reklama

STYL: Zapomeňte na starý Imperial, v novém převezme vládu světlo

12. 6. 2014
Happening na rozloučenou se starým libereckým Imperiálem přilákal davy lidí. Mnozí přispěli vlastní hrstkou do mlýna a přišli stylově oblečení, měkteří přišli na exkurzi, jiní posedět a při skleničce zavzpomínat, ale všechny zajímala budoucnost kdysi populárního hotelu.
Hotel Imperial, reprezentant německého monumentálního konstruktivismu říznutého pozdní secesí, byl postaven v letech 1930 - 1931 podle návrhu libereckého architekta Pavla Zeha. Rozměrům stavby, která tehdy suverénně přerostla vše v okolí, dodávají logiku suchá čísla. Ve 30. letech minulého století byl Liberec třetím nejnavštěvovanějším městem Československa (po Praze a Karlových Varech). Badatel Roman Karpaš uvádí, že například v roce 1934 metropoli severu navštívilo 64 777 osob, které zde strávily 104 216 člověkonocí. Tehdejší kapacita Liberce byla 2 281 lůžek, z toho na hotely připadalo 982. Zajímavý byl poměr cizinců, kteří tvořili téměř přesně 1/7 klientely.

Na hladký průběh akce dohlíželi příslušníci veřejné bezpečnosti. Podle použitých dopravních prostředků soudě, se někteří návštěvníci teleportovali z minulosti.
Foto: Mad

Po záboru pohraničí se v Imperialu usídlil šéf civilní správy, vedení SdP a říšský komisař pro Sudety. Liberec se stal hlavním městem župy, na čemž popravdě řečeno moc nevydělal. Hned v roce 1938 byl změněn územní plán, který předpokládal gigantickou přestavbu Liberce. Imperialu by tato vize bývala dodala odpovídající zasazení do okolí, protože dnešní ulice 1. máje se měla změnit ve čtyřicet metrů široký bulvár. Kromě pozitivního dopadu na architektonické začlenění Imperialu by ale těmto plánům padlo za oběť mnoho cenných budov nejen v centru. K realizaci kvůli válce již stejně nedošlo.

Takto byl vchod obležený těsně po otevření. (Foto Artur Irma.)
Foto: Artur Irma

Po válce v Imperialu Němce vystřídal sovětský vojenský velitel města a v padesátých letech zde spal prezident Zápotocký. Socialistická výstavba sice hotelu konečně našla odpovídajícího společníka, budovu Pozemních staveb, ale na konci éry socialismu vzalo za své stylové vnitřní vybavení hotelu během adaptace v roce 1986. Tehdy měl hotel kapacitu 250 ubytovaných, kterým mohl naídnout 114 pokojů a 2 apartmány.

Dodržet dress code v tropickém vedru soboty 7. června 2014 bylo hrdinství.
Foto: Mad

Co nedokázal reálný socialismus, to se téměř povedlo divokému kapitalismu. Roku 1992 proběhla privatizace, která nakonec hotel srazila na kolena. V rámci restitucí o budovu požádala, a posléze ji i převzala, dcera původních majitelů. Jenomže pak se přišlo na to, že nárok byl neoprávněný. Roku 2005 získal hotel Fond národního majetku a po jeho zániku téhož roku ministerstvo financí. Teprve tři roky později Nejvyšší soud rozhodl o předání státu. Počátkem roku 2009 byl Imperial vyklizen a uzavřen. Než se tato epizoda uzavřela, zařízení sloužilo víc než hotel spíš jako levná ubytovna zahraničních dělníků a dokonce i jako hotel hodinový.
Ministerstvo financí se pak několikrát neúspěšně pokoušelo o prodej. Cena postupně klesala ze 70 milionů na 30, ale kupec se našel až letos. Lukáš Pytloun koupil kdysi slavný hotel za necelých 25 milionů.

Návštěvníky vítal dobově oblečený personál. Všimněte si osvětlení, ještě o něm bude řeč.
Foto: Mad

O natáčení v této recepci se budou filmová studia prát. (Fotka reaguje na přejetí myší.)
Foto: Mad

Přímo se nabízí otázka po návratnosti takové investice. Prostá čísla příliš optimismu nedodávají. Liberec má 94 ubytovacích zařízení, Odečteme-li ubytovny, kemp a sezónní poskytovatele (koleje, internáty,...), zbyde nám jich 75 a jejich kapacita je zhruba 2 500 lůžek. V roce 2012 návštěvníci v Liberci strávili 92 000 člověkonocí. Skutečné číslo bude poněkud vyšší, protože tento údaj vychází z vybraného poplatku "za vzduch", který se netýká některých skupin osob (děti, invalidé, důchodci,...). Přesto jednoduchým výpočtem dojdeme k závěru, že každou noc je obsazeno asi 252 postelí, to znamená, že kapacity jsou vytížené z jedné desetiny! Toto číslo je průměrem celoročním, nikoliv sezónním, přesto můžeme směle tvrdit, že na nedostatek lůžek si Liberec určitě stěžovat nemůže. Nicméně, pohlédnete-li vzhůru zjistíte, že vytíženost kapacit byla v roce 1934 jen o něco vyšší!

K našemu velkému překvapení funfovala většina restauračních prostor a lidé toho jak se patří využívali.
Foto: Mad

Venku bylo přes 30 ve stínu a židle jako socialistická klimatizace moc nefungovala, přesto pro práci za ledovým barpultem bylo třeba obléct bundu.
Foto: Mad  Foto: Mad

V naší videosekvenci se projdete po hotelu a mimo jiné se dozvíte, k čemu taky může být dobrý ledový barpult!


