reklama

Liberecké Technické muzeum vystavuje největší sbírku aut Rolls Royce v Česku

9. 4. 2018
Přesněji řečeno, jde o sbírku manželů Hadrabových, která se vystavením stala největší veřejně přístupnou sbírkou těchto králů silnic. Ale v nově otevřeném pavilonu D Technického muzea najdete i další poklady a všech 15 exponátů funguje! Vždyť Hadrabovi s nimi pravidelně jezdí na výlety!
Když jsme loni počátkem září připravovali předchozí reportáže o Technickém muzeu Liberec (viz. ZDE a ZDE), o plánech, že muzeum chystá veřejnost nalákat na takovouto úžasnou expozici, nepadlo ani slovo. Ředitel muzea Jiří Němeček nás přesvědčuje, že nešlo o žádné tajnosti: "My to v té době také neplánovali, ale podle toho vidíte, jak je tu všechno v pohybu. V pavilonu D měla být prapůvodně expozice letectví, pak jakási herní zóna pro děti. S tímto nápadem přišel pan Hadraba a od nápadu do dneška realizace trvala asi šest měsíců s tím, že dnes ráno tu byl jen prázdný sál."

Jestli pravidelněji navštěvujete různá setkání historických vozidel, manžele Hanu a Slavomíra Hadrabovy určitě znáte. Vždy perfektně dobově oblečený aristokraticky působící pár s naleštěným autem většinou červené barvy, což je tak trochu obsese pana Hadraby, nelze na jízdách veteránů přehlédnout.
Foto Mad

O tom, jak je jejich sbírka cenná a rozsáhlá, ale dosud věděli jen milovníci historických aut. Přitom všechno začalo poměrně nenápadně, pan Hadraba prozrazuje, že autoveteránům se ženou propadli teprve asi před deseti lety: "Tehdy jsme si koupili jeden sporťáček. Na tom jsme si vyzkoušeli, jestli nás to bude bavit. A ono nás to začalo bavit, začali jsme se i stylově oblékat, což zase baví moji ženu, a začali jsme postupně poznávat svět klubů a sběratelů aut. My se specializujeme na auta sběratelsky netradiční, která nejsou komerční, komerčních aut na srazech potkáte víc. A vybírali jsme i podle typu akcí, na které jezdíme, takže tu máme třeba čtyři ameriky a pět rollsů." Paní Hana upřesňuje: "Vybírali jsme také protějšky ze stejné doby vyrobené v Anglii a v Americe. Mě na tom baví to, že naše auta jsou stará, krásná, mají svoji duši, moderní vozy jsou uniformní plechovky. Navíc jezdíme v dobovém oblečení na akce pořádané v krásném prostředí například zámků. A baví nás dělat lidem radost, stalo se nám třeba již několikrát, že když jsme jeli některým naším autíčkem, tak nám lidé na chodníku tleskali. "

Mnohá Hadrabovic auta měla i velmi zajímavé předchozí majitele, například tento Cadillac De Ville z roku 1959 měl ve svém vozovém parku Elvis Presley. Jeden z Rolls Royců se chlubí, že se v něm proháněla Sophia Lorenová, jiný vozil syrského prince a Daimler DS 420 používala britská panovnice Alžběta II.
Foto Mad

Nadšení veřejnosti bylo i jedním z důvodů, proč se manželé rozhodli svoji sbírku předvést veřejnosti, pan Slavomír vysvětluje: "Měli jsme jednak zájem na tom, aby auta byla pohromadě, ale hlavně, tato auta si zaslouží, aby je viděli i ostatní. Byla by škoda, aby byla schovaná po garážích a přikrytá plachtama."

Novou "garáží" sbírky je od minulého čtvrta pavilon D Technického muzea Liberec. Jak vidíte, na vernisáž přijela řada hostů stylově v historické káře.
Foto Mad

Auta jsou sice v muzeu, ovšem to neznamená, že by Hadrabovi pověsili stylové výlety na hřebík, paní Hana upřesňuje: "Je to sice dlouhodobá expozice, ale může se vám stát, že nějaké auto bude chybět, protože všechny exponáty jsou pojízdné a my, až budeme chtít vyrazit, přijdeme sem do muzea, vybereme si autíčko, které bude pro náš výlet nejvhodnější, a prostě odjedeme!"

