reklama

Českolipské pašije jsou tak věrohodné, že by měly být mládeži nepřístupné

16. 4. 2017
Pašijové hry, konané tradičně na Velký pátek na vodním hradě Lipý, se letos zvláště vydařily a ve vrcholných scénách byly realistické, až běhal mráz po zádech. V tom se shodují všichni komentátoři. Nečekaný rozměr dali dramatu posledních dní Ježíše Krista fotografové a kameramani.
Českolipské pašije jsou tak věrohodné, že by měly být mládeži nepřístupné
Foto + video Mad
Za českolipskými pašijemi stojí v první řadě Petr Brambor Nárovec, bývalý kastelán vodního hradu Lipý a Centra textilního tisku v České Lípě, nyní kastelán, pardón, školník ZUŠ Česká Lípa. Jeho funkce dřívější i současnou zmiňuji proto, že ilustrují, jak je zde vše provázané. Autorskou hudbu k pašijím totiž složil Marek Kučera, ředitel ZUŠ Česká Lípa, a již druhým rokem ji naživo hraje Příležitostný orchestr ZUŠ Česká Lípa. Nahradit konzervu cédéčka opravdovým hudebním tělesem byl skvělý nápad a je to druhá nejsilnější stránka představení. Tou první je vklad pedagoga na DAMU a režiséra Františka Zborníka, který se ochotníků z OSLI (Ochotnický spolek Lipý) ujal před rokem a amatéry dovedl k výkonům srovnatelným s profesionály.
Tvrdé jádro OSLI tvoří skupina asi šesti lidí, ale mají hodně přátel, kteří se na spolek vážou, takže pašije hraje minimálně pětadvacet nadšenců. Kromě pašijí mají v repertoáru vánoční Komedii o hvězdě. Pašije vlastně vznikly na základě této úspěšné hry o narození Ježíška. "Je to poměrně náročný projekt, protože kromě dvouměsíčního zkoušení se půl roku vyřizují granty," říká Petr Brambor Nárovec, který představení s manželkou produkuje. Mimochodem, jeho paní letos zároveň hrála Pannu Marii.

Na úvod pro vás máme video, které je jednak průřezem inscenací a dále obsahuje rozhovory s některými aktéry:


Fotogalerii z akce jsme hned po jejím skončení zveřejnili ZDE, takže se s odstupem na letošní pašije podívejme z trochu jiné stránky.  Živou reklamou na pašije byli římští legionáři procházející se po hradbách Lipého, tedy spíš po tom, co z hradu zbylo.
Foto Mad

Čekání divákům zpříjemnili členové kapely Řemdih. Svojí hudbou nasadili laťku pořádně vysoko.
Foto Mad

Kdo přišel včas, mohl si prohlédnout i historické podzemí Lipého.
Foto Mad

Atmosféru očekávání dotvářeli účinkující, procházející se mezi diváky a ochotně pózující před kamerou.
Foto Mad

Foto Mad

Pašijové hry začínají. Po nepřesvědčivém úvodu, na kterém se podepsal zejména nefunkční mikrofon vypravěče, představení rychle dostává spád, výkony přinejmenším některých představitelů hlavních rolí jsou opravdu na úrovni a hlučící kompars navodil skvělou atmosféru (viz. úvodní video).
Foto Mad

Herci mají mikroporty, jaké známe z nákladných muzikálů velkých scén.
Foto Mad

Živá hudba, skvělá volba!
Foto Mad

Pod pódiem se houfují fotografové, jejich hon za nejlepšími záběry dá již za chvíli představení nový rozměr. A médií zde bylo opravdu hodně, kromě těch očekávaných, jako je Deník Českolipska (vynikající fotky ZDE) a Dnes, zde byli i zástupci Reuters a časopisu Respekt (fotky, zajímavé především tím, jak se autorovi podařilo eliminovat diváky, jsou ZDE). Nepřehlédnutelný byl štáb čtyř kameramanů českolipského publicisty Rudolfa Živce, který chystá dokument o přípravě inscenace a záznam představení.
Foto Mad

Ovšem byli zde i majitelé zařízení, nad kterými jeden kroutí hlavou. Například nikdo nechápal, proč je tato přerostlá selfie tyč, pletoucí se všem do záběru, pruhovaná jako zmutovaná zebra.
Foto Mad

