reklama

Hříšníci za volantem pozor, policie teď dohlédne dál

15. 4. 2018
Co jsou schopny rozeznat špionážní satelity raději nedomýšlet, auta spočítáte i na mapových serverech, takže je spíš s podivem, že nám Česká policie inovativní systém sledování řidičů na dálku předvedla až nyní. A tak žhavé to zase nebude...
Dubnový pátek třináctého může mít hořkou příchuť pro lidi, kteří se za volantem řídí příslovým "Kde není žalobce, tam není soudce." Česká policie totiž předevčírem předvedla, jak pomocí kvalitních loveckých dalekohledů hodlá lovit řidiče věnující se za jízdy mobilům, navigacím, jízdě bez pásů, bez dětských sedaček a vůbec páchajících různé další přestupky.
Zorné pole dobrého řidiče zabírá prostor jen několika set metrů. Je tedy logické, že přistižení řidiči bývají překvapeni, protože na kilometr policistu neregistrujeme, ani když stojíme, natož řídíme-li auto.

Média to komentovala zprávami, ve kterých nechyběla slova "unikátní" a "nový". Ani jedno ale není zcela na místě. Za účelem sledování na dálku byly zakoupeny dalekohledy Nikon Monarch 82ED-A doplněné o záznamovou techniku (bezzrcadlovka Nikon 1J5 plus setový zoom Nikkor 10-30 VR), tedy nádobíčko, které lovci beze zbraní dobře znají a které, máte-li nazbyt padesát až šedesát tisíc korun, můžete mít do týdne doma i vy. Nejde ani o úplnou novinku. Každý útvar má jeden set již od počátku roku, krajská dopravka dva, takže jich je v Libereckém kraji celkem šest.

Pořízený záznam si dopravní policisté uloží přímo k dokladu pokuty nebo ho poskytnou dále pro správní řízení jako jeden z důkazních prostředků. To ovšem neznamená, že video nebo fotku dostanete k pokutě jako suvenýr. Vrchní komisař odboru dopravní policie v Libereckém kraji Jan Frieser vysvětluje proč: "Hlídkám nedoporučujeme, aby tyto záznamy řidičům ukazovaly. Vychází to ze zákona, který praví, že pakliže se přestupek řeší příkazem na místě, dokazování se neprovádí. Je pak čistě na hlídce, zda záznam řidiči ukáže. Důkazy se ukazují až tehdy, je-li přestupek řešený ve správním řízení."

Dopravní policie předvádí novou techniku - Spherical Image - RICOH THETA


Dopravní policisté se se zařízením zatím stále ještě učí pracovat a ladí zjištěné nedostatky. A porodních problémů má systém podle mého soudu překvapivě hodně.
Foto Mad

Začnu zvolenou koncepcí klasický dalekohled plus dokumentační fotoaparát. Dalekohled je perfektní a nabízí opravdu špičkově jasný, ostrý a čistý obraz. Nikon evidentně vyšel ze zkušeností se svými ED dlouhými skly. Jenomže policista situaci nesleduje v dalekohledu, ale na displeji fotoaparátu, což není ideální samo o sobě a za jasného dne může činit potíže na displeji něco zaměřit, i když použije stínící šachtu. Ani zásuvný zoom fotoaparátu není na tuto práci stavěný, protože po každém vypnutí a zapnutí (například kvůli úspoře baterií) se musí fotoaparát a dalekohled znovu nastavit. Nevím, jaké parametry mělo výběrové řízení, ale v daných cenových relacích existují řešení, která přímo zaznamenávají a mají dokonce optickou stabilizaci a automatické ostření. Z těch komfortních to je například SONY DEV-50V. Pravdou je, že tento přístroj se v Česku momentálně neprodává, ale úkol by zvládla i celkem běžná kamera s telekonvertorem. Fotoaparát stejně většinou natáčí video, protože jako doklad přestupku bývá průkaznější.
Foto Mad

Dalekohled je sice navržený tak, aby odolal rozmarům počasí i hrubšímu zacházení, ale to neplatí pro záznamový fotoaparát spotřební kategorie, jehož odolnost proti nárazu a vlhku je omezená.
Foto Mad

