reklama

Máte Euroklíč? Pak si na státním zámku Sychrov odemknete

27. 10. 2018
Pochopitelně ne hlavní bránu, ale jednu často veledůležitou komnatu. Ano, tu, kam i císař pán chodil pěšky. WC pro invalidy, odemknutelné Euroklíčem, je první vlaštovkou, jíž se NPÚ přidává k projektu, který lidem tělesně postiženým, lidem trpícím určitými nemocemi a rodičům dětí do tří let usnadňuje život.
Za geniálně jednoduchým nápadem jednotného evropského klíče umožňujícího vstup na WC pro invalidy jen osobám, kterým je určen, stál zážitek Němce Martina Dederichse, který se u čerpací stanice stal svědkem scény, kdy se invalidní žena nemohla domoci otevření vozíčkářské toalety. V Německu byly totiž od roku 1986 dálniční toalety pro tělesně postižené zamčeny a zájemci museli o klíč žádat pověřenou osobu. Stalo se tak po negativních zkušenostech s vandaly, narkomany, bezdomovci a dalšími živly. Jenomže rozhodnutí, které mělo toalety udržet čisté pro ty, kteří speciální vybavení potřebují, situaci nezlepšilo. Naopak, klíče se staly často nedostupnými. To platilo až do poloviny devadesátých let minulého století. Vše změnil právě projekt Euroklíč, založený na instalaci speciálních zámků nejen na toalety, ale i na výtahy pro osoby se sníženou pohyblivostí a na další zařízení. Oprávnění uživatelé mají svoje klíče u sebe a systém funguje ve všech evropských zemích, které se k projektu připojily, a na několika místech v USA. V Evropě bylo dosud vydáno přes milion klíčů pasujících do víc jak sta tisíců zámků.
Foto Mad

V Česku projekt realizuje Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) a podporuje jej Ministerstvo pro místní rozvoj. Liberecký kraj na projektu participuje od roku 2015 a mimo jiné poskytuje ročně 80 000 Kč. Implementace projektu Euroklíč se stala v rámci prestižní soutěže PETROLawards 2007 Počinem roku 2007 v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejně přístupných objektů. Dosud bylo osazeno přes 1 300 zámků a vydáno bylo víc jak 50 tisíc Euroklíčů. V Libereckém kraji máme třiceti zámky osazeno 19 míst (někde jsou totiž toalety dvě).
Jak Euroklíč vypadá, ukazuje Václav Krása, předseda NRZP a místopředseda vládního výboru pro ZPO, který u projektu za Česko stál od začátku a na propagaci a rozšiřování sítě stále neúnavně pracuje.
Foto Mad

Myslíte, že máte nárok klíč získat? V první řadě si zjistěte, jestli máte problém vyjmenovaný v seznamu nebo jste rodiči dítěte do tří let, protože toalety pro invalidy jsou v současné době zpravidla vybavovány přebalovacími pulty. Seznam bývá vyvěšený přímo na zařízeních přístupných na Euroklíč a každopádně ho naleznete na www.euroklic.cz (resp. www.eurokeycz.com). Patříte-li do množiny osob oprávněných vlastnit kouzelný Euroklíč, můžete si jej vyzvednout na základě předložení občanského průkazu plus dokladu o své diagnóze či handicapu. Výhradním distributorem je NRZP, ale pravomoc klíče vydávat je kraj od kraje delegována i na další instituce, takže nejlepší je navštívit stránky Euroklíče. Konkrétně v případě Libereckého kraje Euroklíče vydávají kromě poradny NRZP ČR (Voroněžská 1444, Liberec) i některá Centra pro zdravotně postižené, Sdružení tělesně postižených Česká Lípa a sociální odbory na některých městských úřadech. Rodinám s dětmi do tří let vydává Euroklíč i Síť pro rodinu z.s. (v Libereckém kraji sídlí v Hodkovicích nad Mohelkou). Nemáte-li Euroklíč a potřebujete-li navštívit WC pro invalidy, zapůjčí vám ho provozovatel zařízení.
Foto Mad

Nyní se do projektu zapojil i Národní památkový ústav (NPÚ). Prvním zařízením na Euroklíč, nacházejícím se v objektu spravovaném NPÚ, je zámek Sychrov. Tisková konference proběhla v Barokním salonku. Z leva do prava sedí: Miloš Kadlec, ředitel ÚPS na Sychrově, Naděžda Goryczková, generální ředitelka NPÚ, Pavel Svoboda, náměstek hejtmana Libereckého kraje přes věci sociální, a čtveřici uzavírá již zmíněný Václav Krása.
Foto Mad

Jdeme na exkurzi. Zvenčí WC vypadá jako WC, nic nápadného na něm není.
Foto Mad

Ale toto jsou již místa, kam běžný uživatel nenahlédne. Kromě madel musí prostor splňovat další speciální požadavky. Například se zde musí invalidní vozík být schopen otočit o 360° a musí se sem pochopitelně vejít i dětský kočár...
Foto Mad

...protože, jak demonstruje náměstek Svoboda, je zde perfektně vybavený přebalovací pult na mimina.
Foto Mad

A jak jsou vůči znevýhodněným návštěvníkům přívětivé památky? Podívá se člověk s omezenou pohyblivostí dál než na toaletu? Je jasné, že v principu se u nich větší míry bezbariérovosti dosahuje obtížně. Vždyť hrady byly přímo stavěny proto, aby byly nedobytné, jak vtipně poznamenala Naděžda Goryczková. Přesto se NPÚ snaží handicapovaným návštěvníkům zpřístupnit prohlídkové okruhy alespoň částečně. Ideou je, že pro méně pohyblivé občany budou vybrané atrakce přiblíženy formou virtuálních prohlídek v informačních centrech.
Foto Mad

V Libereckém kraji byl například instalován výtah na Grabštejně, v plánu jsou určité bezbariérové úpravy v Zákupech a na Frýdlantu. Sychrov je částečně bezbariérový již několik let. Václav Krása si otestoval návštěvnickou trasu Zlatý poklad. Pakliže se na Sychrově objednáte předem, dostanou vás na vozíku i na hlavní návštěvnický okruh. 
Foto Mad

Václav Krása je s testem spokojený, a nejen to, závěrem shrnuje: "Za posledních třicet let se situace velmi zlepšila obecně, zdravotně postižení lidé dnes mají možnosti, o kterých by se jim v osmdesátých letech ani nesnilo. To ale neznamená, že není třeba jít dál. Jsem přesvědčený, že právě například Euroklíče umožnily cestování mnoha lidem, kteří by předtím zůstali doma."


Text a foto Mad
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).