Ještě pár zajímavých čísel a s ošidnými statistikami končíme. V době svého otevření byl Imperial po Zlatém Lvu druhý největší hotel v Liberci. Dnes suverénně vítězí ubytovací komplex zábavního centra Babylon s 1 000 lůžky ve 400 pokojích. Podle údajů ČSÚ byla obsazenost českých hotelů v roce 2010 40,5%. To je v dost velkém rozporu s výsledkem, který nám vyšel pro Liberec. Za optimální se považuje hodnota kolem 65%. Podle průzkumu KPMG dosahovala v roce 2012 sezónní obsazenost českých hotelů 67% s tím, že výrazný podíl na této statistice mají pražské hotely.

Kuchyně byla funkční součástí prohlídkové trasy, takže jste si mohli prohlédnout, co vám třeba za chvíli dole v pivnici přinesou na talíři. (Fotka reaguje na přejetí myší.)
Foto: Mad

Tyto zadní schody pro personál se jako jedna z mála součástí původního interiéru zachovaly do dneška.
Foto: Mad

Nadšenci mohli sledovat autentické záběry socialistických radovánek.
Foto: Mad

Nejvíc nás zaujalo nadšení lidí pro retrostyl akce.
Foto: Mad  Foto: Mad

Takto dopadl bar, pamatující nespočet sexuálních dobrodružství.
Foto: Mad

Retro, které se povedlo. Přestavba počítá, že v retrostylu byde vybaveno i jedno apartmá.
Foto: Mad

Teď tu leží vyházené krámy, zanedlouho zde vyroste dvoupatrové parkoviště.
Foto: Mad

Sečteno podtrženo, Imperialu sama od sebe pšenka určitě nepokvete. Ovšem Lukáš Pytloun, Živnostník roku 2009, je dravý podnikatel ostřílený v cestovním ruchu. Akvizicí Imperialu své impérium rozšířil na 8 hotelů, přičemž pět z nich vlastní v Liberci (viz. web ZDE). Jeho nový hotel navýší ubytovací kapacitu Liberce o necelých 9%. To pro konkurenci teoreticky znamená 9% z tržeb dolů. Ovšem najde-li hotel svůj nový styl, může to konkurence pocítit ještě víc, a zdá se, že právě na stylu se tvrdě pracuje. Imperial má totiž oproti jiným historickým stavbám velkou výhodu, vypadá retro, ale není chráněnou památkou. Možná právě díky nepovedené přestavbě v roce 1986, která smetla to, co bylo podle pamětníků na hotelu nejcennější. To, že vzadu do dvora hotel získá kryté parkoviště se zelenou střechou, je v dnešní době nutnost, plánované balkónky a terásky pokojů majících okna do dvora progresivně zvyšující atraktivitu před tím neatraktivních pokojů. Ovšem já za hlavní zbraň považuji spolupráci Lukáše Pytlouna s  Leonem Jakimičem, vlastníkem designérské firmy Lasvit, mající hlavní sídlo v Novém Boru a vyvážející své nápady do celého světa. Až si třeba budete prohlížet nádherné interiéry metra v Dubaji, vězte, že za světelným řešením stojí Lasvit. Interiéry Imperialu v Liberci jsou oproti dubajskému metru zákuskem, tak proč by to nemohlo fungovat?

Zdroje informací:
Roman Karpaš a kolektiv, Kniha o Liberci (první vydání, Dialog Liberec 1996)
http://lasvit.com/
http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/liberec-obnoveny-hotel-imperial-bude-mit-pet-hvezd
http://www.genusplus.cz/zpravodajstvi/liberec-imperial-lakal-lide-vzpominali-na-slavnou-minulost

Zaujal vás tento článek? Pak by vás mohlo zajímat i toto:
Příliš krátká noc pod Ještědem
Ferdinand Dobrotivý opět přijel na své Zákupy
Z Kateřinek na Red Carpet Moments
Policajti ze Saint-Tropez by žasli
Literatour 2014
Baletní flash mob v chrámu konzumu
Zámek Zákupy, líc a rub krásné mince
Vizuální hodokvas žitavských postních pláten
Zittau - Die Reiche, cesta k novému bohatství
Eva Samková a Martina Sáblíková na dolarech z České mincovny

Euroregion Tour, svět víkendových dobrodružství
Karneval, kousek Brazílie v Novém Boru
Křehká krása 2013
Do IQlandie pas potřebovat nebudete, peníze ano 
Lázně tři, dva, jedna... Restart!
Terapie módou podle salónu Meescha P.
Tiskařem v Centru textilního tisku v České Lípě
Zdolat ledový vodopád je nejkrásnější v noci
Poznání táhne, když se stane dobrodružstvím
Báječné dorty po česku aneb ojedinělá cukrářská svatební show
Chcete být IN? Buďte Made in Jablonec!
Text a foto (není-li uvedeno jinak) Mad
mp
23. 5. 2019 08:31 Aktuálně u Městské policie Liberec pracuje 73 strážníků, radní nyní schválili navýšení o 23 tabulkových míst s tím, že v roce 2021 by jich mělo být kolem stovky.
tram
23. 5. 2019 08:29 Kraj nyní platí za provoz tramvaje č. 11 17,3 milionu, letos přispěje částkou 18 milionů a od dalšího roku bude částka navýšena na 25 milionů. Rozhodnout o tom musí kraj. zastupitelstvo.
bursa
23. 5. 2019 08:27 Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého krajského radního za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku, uvedla idnes.cz.
cyklo
22. 5. 2019 19:45 Více jak 13 miliony korun podpoří letos Liberecký kraj rozvoj cyklodopravy. Peníze půjdou na přípravu nových cyklotras a na opravy stávajících úseků.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
květen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).