reklama

STYL: Ze Železného Brodu až na konec světa

20. 2. 2016
Určitě se to nad mapou občas stane i vám. Hodíte za hlavu cestu k cíli, začtete se do příběhů krajin, měst a v touze odhalit jejich tajemství popustíte uzdu fantazii. Jana Kasalová našla klíč a v Lázních (Oblastní galerie Liberec) můžete nahlédnout do jí odemknutých komnat.
STYL: Ze Železného Brodu až na konec světa
Foto Mad, není-li uvedeno jinak
Výtvarnice a performerka Jana Kasalová patří k těm fenomenálním Čechům, kteří jsou živým příkladem podivného českého paradoxu. Stále trpíme jakýmsi mindrákem, že jsme málo světoví, ale přitom ignorujeme zástup Čechů ve světě známějších než doma.
Jana Kasalová pochází ze slavné železnobrodské sklářské dynastie. V rodném listu má sice Turnov, ovšem proto, že v Železném Brodu není porodnice. Po předcích zdědila umělecké geny, ale trochu se odrodila, když odchodem na brněnskou oděvní průmyslovku přerušila sklářskou tadici. Na oděvní návrhářství navázala FaVU Brno, kterou absolvovala v malířském ateliéru prof. Jiřího Načeradského. Pak se vrhla do světa a pokračovala ve studiích na školách ve Španělsku a ve Velké Británii. Nějakou dobu tvořila i v New Yorku, její díla naleznete ve sbírkách nejen evropských galerií (viz. výčet ZDE). Dnes žije a tvoří v Praze. Je jasné, že při tak nomádském způsobu života se bez mapy prakticky neobejdete. A Jana Kasalová, ač jak sama tvrdí, má orientační antitalent a na výlet do Jizerek je schopná vyrazit s mapou Šumavy, začala v mapách nacházet příběhy míst, životy předků a nečekané souvislosti. Nebo že by právě proto? Každopádně obsese kartografií se stala jedním ze základních pilířů její dosavadní tvorby. Výstava Odjinud, kterou v libereckých Lázních (Oblastní galerie Liberec) můžete navštívit až do 8. května, v určitém smyslu tuto etapu završuje, možná i uzavírá.

Přesto, že vystudovala malířství, je doménou Jany Kasalové kresba a konceptuální přístup k práci. V Lázních máme příležitost sledovat téměř všechny levely geneze geografického tématu, jehož zrod autorka datuje do doby, kdy putovala Evropou a nemajíc ateliér si vše nosila s sebou. Na pauzáky začala kreslit další vrstvy map měst, po kterých se pohybovala. (Foto: Oblastni galerie Liberec)
Foto: Oblastni galerie v Liberci

Z některých map třeba začaly vystupovat úplně jiné obrysy... (Foto: Oblastni galerie Liberec)
Foto: Oblastni galerie v Liberci

Kartografie jako východisko subjektivní nové kartografie, vzdálenosti i obtížnost zdolávaného terénu se mění :-) (Foto: Oblastni galerie Liberec)
Foto: Oblastni galerie v Liberci

Videorozhovor s Janou Kasalovou se pochopitelně točil především kolem expozice a možností podbazénového sálu, kde se výstava koná, ale zabrousili jsme i ke srovnání života bohémy u nás a v zahraničí:


O komentovanou prohlídku v podání autorky byl slušný zájem. Kurátorka výstavy Markéta Kroupová nás upozornila, že to v Lázních není nic neobvyklého, lépe řečeno, že takový zájem návštěvníků je zcela běžný. Velký úspěch v současné době mají například komentované prohlídky výstavy pozdně barokního malíře Filipa Leubnera. My dodáváme, že počet komentovaných prohlídek v Oblastní galerii Liberec směle konkuruje Národní galerii v Praze!
Foto Mad

Jana Kasalová před svým zatím posledním kartografickým projektem, zachycujícím světové metropole (zde Peking) zbavené všeho až na barvu, kterou mají v paměti autorky, a na názvy ulic. Ty Jana někdy i vrství, kombinuje názvy v jazycích různých kultur, označení minulá s těmi současnými...
Foto Mad

...na povrch vyplouvají nové souvislosti. Celek hovoří o něčem jiném a jinou řečí než detail.
Foto Mad

Foto Mad

Centrální část expozice je věnována našemu regionu a do značné míry je velmi osobní vzpomínkou autorky. Tento konceptuální exponát tvoří mapy našeho kraje, na nichž jsou umístěny kusy zdejších stromů i s vytrženým kořenovým systémem. Kresbu tvoří nasypané sklářské rokajlové perle, vytvářející vlastní struktury a vrstevnice na skladech mapy.
Kurátorka Markéta Kroupová k tomu má pár perliček, vypovídajících o tom, že ani u supermoderní galerie nejsou instalační možnosti neomezené. Autorka chtěla původně použít kořeny mnohem většího stromu, takového, jaký "účinkuje" na doprovodném videu (viz. foto níže). Jenomže ten by neprošel dveřmi. Náročnost koncepce dokumentuje i fakt, že příprava projektu Odjinud trvala jeden rok