Souprava nabízí třiceti až šedesátinásobné zvětšení.
Jenomže i v tomto bodě je koncepce nedotažená. Sestavu nese lehký stativ Manfrotto 190X (s videohlavou), což není optimální. Obraz se klepe, a jak jsme byli svědky, přiblížení 60x je zatím spíše teoretickou než praktickou hranicí kompletu. Tento nedostatek by přitom šlo odstranit jednoduše, stačilo by koupit masivnější stativ. Komplet se nikam daleko od auta nenosí, tak by vyšší hmotnost neměla vadit.
Foto Mad

Ilustrační foto ukazuje, že bez polarizačního filtru se automobilová skla některých vozů chovají jako zrcadlo. Sami policisté přiznávají, že tento jev zaregistrovali zvláště u nových aut používajících antireflexní technologie. Když je dalekohled se záznamem používán pro dokumentaci nedovoleného předjíždění, jízdy na červenou přes přejezdy, nezastavení na stopce a tak dále, tak to nevadí. Ale kontrolujeme-li používání bezpečnostních pásů, dětských sedaček a nepoužívání mobilů, může nastat problém. Proto možná bude přístroj opatřen polarizačním filtrem. Ubere dalekohledu na světelnosti, ale při kvalitách Nikonu by to nemělo výrazně vadit.
Sledování na větší vzdálenosti omezují i prosté fyzikální zákony, které na rozdíl od těch našich nelze obejít. Například efekt vzduchu "tetelícího" se nad letním sluncem rozpálenou silnicí, způsobený lomem světla na rozhraní různě zahřátých vrstev atmosféry, určitě znáte.
Foto Mad

Improvizovaná tisková konference, hovoří vrchní komisař odboru dopravní policie v Libereckém kraji Jan Frieser.
Foto Mad

První kontrolovaný řidič se stává obětí médií. Jsem pro případný prohřešek tentokrát řešit domluvou. Mediální masáž je dostatečně výchovná.
Foto Mad

Kufřík, chránící další novinku v rukách českých policistů, připomíná běžný kufr na nářadí. Ve skutečnosti skrývá ruční laserový rychloměr LaserCam 4. Ten je na rozdíl od záznamových dalekohledů již praxí prověřený. Na otázku, jak jsou tyto prostředky vytížené, kapitán Frieser odpovídá: "To nelze jednoznačně říci, protože záleží na výkonu služby. Výkon služby je zaměřován různě, od měření rychlosti až po běžné silniční kontroly, jako je ta dnešní. Ale jak vidíte, tyto dalekohledy a rychloměry jsou skladné, podle potřeby velmi rychle použitelné a prakticky stále je vozíme sebou, takže setkat se s nimi můžete teoreticky denně."
Foto Mad

Na kuriozity a perličky z dopravních kontrol si policisté moc nepotrpí. Kapitán Jan Frieser ale závěrem uvádí jeden paradox: "Divil byste se, kolik řidičů pod vlivem alkoholu nám tvrdí, že jsou abstinenti a že v životě žádný alkohol nepožili a před jízdou již vůbec ne..." Ale to by byl námět na celou další reportáž.

Text a foto Mad
tramvaj
22. 4. 2019 19:04 DPMLJ zahájí 23. dubna výluku na tramvajové trati do Lidových sadů. Až do 31. května se bude opravovat. Trať se významnější opravy dočkala naposledy roku 1992.
vítr
22. 4. 2019 17:42 Česko v úterý zasáhne silný vítr, který bude v nárazech dosahovat až 70 km/h. Foukat bude až do noci na středu, kdy by měl vítr pomalu slábnout. Výstraha platí i pro Liberecký kraj.
černá nisa
22. 4. 2019 16:17 Turistům se před letní sezonou uzavře cesta přes hráz jizerskohorské přehrady na Černé Nise v Bedřichově. Důvodem je oprava hráze, která potrvá do podzimu příštího roku.
ještěd
22. 4. 2019 16:16 Zatímco v Harrachově teprve končí sezona zimní, na libereckém Ještědu už zahájili sezonu letní. Čtyřsedačková lanovka Skalka u konečné tramvaje bude do konce dubna v provozu jen o víkendech.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).