reklama

Astronomická noc na Jizerce, dvacátá, desátá, nebo první?

13. 8. 2018
Překvapivě vše je v jistém smyslu správně. Tradice setkávání fanoušků pozorování Perseid má kořeny někdy na přelomu milénia. Desáté výročí letos oslavilo pozorování noční oblohy jakožto oficiální akce a premiéru měla akce pod novým názvem Den a noc na Jizerce, rozšířená o celodenní program.
Pavel Byron, předseda ČSOP Jizerka, která akci pořádá (viz. ZDE), vzpomíná na úplné začátky: "Nápad vznikl proto, že máme ve spolku hvězdáře. Ten nás k tomu přivedl. Neoficiální pozorování hvězdné oblohy meteorického roje Perseid jsme tu začali  provádět před více jak dvaceti lety. V okamžiku, kdy byla založena Jizerská oblast tmavé oblohy (2009), jsme navázali spolupráci s ČSAV, Astronomickým ústavem a s Českou astronomickou společností Liberec (Klub astronomů Liberecka), našimi dnešními partnery. V současné době jde o největší akci svého druhu v republice."

Klub astronomů Liberecka, sdružující hvězdáře kolem hvězdárny v Turnově, tradičně zajišťuje většinu dalekohledů, ačkoliv má historii kratší než pozorování na Jizerce. Martin Gembec, člen klubu, vysvětluje: "Sešli jsme se jako kamarádi někdy po roce 2000. Doba na to mít klub přičleněný k ČAS uzrála později. To se stalo někdy v roce 2010, vzápětí poté, co vznikla Jizerská oblast tmavé oblohy. Dalekohledy, které vozíme na akce, jsou naše. Hvězdárenský dalekohled máme jeden, ale ten necháváme v kopuli. Jezdíme sem rádi, toto místo je ideální na propagaci astronomie. S našimi dalekohledy jsme již byli v Chorvatsku, v Alpách, ale i na Kanárských ostrovech a v Chile."

V sobotu (11.8.2018) to v Liberci vůbec nevypadalo na den vhodný pro astronomické pozorování. Obloha byla plná mraků a pršelo ještě, když jsme vyráželi na Jizerku. Jakmile jsme ale dorazili na místo, mraky se rychle začaly trhat a za chvíli bylo nebe vymetené, což jsme zaznamenali do našeho časosběrného videa.


Pan Byron může být spokojený, již během dne Den a noc na Jizerce (MAPA) navštívilo kolem tři sta lidí a s přibývající hodinou přicházeli další. Někteří si přinesli vlastní přístroje. Zdá se, že co Čech, to astronom.
Foto Mad

Foto Mad

Letošní Den a noc na Jizerce začal v sobotu již ve 13 hodin a měl bohatý doprovodný program pro celou rodinu. V Muzeu Jizerských hor proběhly čtyři přednášky, fotografický workshop...
Foto Mad

...a návštěvníci si mohli prohlédnout pozoruhodné obrazy Terezy Prokopové, dcery Pavla Prokopa, jednoho z nejznámějších českých astrofotografů. Dcera tatínka nezapře.
Foto Mad

Pro děti byla připravená pohádka o Slunci a králi Hamounovi a na fotce pan Byron právě uvádí koncert skupiny Zlatý holky. Ta pro změnu dostala za úkol zkomponovat písničku O hvězdičkách.
Foto Mad

Odpoledne se sledovalo především Slunce a Venuše. Na Slunci žádné skvrny nebyly, ale červený filtr odhalil krásnou velkou protuberanci. (Foto je pořízeno přes okulár mobilem.)
Foto Mad

Venuše se předváděla jako malý srpeček. (Foto je opět pořízeno přes okulár mobilem.)
Foto Mad

Je sice teprve pozdní odpoledne, ale jak bude kvalitní tma na Jizerce? Martin Gembec to vidí takto: "Kdybychom vzali za referenční oblohu v Chile, kde není prakticky žádný světelný smog, tak to by byla jednička. Kanárské ostrovy jsou 1,5 až 2. Chorvatsku bych dal 3 a Jizerce 4. Pro srovnání, střed Prahy by měl 9, Jablonec nad Nisou asi 6. Tady máte šanci vidět řádově víc hvězd než na městské obloze, uvidíte i hvězdy do 6,5 magnitudy."
Foto Mad

Zajímá mě, na co se lidé nejčastěji ptají, jaké mají kuriozní dotazy. Martin Gembec si na žádnou velkou perličku nevzpomíná: "Lidi nejvíc zajímají praktické otázky, jako například co ty dalekohledy stojí, jaké mají zvětšení a tak dále. Spíš než kuriozní otázky se vyskytují otázky složité, jako například jak je to, co pozorujeme, daleko, jestli tam je život." Předseda ČAS Liberec, Aleš Majer, jednu "veselou příhodu z natáčení" má: "Nedávno se mě jedna paní ptala, že když se podívá na stolní kalendář, tak chápe, co je to ten bílý úplněk, ale pořád nerozumí tomu, co to je černý úplněk. Tak jsem jí vysvětlil, že to žádný úplněk není, že to je Měsíc v novu. Jinak jednu z nejznámějších konspiračních teorií o tom, že Američani nepřistáli na Měsíci, dnes vyvrací podrobné snímky ze sondy  Lunar Reconnaissance Orbiter."
Foto Mad