Foto Mad

Rokajly pocházejí z pozůstalosti po dědečkovi skláři. Když byly pytle různých komponent objeveny na půdě, vnučka zajásala nad touto nachovou barvou a naložila s nimi po svém. Podíváte-li se pozorně, naleznete na konceptuálním obrazu muslimské růžence, které dědeček rovněž vyráběl. Paralela s dnešní uprchlickou krizí tak vznikla jako pozoruhodné kouzlo nechtěného.
Foto Mad

Jana Kasalová k tomuto exponátu ještě dodává, že podobnou koncepci vystavovala před časem v pražské Trafačce, tam ale mapy pokrývala mourem (foto vlevo). Stala se zvláštní věc, její obraz během trvání výstavy svérázně dotvořila kočka (foto vpravo), která v Trafačce bydlela. (Obě fotografie ze svého archívu laskavě zapůjčila Jana Kasalová.)
Foto: archiv Kasalova Foto: archiv Kasalova

Jedna stěna sálu je věnovaná tématu zaniklých obcí našeho pohraničí, kterých zmizely desítky, zvláště v oblasti Železné opony. Tady do hry vstupuje další Janou Kasalovou dlouhodobě zkoumané téma animálnosti, vztahu člověka a přírody. Autorka nalézá například nové významy starých předválečných jmen konkrétně u místních názvů spojených se zvířaty, jako třeba Vlčí jámy, Liščí hora a podobně. Ano, divoká zvířata se stala jedinými obyvateli těchto lidem léta zapovězených míst.
Foto Mad

Zasklené grafiky obohacují o další dimenzi sami návštěvníci.
Foto Mad

Jana Kasalová se věnuje i videoartu. Instalace v rámci výstavy Odjinud navazuje na téma pomíjivosti, dočasnosti času, která prostupuje celou expozicí. Přitom video odstříkávání mateřského mléka, symbolizující počátek, zrod, již prezentovala samostatně. Symboliku konce i vykořenění zpracovaného právě v geografii pohraničí, představuje video vpravo, zachycující zpomalené záběry pařezu nekompromisně vytrhávaného i s kořeny.  (Foto: Oblastni galerie Liberec)
Foto: Oblastni galerie v Liberci

Nás zaujalo starší (na výstavě neprezentované) hravě milé dílko z jednoho dnes již uzavřeného cyklu. Jinak tvůrčí kapitola zkoumání živočišnosti a člověka jako zvířete zdaleka uzavřená není. Další ukázky videoartu Jany Kasalové naleznete na jejím vimeo kanálu.


Při návštěvě přehlídek současného umění máme často neodbytný pocit, že někteří dnešní autoři hledáním něčeho, co ještě nikdo ne neobjevil, ale nepoužil, a šokujícími instalacemi jen zakrývají tvůrčí vybydlenost a hrají s námi hru na to, že se nikdo neodváží vyslovit, že na zlatém podnosu dostává naservírováno... však vy víte co. Zřejmě nejsme sami, krásně to je zparodované například ve filmu Nedotknutelní (Intouchables, 2011) autorské dvojice  Olivier Nakache, Eric Toledano. O tvorbě kosmopolitky Jany Kasalové to naštěstí v žádném případě neplatí, což potěší o to víc, že pochází ze zdejšího kraje a stále se hlásí k našemu regionu, ačkoliv její umění hovoří univerzálním jazykem.

Zaujala vás naše obrazová reportáž? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Chvála bláznovství (Marek Vávra a jím obnovený Zámecký pivovar Frýdlant)
Divadelní spolek Chrastava oslavil narozeniny Šejkspírem
Made In Jablonec 2016
U3V vrací mladý pohled na svět
Navštivte Lázně, nastal čas pořídit si domů videoart!
Se Skandinávci na presstripu městem skla a bižuterie
České Vánoce po sklářsku, advent trochu jinak
Design Days Reichenberg 2015
Babčáková a Kočičková, dámy v hnízdě totální improvizace
Barevné Vánoce v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci n.N.
Nad koruny stromů bez létajícího koberce
Gazdina roba, událost divadelní sezóny
Hladový gril, nový vynález nového ateliéru Gastronomie - aristologie
Jam Paráda Kunratice u Frýdlantu
Babylon jazyků, Babylon tanců, Babylon rytmů, Babylon barev
Pocty hejtmana 2015
Mladí reportéři ze Smetanky
EDUCA MY JOB 2015: Nekorektní report z korektního veletrhu
Design Market v jabloneckých lázních
IGS 2015 - Doprovodný program
IGS 2015 - Skláři
Nový Grand hotel Imperial, WOW efekt za pochodu
Pole dance vám zpevní figuru i sebevědomí
15 minut ráje, aneb když víno teče místo vody
Jak Kurt Gebauer a Jan Stolín učili studenty rybařit
22. Ferdinand Porsche festival
Letní FrozenFest 2015
TransNATURALE 2015
Desatero nejzajímavějších výhledů Libereckého kraje
Premiéra filmu Amerika v jabloneckém letním kině
Křehká krása 2015
Historik Mobil 2015
Letní zákupské menu nabízí skleněnou postel, sjezd panenek i tajemné podzemí
Bärwalder See, moře s Uchem Evropy
Inspirující tajemství Anežky Strakové
Libverdské dřevosochání

