reklama

Jak Made in Jablonec 2019 neskončila v závějích

11. 1. 2019
AKTUALIZOVÁNO, PŘIDÁNA DVĚ VIDEA. Je 10. leden 2019, v liště zpravodajství ČT rotují slova Jablonec n.N. a SNĚHOVÁ KALAMITA. Díky tomu na mobilech organizátorů přehlídky od rána rotuje stereotypní SMS dialog. Otázka: NEZRUSITE TO? Odpověď: NE. Otázka: DOJEDEME K VAM? odpověď: ANO. V Praze holt nevědí, že čím víc je v Jablonci sněhu, tím lépe to funguje!
A ve hře je tentokrát víc než jindy. Letošní přehlídka je opět nejen prestižní, ale i jubilejní a účast na ní potvrdila celá plejáda osobností veřejného a politického života. To, že si Made in Jablonec nenechá ujít krajská a jablonecká reprezentace v čele s hejtmanem Martinem Půtou, asi nemá cenu rozepisovat, to je dávno samozřejmost, stejně jako nemá cenu psát, že z kraje ani z města žádné vyděšené SMS nechodily. Ale na desátý ročník hodlala dorazit řada dalších hostů, například ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková, delegace Czech Tourismu a další významní hosté, pro které televizní zpravodajství vyrobilo z Libereckého kraje místo stižené polární bouří. Přitom jen konečně začala pořádná zima.

Úspěšné mezinárodní tažení loňské Made in Jablonec 2018 ve videorozhovoru rekapituluje Pavel Kopáček, předseda Svazu výrobců skla a bižuterie. Co nás čeká letos, naznačil Milan Kohout, jednatel agentury JSB Production, která přehlídku tradičně zajišťuje. (Nepřehrává-li se vám video v textu, použijte https://youtu.be/A7Hpl9kTqXw.)


Ač organizátoři na dotaz, co je letos nového, odpovídali celkem skromně, tak velmi výraznou novinkou je uzavření partnerství se soutěží Miss České republiky, které by mělo být oboustranně výhodné. Svaz výrobců skla a bižuterie (SVSB) si od spolupráce slibuje především průnik české bižuterie na světové soutěže královen krásy, což by pro českou bižuterii mohlo otevřít nový marketingový kanál. Alexandru Belingerovou, organizátorku soutěže Miss České republiky 2019 (vlevo), možná znáte jako modelku z předchozích ročníků Made in Jablonec. Na tiskovce působila v nové roli trochu suše, ale když se převlékla do pracovního, stala se z ní naprosto normální velmi příjemná mladá dáma.
Foto Mad

O tom se ostatně můžete přesvědčit osobně, protože jsme pro vás s Alexandrou připravili exkluzivní videorozhovor, který doprovázejí ukázky z první třetiny přehlídky, ve které se prezentovaly odborné školy. (Nepřehrává-li se vám video v textu, použijte https://youtu.be/6YBQJxIRBLo.)


Před východem ze zákulisí visí tablo, které je jakýmsi manuálem přehlídky. Mimo jiné by mělo zabránit pomíchání pořadí modelů. Podobné, ale profesionálně vyrobené fotky doprovodily tištěný katalog, který dostali všichni návštěvníci přehlídky, což je další velmi pozitivní novinka, o které se organizátoři ani nezmínili a po které jsme léta volali!
Foto Mad

Obraz na tři telestěny byl odbavován z tohoto Houstonu na balkóně stejně jako loni. Ale i zde došlo k určitým změnám. Dobré  je, že na centrální obrazovku byla během přehlídky promítána na černé pozadí pouze jména (nebo loga) tvůrců šperků a oděvů, což s povděkem přivítali kameramani a fotografové.
Foto Mad

Přehlídku zahájil tradičně Pavel Kopáček, předseda SVSB, ale role průvodkyně večerem byla nově svěřena zpěvačce a herečce Daniele Šinkorové. To byla další rozhodně velmi dobrá volba desátého ročníku. Přirozeně vtipná Šinkorová odvedla naprosto profesionální výkon, k lepšímu přidala dvě písně a hlavně se nesnažila být hvězdou večera.
Foto MadPojďme na přehlídku. Oproti předchozím ročníkům měla jen jedno ústřední téma, které již nebylo dále členěné na více podtémat. Tématem letoška bylo Haute Couture Style. Zahajovací třetina přehlídky patřila školám a hned první tvůrčí tandem složený ze žáků SŠ řemesel a služeb Jablonec n.N. a SPŠ textilní Liberec ukázal, že rozhodně nepůjde o žádné předskokany. Po pravdě řečeno, jejich trojice modelů patřila k jednomu z vrcholů večera jak provedením, tak vtipností. Modely byly mírně extravagantní, přitom nositelné. Tedy s výjimkou šatů pošitých mapou hvězdné oblohy se souhvězdími naznačenými skleněnými trubičkami, ve kterých by asi nebylo dobré si sedat, ale právě pro takové modely se přece přehlídky pořádají! Za ty šaty a ulítlý náhrdelník dávám první palec vzhůru.
Foto Mad

