reklama

Křehká krása 2018, kvalitní výstava, prodejci, program i klimatizace

10. 8. 2018
Od čtvrtka až do neděle (9. - 12.8.) žil Jablonec nad Nisou opět Křehkou krásou, prodejní výstavou skla a bižuterie. Magnetem letošního ročníku byla jako vždy autorská bižuterie, nově pak samostatná sekce vánočních ozdob a výstava STO.P! Muzea skla a bižuterie.
Letošní ročník Křehké krásy má šťastné číslo sedm a nutno říci, že prodejní výstava opravdu viditelně dospěla z puberty sklářského a bižuterního mejdanu do veletrhu nadregionálního významu. Asi zatím nejatraktivnější je i doprovodný program.
Co se vystavujících firem týče, jejich počet se ustálil na čtyřech desítkách. Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie, k tomu říká: "Jsme spokojeni. Počty sice nerostou a my to ani již nechceme moc rozšiřovat, výstaviště je plné a struktura vystavujících se nám mění podle našich představ. Máme tu například dva nové vystavovatele vánočních ozdob, což mám umožnilo vytvořit samostatnou sekci." Při pohledu do katalogu je zřejmé, že převládají výrobci bižuterie. Pořadatelé si toho jsou vědomi, pan Kopáček pokračuje: "Také bychom chtěli, aby tu byli skláři, ale to se nám bohužel nedaří. Přitom jsme pro to udělali docela hodně. Skláře ze Železného Brodu jsme se dokonce snažili svolat s pomocí starosty, ale nepovedlo se."

Zájem o letošní ročník byl velký již ve čtvrtek ráno těsně před slavnostním zahájením. Tradiční přestřihávání pásky bylo přesunuto do amfiteátru, což je vynikající nápad, všichni viděli a nikoho z delších projevů nebolely nohy. Jen fotografové byli připraveni o možnost pořídit záběry hrnoucích se davů.
Foto Mad

Mimochodem, těch projevů bylo sice dost, ale nad očekávanými banalitami překvapivě převažovala vystoupení informačně velmi zajímavá. Laťku nastavil vysoko hned úvodem Pavel Kopáček, když se pochlubil, kam do světa sklo, bižuterii, modelky, které ji předvedou, a podnikatele, kteří navážou kontakty, vyvezou. Posuďte sami: Konec září Astana (Kazachstán), začátek října Jekatěrinburg, 27. října velká prezentace Drážďany, listopad roadshow Katar, Saudská Arábie a Dubaj. Ve všech případech jde o spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí (program PROPED), Czech Turismem a s příslušnými zastupitelskými úřady.
Generální ředitelka Czech Turismu Monika Balatková ve svém projevu zmínila zajímavé číslo, a to, že se letos povedlo do našeho kraje přivézt osmdesát zahraničních agentů cestovního ruchu. Radní Libereckého kraje Květa Vinklátová přidala informaci, že kraj jedná s Preciosou o využití značky Křišťálové údolí. Lukáš Pleticha, náměstek jabloneckého primátora, místo dlouhých slov ukázal brožurku z roku 1961 připomínající, že dnešní Křehká krása navazuje na velmi slavnou tradici.
Nudný nebyl ani slavnostní akt. Korálová páska se jaksi samovolně rozpadla ještě před zamýšlenou destrukcí, ale střihači prokázali, že si s nenadálou situací umějí poradit.
Foto Mad

Z leva do prava stříhali: předseda SVSB Pavel Kopáček, ředitelka odboru turistiky Ministerstva pro místní rozvoj Renata Králová, generální ředitelka Czech Tourismu Monika Balatková, radní Libereckého kraje Květa Vinklátová, náměstek primátora Jablonce n.N. Lukáš Pleticha, zástupce náměstka Ministerstva průmyslu a obchodu Jiří Koliba.
Foto Mad

Poslední chvíle klidu před návštěvnickou bouří.
Foto Mad

Nákupní horečka právě vypukla. Někde, bohužel stále nikoliv všude, můžete platit kartou. Než vyrazíte nakupovat, je zejména kvůli doprovodnému programu dobré navštívit velmi zlepšené stránky Křehké krásy. Nově obsahují například model výstaviště s rozložením stánků.
Foto Mad

Větší část vystavujících jezdí na Křehkou krásu pravidelně, jako například Misamo.
Foto Mad

