reklama

Besídka SOŠ Liberec, večer dobré zábavy z vlastních zdrojů

21. 12. 2017
SOŠ Liberec patří v našem kraji mezi instituce výjimečné nejen zaměřením (specializuje se na obory vhodné pro žáky a žákyně s kombinovaným znevýhodněním), ale i bohatým školním společenským životem. Jako jedna z mála středních škol například tradičně pořádá velkolepý žákovský vánoční večírek.
Zatímco firmy si na své večírky zvou různé animátory a případně i umělce, Střední odborná škola Liberec je schopná složit téměř dvouhodinový program výhradně z vlastních zdrojů. Na správnou besídku patří dárky. V této oblasti škole, rovněž tradičně a nejen o Vánocích, pomáhá Nadace SYNER. Za své výsledky odměnění žáci a žákyně si díky Nadaci neodnášejí jen symbolické pomeranče a burské oříšky, ale opravdu hodnotné dárkové balíčky. Nadace SYNER přináší radost dětem, které to nemají a většinou ani v dalším životě nebudou mít lehké.  Je to svým způsobem protipól akce, kdy Nadace ve spolupráci s MŠ Korálek dává kousek vánoční pohody seniorům v Českém Dubu.
Vánoční besídka ale není jedinou akcí, kdy žáci SOŠ Liberec s chutí předvádějí něco ze své mimoškolní činnosti. O tom se můžete přesvědčit na aktualitami nabitých stránkách školy, která provozuje i vlastní videokanál. Bohatou tradici má například květnový Majáles, podpořený rovněž Nadací SYNER.
Do historie SOŠ Liberec se příkladně zapsalo jméno stavební firmy, které Nadace nese, i jinak. Škola byla založena roku 1961 jako Zvláštní učňovská škola v Liberci – Růžodole pro další vzdělávání žáků/žákyň zvláštních škol. Tehdy byla prvním zařízením tohoto typu v libereckém regionu. Vyučovaly se zde obory zedník, tkadlena, dámská krejčová a zahradník. Odborné učiliště se v průběhu let profilovalo z původně regionálního školského zařízení na spádovou speciální školu pro zdravotně znevýhodněné žáky/žákyně i ze vzdálenějších okresů a jiných krajů republiky. Dnes škola nabízí výuku ve dvanácti oborech jednoletého až tříletého studia. K tomu ovšem bylo nutné školu transformovat nejen organizačně, ale i prostorově. V listopadu 1996 byla uvedena do provozu první část nového areálu učiliště, hlavní budova školy pro teoretickou výuku na adrese Jablonecká ulice 999. K začátku školního roku 2000 dostal areál dárek v podobě nového školního zahradnictví a o rok později přibyl moderní internát a školní jídelna. V únoru r. 2002 byla dokončena zatím poslední etapa stavby – komplex dílen pro odborný výcvik a tělocvična. Na této přeměně učiliště v moderní instituci se zásadním způsobem podílela právě stavební firma SYNER (viz. například ZDE a ZDE).

VIDEO zachycuje několik ukázek z vystoupení žáků a určitě vám přiblíží atmosféru večera. Dále obsahuje rozhovor s Ivou Urbanovou, členkou správní rady Nadace SYNER, která si s dětmi ráda zazpívá i koledy, a s Milanem Adamcem, ředitelem školy.


Těsně před začátkem panovala na chodbě, která se proměnila v zákulisí, trochu tréma. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Napětí se přeneslo i na paní Annu Kubicovou (vpravo), zástupkyni pro mimoškolní činnost. (Foto: Mad)
Foto Mad

Obavy nebyly na místě, již úvod patřil k vrcholům večera. Šimon Čamrda nejprve zahrál na klávesy sólově a pak doprovodil Lucii Houškovou, která vystřihla slavné sólo z filmu Titanic. Pravda, Šimon není žákem SOŠ a ani není Liberečák, je Pražák hrající v bráně mladšího dorostu FC Slovanu Liberec. Studuje pedagogické lyceum na gymnáziu Jeronýmova a "pouze" bydlí na zdejším internátu. Jak ale vidíte, zapojuje se aktivně do života školy.
Zajímalo nás, co bylo dřív, zda fotbal nebo klavír: "Od malička jsem byl vedený od mamky, abych na něco hrál. Takže s klavírem jsem začínal ještě dřív než s fotbalem a chodil jsem i do umělecké školy. Pak jsem to nějak skloubil s tím fotbalem a tak se stalo, že hraji fotbal a hraji i na klavír. K fotbalu to mám ale blíž, fotbal, to je láska na celý život." (Foto: Mad)
Foto Mad

