19. a 20. století vybudováno celkem osm přehrad, my jsme navštívili čtyři z nich.


Harcovská přehrada byla vybudována jako odpověď na katastrofální povodeň posledních červencových dní roku 1897. Historická veduta Aloise Kasimira ji zachycuje v době Výstavy českých Němců v létě roku 1906 (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906), tedy dva roky po dokončení.
Foto Mad

Maximální objem přehrady (než voda začne téci přes přepady) je 630 000 m3. Standardní zásobní objem, odpovídající situaci na fotografii z léta 2017, činí téměř 290 000 m3.
Foto Mad

Ale letos je přehrada ze tří čtvrtin prázdná. Nejkritičtější byl červenec a srpen, kdy ubylo i šest centimetrů denně. S příchodem podzimu se výška hladiny sice stabilizovala, ale tuto fotografii, která byla pořízena před dvěma měsíci, by bez problému šlo vydávat za záběr včerejší, kdyby ovšem listí stromů nezežloutlo.
Foto Mad

Do obvyklého stavu chybí již od léta více jak tři metry.
Foto Mad

Nejmarkantnější to je na konstrukci bývalé skluzavky a skokanského můstku, ke které můžete dojít suchou nohou.
Foto Mad

Burcující nedostatek vody je na liberecké přehradě zřejmý zvláště na východní straně. Mezi lidmi korzujícími kolem je rozřířený názor, že této situace by bylo vhodné využít alespoň k vyčištění dna nádrže. Jenomže generální údržbu má Povodí Labe a.s. naplánovanou až na podzim 2019.
Foto Mad

Je pravda, že tak masivní úbytek vody způsobený suchem přehrada nepamatuje několik desítek let, ale není pravda, že by pohled na dno nádrže byl naprosto neobvyklý. Obrázek velmi podobný tomu dnešnímu se návštěvníkovi přehrady naskytl například v březnu 2012.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad


Přehrada Mšeno v Jablonci nad Nisou byla dokončena v roce 1909, má zásobní objem 1,897 mil. m³ (situace na fotografii) a maximálně pojme až 2,786 mil. m³. Vypuštěnou kvůli údržbě si ji pamětníci pamatují před dvaceti lety.
Foto Mad

Poloprázdnou, a to doslova, kvůli suchu, si ji nepamatuje ani hrázný Jiří Chmelař. Trable nastaly vlastně již na jaře, kdy se poprvé nepodařilo nádrž naplnit na předepsanou kvótu.
Foto Mad

Dnes je vody ještě o milion kubických metrů méně než na jaře. Výškově do normálního stavu scházejí podle mého názoru zhruba čtyři metry!
Foto Mad

O prázdninách ve Mšeně zaznamenali rekordní teplotu vody 27,3oC. Vody teplé jako na Jadranu si ale lidi moc neužili, protože následkem toho se dramaticky rozmnožily sinice a koupání v zelené polévce bylo zakázáno. Pozitivní je, že z odkrytého dna byly důkladně vysbírány věci, které zde nemají co dělat, odpadky i celé ulomené větve.
Foto Mad

Břeh přehrady má atmosféru přímořského letoviska po sezóně.
Foto Mad


Přehradní nádrž Fojtka v Mníšku u Liberce byla postavena v letech 1904 až 1906. Srovnávací foto ukazuje, co to znamená, když je plná jen z 58%.
Foto Mad

Smutný je zejména pohled na začátek přehrady, kde je v sezóně nudapláž.
Foto Mad

Díky nízkému stavu vody letos můžete suchou nohou projít pod visutou lávkou do bývalého lomu. Velkoryse navržená promenáda byla vybudovaná před sedmi lety.
Foto Mad

Za normálního stavu musíte do lomu doplavat.
Foto MadAbych nekončil pesimisticky, sucho nedolehlo zdaleka na všechny vodní nádrže v našem kraji. Například přehrada na Černé Nise  o objemu 2,1 mil. m3, dokončená v prosinci 1905, nedostatkem vody evidentně netrpí.
Foto Mad

Foto Mad


Text a foto Mad
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).