De Dion Bouton, nejstarší exponát sbírky. Informační cedule hlásá, že byl vyrobený v roce 1907. Ve skutečnosti je ještě o rok starší.
Foto Mad

Nechali si Hadrabovi něco doma? Odpověď je kategorická: "Ne, doma máme jen plechovky, tedy moderní vozy, kterými jezdíme do práce, to, co vidíte tady, jsou auta, to co jezdí po ulici, jsou plechovky."
Možná přemýšlíte, v kolika historických filmech tento vozový park již účinkoval, ale manželé Hadrabovi se do natáčení nehrnou, paní Hana ví proč: "Ve filmech jsme zatím neúčinkovali a ani si nemyslím, že bychom o to měli zájem. Filmaři s půjčenými auty ne vždy dobře zacházejí. Pokud bychom někdy něco filmovali, tak bychom si své auto určitě sami řídili."

Slavnostní vernisáže se účastnil i primátor Liberce Tibor Batthyány a my okamžik slavnostních projevů zvěčnili na sférickém fotu.
Technické muzeum Liberec, pavilon Království automobilů #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA

Foto Mad

Řada návštěvníků se překvapivě shodla na tom, že by se za volant takovýchto králů silnic ani neodvážili posadit. Není divu, například tento Rolls Royce Phantom II z roku 1930 váží dvě a půl tuny, a vyjedete-li si s ním na výlet, připravte se na to, že stáj 121 koní pod kapotou spase 25 l/100 km! Jako jediný exemplář nepatří do Hadrabovic sbírky, jeho majitelem je Tomáš Lystík.
Foto Mad

O luxusu interiéru, ve kterém nechyběl ani barový pult, si můžete udělat obrázek prozkoumáním naší další sférické fotky.
Rolls-Royce Phantom II #theta360 - Spherical Image - RICOH THETA


Přítomnosti mnoha osobností jsme využili k položení jednoduché otázky: "Když byste měl tu možnost, kterým autem byste odsud rád odjel?"

Začněme u primátora Tibora Batthyányho: "Určitě v žádném, mně přijde až trochu škoda tak krásnými historickými auty jezdit, já vím, že Hadrabovi s těmi auty běžně jezdí, ale já bych si na to netroufal. Takže já bych si žádné auto neodvezl, nicméně strašně rád bych se svezl těmito rollsy, protože to jsou opravdu koráby na kolech."
Foto Mad

Ředitel Technického muzea Jiří Němeček a ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček mají, co se aut týče, podobný vkus: "Mně se líbí tento sporťák, tím bych jezdil do práce."
Foto Mad

Primátorův náměstek pro technickou správu majetku Liberce Tomáš Kysela je patriot: "Moje první auto byla Škoda Populár z roku 1932, takže já bych bral Pragu Piccolo. Pikolka je nádherná a byla prvním autem mého tchána."
Foto Mad

Petr Kumpfe, tiskový mluvčí Technického muzea, sice tvrdí, že ten den je zde nejméně významnou osobou, ale ve výběru autíčka má jasno: "Já bych nejraději odjel v tomto nejmladším rollsu z roku 1987. Dá se sice říci, že je ze zde vystavených aut nejošklivější, protože to jsou osmdesátky, již žádné ozdoby, jen rovné tvary, ale já ho měl již jako dítě. Tedy jako angličák."
Foto Mad

Tomáš Krebs, šéf Boveraclubu, odpovědí míří do budoucnosti muzea: "Jsou tu skvosty, myslím, že historická hodnota mnoha těchto aut je ještě větší než finanční, ale já bych žádným neodjel, já bych sem nejraději přijel a to s tramvají a ne s jednou, já jsem spíš na koleje."

Foto Mad

A na co si dělají Hadrabovi zálusk teď, abychom věděli, na co se v pavilonu Království automobilů můžeme těšit do budoucna? Odpověď je vyhýbavá: "My to neplánujeme, ono to vždycky přišlo tak nějak samo a momentálně o další konkrétní koupi neuvažujeme i proto, že sem se jednak nevejde už ani jedno auto navíc, a pak, my se všemi auty pomalu ani nestíháme projet, sezóna pro výlety těmito auty je krátká, trvá od května do října. Každým autem za rok najedeme do pěti set kilometrů, svezeme se v něm dvakrát, třikrát."

Text a foto Mad
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).