A co přijde teď? Aneb večerem provázely Kája Mašková a Štěpánka Mackeová. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Představení se evidentně líbí i Ivě Urbanové, reprezentující zde Nadaci SYNER, a Milanu Adamcovi, řediteli SOŠ Liberec. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Přichází Roman Červeňák, dává pár pecek v romském stylu a roztleskává nabitý sál. (Foto: Mad)
Foto Mad

David svojí hrou doprovodil i přehlídku prací dívek modelingového kroužku s paní učitelkou v čele. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha


Nastupuje duo ve složení mistr kuchařský Tomáš Savík a žák Jenda Stupka. Nacvičili Osadní koledu od Samsona Lenka. (Foto: Mad)
Foto Mad

Vystoupení velmi prožívají zejména budoucí kuchařky a kuchaři. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Další vrchol večera, David Pohlodko a Vlasta Mirgová to vášnivě rozjíždějí v romském rytmu, viz. úvodní video. (Foto: Mad) Vlasta nám za dvojici poskytla krátký rozhovor.
Red: Jak dlouho tancujete?
V.M.: Tancujeme od malička, ale spolu a speciálně romské tance trénujeme asi dva měsíce.
Red: To byl nápad váš, nebo paní vychovatelky v dětském domově?
V.M.: Ne, to byl náš nápad, my Cikáni máme tanec v krvi. Máme v plánu si každý založit svoji romskou skupinu.
Red: Co pro to hodláte udělat?
V.M.: No co, tak v první řadě se musíme vyučit, že? Ale pochopitelně trénujeme, pořád, každej víkend, když přijedu z intru.
Red: Uvažovala jste, že byste tančila i nějaký jiný repertoár, třeba temperamentní flamenco?
V.M.: To asi ne, to není pro mě, já tancuju po cikánsky a to je asi celý, no.
Red: A jak úspěšně tancujete?
V.M.: Byli jsme s dětským domovem na Nejmilejším koncertě, tam jsme zvítězili. Pak jsme postoupili a získali druhé místo. Na soutěži v Ostravě jsme byli opět první. A takto jezdíme, s dětským domovem pochopitelně, a je to úžasný. Ještě bych chtěla říct, že strašně moc děkuju Davidovi, že mě do toho vzal, já se strašně moc styděla, teď se už vůbec nestydím.
Foto Mad

Týna Jurečková a Kája Šepáková předvádějí zase tanec jiného ražení. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Jdeme do finále, přichází čas závěrečných koled. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Přidává se celý sál v čele s Ivou Urbanovou a Milanem Adamcem. (Foto: bLeCha)
Foto bLeCha

Je po trémě, spokojenst s dárky je veliká. (Foto: Mad)
Foto Mad

Obsah slavnostní tabule vyrobené z vlastních zdrojů mizí jako mávnutím kouzelného proutku. (Foto: Mad)
Foto Mad

Hosté se pomalu rozcházejí. Někteří myslí na Vánoce, někteří již přemýšlejí, čím překvapí své kamarády a učitele příště. Tak se těšíme, tento večírek má laťku nastavenou docela vysoko!

Text a video Mad, foto viz. popisky
hrady a zámky
19. 10. 2018 06:51 Sezóna na hradech a zámcích končí, už ale plánují vánoční a adventní akce pro návštěvníky. Více ZDE.
zoo
19. 10. 2018 06:48 Dnes v 10:00 hodin se v ZOO Liberec slavnostně otevře zrekonstruovaná vyhlídka u venkovního výběhu žiraf Rothschildových a zeber bezhřívých. Více ZDE.
tramvaj
19. 10. 2018 06:26 Pachatel cestujícímu tramvají na trase z Liberce do Jablonce nejprve rozpáral kapsu a potom z ní ukradl peněženku a osobní doklady. Poškozenému způsobil škodu 560 Kč. 
crytur
18. 10. 2018 16:05 Turnovský výrobce syntetických monokrystalů CRYTUR vyvinul technologii, která umožňuje zvýšit světelný výkon LED diod. Na projekt získal dotaci z EU.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
říjen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).