Foto Mad

SUPŠ sklářská Železný Brod vymyslela ve spolupráci s VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní Praha velmi atraktivní oděvní rébusy. Oděvy a šperky splynuly v tak dokonalé symbióze, že diváci museli nejprve vyřešit hádanku, kde vlastně ta bižu je, ale za mě dost dobrý!
Foto Mad

SUPŠ a VOŠ Turnov představila ve spolupráci se Školou Kateřinky kolekci, která nebyla špatná, zvláště šperky byly nápadité a krásné, ale na rozdíl od loňska (a od před okamžikem shlédnuté kolekce) to byly "jen" šaty a šperky, symbióza, kterou jsme zvyklí na Made in Jablonec obdivovat u jiných, se tentokrát nekonala.
Foto Mad

Kdyby byl tento set na prodej, jedu do Železného Brodu a koupím ho ženě k narozeninám.
Foto Mad

VOŠ oděvního návrhářství a SPŠ oděvní Praha, tentokrát ve spolupráci s Preciosou, ukázala svoji vizi mladé módy a vyzkoušela si, jak se vyšívá rokajlem.
Foto Mad

Foto Mad

Druhý vstup Školy Kateřinky byl výrazně povedenejší než ten první. Tentokrát ušila modely, které daly vyniknout bižuterii firmy AHOY.
Foto Mad

Pozor, přichází první opravdový vrchol večera, firma FABOS a SPŠ textilní Liberec, spojení, které se během několika posledních ročníků stalo zárukou nejvyšší kvality a kreativity. A nezklamali ani letos, možná to, co předvedli, balancuje trochu na hraně kýče, ale je to nejen velké, ale opravdu velkolepé, přesně splňující to, co divák od přehlídky tohoto typu očekává. Za mě palec vzhůru!
Foto Mad

Foto Mad

SUPŠ a VOŠ Jablonec použila komponenty Preciosy pro temné oděvní kreace krejčovského ateliéru Styl Iva. Výsledkem není ani tak oděv, jako spíš obraz, báseň ve volném verši inspirující fantazii. Někde ze zadu slyším šepot: "Měli by vysvětlit, co to jako mělo být." Omyl! Otázky a hledání odpovědi na ně jsou součástí koncepce!
Foto Mad

Druhou část večera otevřela Hana Šebková, která svými perlami ozdobila oděvy žáka SŠ designu a módy Prostějov Adama Grmolce. Tím se loučíme se školami, které se letos účastnily v nebývalém množství, a jak vidíte i na těchto modelech, vůbec to nebylo na škodu, ba právě naopak.
Foto Mad

Foto Mad

Módní návrhářka Eva Robovská již snad má na Made in Jablonec inventární číslo. Tentokrát její modely ozdobila dvojice šperkařů Zita Lamačová, Vladimír Rutkovský. Některé modely jsou hezké jen zepředu, tito noční motýli vás přitahují i na odletu.
Foto Mad

Organizátorka soutěže Miss České republiky 2019 Alexandra Belingerová v akci.
Foto Mad

Foto Mad

K inventáři přehlídky patří i bižuterní firma JSB a módní návrhářka Andrea Staňová. Letos představili čtyři modely. Troje minimalistické minišaty a jedny rafinované velké večerní přímo na tělo. Mimochodem, jestli jsem se díval dobře, náhrdelník má každý kámen jiný.
Foto Mad

Krása šperků JSB tkví v detailech těžko postřehnutelných i z první řady. Proto jsou na přehlídce postranní velkoplošné zobrazovací panely, na které se promítají fotky detailů šperků. Jako trochu diskutabilní vylepšení letošní přehlídky vnímám bohužel to, že na tyto panely se začal pouštět i živý obraz z kamery, většinou celek. Tím pádem ubylo času na vnímání takovýchto detailů.
Foto Mad

Verso, česká značka luxusního spodního prádla, na Made in Jablonec kombinuje tradičně intimní zboží se šperky. Po pravdě řečeno se toto rok od roku opakuje podle stejného schématu, letos například s výrobky Preciosy. Tedy ne že by mi to vadilo, modelky jsou krásné a letos se povedla inovace až vizionářská, slečny byly vybavené pláštěnkami, vždyť venku je kalamita!
Foto Mad

