reklama

STYL: Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci

8. 2. 2014
V únoru, když padá mrazivý soumrak již k čaji o páté a lidé směřují spíš k domovu než na procházku, vyráží z libereckého terminálu MHD údolím Harcovského potoka co chvíli nějaká skupinka bizarních postaviček. Vybavení, které jim čouhá z batohů, připomíná vercajk starých zlatokopů. Tito dobrodruzi nejdou pokořit Aljašku, ale umělou ledovou stěnu Hanibal.
Na to, že Hanibal Horolezecká Aréna, jak se atrakce oficiálně jmenuje, je největší v republice, je pod adresou Mlýnské ulice docela dobře zašitá. Málokterý Liberečák, který s podivným bulvárem Harcovského potoka nemá přímo co do činění, totiž tuší, že jméno Na Bídě patří jen jedné straně ulice a za vodou, kudy vedou tramvajové koleje směrem na Jablonec, nese jméno Mlýnská. Toto místo bylo záplavovou zónou ještě na přelomu 19. a 20. století, a ačkoliv městská výstavba expandovala na všechny strany, tady dlouho nikdo nestavěl, naopak, v dnešní Mlýnské ulici byl tehdy lom, poskytující kámen na stavby v okolí. Nebylo to nic neobvyklého, ještě za druhé světové války bylo různých žulových lomů po Liberci evidováno 49. Většina z nich byla ovšem dávno zavřená.
Lom schovaný za činžáky v Mlýnské ulici sloužil pak dlouhá léta jen k nebezpečným hrám místních dětí. Na sklonku minulého roku se situace změnila. Město poskytlo lom s úžasným sportovním potenciálem za symbolický pronájem ke smysluplnému využití. Rozhodnutí to bylo velmi prozíravé i proto, že v Libereckém kraji byly dosud dostupné jen přírodní stěny Štolpišského ledopádu nedaleko Hejnic a lom v Oldřichově v Hájích, a to pro kvalifikované lezce. Tady si jednak své schopnosti může ověřit každý a druhým efektem snad bude omezení touhy lézt po chráněných přírodních útvarech.

Na frontě činžáků ze třicátých let minulého století není nic, co by lákalo k bližšímu prozkoumání, o to je pak překvapení větší. Úvodem našeho videorozhovoru se správcem stěny Václavem Balšánkem nás pochopitelně zajímalo, jak se taková stěna staví a kdo si sem přichází poměřit síly s umělou ledovou stěnou:


Uvnitř se ale skrývá stěna, která má ambice Liberec proslavit víc než různé cílené akce. (Foto: Artur Irma)
Foto: Artur Irma

(Foto: Artur Irma)
Foto: Artur Irma

Přístupnost stěny závisí na počasí. O minulém víkendu, kdy byla stěna poprvé otevřená, bylo k dispozici 9 tras. Během týdne 6, protože jednak přestalo mrznout a na ledu se také objevuje opotřebování samotnými lezci. Bude-li pořádně mrznout, to znamená teplotu nejméně -5 stupňů, je možné, že bude nakonec zprovozněno všech 15 až 20 plánovaných tras.

Pokračovali jsme v videorozhovoru, na přetřes přišla specifika lezení po ledu. Mezi tím se začalo smrákat:


Médii proběhla řada rozporuplných informací, přisuzujících stěně různá nej, pojďme to uvést na pravou míru!


Takže naše stěna, ačkoliv se ji zatím podařilo zalednit jen z 1/3, je plochou 2 000 metrů čtverečních opravdu největší v republice a zřejmě i ve střední Evropě. Z hlediska uživatelů má ještě jeden primát, a to možná světový. Sponzoři podobných projektů zpravidla požadují, aby k lezení byla zapůjčována jen jejich výbava. Generální partner tohoto projektu, firma Hanibal, byl natolik prozřetelný, že umožnil, aby zde vznikla jakási testovací laboratoř, ve které si každý může vyzkoušet vybavení různých cenových kategorií od různých výrobců. Takže sem přicházejí i lezci, kteří si chtějí kromě stěny osahat v praxi i nejrůznější vybavení.

Stěna se nachází v údolí a je obrácená k severu, takže ledopád je schopný přežít kratší oblevu a je šance, že vydrží déle, než sníh roztaje jinde. Přesto nás pochopitelně zajímalo, co bude, až zima skončí.


Nemáte-li výbavu pro lezení po ledu, nevadí, vše lze zapůjčit. Přijít si zkusit, jaký talent ve vás dříme, můžete dokonce i bez předchozí ledolezecké nebo jakékoliv lezecké zkušenosti. Stačí se včas objednat a na místě se vám bude věnovat některý ze zkušených lezců. (Tato a všechny další fotky: Mad)
Foto: Mad

Že jsou lyžáky vhodnou obuví do ledové stěny, jsme jako naprostí mudlové nečekali :-)
Foto: Mad

Tak co vy na to?
Foto: Mad  Foto: Mad

Foto: Mad

Přátelství na laně...
Foto: Mad

Foto: Mad  Foto: Mad

Cesta na Měsíc. Na tuto fotku jsem hrdý :-) a děkuji neznámému horolezci, že si kvůli mně a záběru s Měsícem zvolil tuto těžší trasu. (Foto: Mad)
Foto: Mad

Dolů to jde rychle. Ačkoliv podle tvůrců stěny lze nahoru vylézt za minutu stejně jako za 15 minut, podle úrovně lezce.
Foto: Mad

Na závěr jedna panoráma, vypovídající o impozantní rozloze stěny víc než strohá čísla. Tipněte si, kolik vody tvoří toto umělé ledové království. Jestli hádáte, že kolem 75 kubických metrů ledu, jste pravděpodobně blízko. Václav Balšánek má sice změřeno, že vodoměrem proteklo kubíků 150, ale odhaduje, že ve stěně zůstala tak polovina. Led je asi 30 cm silný. (Panorámu lze v novém okně otevřít v plné velikosti.)
Foto: Mad


Odkazy užitečné zvláště pro ty, kteří by si stěnu chtěli zkusit:
http://www.horolezeckaarena.cz/
https://www.facebook.com/horolezeckaarena
http://www.hanibal.cz/na-hory/testovani/15340-hanibal-horolezecka-arena-vstup/#.UvJuXYWPzzM
Text a obraz Mad (není-li uvedeno jinak), rozhovory Darka
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).