reklama

Memoriál generála Karla Mrázka je soutěž i společenská událost

15. 9. 2018
Soutěž ve střelbě z 9 mm vojenské pistole, pořádaná Krajským vojenským velitelstvím v Liberci, se letos konala již po dvaadvacáté. Jejím charakteristickým znakem je, že ač ji organizují vojáci, je otevřená široké veřejnosti, dokonce ani nepotřebujete mít zbrojní průkaz.
Prap. Marek Breznay, tiskový mluvčí KVV Liberec, memoriál (podrobnosti včetně pravidel ZDE) charakterizuje takto: "Naše soutěž není přímým porovnáním střeleckých dovedností mezi ozbrojenými složkami, ale je otevřená široké veřejnosti. Zároveň je vzdáním holdu panu gen. Mrázkovi a tomu, co pro naši republiku udělal." Nějak se mi nechce věřit, že kdybych se včas přihlásil, mohl jsem teď stát mezi ostatními střelci a pálit na cíl, ale Marek Breznay mě ujišťuje, že: "Každý zájemce projde průpravou, na každého soutěžícího dohlíží voják, každému je poskytnutý veškerý servis, vše je zabezpečeno. Opravdu může přijít kdokoliv, kdo se zbraní nebojí a alespoň ví, kterým směrem má střílet." A pohled do výsledkových listin ukazuje, že zdaleka nevítězí jen vojáci, střelci z řad veřejnosti jsou na velmi dobré úrovni a vynikají mezi nimi například senioři.

Prašná silnička je prakticky již od odbočky z hlavní až ke střelnici (MAPA) prakticky obsazená parkujícími auty. Memoriál generála Karla Mrázka evidentně není kláním pro pár závodníků.
Foto Mad

Slavnostní nástup můj dojem potvrzuje. Letos se účastnilo 35 tříčlenných družstev, přičemž organizační štáb tvořilo 18 vojáků KVV Liberec plus vypomáhající aktivní zálohy. Kpt. Miroslav Pešl, velitel roty aktivních záloh, s kombinací aktivní účasti a výpomoci nemá problém: "Zvítězit by bylo pěkné, ale dnes to není naše ambice, tady v první řadě fungujeme jako výpomoc pořadateli. Jinak si zastřílíme poměrně často. Střílíme každé cvičení, pak jezdíme po soutěžích, takže střílíme každý měsíc. Kromě toho má řada z nás střelbu jako koníček."
Kpt. Zdeněk Ridigr, první velitel Lbc aktivních záloh, na otázku, proč by se lidé měli víc zajímat o vojenskou službu, odpovídá: "Za prvé to je o vlastenectví. A za druhé, části mladé generace schází vojenská služba. Mladí by měli získat smysl pro pořádek a zdravý smysl pro autoritu. A měli by být připraveni, protože svět se mění."
Foto Mad

Foto Mad

Po kontrole prezence zbývá nafasovat náboje. Mezi startujícími jsem viděl družstava nejen vojáků, ale i policistů, hasičů, státních úředníků, soukromých firem a kamarádů, kteří si prostě přišli zasoutěžit.
Foto Mad

Foto Mad

Vše je připraveno, pistole, chrániče sluchu a především vojáci dbající o absolutní bezpečnost.
Foto Mad

Kpt. Lukáš Rác, řídící na palebné čáře, udílí poslední pokyny.
Foto Mad

Jdeme na to.
Foto Mad

Foto Mad

Hana Zemanová (první střelkyně na konci řady) je příkladem člověka, který byl zaškolený přímo zde: "Jsem civilista pracující pro vojáky. Oni mě sebou začali brát a mně se to hrozně zalíbilo. Miluju zbraně, miluju tu atmosféru, lidi jsou fajn. Pistoli nemám, ale zbrojní průkaz již ano. V mém okolí bohužel nikdo moji lásku ke zbraním neopětuje, ale letos tu střílím se dvěma kamarádkama. Tady jsem ještě nevyhrála, ale jako druhá jsem se umístila na jaře na střelnici v Hodkovicích."
Foto Mad

Tak jak jsme dopadli? Je čas spočítat zásahy a připravit terče pro další skupinu.
Foto Mad

Foto Mad

Potkávám Jiřího Vaníčka, vojáka důchodce, který sem jezdí soutěžit každý rok, tedy 22 let. Své šance nepřeceňuje, ale září spokojeností: "Nevyhrál jsem nikdy, ale to přeci nevadí, je to společenská událost a pana generála Mrázka jsem znal osobně, takže mu, jako dobrému člověku, tímto vzdávám čest."

Ano, bylo by hloupé závěrem alespoň stručně nepřipomenout, kdo byl gen. Karel Mrázek, jehož jméno memoriál nese. Narodil se roku 1910 v Náchodě, ale podzim života strávil v Libereckém kraji, konkrétně v Jablonci. Patřil mezi naše letce v Anglii, kde odvedl obrovský kus práce. Po roce 1948 byl perzekuován, plně rehabilitován byl až po roce 1989, kdy se opět zapojil do pomoci armádě a do veřejného života. Je čestným občanem Jablonce nad Nisou, kde má i svoji ulici. Zemřel roku 1998 ve věku 88 let. Jeho životopis zpracoval František Fajtl jako knihu nazvanou Velel jsem stíhačům. Info na internetu naleznete především ZDE nebo ZDE.

Text a foto Mad
čižip
24. 5. 2019 05:50 Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni provedli v Libereckém kraji rekordní počet kontrol, rovných 900. V roce 2017 jich bylo o 112 méně.
hejtman
24. 5. 2019 05:49

V pátek 31. května 2019 zavítá hejtman Libereckého kraje Martin Půta do Hejnic. Hejtmanský den začne setkáním se starostou města Jaroslavem Demčákem.

sklo
24. 5. 2019 05:47 Liberecký kraj získal od sklářské firmy Preciosa ochranné známky Crystal Valley a Křišťálové údolí, které chce využít k rozvoji turistiky v atraktivních lokalitách.
phm
23. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).