reklama

1. liberecký masopust nebyl sice historicky první, ale vydařil se

1. 3. 2019
OBSAHUJE VIDEO Navzdory tomu, že v kraji a v okolí Liberce o uplynulém víkendu proběhla řada vyhlášených tradičních masopustů, přilákala liberecká premiéra několik tisíc návštěvníků, a to nejen Liberečáků, ale i lidí trávících v kraji jarní prázdniny.
Město Liberec, na rozdíl od některých svých čtvrtí (např. Ostašov, Harcov, Kateřinky...), masopust dosud nepořádalo. Ondřej Červinka, autor nápadu, to potvrzuje: "Nevím o tom, že by se v Liberci kdy masopust konal, ale vyloučit to nemůžu. Nicméně již roky mi lidé říkali, že městu pořádný masopust chybí, tak jsme se do toho letos pustili a radní naši snahu přijali s otevřenou náručí."
My jsme se nicméně dopátrali, že jisté snahy o zavedení libereckého masopustu tady byly v devadesátých letech minulého století, kdy se průvod nadšenců dokonce po několik let po sobě uskutečnil, včetně tradičních rituálů. Ale pak tyto pokusy zapadly.
Nyní ovšem motivací nebyly důvody národopisné, kulturní nebo prostě recesistické. Michal Buzek, ředitel pořádající agentury Elset, vysvětluje: "Čas od Vánoc do jara je dlouhá doba a my chtěli i v zimních měsících Liberec oživit. Zájem projevili i trhovci, kteří v této době nemají mnoho příležitostí, kde své zboží nabídnout. Takže naše úvahy se s myšlenkami trhovců protnuly a vznikl liberecký masopust. Ale zájmy čistě komerční v tom nebyly, jak říkám, hlavním důvodem zůstala snaha Liberec i v únoru oživit a udělat program pro lidi."

Že nápad zabral, bylo jasné již před začátkem akce, kdy první návštěvníci zvědavě obcházeli asi čtyři desítky připravených stánků, a kolem desáté hodiny již bylo náměstí zcela plné. Ondřej Červinka spokojeně konstatuje: "My se snažíme dělat různé akce dlouhodobě, většinou jako podporu našich farmářských trhů. Takže masopust je i jakýsi dárek prodejcům se prezentovat jindy než o pravidelných čtvrtcích. Pro nás je důležité i to, že díky masopustu jsme sehnali spoustu nových zajímavých kontaktů na prodejce, kteří projevili zájem jezdit i na naše farmářské trhy, takže to bude nový impuls."
Foto Mad

Z leva do prava: Ondřej Červinka, pořadatel akce, Jana Kodymová, tisková mluvčí radnice, a liberecký primátor Jaroslav Zámečník. Jestli jste z vystupování pana primátora na veřejnosti získali dojem, že je člověkem bujarému veselí neholdujícím, možná vás překvapí, že vztah Jaroslava Zámečníka ke karnevalům a masopustům je aktivně pozitivní: "V mládí jsem se účastnil, měl jsem masku čerta, možná bych ji doma někde našel. Možná ji ještě někdy vytáhnu." Primátor by i o konkrétní příležitosti věděl: "Poněkolikrát již bylo potřeba zvednout morálku a disciplínu u členů rady a ta maska by se hodila. Ale myslím, že to již nebude zapotřebí, když se zpočátku nastaví určitá pravidla, tak to může fungovat po čtyři roky."
Foto Mad

Myslím, že kardinálním problémem premiérového masopustu nebylo zajištění trhovců, ale účastníků v maskách. Pohled na hlouček odvážlivců napovídá, že to nebude žádná sláva, ale na druhou stranu, na první ročník to není ani propadák. Ondřej Červinka se totiž pojistil: "Z velké části tu jsou děti a dospělí z dramatického oboru ZUŠ a pak nám vypomohlo sdružení Vorel, které nám dlouhodobě pomáhá i s jinými akcemi, například s Vánocema."
Foto Mad

Šanci připojit se měli i ti, kteří se rozhodli až na místě. Výběr paruk byl velký a fronta na malování na obličej dosahovala socialistických rozměrů.
Foto Mad

