reklama

20 let hasičského muzea, srdeční záležitost Chrastaváků

20. 5. 2017
Muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě zahájilo provoz v létě 1997 a za dobu své existence si vydobylo mezinárodní renomé, o čemž svědčí například to, že významnou část jeho návštěvníků tvoří Němci. Velkolepé oslavy kulatin byly zcela namístě.
20 let hasičského muzea, srdeční záležitost Chrastaváků
Foto + video Mad
Na oslavy jsme se do Chrastavy původně vypravili proto, že zdejší hasičské muzeum jsme již delší dobu plánovali zařadit do našeho volného seriálu TECHNO. Na místě jsme ale zjistili, že muzeum je natolik pozoruhodné a program oslav nabitý do té míry, že oboje si zaslouží samostatné obrazové reportáže. Začneme oslavami a muzeu jako takovému se budeme věnovat v nejbližší době. 

Na úvod jen shrnu, že idea vybudovat v Chrastavě hasičské muzeum vznikla během oslav 120. výročí vzniku místního sboru dobrovolných hasičů v létě roku 1988. Myšlenku inspirovala při té příležitosti konaná výstava historické hasičské techniky, která vzbudila velký zájem. Cesta k realizaci pak trvala dalších devět let a zdařila se především díky obětavé práci zdejších hasičů. Když by měla být uvedena alespoň dvě jména, tak se vznikem muzea byla na oslavě spojována osoba Petra Medřického, tehdejšího starosty, a Miroslava Pivoňky, bývalého velitele chrastavských hasičů a dnešního správce muzea.
Různých technických muzejí je v našem kraji překvapivě mnoho. Jejich pověst trochu degraduje, že některá jsou spíš depozitářem a skladištěm techniky než opravdovým muzeem. Na rozdíl od nich je Muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě opravdovým muzeem se vzorně uspořádanými exponáty opatřenými popisky v češtině a němčině. Probíhají zde i tematické výstavy (letos prapory hasičských sborů) a muzeum má zázemí s restaurací, takže návštěva rozhodně stojí zato.

Muzeum dalo nový smysl starému kravínu bývalého panského dvora, pamatujícího napoleonské války. Pamětní deska uvádí, že 26. srpna 1813 se zde odehrála tragická šarvátka mezi francouzskými a rakouskými bojovníky.
Foto Mad

Reprezentativní prostory muzea po dvaceti letech existence zaplňuje jedna z nejkomplexnějších sbírek historické hasičské techniky u nás. Pro zajímavost, pumpy vpravo stojí na bývalém kravském žlabu.
Foto Mad

Součástí oslav byla i malá přehlídka historické hasičské techniky. Největší zájem budila tato stoletá, dnes opět funkční Pragovka s pohnutou historií. Původně patřila hasičům z Benešova u Semil, kteří ji po získání nové techniky ponechali osudu. Pragovku zachránili hasiči jablonečtí. Složili se, od Benešováků ji koupili za cenu šrotu a postupně ji takto perfektně zrestaurovali. Dnes má vozidlo obrovskou historickou hodnotu a hasiči z Benešova pozdě litují.
Foto Mad

Prvním bodem programu byl slavnostní křest publikace o historii muzea. Její autor Karel Boháč právě popisuje, jak těžké bylo některá historická fakta získat.
Foto Mad

Muzeum dostalo k dvacetinám dva dárky. HZS LK věnoval neprodejnou sbírku hasičských známek, která se jistě stane ozdobou muzea a jejíž cena časem určitě poroste. Zita Václavíková, krajská místostarostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska právě předává druhý dárek, sošku sv. Floriana, do rukou Miroslava Pivoňky, správce muzea a bývalého velitele chrastavských hasičů.
Foto Mad

