reklama

Komunitní středisko KONTAKT Liberec dokáže seniory vrátit do hry

16. 3. 2019
Ve stotisícovém Liberci žije asi dvacet tisíc seniorů. Těm, kteří mají zájem, se KONTAKT snaží zdarma vytvářet podněty pro kvalitní trávení volného času. Jedním z vyvrcholení mnoha aktivit je turnaj Liberecká kuželka, který hostil Sportpark Liberec.
Komunitní středisko KONTAKT Liberec nepracuje jen se seniory (viz. naše obrazová reportáž). V současné době jeho služeb nějak využívá asi 1 500 lidí. Pro seniory Kontakt připravuje nejrůznější aktivity v oblasti vzdělávání, osvěty, kultury a sportu. Kromě kuželek to jsou například šipky, petang, karty, scrabble a zpěv. Protože senioři nejsou registrovaní a Kontakt je volně přístupný, neexistují exaktní statistiky, ale Michael Dufek, ředitel střediska, odhaduje: "Co se počtu návštěvníků týče, ta činí 80 000 návštěv ročně, z toho asi polovinu tvoří senoři."

Kontakt má celkem 13 zaměstnanců věnujících se různým cílovým skupinám. Seniorskou sekci mají na starosti čtyři lidé. Pod Kontaktem funguje rada starších, kterou tvoří 15 zástupců jednotlivých seniorských klubů. S vedením Kontaktu se scházejí jednou měsíčně a plánují aktivity tak, aby seniorům vyhovovaly.

Foto Mad

Na letošní Liberecké kuželce se sešlo jedenáct pětičlenných týmů. Turnaj je starý jako samotný KONTAKT, letos se koná již podvanácté a má mladšího bratra. Michael Dufek vysvětluje: "Rozšiřujeme komunitu seniorů, tak jsme ke kuželce přidali Turnaj tří měst (Liberec, Jablonec, Frýdlant), sedmý ročník letos bude 26. dubna. Každé město reprezentují čtyři týmy." V Jablonci je obdobou KONTAKTu Centrum zdravotních a sociálních služeb, Frýdlant speciální příspěvkovou organizaci nemá, aktivity podporuje přímo město a pan starosta osobně.
Foto Mad

Turnaj tradičně zahajují dva ředitelé, ředitel Kontaktu Michael Dufek a ředitelka Liberecké kuželky Eva Zlesáková. Paní Zlesáková šéfovala zatím všem ročníkům, o funkci přitom původně vůbec nestála: "Před těmi dvanácti lety to nikdo nechtěl dělat, tak jsem to vzala já." Kuželkáři trénují každý druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci. Pokaždé se sejde 35 až 40 lidí. Žen jsou asi 3/4.
Foto Mad

Na vítězné družstvo čekají hodnotné ceny. Kuželka není putovní, zůstává v Kontaktu, ale na její podstavec rok co rok přibývají nová jména vítězů.
Foto Mad

Všichni zúčastnění hrají kuželky především pro zábavu, proto, aby ani ve stáří nelenivěli a neseděli doma. Ze štítků vítězů je nicméně patrné, že tradičně vítězí družstva mající na soupisce určité závodníky, například Zlatušku a Karla Fučíkovy. 
Foto Mad

Manželé Fučíkovi jsou totiž jedni z mála, kteří kuželky hráli závodně. Pan Fučík ovšem kategoricky popírá, že nemá šanci vyhrát i někdo jiný: "My jsme hráli nejnižší soutěž, okresní přebor za Dynamo. Sem chodíme pro zábavu, snažíme se poradit druhým. Abychom jen nevyhrávali, rozdělujeme se do různých družstev a pak, koule je kulatá a zabloudí kolikrát, kam člověk ani nechce, šanci vyhrát mají všichni."
Foto Mad

Jak vidíte z fotky, většina družstev má klubové dresy. Styly jsou různé, pánové koule většinou metají jednou rukou, obyčejně pravačkou.
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Dámy často používají styl obouruč, což je naprosto legální. Kuželky se totiž od bowlingu liší i tím, že nepoužívají děravé koule různých váhových kategorií, takže si nemůžete zvolit hmotnost, která by vám nejlépe vyhovovala.
Foto Mad

Foto Mad

Všichni si turnaj velmi užívají. Bez ohledu na to, že výkonnost závodníků je velmi různorodá, je Michael Dufek naprosto spokojený: "Naším hlavním cílem je, aby v okamžiku, kdy člověk odejde z produktivního života, v některých případech ho společnost vlastně násilím odloží na odpočinek, a on přitom má ještě spoustu potenciální energie a chuti se seberealizovat, nezůstal sedět doma s dálkovým ovládáním TV v ruce. Tím, že člověk odloží své každodenní rituály, najednou neví, jak s volným časem naložit. A naším cílem je nabídnout smysluplnou a zajímavou alternativu, činnosti, které dělají stáří aktivním."
Foto Mad

Foto Mad

Jak se stát aktivním seniorem? Michael Dufek vysvětluje: "Nejdřív musíte splnit věkové kritérium (65+) a pak stačí přijít k nám do Palachovy ulice do bývalé budovy ZUŠ a tam dostanete veškeré informace o aktivitách, které Kontakt pro seniory připravuje. Centrální klub je nízkoprahové centrum fungující od pondělí do pátku (po - čt 10 - 17, pá 10 - 14 hodin). Zde můžou senioři trávit volný čas zcela zdarma. Různé akce jsou připravovány právě v rámci činnosti tohoto centrálního klubu."
Foto Mad


Text a foto Mad
hospic
24. 4. 2019 20:34 Liberečtí zastupitelé mají rozhodnout o poskytnutí dotace ve výši 479 425 Kč pro Hospic sv. Zdislavy. Peníze půjdou na úhradu části nákladů vzniklých při provozu lůžkového hospice v roce 2019.
tramvaj
24. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájila výluku na tramvajové trati z centra Liberce do Lidových sadů. Až do 31. května zde budou jezdit autobusy. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
kozy
24. 4. 2019 17:39 Kozí a ovčí farma Josefa Pulíčka v Pěnčíně musela kvůli suchu už loni na podzim zredukovat stádo. Stavy chovatelé snížili o 100 koz a stejný počet ovcí, protože by pro ně neměli krmení.
silnice LK
24. 4. 2019 13:55

Kraj měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury dotaci na rekonstrukce silnic II. a III. třídy ve výši cca 80 milionů. Oproti původnímu slibu ale kraje získají o polovinu méně prostředků.

reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).