Konspirace kolem (A)symbionta slečny Barbory
Pražské Quadriennale 2015
Recept na dlouhověkost podle Reného Roubíčka
GIGANTI doby ledové dorazili do liberecké ZOO
Kromlau, ráj romantiků a rododendronů
S hejtmanem na snídani v Legiovlaku
Open House Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu
Muzejní noc pod Ještědem 2015
Snídaně s Bílými Tygry, k permici jahody a šampaňské
Mezinárodní den tance v režii baletu DFXŠ
Bigbít ATLANTIC triumfoval po 47 letech
Doksy převzaly zámek, mají co chtěly
Findlingspark Nochten, rekultivace po hornolužicku
Kateřinské sousedské divadlo - Vynášení Morany
Dlouhé, předlouhé čekání na Strýčka Sama
Paní Barbora a Marcela, re FORMA a re FABRIC a především odvaha
Kniha v prostoru, prostor v knize
Masaharu Takasaki, svěží vítr z Japonska
Do Liberce se vrací pravý maškarní bál
Muzejní hudební dostaveníčko na půli cesty
Masopust jako záchovný program lidových tradic
Postavte si vlastní radnici, stačí 100 000 kostiček
Lokotraktor LKM N4, cílová stanice Liberec Plaza
Technický sníh a umělecké vlohy matky přírody
Ples v opeře má kdekdo, ples v knihovně jen my
Made in Jablonec 2015
Tříkrálové radovánky obyvatel liberecké ZOO
Péefky 2015 v hledáčku "módní policie"
Německá Betlémská hvězda s moravskou stopou
Kateřinské sousedské divadlo - Komedie o hvězdě
Krampuslauf aneb brány pekel otevřeny dokořán
Je libo na stromeček hamburger, korset, nebo Nema?
Zámek Sychrov má novou atrakci a škola v Kateřinkách nový úspěch
Hoďte se do gala, přichází emoce, projekt e-moc-e
Výlov Velkého rybníka na severu, ryby do sádek, raky zpátky
Ewa vypustila Tygry z klece
Sochy inspirované secesí ožily před očima překvapených diváků
Liberecká Popelka okouzluje děti, baví dospěláky
Na starobylý Sychrov pro mladou módní inspiraci
Rok 2141, rok koně, dřeva a budhismu v Čechách
STYL: Šťastný a veselý nový (akademický) rok!
Matylda a Tylda, babči s elánem dorostenek
Když zadarmo dostanete víc než za peníze
Otevření Libereckého technického muzea
Inteligentní textil ochrání (bohaté) noční jezdce
Báječní muži a ženy se šarmem a s klikou
Rumburské Stonehenge třetího milénia
Kostel Luková, instalace Jakuba Hadravy
Tatra v Českém ráji, rallye postaru
Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny
Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Gustav Klimt - život jako tanec - část první
Gustav Klimt - život jako tanec - část druhá
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Dvě vánoční inspirace

Text Mad, rozhovor Darka
jn bohemka
21. 4. 2019 20:33 Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramosta a kapitán Hübschman.
doksy
21. 4. 2019 17:28 Bezmála jedním milionem korun podpořil v posledních letech Liberecký kraj obnovu zámku v Doksech. Od roku 2015 patří zámek městu, které se snaží celý areál objektu zpřístupnit veřejnosti.
skalka
21. 4. 2019 16:21 Ještěd v Liberci na Velký pátek zahájil letní sezonu. Čtyřsedačková lanovka Skalka bude v dubnu v provozu o víkendech a svátcích, v květnu a červnu od středy do neděle. O prázdninách denně.
czocha
21. 4. 2019 15:38 Majestátní, připomínající moravský Bouzov, se na skále nad Lešňianským jezerem vypíná Czocha. Polský zámek blízko Frýdlantu i jeho romantické okolí stojí za návštěvu. Je otevřen.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
duben
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).