reklama

II. Winter Night Race Liberec, běh pro radost a pro Jedličkův ústav

1. 3. 2018
Slunce zapadlo, teplota letí dolů, mrazivá noc rychle nastupuje. Přesto se za kavárnou Harlequin na konečné tramvaje v Lidových sadech srocuje dav vybavený čelovkami. Řada běžců má s sebou psa. Zvířata cítí blízkost startu a dávají se do hromadného štěkotu. Noční závod Jizerkami začíná!
O scénu se zvířaty lačnými vyrazit na trať jsme bohužel přišli. Organizátoři totiž kvůli mrazu posunuli začátek sobotního závodu, a proto jsme frenetický povyk slyšeli jen z bezpečné vzdálenosti mezi vilami Alšovy ulice. I tak toho, kdo netušil, oč jde, mohl hrozivý štěkot vyděsit. Na II. Winter Night Race Liberec se v kategorii canicross, tedy běžců se psem, sešlo 5 mužů a 22 žen. Start běžců a běžkyň bez psa jsme naštěstí stihli. Na něj se dostavilo celkem 77 závodníků vybavených čelovkami a i zde měly ženy výraznou převahu, na parkovišti za kavárnou se jich podupáváním zahřívalo 44. To bude asi tím, že ženy víc než muži dbají na to, jak vypadají, a běh je přirozenou cestou k pěkné postavě.

O tom, jak nápad uspořádat zimní noční běh vznikl, ví asi nejvíc pořadatel Jan Stryal: "V zimním období tu není žádný caniscrosový ani jiný běžecký závod. Tak jsme se to rozhodli změnit. Jsme parta nadšenců a kamarádů. Jádro tvoří dvě rodiny, ale chtěli bychom to do budoucna rozšířit třeba i o spolupořadatele a podobně, ale jsme zatím na úplném začátku. Loni přišlo 70 účastníků, letos již 102, z toho asi třetina běžců se psem. Letos jsme se navíc rozhodli během podpořit dobrou věc. Jedličkův ústav jsme si vybrali proto, že je jednak na Liberecku nejznámější a hlavně, když jsme se tam byli podívat, byli jsme nadšení z komunikace mezi lidmi, z jejich přístupu."

Na startu marně hledáme mapu trati. Nebyla publikovaná, ale trasa byla značená červenobílými fáborky a reflexními prvky, které vyniknou, když je běžec osvítí. Na klíčová místa běžce navedou majáčky svíček. Kontrola byla na trati jen jedna, protože pořadatelé věřili, že si závod nikdo nezkrátí. Ono by se ostatně mohlo snadno stát, že by takový závodník ve tmě zabloudil.
Foto Mad

Laik by řekl, že uspořádat takovýto závod je otázkou vytvoření příslušného eventu na facebooku. Jan Styral vás vyvede z omylu: "Každý má před očima vidinu peněz, když si spočítá závodníky a vynásobí je startovným (předem 200 Kč a z toho jde 50 Kč na charitu, když na místě, tak 300 Kč, z toho 100 Kč na charitu). Ale není tomu tak. Jsou zde mraky investic kolem, čas věnovaný na vyřízení nejrůznějších povolení od města, od městských lesů, od soukromníků a tak dále. Dá se říct, že jsme závod plánovali již od listopadu a intenzivně jsme na organizaci pracovali od začátku roku."
Foto Mad

Ceny pro vítěze...
Foto Mad

...srdíčka pro všechny účastníky...
Foto Mad

...občerstvení pro toho, kdo si řekne. Kromě toho měl závod ještě zajímavý bonus ve formě tomboly.
Foto Mad

Čekání na start.
Foto Mad

Svoji účast si dokumentovali skoro všichni. Již v noci ty zmrzlé portréty zaplavily stovky facebookových, instagramových a co já vím jakých ještě profilů.
Foto Mad

Tak, jdeme na to! (Konečně!)
Foto Mad

3... 2... 1...
Foto Mad

START!
Foto Mad

Foto MadExpresivně impresionistická fotka s názvem "Do té tmy a mrazu by jeden ani psa nevyhnal aneb První běžec se psem v cíli!" Taková ta rozmazaná dvojice žlutých prahů není jen označení cíle, ale především elektronická registrace času závodníka. Běžci totiž byli vybaveni čipy, takže v cíli nikdo nemusel stát se stopkami, vše běželo automaticky.
Foto Mad

V kategorii caniscrossu zvítězil Tomáš Tomčo časem 27:17,661. První žena Karolína Nováková ale byla pomalejší jen zhruba o sekundu (27:18,787). Bez psa se v noci běží asi hůře, tedy podle výsledků závodu. Nejlepší běžec Petr Šimůnek byl s časem 28:21 o víc jak minutu pomalejší než Tomáš Tomčo a Marie Jiřičková (28:30,347), vítězka ženské běžecké kategorie, na tom byla ve srovnání s Karolínou Novákovou ještě o něco hůře. Kompletní výsledky jsou ZDE.
Foto Mad

Rtuť teploměru míří k mínus deseti. Závodníci v cíli nevypadají ani moc zničeně, to my, kteří jsme se nehýbali a jen čekali, jsme na tom možná hůř.
Foto Mad

Čekání na další dvojici člověk - pes.
Foto Mad

Run for Fun nemusí být seznamkou jen pro páníčky.
Foto Mad

Lidé z Jedličkova ústavu budou mít určitě radost. Na konto instituce po mrazivé sobotní noci přibyde 13 tisíc korun. Z toho se 8 tisíc vybralo za startovné a 5 tisíc činil osobní dar od Lukáše a Andrejky Jeníkových. A co vy? Nechcete udělat něco pro sebe i pro druhé? Přídělem vzrušení současná televizní produkce detektivek a hororů nočnímu běhu temnými Jizerkami nesahá ani po kotníky. A hlavně, máte to bez reklam!

Poznámka: Akce byla součástí závodů Run for Fun. Máte-li zájem, termíny a více užitečných informací naleznete na stránkach www.runforfunlbc.webnode.cz/winternightrun-liberec/.

Text a obraz Mad
vstupenky
20. 4. 2019 08:47 Po vyrovnání finálové série je jisté, že se Bílí Tygři opět utkají pod Ještědem s HC Oceláři Třinec, a to v pátek 26. 4. od 17 hodin v liberecké Home Credit Areně. V pondělí a v úterý hrají v Třinci.
vísecká rychta
20. 4. 2019 06:40 Velikonoční svátky jara se dnes tradičně slaví i na Vísecké rychtě v Kravařích na Českolipsku. Otevřeno je od 10.00 do 16.00. Program je určen hlavně rodinám s dětmi.
vajíčkovník
20. 4. 2019 06:33 Tradiční velikonoční průvod s lidovou slavností se v Dolní Řasnici koná dnes od 13.30. V obci opět vykvete strom Vajíčkovník, jak se vždy děje jen na bílou sobotu velikonoční.
ještěd
19. 4. 2019 17:16 TMR Ještěd zakončilo svou 1. ostrou lyžařskou sezonu ve skiareálu Ještěd úspěchem jak v návštěvnosti, tak v počtech provozních dnů. Modernizovaný areál lákal i na otevřené Pláně.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).