Foto Mad

Otáčivá mapa hvězdné oblohy a její moderní nástupce Sky Map, planetárium do kapsy. 
Foto Mad

Přijíždějí další astronomové. Před muzeem vzniká improvizované astronomické expo. K vidění jsou jak refraktory (čočkové dalekohledy), tak reflektory (zrcadlové dalekohledy) různých konstrukcí. Jsou zde stroje velmi slušných parametrů, například průměry zrcadel dosahují 40 cm. Co by leckterá lidová hvězdárna před revolucí dala za vybavení, které se dnes za cenu přijatelnou i pro amatéra vozí třeba z Číny!
Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Dalekohled se zhruba seřizuje zaměřením na pozemní cíle. Většinou se používají objekty na obzoru, ale když ty dvě barevné tečky na lavičce pod Bukovcem...
Foto Mad

...tak přitahují naši pozornost :-)
Foto Mad

Slunce (a chvíli po něm i Venuše) zapadá, přichází čas na večerní program.
Foto Mad

Foto Mad

Pan Byron oznamuje, co se bude dít dále a že horkého čaje je dost. Po tropických vedrech totiž někteří včetně mě jaksi podcenili, že teplota zde záhy klesne k deseti stupňům.
Foto Mad

Foto Mad

Krátké časosběrné sférické video, kterým si můžete pohybovat myší.


Odhaduji, že na noční pozorování dorazilo přes sto lidí...
Foto Mad

...a několik psů astronomů. K dispozici nakonec bylo 9 dalekohledů, u kterých se tvořily dlouhé fronty.
Foto Mad

Čekání na úplnou tmu si někteří zkrátili přednáškou O omylech v astronomii v podání Pepína Krutského.
Foto Mad

Laserové ukazovátko, prodloužený prst astronoma.
Foto Mad

Bukovec s Marsem (na fotce vpravo dole). Z planet byl nádherně vidět ještě Saturn a Jupiter se svými čtyřmi největšími měsíčky.
Foto Mad

Máte-li stativ, pořídíte na Jizerce zajímavé fotografie i obyčejným fotoaparátem. Na této fotce je patrná nejen dráha letadla, ale i stopy hned tří Perseid a v levém dolním sektoru možná rozeznáte náznak galaxie v Andromedě. (Nevidíte-li všechny tři meteorické stopy, otevřete si foto v novém panelu ve větší velikosti.)
Foto Mad

Vracíme se zpět na parkoviště na hřebínek, s výškou teplota utěšeně stoupá a v dáli "svítá" světelný smog měst. Vzpomínám, co mi odpověděl Pavel Byron, když jsem se ho ptal na nejzajímavější zážitek: "Nejkrásnější zážitek mám z akce před pěti lety. Tenkrát jsme tu rozestavěli přístroje jako dnes, ale obloha byla zatažená. A pak se postupně obloha začala otevírat. Kluci na to byli připravení, a jak se něco mezi mraky vynořilo, oni na to zamířili laserová ukazovátka a dalekohledy a lidem o těch objektech poutavě začali vyprávět. Tak to mně za ta léta asi nejvíc utkvělo v paměti. To, jak jsme čekali, co nám z těch mraků vyleze. Nakonec to skončilo tak, že kolem půlnoci bylo jasno a mohli jsme pozorovat, co jsme chtěli." Takže, na Jizerku se vyplatí si vyrazit, i když je počasí nejisté, ono to nějak dopadne. Ale svetr a termosku s něčím horkým si nezapomeňte přibalit. Budete ji potřebovat víc než dalekohled.
Foto Mad


Text a foto Mad
phm
25. 5. 2019 16:14 Pohonné hmoty v Libereckém kraji dál zdražují. Litr nejprodávanějšího Naturalu 95 už u čerpacích stanic prodávají za 33,26 Kč, před týdnem byl o devět haléřů levnější.
mp
25. 5. 2019 14:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
zahrada
25. 5. 2019 13:31 Při vloupání do objektu v zahrádkářské kolonii zadrželi policisté 37letou ženu z Liberce a jejího o 7 let staršího kumpána. Společně kradli v jedné z chatek Rochlicích.
el
25. 5. 2019 08:13 Více než dvě třetiny elektrické energie vyrobené v Libereckém kraji pochází z alternativních zdrojů, jako jsou solární, vodní nebo větrné elektrárny.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).