Foto pool se záhy nekompromisně připojil k účinkujícím.
Foto Mad
(Foto reaguje na myš.)
Foto Mad

Kristus lynčován médii...
Foto Mad

Petr Skokan, bývalý starosta České Lípy a hejtman Libereckého kraje za ODS, dnes člen Spolehnutí (Společné hnutí Českolipanů), v roli dokumentaristy. Nebyl zdaleka jediný, kdo do boje za nejlepšími záběry vytáhl se zoomem, který používají sporťáci, aby zachytili akce u brány na druhé straně stadionu. Jenomže tady byli herci doslova na dosah ruky. Na FB (přes 200 fotek) a YouTube kanálu (18 videí) Petra Skokana naleznete výsledek, který deklasuje fakt, že autor nevytřídil fotky a video alespoň nahrubo nesestříhal, takže málokdo se záplavou balastu prohrabe k nesporným perlám. Škoda.
Foto Mad

Jeden z nejsilnějších momentů inscenace, římské legie prorážejí Kristovi a dalším dvěma odsouzeným cestu davem na Golgotu. Diváci se stávají součástí dramatu.
Foto Mad

Smečka fotografů a kameramanů definitivně dává představení zcela současný symbolický rozměr. Třeba o vlivu médii schopných uvláčet a popravit nevinného ubožáka.
Foto Mad

Foto Mad

Prohřešek, který by se profíkům fakt neměl stát, stativ, zapomenutý (či připravený?) uprostřed jeviště, což je neúcta k divákovi i k ostatním kolegům.
Foto Mad

Pokud jsem si všiml, žádný fotograf překvapivě nevyužil skvělé pozice u protější zdi, odkud by nikomu nepřekážel a přitom měl výborný rozhled i nasvícení scény.
Foto Mad

Brambor si vystřihl dvojroli ze zcela opačných pólů charakterového spektra. Na začátku je učedníkem Petrem a představení uzavírá jako římský setník Longin, který Krista s gustem nabodne. Všiměte si malé bambulky na konci kopí, je to váček s umělou krví, která při ráně opravdu vystříkla na všechny strany. Efekty s krví, např. u trnové koruny, naháněly opravdu hrůzu. A zatloukání hřebů mohli diváci považovat za skutečné (viz naše úvodní video).
Foto Mad

Dokonáno jest. Zbývá zmínit perličku. Herci nevystupují každý rok ve stejné roli, ale střídají se. Například bývalý Kristus byl letos sice opět ukřižován, ale jako všem drsně spílající lump (na fotu v levém spodním rohu obrazu).
Foto Mad

Závěrečná děkovačka. Aplaus právem nebral konce. O standing ovation nelze psát jen proto, že diváci neměli židle, ze kterých by mohli vstát.
Foto Mad

My pro vás máme nakonec malý hlavolam, letošní pašije jsou někde uváděny jako třinácté, jinde jako čtrnácté. Brambor Nárovec pro to má jednoduché vysvětlení: "Je to třináctý ročník, ale děláme to čtrnáct let. Začínali jsme v roce 2004, a když spočítáte plakáty, napočítáte čtrnáct, ale ročník to je třináctý." Tak, a již je všechno jasné, nebo ne?

Text Mad, rozhovory Darka
tramvaj
24. 4. 2018 18:00 Další etapa plánované modernizace tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou letos nezačne. V plánu jsou jenom demolice a přípravné práce.
jn nem
24. 4. 2018 17:01 V nemocnici v Jablonci nad Nisou začaly přípravné práce na stavbě pavilonu intenzivní péče. Projekt za 200 milionů Kč má být hotov do dvou let.
podpora
24. 4. 2018 16:05 Liberecký kraj rozhodování o přijetí daru 200 akcií ČSAD Liberec odložil na květen. Nechává si zpracovat posudek, zda nejde o veřejnou podporu.
bazen
24. 4. 2018 15:01 Liberec začal připravovat obnovu bazénu v ZŠ Švermova. Měl by sloužit k výuce v době rekonstrukce městského bazénu, jež by měla začít v roce 2020.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).