Křehká krása má i své pravidelné návštěvníky. Mezi ně patří například Květa Vinklátová. Již na pódiu amfiteátru prozradila, že po absolvování veletrhu bude její peněženka lehčí a kabela těžší.
Foto Mad

Jak již bylo řečeno, nová je samostatná expozice vánočních ozdob, kde si můžete koupit ozdoby jinak těžko dostupné nebo si vlastní ozdobu vyrobit. A malý bonus zcela zadarmo, Vánoce budou skoro za pět měsíců, ale nazdobené stromečky vás ve vedru příjemně ochladí.
Foto Mad

Foto Mad

Zajímavá bývá účast odborných uměleckých škol. Pavel Kopáček to komentuje: "Co se škol týče, my to necháváme na nich, od nás dostanou prioritní místa. Tradičně nejaktivnější jsou školy jablonecké. V Železném Brodě se soustřeďují na skleněné městečko."
Foto Mad

Výrobky žáků škol si můžete koupit stejně jako výrobky jejich kolegů profesionálů.
Foto Mad

STO.P! aneb velmi zajímavý vklad pro Křehkou krásu připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Deset výstavních vitrín charakterizuje deset dekád československé a české samostatnosti pomocí sbírkových fondů muzea. Pro mě by bylo nejhorší vybrat z tisíců položek muzejních fondů těch pár nejvýstižnějších, ale Petr Nový, kurátor výstavy, se mnou nesouhlasí: "Bylo by špatné, kdyby kurátor nedokázal vybrat věci pro výstavu. Když pracujete v muzeu, tak nepřipravujete jen výstavy, ale také se o ty věci staráte, kontrolujete je. Takže se časem namemorujete, co ve fondech máte a co je z jaké doby, i kdybyste nechtěl. Takže připravit takovýto výběr, dělat takovouto výstavu byla radost. My jsme chtěli, aby se návštěvník na ty jednotlivý desetiletí podíval trochu s odstupem, řekl si: aha, to byla tato doba, ta byla méně barevná, tato víc barevná. Účelem bylo ukazovat věci zábavné, zajímavé, někdy malinko atypické, ale hlavně takové, které ilustrují tu dobu." A já bych dodal, že pozorný návštěvník zjistí, že novinky, které před chvílí obdivoval u prodejců, vlastně až tak velké novinky nejsou. Nihil novi sub sole.
Foto Mad

Poměrně velký prostor získala Nina Provaan Smetanová. Svými modely zaplnila nejen chodbu před balkonem hlavního sálu...
Foto Mad

...ale měla své bloky i v programu amfiteátru.
Foto Mad

Zde můžete kromě vystoupení různých kapel postupně zhlédnout všechny modely přehlídky Made in Jablonec 2018. Ve čtvrtek byl zájem obrovský.
Foto Mad

Foto Mad

Pavel Kopáček nám prozradil, že je již známé téma Made in Jablonec 2019, bude jím Haute Couture.
Foto Mad

Venku pracuje i funkční sklářská výheň, což je pro její obsluhu v těchto vedrech hrdinský počin. Ale uvnitř pavilonů je příjemný chládek. Koneckonců další důvod, proč Křehkou krásu zařadit do programu. A jaký je tip na závěr, co byste rozhodně neměli vynechat? Respondenti miniankety provedené mezi slavnostními hosty se shodli, že prodejní výstavu vánočních ozdob, jen Petr Nový z řady poněkud vybočil: "Já bych dal stejný tip jako jiné roky, že dobré je prostě Křehkou krásu navštívit, to svoje si už najdete."
Foto Mad
Text a foto Mad
judo
24. 3. 2019 19:48 Jablonec připravuje výstavbu arény pro judo. Na projekt za téměř 42 milionů získal 18,8 milionu korun z dotačního programu ministerstva školství. Hala bude na Střelnici.
hokejistky
24. 3. 2019 19:39 České hokejové reprezentantky do 18 let změří síly s hokejistkami seniorské reprezantace Austrálie ve dvou zápasech v areálu Home Credit Areny. Hraje se 27. a 28.3.
konec lyže
24. 3. 2019 18:23 Lyžařská sezona dnes skončila pro krkonošské Vysoké nad Jizerou či Paseky nad Jizerou. V Jizerských horách se naposledy lyžovalo v Bedřichově i na Severáku v Hraběticích.
páťáci
24. 3. 2019 12:57 V úterý odpoledne se na náměstí v Jablonci představí páťáci ze ZŠ Liberecká a na unikátním trhu si otestují práci na projektu Abeceda peněz.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).