Oslavy dvacetin muzea a křest knihy ozdobila delegace na nejvyšší úrovni. Z leva do prava Michael Canov (SLK), senátor, zastupitel za Liberecký kraj a starosta města Chrastavy, Zdeněk Borovička, náměstek pro ekonomiku Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (dále jen HZS LK), Milan Zobač, rada a vedoucí odd. KIS HZS LK, Jaromír Motl, vrchní komisař velitele HZS LK, krajská starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Renata Šimíková a místostarostka Zita Václavíková. S knihou vstříc křtu bublinkami sektu běží Miroslav Pivoňka
Foto Mad

Po počáteční humorné sportovní vložce šla lahev z ruky do ruky již bez problémů. Historická hodnota sektem znehodnocených dějin muzea jistě časem poroste stejně jako hodnota výše zmíněné sbírky známek.
Foto Mad

Následovala komentovaná prohlídka muzea. V současné době má muzeum již tolik exponátů, že by potřebovalo přístavbu. Je vhodná doba, aby se do historie muzea zapsal starosta Michael Canov. Ostatně, jak uvidíte v naší reportáži o muzeu jako takovém, bylo na něj stran prosazení záměru muzeum rozšířit učiněno během oslav hned několik lobistických útoků.
Foto Mad

Magnetem odpolední části programu ale nebyly oficiality, ale ukázky práce nejmenších hasičů.
Foto Mad

Malí hrdinové se ukázek zásahů chopili s vervou, ačkoliv někteří pod velkými hasičskými přilbami neviděli na cestu.
Foto Mad

Foto Mad

Je šest hodin odpoledne, od muzea vyráží pod taktovkou Malé Celestýnky průvod směrem ke koupališti. Jeho atmosféru vám přiblíží video:


Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Na rozdíl od jiných ústavních činitelů se pan Canov nebojí pochodovat s davem. Ke cti mu budiž připočteno i to, že, opět na rozdíl od mnoha jiných ústavních činitelů, strávil na oslavě se svými Chrastaváky celé odpoledne a ne jen povinných pět minut před projevem a po projevu. Možná vydržel až do večerní fontány, ale to s jistotou tvrdit nemůžeme, protože byla tma.
Foto Mad

Průvod budil značný zájem i těch, kteří se ho nezúčastnili.
Foto Mad

Slavnostní fontánu secvičilo 7 hasičských sborů, kterým se spojenými silami podařilo v rytmu hudby krotit 42 vodních proudů.
Foto Mad

Je něco po deváté večer, na hrázi koupaliště Sluníčko by nepropadl špendlík. Napětí davu vzrůstá.
Foto Mad

Program vrcholí, první (a chvílemi i další) takty Smetanovy Vltavy zanikají pod frenetickým jásotem dětí. Hasičská fontána je opravdu nádherné představení. A perlička závěrem, když si termín "hasičská fontána" zadáte do googlu nebo ještě lépe na YouTube, zjistíte, že ji v našich krajích prakticky vždy doprovází symfonická báseň Vltava, klasika od Smetany. Pravda, oboje k sobě pasuje perfektně, ale čekal bych i jiný repertoár.


Foto Mad

Foto MadText Mad, rozhovory Darka
nehoda
20. 5. 2018 17:01 Dvě zranění si vyžádala dnes odpoledne nehoda tří motocyklů a osobního auta na Českolipsku. Jeden z motorkářů zřejmě nezvládl řízení.
voda
20. 5. 2018 15:05 Obyvatelé Libereckého kraje mají nejdražší vodu v Česku. Za metr krychlový platili loni na vodném a stočném 84,90 Kč. Celostátní průměr je 70 korun.
festival
20. 5. 2018 11:01 Prakticky každý víkend se v létě v Libereckém kraji bude konat hudební či divadelní festival. Z nejnavštěvovanějších akcí minulých let nechybí žádná.
knihovna
20. 5. 2018 10:35 V pondělí 21. května od 18.00 hodin se koná v liberecké knihovně autorské čtení básníka a prozaika Martina Reinera z jeho nejvíce oceňovaného románu Básník...
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
květen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).