Další vrchol večera, LUCID a salón Meeschap Pavly Michalíkové, jména, která jsou zárukou, že budeme žasnout, že se budeme divit, že uvidíme něco originálního. Je pravda, že zvířata na Made in Jablonec nevystupovala poprvé, možná si vzpomínáte na perličkami vyšívané želvy a papoušky firmy PAS, nebo jednou dokonce i na živé psy, ale tento tvůrčí tým věc pojal zase po svém a skvěle.
Foto Mad

Foto Mad

Davy šílí, je třeba uklidnit vycpaného havrana.
Foto Mad

Foto Mad

Slečny, oděné do prádla distribuovaného firmou Targo a do korálů výrobce Jablobijoux, předvádějí inspirativní nápady třeba na oslavu blížícího se sv. Valentýna. Již jsme dnes viděli lepší modely, ale proč ne?
Foto Mad

Omlouvám se, byl jsem příliš příkrý, toto vypadá zajímavě.
Foto Mad

Novoborské sdružení Natělo je pověstné výraznými, nezaměnitelnými autorskými šperky, které představilo jako doplňky modelů Hany Rydlové. Jako celek to nebylo špatné, ale chybělo pověstné procento k dokonalosti, na kterou jsme u těchto jmen zvyklí.
Foto Mad

Foto Mad

AG Plus a Petr Kalouda představili kolekci večerních šatů, které nesmí nosit na plesy dámy mající rády tance, jako je polka, valčík nebo čardáš. Proč? Ty štrasové pásy (jsou i vzadu) nejsou přišité a měří asi metr a půl. Ale za mě palec nahoru!
Foto Mad

Foto Mad

Jak je napsáno na panelu, Iveta Řádková a Moraviaflor. Nemám co dodat.
Foto Mad

Foto Mad

Šperky Bižu Nova + kreace Yvony Leitnerové = erotické dusno, tušení dalšího temnějšího příběhu...
Foto Mad

...a po odpoutání se od vážek obletujících nahá ňadra i spousta dalších zajímavých detailů.
Foto Mad

Šperky Granátu Turnov, letos jednak v tradiční symbióze s prádlem Werso...
Foto Mad

Foto Mad

...a za druhé na modelech ateliéru Styl Iva
. Proč jsou róby zrovna takto vltavínově zelené, pochopíte na detailní fotce. Granát Turnov představil krásné kombinace granátů s vltavíny. Vynikající trefa do trochu stojatého rybníka tradičních granátových šperků!
Foto Mad

Foto Mad

Bijoux Atlas jako sparing partner kultovního salónu E.daniely. "Je čas být půvabná a..." a co jako?
Foto Mad

...aha, já nedovtipa! Přece půvabná a krásná!
Foto Mad

...a také pochopitelně šťastná. E.danily, šťastná volba pro Made in Jablonec 2019.
Foto Mad

A je tu finále! Šperky Misamo v dokonalé symbióze s modely Jiřiny Tauchmannové, poslední z vrcholů večera. Idea velkoplošných tisků je sice podobná jako loni, ale Michaela Möllerová ji dovedla ještě o level výše. Přehlídky haute couture končívají svatebními šaty, koneckonců, proč by svatební šaty měly být bílé?
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Taková byla Made in 2019. Známí se mě ptají: "Byla lepší, nebo horší než ta loňská?" Týmů bylo dvacet jedna, to znamená o čtyři více než loni. Na druhou stranu nám na přehlídce chyběla například firma PAS, jejíž nápady patřívaly tradičně k těm nejlepším. Co se modelů týče, domnívám se, že úroveň byla srovnatelná, možná o pár bodíků lepší než loni. V žádném případě nelze napsat, že by stoupala od škol a začínajících autorů na začátku k tvůrcům české haute couture na konci, což je velmi dobrá zpráva. Organizace a scénář večera byly navzdory mediální kalamitě rozhodně zase o krok dál a i přísliby do budoucna jsou mírně optimistické. Pro srovnání, ZDE naleznete obrazovou reportáž přehlídky loňské. Na alespoň částečnou reprízu Made in Jablonec 2019 se můžete těšit na Křehké kráse. Kam bude vyvezena do zahraničí, se teprve uvidí.
(Poznámka: Rozsáhlou galerii 91 fotek téměř všech modelů naleznete například ZDE.)


Text, obraz, rozhovory: Mad + Darka
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).