Po úvodním proslovu se průvod pod vedením dechovky Broďanky vydal klasicky Pražskou dolů, pak Revoluční do Moskevské a zpět nahoru. Nutno říci, že do pokladnice lidových tradic se tento masopustní průvod určitě nezapíše. Měl sice šaška, smrtku, medvěda i koně, ale další tradiční masky, především Masopust s družkou, chyběly a celkově průvod probíhal dost zmateně. Kapela nasadila příliš rychlé tempo pochodu a kupříkladu ten pán v čele, který vedl dav první polovinu trasy, není laufr v masce městské policie, ale je to městský policista, což, uznejte, působí trochu zvláštně.
Foto Mad

Foto MadFoto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Foto Mad

Navzdory slovní podpoře se zastupitelé ve větším počtu masopustu nezúčastnili. Primátor nedokumentuje prezenci, ale jako jiní podlehl atmosféře a zúčastnil se průvodu alespoň jako civil, možná dá nějaké fotky i na svůj FB: "Měl jsem i úmysl přijít v masce, půjčil bych si něco od známých z vesnice, nějaký kostým s cylindrem, ale nakonec jsem se rozhodl to nechat na příští rok. Podle návštěvnosti soudím, že tradice se určitě chytí, teď tu je odhadem patnáct set lidí a další ještě určitě přijdou." (Pozn.: Cylindr většinou charakterizuje jednu z nepominutelných figur průvodu, postavu "Žida", který v průvodu dělá potíže a je často doprovázen babou s nůší.)
Foto Mad

Průvod končí tak, jako začal, trochu zmateně. Má být vyhlášena nejlepší maska, ale pan primátor se někam ztratil. Na vzniklé situaci nakonec vydělávají všichny děti, protože je rozhodnuto, že výslužku si zaslouží každé dítě v masce.
Foto Mad

Zatímco průvod byl prostě průvod bez programu a větší invence, po stránce kulinářské masopust vysoko předčil naše očekávání a dramaturgy trhu šlechtí, že naprostá většina prodejců nabízela zboží regionální a takové, které sem tematicky patřilo.
Foto Mad

V nabídce byly především pochoutky typicky masopustní...
Foto Mad

...pokrmy méně masopustní...
Foto Mad

...i naprosto exotické, o jejichž existenci neměli naši předkové tušení. V této nabídce vynikal zejména stánek nabízející buchty nebuchty bez cukru, mléka, obilí a škrobu, které jsme se neodvážili ochutnat, ale své zákazníky si našly.
Foto Mad

Řada prodejců se zákazníky snažila upoutat šílenými názvy i celkem trdičních jídel. Víte například, co to je Jack Daniel´s štrůdl? To není závin, ale horký jablečný mošt vytuněný skořicovým jackem. A jak vidíte, hambáč nebo gyros vymysleli Češi :-) 
Foto Mad

Kolem jedenácté bylo náměstí plné k prasknutí a zdálo se, že se před radnici přišel naobědvat celý Liberec. Jestli druhý ročník naváže výběrem trhovců na první a zapracuje na propagaci a režii průvodu masek, má liberecký masopust šanci se do deseti let stát vážnou konkurencí masopustů léta zavedených.
Foto Mad

Text a foto Mad
basa
26. 5. 2019 06:25

Ve věznici Rýnovice mělo původně přijít k eurovolbám devadesát devět vězňů, devět z nich si to ale nakonec rozmyslelo, uvedl liberecký Český rozhlas.

sjezd
26. 5. 2019 06:11 V prvním červencovém týdnu bude kvůli opravám uzavřen na dálnici Liberec - Praha nájezd od Jablonce na Hodkovice a sjezd do Hodkovic.
apka
26. 5. 2019 06:10 Vlastní mobilní aplikaci bude mít Letní olympiáda dětí a mládeže, která se od 23. do 28. června uskuteční v Libereckém kraji. Mobilní aplikace je maturitní prací.
rekola
26. 5. 2019 06:08 V Liberci je k dispozici 100 růžových kol s třírychlostní přehazovačkou. Po překonání 15 minut grátis se začne výpůjčka počítat po 30 minutách, stojí to 24 Kč.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).