reklama

Ferdinandovský a hejnický sousedský masopust, nebo spíš karneval?

11. 2. 2018
Masopust, konaný před kulisami Jizerek a slavného chrámu Navštívení Panny Marie letos již pojedenácté, je vyhlášený. Loňský rekord dvou set maškar sice nepadl, přesto počet lidí, kteří se přišli bavit v maskách, atakoval stovku.
Možná to je tím, že jde o poněkud jiný masopust, než na jaký jsme zvyklí třeba z Dolánek. Jaroslav Demčák, starosta Hejnic (MAPA), vysvětluje: "Masopust pořádá Sdružení osadníků Ferdinandova. Volně navazujeme na masopusty zde konané ještě před válkou. Ta tradice tu dlouhá léta nebyla, dá se říci, že jsme všichni náplavy, tak to děláme po svém. Naše masky nezosobňují tradiční figury, každý si vymyslí masku podle svého a může ji mít každý rok jinou."
Téma je volné, ale vidíme, že tu jsou party, které si témata vyhlašují mezi sebou, například přilétl hmyz, v dobré náladě dorazila výprava zvířátek, která by se v přírodě pravděpodobně vzájemně zkonzumovala, tamta skupinka se asi inspirovala večerníčky. Hodně povedených masek je párových. Starosta náš postřeh doplňuje a pokračuje: "Loni jsme měli Noc na Karlštejně a tak dále. Rozhodně to není tradiční masopust se všemi zvyky, my pořádáme spíš show, maškarní karneval. Kromě masopustu děláme každý rok ještě Svatomartinské slavnosti s inscenací legendy o sv. Martinovi a tam máme právě problém ji každý rok pojmout nějak jinak a přitom se držet daných věcí." Když se podíváte na stránky Hejnic zjistíte, že pan starosta je ve výčtu akcí nemístně skromný, město žije velmi bohatým společenským životem.

Je po půl třetí odpoledne a kolem obecního úřadu se houfují maškary. Se zájmem se okukují a hodnotí nápady. Třeba tento, vlasy se vyčešou vzhůru, zagumičkují a geniální maska je na světě během pár minut!
Foto Mad

Kdopak vám, děti, ty masky vyráběl? Babička, za hodinu to měla hotové!
Foto Mad

Neuvěřitelné, ZZ Top neváhali a dali Hejnicím přednost před halami velkoměst. Z Houstonu to musela být pěkná štreka.
Foto Mad

Mírně ošuntělý Joker a jeho kolegyně, superpadouška Harley Quinn. Mám nutkání zavolat paní doktorce Jakouběové, ředitelce Muzea Českého ráje. Co by asi těmto maskám řekla?
Foto Mad

Pane, já nejsem čarodějnice, to nepoznáte černošku?
Foto Mad

Nějaké podivné mimino, že by bábě podstrčili kukaččí vejce?
Foto Mad

Konečně přichází ten, na kterého se čekalo, pan starosta Jaroslav Demčák se svojí suitou.
Foto Mad

Důležitou osobou hejnických masopustů je i příjemná brunetka po starostově pravici. Alena Krausová, občanským povoláním prodavačka v místních potravinách, pracuje pro akci Masopust jako hlavní kostýmní výtvarnice. Zatím asi největší úspěch měly před třemi lety její zlobivé houby Pindruše. Už má vymyšleno, v čem půjde s kamarády napřesrok, ale slíbil jsem, že to nezveřejním. Její kostýmy jsou opravdu pěkné a dobře zpracované, proto mě překvapuje, že nikdy neměla ambice se této práci věnovat profesionálně: "To by mě opravdu nebavilo, ráda si vymýšlím věci, ale za sebe, kdyby to přestal být koníček, už by to nebylo ono."
Foto Mad

Je vidět, že žijeme pod horami, kostýmy jsou teplé a lze se v nich oddávat veselí, i když je rtuť teploměru zalezlá hluboko v baňce.
Foto Mad

Foto Mad

Než vyrazíme, zdokumentujeme účast, jejda, vy se mi sem všichni ani nevejdete, tak ještě z druhé strany. Popularita akce roste a účast masek se rok od roku zvyšuje. Pochopitelně velmi záleží na počasí, například loni bylo ideální a přišlo na dvě stovky maškar.
Foto Mad

Foto Mad

Konečně vyrážíme, cílem je obejít pokud možná všechny domy nabízející ohnivou vodu a něco na zub. Po pravdě řečeno, plán to byl poněkud chaotický a stalo se, že hlava nevěděla, kde jí zadek vězí. Ještěže máme koně!
Foto Mad

Ano, ještěže máme koně. Náš palec vzhůru patří těmto ušlechtilým zvířatům a jejich jezdkyním, byly chvíle, kdy projevily nesmírnou trpělivost.
Foto Mad

Vlastně marně pátrám, který druhý masopust v Libereckém kraji má maškary na koních. A to hned maškar šest, v čele s tolkienovským černým jezdcem.
Foto Mad

Je nás opravdu hodně, škoda, že masky ředí civilové.
Foto Mad

"Víc nemáte? Tak dobře, jeďte!" Z davu se ozývá: "Ale od Němců vybírejte nejméně po padesáti eurech!" Peníze vybrané za pohoštění a tyto dary pokryjí režii masopustu, co zbyde, zasponzoruje čarodějnice.
Foto Mad

Santa na čtyřkolce, vlečňák má plný "dárečků". Zase musím myslet na paní Jakouběovou, opečovávatelku starých lidových tradic. Ale možná bychom se divili, třeba by hejnické pokračovatele pochválila.
Foto Mad

Tak v tomto bodě se hejnický masopust drží tradice až ortodoxně.
Foto Mad

Na závěr nám zbyla fotka paní Aleny Henclové (tlačí kárku s reproduktorem), která vlastně tradici masopustu ve Ferdinandově a Hejnicích obnovila: "Před lety vznikla sousedská parta skoro dvaceti lidí, která začala tuto taškařici organizovat. Postupem času někteří odpadli, takže nás je ve sdružení dvanáct, vlastně jsme zůstaly tři rodiny. Kromě masopustu máme ještě čarodějnice, ale pořádáme je zásadně jindy než 30. dubna, takže to je spíš takové naše vítání jara."
Foto Mad

Černá jezdkyně čeká, až průvod vyrazí dál. Kam půjdeme, paní Henclová? "Teď přejdeme přes most do Ferdinandova, tam máme naplánovaný ještě asi kilometr a pár zastavení s pohoštěním. Akce skončí spálením Bakchuse, protože my máme Bakchuse (paní Henclová má na mysli výklad vzniku masopustu z římského náboženství a bakchanálií, viz. ZDE) a pak zamíříme do vyhlášené restaurace U Cimpla, kde proběhne vyhlášení nejlepších masek a pak teprve přide ta opravdová zábava!"
Foto Mad


Text a obraz Mad, rozhovory darka
reklama
18. 2. 2019 10:02
Liberecký kraj zatím vyzval k odstranění 55 nepovolených reklam umístěných podél silnic prvních tříd v kraji. Problémy byly jen s jediným vlastníkem.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).